Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İki kızkardeş olduğunda Yetim aylığı hissesi ne olur?

mrf

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba

Annemler 3 kardeşler (Annem ve 2 kız kardeş). Anneanne ve dedem yaşamıyor. Dedem polis memuru olarak çalışıyormuş. 1970 li yıllarda trafik kazasında vefat etmiş (şehit olarak değil izin gününde olmuş). Şu an 2 teyzemden birisi evli diğeri bekar hiç evlenmedi. Bekar olan teyzem bildiğim kadarıyla yıllardır devletten aylık alıyor ama ne aylığı alıyor ne kadar alıyor bilgim yok. Anneminde boşanması halinde bu aylıktan hak elde edebilir mi? Hissesi ne kadar olur? Ne kadar bir aylık alabilir?

Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

büyük ihtimal teyzeniz yetim maaşı alıyor tek olduğu için sgk dan %50 maaş alıyordur annen boşanır yetim maaşını alırsa teyzenin yetim maaşı %50den %40 düşecek annene %40 teyzene %40 maaş bağlanır ileriki zamanlarde evli teyzende dahil olursa üç kardeşe %25 maaş bağlanır misal şuan dedenin maaşı 10 bin tl ise teyzen 5 binini alıyor annen dahil olursa 10 bin maaşın %80 alacaklar 4 bini annen 4 bini teyzen alacak bayram ikramiyesini yarı yarıya alacaklar

Son düzenleme:
asidadaş

hocam çok açıklayıcı oldu teşekkür ederim. peki son olarak 2023 yılı için yetim aylığı ne kadardır bunu nasıl öğrenebilirim? teyzem ile irtibatımız yok. bunu bir şekilde öğrenmem gerekiyor. Dede çok önceleri 70 li yıllarda vefat etmiş en fazla lise mezunu bir polis memurudur.

mrf
rica ederim sosyal güvenlik kurumundan öğrenebilirsiniz

asidadaş

sgk bu durumda anneme bilgi verir mi ki hocam? henüz boşanma durumu söz konusu değil bir müracaat yok çünkü

mrf

bilgi verir 170 arayarakta bilgi alabilirsiniz

Son düzenleme:
Üst Alt