Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Hukuk] Yagıtay "CD al" yada "internete bak" mı demeliydi?

concorde

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar şimdi size sadece Türkiyede olabilecek bir olayı iki yazıyla aktarmak istiyorum. Ama önce güncel ve çok önemli bir konuyu aydınlatmak istiyorum. Konu yargıtayla ilgilidir. Ve bu konuyu irdelemekle yargıtaya yapılan saldırıyı dolaylı yoldan da olsa tasvip etiğim sakın düşünülmesin. Öncelikle bu saldırıyı hiç bir şekilde tasvip etmediğimi ve esefle kınadığımı açıklamak isterim.

Yargıtay Başkanlığına 29.08.2006 tarihinde şöyle bir dilekçe verdim:

YARGITAY BAŞKANLIĞINA
ANKARA

Bundan birkaç yıl önce ulusal yazılı ve görsel basından şöyle bir habere şahit olmuştum; "Bundan sonra ev sahipleri kiracılarının sarfettiği elektrik ücretlerinden sorumlu tutulamıyacak." Haberin açıklamasında şöyle diyordu; "Ev sahibi ile kiracı arasında bir sözleşme imzalanmışsa, kiracılar bu kira sözleşmesine istinaden, oturdukları evde ev sahibinin aboneliği üzerine sarfettikleri elektrik ücretinden kendileri sorumlu olacaklar. Bir ev sahibinin bu konuda açtığı davada hakim ev sahibini haklı buldu ve karar yargıtay tarafından onaylandı."
Söz konusu kararın hangi mahkeme tarafından verildiği ve yargıtayca onaylanıp onaylanmadığı konusunda bilgim yok.
Böyle bir karar varsa, tarih ve numarasının tarafıma bildirilmesini emir ve müsadelerinize arz ederim. 29.08.2006
Saygılarımla,

İmza

Dilekçemin altına Yargıtay genel yazı işleri md. şöyle bir not düşmüş:
"Yargıtayın keyfi yardım yükümlülüğü yok." ("Keyfi yardım" ne anlama geliyor anlıyamadım)
- Dergi
- Emsal konular yargıtay.gov.tr
07-09-2006
İmza

Ve bana yazılan cevap şu:

T.C.
YARGITAY BİRİNCİ BAŞKANLIĞI

İlgi: 29.08.2006 tarihli dilekçeniz.

Yargıtay kararları, sürekli güncellenen Yargıtay'ın yayımı olan dergide yer almaktadır.
Ayrıca 1975-2003 yılları arasındaki Yargıtay Kararları Dergisinde yayımlanan tüm emsal kararlar bu program dahilinde elektronik ortama aktarılarak CD olarak satışa sunulmuştur. Yargıtayın internet sitesinden de emsal kararlara ulaşılmaktadır. (www.yargitay.gov.tr)
Kütüphanelerde, kitap evlerinde ve internet sitelerinde belirtilen konularda pek çok hukuk yayımı mevcuttur.
Dilekçeniz ilişkte gönderilmiştir,
Bilgi edinilmesini rica ederim.

İmza
G.K.
Hakim
Genel sekreter Yrd.

Kimse kusura bakmasın ama ben bu cevabı o yüce makamın ciddiyetiyle bağdaştıramadım.
Saygılar.

Üst Alt