Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Hukuk] Özel sektörde servis güzergahı ile ilgili haklarımız?

• Konbuyu başlatan suayip57
  • Başlangıç tarihi
S

suayip57

Merhaba Arkadaşlar,
Ben 1,5 yıldır özel sektörde 8:00 - 5:30 olarak çalışıyorum. İşe ilk girdiğim zamanlar, servis E-5 ten gidiyordu ve beni orada bırakıyordu, üst geçidi geçip ben durağa kadar yürüyüp dolmuşa biniyordum. Sonra işyerindeki engelliler komite başkanının yardımıyla E-5 in yanında ki yanyoldan gitsin diye güzergah değiştirildi. Bende üst geçiti geçmekten kurtuldum. Kışın da kar, don,çamur, yağmur anlatmaya gerek yok hepimizin en büyük sorunu. Şimdi yanyolda köprü çalışması olduğu için yanyol kapatıldı, Servis benim mahalleme girdiğinde yaklaşık 1300 mt daha fazla yol gitmek zorunda kalıyor. Ve Bu enfazla 4 dk lık gecikme nedeniyle servisteki kişilik özürlü insanlardan tepki alıyorum ve onlar gene servisin E-5 ten gitmesini istiyorlar.

Kanunen benim haklarım nelerdir. Bunu öğrenmek istiyorum. Buradaki Bu konuyla ilgili Bilgili arkadaşlarım, yardımcı olurlar ise memnun olurum.
Anayasamızda bu konu ile ilgili bir standart varmıdır.

Arkadaşlar Dün arabayla servisin gittiği yolu km olarak hesapladık, 1300 mt daha fazla gidiyor servis.

Hepinize çok Teşekkür ederim.

Merhabalar,
işverenlerin çalışanlara servis ayarlama yada yol parası verme zorunluluğu iş kanununda yoktur.
Bizde servis sorumlusu vardır.Güzergahlarda değişiklik yapılması istenirse sorumlular araştırır kişi mağdur edilmeyecek şekilde çözüme ulaştırılır.Sizde böyle birisi var ise yada üst amirinizle görüşmenizi tavsiye ederim.
Sonuçta böyle hak yok.işyerleri iyi niyetle (çalışma performansını düşünerek) böyle uygulama yapıyor.

Bu konuda yasal bir düzenleme yok. Aslında olması da gerekemez, sonuçta insani bir durum ama..!

Bence de bu sorunu ortadan kaldırmanın en iyi yolu, yaşadığın zorluğu sorumlu kişiye iyice anlatmandır.

Sorumlu kişilerle bu durumu görüşüyorumda bunun sonucu tutup hukuki haklara dayanacak gibi görünüyor. insani duyguların nerede olduğunu bende bilmiyorum onu onlara sormak gerek.

Yanlış hatırlamıyorsam şöyle bir madde var tam telaffuz edemem ama,
işveren işe aldığı engelli elemanın iş yerinde rahat edebilmesi için, gerekli düzen ve ayarlamaları yapmak zorundadır.

Servislerde kanuna göre iş yeri niteliğinde sayılır. Örneğin serviste kaza yapan biri iş kazası geçirmiş sayılır.

İllede servis güzergahı şöyle olur diye bir şey bende beklemiyorum. ama böyle elimi kuvvetlendirecek kanıtlara ihtiyacım var.

Teşekkürler

1.7.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5378 sayılı ÖZÜRLÜLER VE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN'un stihdamla ilgili konuları düzenleyen 14. maddesi der ki:

• "İşe alımda; iş seçiminden, başvuru formları, seçim süreci, teknik değerlendirme, önerilen çalışma süreleri ve şartlarına kadar olan safhaların hiçbirinde özürlülerin aleyhine ayrımcı uygulamalarda bulunulamaz.
    Çalışan özürlülerin aleyhinde sonuç doğuracak şekilde, özrüyle ilgili olarak diğer kişilerden farklı muamelede bulunulamaz.
    Çalışan veya iş başvurusunda bulunan özürlülerin karşılaşabileceği engel ve güçlükleri azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yönelik istihdam süreçlerindeki önlemlerin alınması ve işyerinde fiziksel düzenlemelerin bu konuda görev, yetki ve sorumluluğu bulunan kurum ve kuruluşlar ile işyerleri tarafından yapılması zorunludur"
Ayrıca aynı kanunun 41. maddesi, ayrımcılığı suç sayan Türk Ceza Kanununun 122 inci maddesinin birinci fıkrasına bir ekleme yapmış ve madde şu hale getirilmiştir:
  • "Ayırımcılık
    Madde 122- (1) Kişiler arasında dil, ırk, renk, cinsiyet, özürlülük, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım yaparak;
    a) Bir taşınır veya taşınmaz malın satılmasını, devrini veya bir hizmetin icrasını veya hizmetten yararlanılmasını engelleyen veya kişinin işe alınmasını veya alınmamasını yukarıda sayılan hallerden birine bağlayan,
    b) Besin maddelerini vermeyen veya kamuya arz edilmiş bir hizmeti yapmayı reddeden,
    c) Kişinin olağan bir ekonomik etkinlikte bulunmasını engelleyen,
    Kimse hakkında altı aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir."

Suayip , sorunun cevabını vermişşin zaten :)
İş Kanununun 2. maddesinde "İşyeri" nin tanımı yapılmıştır. Servis "İşyeri" sayılır. Dolayısıyla işyerinde hangi haklara sahipsen , servis için de geçerlidir.

Böyle bir konu için hukuki yollardan hakkımızı arayacaksak vay halimize. Ortalıkta insan kalmamış :?

Teşekkür Ederim Bulent Bey,

Bu maddeyi de üstlerime sunacağım,

Sema' Alıntı:
Suayip , sorunun cevabını vermişşin zaten :)
İş Kanununun 2. maddesinde "İşyeri" nin tanımı yapılmıştır. Servis "İşyeri" sayılır. Dolayısıyla işyerinde hangi haklara sahipsen , servis için de geçerlidir.

Böyle bir konu için hukuki yollardan hakkımızı arayacaksak vay halimize. Ortalıkta insan kalmamış :?

Teşekkür ederim Sema.
Üstlerimizden çok servisteki ileri zekalı kişiler yüzünden oluyor.
Ama İyiler ses çıkarmaz ise herzaman kaybediyor. Serviste benden yana olduklarını söyliyenlerde böyle yapıyor ve ortalık kötülere kalıyor.
Ama ben bu işin sonunu getireceğim karar verdim.

merhabalar,

Yaşamış olduğunuz durum bize oldukça ilginç geldi,

finalde değerlendirmelerimiz sonrası vardığımız ortak karar şu yönde oldu,

Doğrudur, firmanın aktifine kayıtlı araç işyeri statüsünün özelliklerini taşır,

Bu aracın personel taşıması yapabilmesi için trafik ve karayolu taşıma kanununa göre şirketin ve aracın gerekli evrakları ile haricen ve aslen taşıyacağı personeli ad,soyad , gideceği güzergahı belirtir bir liste tanzimi ve bunu trafıkten onaylatması gerekmektedir.

Karşı karşıya kalmış olduğunuz durum için bu belge revize edilebilir,yada yenilenirken kullandığınız güzergah ( ana cadde ustu ve alternatifi yol ) tam olarak yazdırılır.

Bu sizi gereğince kollayacak belgedir,

Tüm bu işlemlerin olması , yapılması elbetteki şirketin ilgili kısım yetkililerinin uhdesindedir,

Onaylanması ve yapılması durumunda personel servisini kullanan şöför ve içinde bulunanların söyleyeceği tek bir söz olamaz...

kaldı ki :
özel sektörde aşağıdaki şekilde bir yönetmeliğe rastlayamamıza rağmen kamu için geçerli olan yönetmelik hükümleri aşağıdaki şekildedir.

KAMU KURUM VE KURULUŞLARI PERSONEL SERVİS HİZMET YÖNETMELİĞİ
Bakanlar Kurulu Karar Tarihi - No : 6/2/2004 - 2004/6801
Dayandığı Kanun Tarihi - No : 09/04/1987 - 3348
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi - No : 25/02/2004 - 25384

TAŞIMACININ YÜKÜMLÜLÜĞÜ

Madde 13- Taşımacılar;

a) Taşınacak personeli taahhüt edilen yere kadar rahat bir şekilde götürüp getirmekle, servis hizmetinden yararlanacak personelden başka yolcuyu servis taşıtına almamakla,
b) Taşıt içi düzeni sağlamakla,

c) Taşıma hizmeti sırasında sürücünün dikkatini dağıtacak ve yolcuları rahatsız edecek nitelikte, görüntülü ve sesli müzik alet ve sistemlerini kullanmamak veya kullandırmamakla,

d) Belediyelerce veya il - ilçe trafik komisyonlarınca verilen güzergah izin belgesini (EK- 2) araçta bulundurmak, bu belgede tayin edilen güzergahın dışına servis aracını çıkartmamak ve trafik komisyonlarının diğer kararlarına uymakla,
e) Çalıştırdıkları personelin sosyal güvenlik yönünden sigorta işlemlerini yaptırmakla,

f) Gerçek kişi ise, 507 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanununa tabi meslek odalarına; özel hukuk tüzel kişisi ise, ilgili ticaret veya sanayi odaları ile ticaret ve sanayi odalarına kayıtlı olmakla,

yükümlüdürler.

umarım sorumlu kişiler gerekli duyarlılığı gösterir,,,

Sizlere Teşekkür ederim arkadaşlar, Bana çok yardımcı oldunuz,
Servis içerisindeki çalışanlar ne kadar itiraz etsede, tamirat bitene kadar servis benim belirttiğim güzergahtan gidecek.

Böyle bir sorun çalışan bütün arkadaşlarımın başına gelebilir geliyordur da, ama mücadele etmek gerekiyor, tamam diyip pes etmemek lazım. Benim bu işin ciddiyetle üzerine gittiğimi, yasalardaki maddelerle üstlerime sununca, onlarda kabul ettiler.

Bu gerçekten önemli bir konu, özürlüler kanun tasarısında değişiklik yapılacağı zaman böyle bir sorunu da dile getirmek gerektiğini düşünüyorum.

İlerya Bey ilginiz için çok teşekkür ederim. Evet Yönetmelik sizin anlattığınız gibii oluyor, sizin de belirttiğiniz gibi bu yönetmeliğin trafikten onaylanması için üst yönetcilerin onayı gerekmekte, Bu geçici bir durum olduğu için sadece üst yöneticilerin, sözlü ikazı yeterli oldu.

Şuan Bir problem yok.

Üst Alt