Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hollanda'ya gidip ötenazi olabilir miyim?

hasan1

Üye
Konular
24
Reaksiyonlar
0
24 yaşında friedreich ataksi hastasıyım. Hastalığın tedavisi yoktur ve giderek artmaktadır. Soruma geleyim. Türkiyede yasak
olan ötenazi Hollandada yapılıyor. bunun için hollanda vatandaşı mı olmak gerekiyor? bu konu hakkında bilgili arkadaşardan cevap bekliyorum..

bu konuda neden ve nasıl bir şaka yapılır ki?

Bence bizdede serbest olmali ama turist olarak gidip yapilacagini sanmiyorum sadece benim yorumum ama yasamaya sebep bulmalisin arkadas edin bisiler yap olum son care

Otenazi kendi ölümüne izin varmek daha dogrusu kendini öldürme istegidir yasamak icin calisin oldurmek icin deil

siz şakamısınız kendinizi öldürmek için bu kadar çabaya ne gerek bu kadar masrafa ne luzum var yurt dışından cenazeyi ülkeye getirtmekle milleti uğraştırmayın alın bi zehir kendini yatağınızda içip masrafsızca işinizi halledin

:Dhay allah bende diyom yeni bi tedavi yöntemimi cikmisda haberim yok. Simdi bende okudum ötenazinin anlamini. ,,Ne umduk ne bulduk"

Merhabalar;
Hastalık ve Kaza Her zaman Her yaşta Her şekilde Sebepsiz ve Hiç hak etmediğini düşündüğün Halde Gelir.
Bende 2011 de trafik kazası geçirdim ozaman 28 yaşındaydım Belden aşağım Tamamen felç.
İilk bir hafta ölebilir hayati tehlikesi var demiş Doktor Amca :) Ama ben gece 23:30 da kaza Yaptım 02:30 gibi kendime tam anlamıyla geldim.
Vücudum aşırı Şekilde sanki 5 ton muş gibi ağır geldi bana bacaklarımı oynatamıyorum his etmiyorum sonda bağlı odama hemşire geldi ve hasta kendine gelmiş diye bağırarak odadan çıktı. T10-T11-T12 Tamamen Patlamış 5 Kaburgam Kırılmış kırılan Kaburgalar sağ akciğerimi 5 parçaya Bölmüş. doktor geldi ben bu sırada oramı buramı bızıklıyorum doktora sordum Dedim ki Ya belden aşağım Çok Ağır ne verdiniz bana oda çok hareket etmememi omurgalarımda kırık olduğunu fakat seni kurtardık dedi!!!!! Bende Bu şekilde Olan Bir hastayı Kurtardığın için karşımda sırıtıyorsun Şerefsiz Diye Bağırdım (Doç.in adıda Şeref DOĞANMIŞ) BUrsa Uludağ üniversitesinde) Verdiği Cevap Çok Hoşuma Gitti Bu sözleri dışarıdaki 20 ye yakın akrabana da söylemek istermisin onlar Senin Kurtulduğun ve yaşaman için Saatlerdir dua ediyor. şimdide ben onlara dua Ediyorum Böylede Bir Yaşam var istersen Tatlı Bile Gelebilir.

Ötenazi veya diğer adı ile intihar etmek dinimize göre en büyük günahlardandır... Belki çok acı ve ızdırap çekiyorsunuzdur bunu ben sizden iyi bilemem... Ancak dünyanın bir oyun bahçesi ve imtihan sahası olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayınız... Sizlere,bizlere ve tüm engelli arkadaşlarımıza verilen değişik rahatsızlıklar bizler için birer imtihandır... "Dünya hayatını,ahiret hayatına değişen çok büyük ziyandadır" diyor yüce Rabbimiz... Düşünsenize dünyada çektiklerinize ve yaşadıklarınıza karşılık ahirette sınırsız ve hastalıksız bir ömür sizleri bekliyor... " Eğer sizler dünya gözü ile Cenneti bir saniye bile görmüş olsaydınız , size içindekilerle birlikte bütün dünyayı versek yine de istemezdiniz " buyuruyor yüce Rabbimiz.. O halde bize düşen görev sadece sabretmek ve dua etmek.. Gelecek günlerimizin geçmiş günlerimizden daha hayırlı ve güzel olmasını dilemek ve istemek... Manevi duygulara biraz ağırlık verirsek olayı çözmüş oluruz sanırım.. Ben de zamanın da birçok kez intiharı düşündüm.. Hatta 2 kere de kıyısından döndüm... Şeytan azapta gerek değerli arkadaşım... Kendine iyi bak ve böyle olumsuz düşüncelere takılma... İntihar veya ötenazi çözüm değil , sonun başlangıcıdır... Hem bu dünyanı hem de ahiretini yakacaksın.. Allah'ın verdiği canı ondan başka alacak bir güç yoktur.. Sakın ola ki böyle şeylere tenezzül etme.. Görüşmek üzere..

Güzel şeyler düşünmeye çalışın... Allah kolaylık versin...

Hasan kardeşim, ne yaşadığını ne hissettiğini sen bilirsin tabiki biz ne desek boş. ancak bu sitede senin gibi yada daha sıkıntılı, binlerce insan var mesela ben ileri derecede kifoskolyoz hastasıyım. göğüs kafesim ciğerlerime baskı uyguluyor ve ileriye yönelik kabus senaryoları yazdıkça yazıyor işin uzmanları. ama hayata şöyle bakmak lazım bence mademki bu hayatın bir başı birde sonu var ve arasındaki herşey geçici, en zirve mutluluklar en dip sıkıntılar geçici öyleyse geleceği hesaplayarak BU GÜNÜ ZEHİRLEMEMELİ bence. Senin hastalığını biraz olsun araştırdım ileriki safha yorucuymuş gördüm ama şu an yazabiliyorsun buraya, yani şu an özgürsün bence bunu düşün GÜNÜ YAŞA. bakalım ki gelecekteki o sıkıntıları görecek kadar ömrümüz var mı? yada belkide bir umut çıkıverir Allah çok büyük kardeşim. pirenin midesini düşünen bir Allahımız var. yırtıcı güçlü kudretli bir kurt dağda açlıktan ölebilirken sadece sudan ibaret aciz savunmasız çaresiz olan elma kurdu yiyeceğinin içinde yaşar şunu demek istiyorum kötü zannettiğimiz şeyler o kadar da kötü olmayabilir nasıl baktığımıza bağlı bu. güne bakmalı yarını yarına bırakmalıyız bence kendine moral olacak ne gibi etkinlikler varsa bence onlara yönel ama söylediğini unut. yersiz,yanlış,üzücü bir şey söylediysem şimdiden özür dilerim.

hastalığın tedavisi yoksa ağrı acı çekmiyorsan ya da ilaçlarla ağrı acı biraz azalıyorsa ecelini bekleyebilirsin .Allah yardımcın olsun , kendini öldürmeyi düşünme lütfen

ben böyle şeylere gülüyom Cennet dururken neden cehennemi tercih eder insan git namazkıl kıl kılamıyorsan dua et oda olmadı cennetteki yerini düşle 3 günlük dünya

''İslam’a göre, insan Allah tarafından yaratılmıştır ve hayat ona Allah tarafından bahşedilmiştir. Bu sebeple insanın kendi canı üzerine karar verebilme hakkı yoktur, bu hak ancak Allah’ındır. Buradan hareketle İslam dininde hem intihar hem de ötanazi benzeri uygulamalar yasaktır, katil olarak görülür''
Yani daha fazla söze gerek yok bence.:)

Umutsuzluk kötü birşey, siz ötenazi kararını verdikten sonra ,kaç tane mutlu sağlıklı kişi durup dururken ansızın bu hayattan göçtü, onlar mutluydular sizi mutsuz...

Dostum, bu site üyelerinin hemen hemen tamamına yakının bir derdi, bir sıkıntısı var.. Kimimizin ki idare eder seviyede kimimizinkisi ise biraz daha ciddi boyutta.. Bütün organları sağlam olup da yani sıhhatli bir insan olup da işsiz güçsüz esrarkeş, sokaklarda yatan kalkan, hayatta kimsesi olmayan ve diğer fertlerin iğrendiği bir insan da olabilirdin veya olabilirdik.. Bu nedenle ben fazla bir şey söylemek istemiyorum ancak sana sadece şunu diyebilirim biraz dini hususları araştır, manevi konulara yöneltmeye çalış nefsini, eminim ki faydasını göreceksin..

Arkadaşların dediği gibi herkesin bi sıkıntısı derdi var.
Bazıları hatta ben bile çoğu zaman ölmeyi düşünürüz, ama inancımız gereği imtihan diyip sabrederiz.
Hem herkes ölücek kimi erken kimi geç.
He eğer illa ölmek istiyorum dersen, bu ara gazzede ölüm çok oraya gidebilirsin, hemde şehit olma durumun var.
Neyse sen yine sabret neyin ne olacağı belli olmaz , boşuna dememişler "Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler"...

doğmak ne kadar doğalsa ölmekte o kadar doğal bir insan yaşamayı istemiyorsa çözümü ölmekte buluyorsa buna saygı duymak gerekir hasan dost size insan gibi soru sordu siz dalga geçtiniz bir kere daha ölüme seçmeye zorladınız bu yazdığnız yazılarla...

Doğum ölüm normal bi şey zaten.
Sadece senin olmayan bi şeyi talep etmen saçma, onu anlatmak istedik.

Hay Allah' ım, n'ldu bizim sandalyeye müşteri var mı diye bakayım dedim, yaz sen oradan "hollandaya gitsem ötenazi yaparlar mı?" Üstüme vazife değil ama madem fikrini kamuoyuyla paylaşmışsın ee napacan yorumlara katlanacan artık. Bir insan öyle kolay kolay ölümü düşünmez, sen bunu dile getirdiğine hatta bu konuda yardım istediğine göre epeyce ciddisin. Ve seni bu noktaya getiren büyük acı ve sıkıntılar içindesin ki Allah sabır versin, ya da neye inanıyorsan. Yalnız ölümü istemekle beraber bu işi birileri yapsın ben yapamayacağım, bakamayacağım beni kan tutar diyorsan da hala hayata ve yaşamaya karşı bir isteğin iştiyakın var demektir ki o da çok güzel aslında(Ölüm o kadar kolay bir şey değil onun zorluğu da olabilir). Bu intihar meselesi benim de epeyce kafamı kurcalamıştır. Hele parası pulu olan ünlü, zengin vs adamlar kadınlar intihar edince sorardım niye? Bana en makul gelen sebep şuydu. Herkesin hayatta yaşamak için sebepleri vardı, onları yitirince artık o hayatın bir anlamı kalmıyordu. Bu sebep bir insan için 1 milyar dolar, etrafında fink atan gazeteciler, dünyanın en zenginleri listesinde olmak, bütün güzel kızları tavlamak, bütün yakışıklı erkeklerle birlikte olmaktan tutunda, "ulan bi kız sevdim istedim vermediler" e kadar binlerce şey sayılabilir. Hele günümüz kapitalist ve iletişim çağında artık insanlar kendi hayatlarını beğenmez, asla kendisinden çok daha zor koşullarda yaşayanlara bakmazken bu düşünce çok daha kolay nüfuz ediyor insanların bilinçaltına. Hele bu sosyal medyadan paylaşma meselesi var ya, oooo bakıyorsun millet alemlerde gezmelerde tozmalarda hiç gam tasa çeken yok. Halbuki bizler her ne kadar küçük dünyalarımıza ve rutinlerimize sıkışmış olsak ta, en zor ve kötü günlerimizi lüks sayacak kadar zavallı hayatlar var şu dünya da. bizler hep yukarılara baktığımız ve "niçin yaşıyoruz" sorusunun doğru cevabını bulamadığımız, hatta sevdiklerimiz (anne baba kardeş en basitinden) için ne anlam ifade ettiğimizi bile düşünmediğimiz için hayatı artık yaşanmaya değer görmüyoruz. Kimisi lüks bir rezidansta istediği ticari anlaşmayı yapamadığı için kendini öldürüp intihar süsü verirken, bir diğeri kimsenin kendisini anlamadığını düşünüp takıyor piçaaa kendisine. Cevap bunların hiçbirisi değil, hayatın ederi yoktur. Gelen de giden de ne alt alta ne üst üste topla çıkar çarp böl hayat etmez.

Senin soruna gelince, bu iş çok geyik kaldırır. Uğraştım ciddi bir yorum yazamadım. Başka birşeyde yazmak olmazdı. O yüzden derim ki eğer hayattaysa annene sor: De ki "Kalan ömrüm boyunca yatalak kalacak olsam, her gün beni biraz daha kötü görecek olsan bile yaşamamı ister misin? Ne diyorsa onu yap. Ötenaziden vazgeçersen de söyle biraz geyik yapalım :)

MAMİ alay ederkmi bir yazdılarınıza bir bakın aslında çok şey yazardımya neyse bizim bu toplumun geninde var bir konuyu alay ederek anlatmak

Teşekkürler bu güzel yorum için

seranko

nasıl ötenazi olabilirim diye araştırırken bir umut yeşerttiniz içimde,teşekkürler

Şu dindar veya benzer kişilerin intihar veya ötenazi durumuna bakış açısı beni deli ediyor. Neymiş efendim imtihan, Allah'ın verdiği canı Allah alır, yok günah yok şu yok bu diye kişinin kendi kararı tasvip ettiğim anlamına gelmiyor elbet ama çok bilmişlik taslamaları, ahkam kesmeleri çok saçma. Kimse keyfinden inithar etmiyor ya da ötenazi talebinde bulunmuyor herhalde. Ama çok bilmiş dindarlar ve benzerleri hemen yok öyle yok böyle baydınız.

Üstelik insanlık dışı bir suç işlense bu görüşte olupta idam isteriz diye bas bas bağırırlar. Ne oldu hani Allah'ın verdiği canı Allah alırdı. Kendi kendileri ile çelişiyorlar trajikomik ve sinir edici bir durum bana göre.

Umarım arkadaş hastalığına karşı çözüm bulunur demekten başka elimden başka bir şey gelmiyor.

Alman
Konuyu bahsettiğiniz şekilde dini açıdan yorumlayanlar, kendileri de samimi olarak inandıkları için İslam dininin bu konudaki kesin hükmünü dile getiriyorlar. Onlarda tereddütsüz bir inanç olduğundan arkadaşlarının böylesine büyük ve kesin bir günahla ahiret hayatını da heba etmesini istemiyorlar.
Sizin inanmıyor olmanız İslam'ın bu hükmünü değiştirmiyor.
Kur'an-ı Kerim'de
"Ey iman edenler, mallarınızı aranızda karşılıklı rıza ile gerçekleştirdiğiniz ticaret yolu hariç, batıl yollarla yemeyin, ve kendinizi öldürmeyin. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir" buyurulmaktadır.
Nasıl ki herkes sizin inanmıyor olmanızı sizin tercihiniz olarak görüyor saygı duyuyorsa, siz de samimi olarak inandığı için bunu dile getirenlere saygı duymak zorundasınız.
Öyle insanları çokbilmiş, fikirlerini saçma olarak tanımlamak sizi yükseltmiyor.
Verdiğiniz idam örneğinin ise intihar ile yakından uzaktan hiç bir ilgisi yoktur. İntihar bir tercih, idam ise bir suça karşılık kesilen şer'i cezadır. İslam'da idam vardır. Kısas olarak bir müslümanı öldüren kişi idam edilebilir, devlete başkaldıran idam edilebilir.
Kısaca bu ikisinin zerre kadar benzerliği yoktur.
Biliyorum biraz konu dışı oldu ama inanan ve inandığı şekilde fikrini belirten kişilere önyargılı yaklaşımınız yazmaya zorladı beni.

Son düzenleme:
Kendini öldürmek isteyecek kadar hayattan bıkmış olma durumu bende de oluyor çoğu zaman ama şöyle düşünüyor ya da düşünmek istiyorum nasılsa öleceğim yaşa gitsin her anından keyif almaya çalış hayatın alabildiğin kadar ama iyi ki ÖLÜM var diyorum .

Üst Alt