Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hidrosefaliyim, ehliyet ve özürlü aracı almak istiyorum..?

yigitmahmure

Yeni Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
0
merbaba ben kocaeli'de yaşıyorum 26 yaşındayım. % 45 özürlü raporum var. beynimde şantım var yani tıp dilinde hidrosefaliyim. ayaklarımdan rahatsızım. sağ ayağımda güç yok. sağ ayağımı kullanmakta güçlük çekiyorum. özürlü aracı almak istiyorum.
benim özelliklerime sahip bir kişi h sınıfı ehliyet alabilir mi?
alabilirse raporda ne yazması gerekir?
alabileceği araç nasıl olur ve donanım yaptırılabilir mi?
uygulanan indirimlerden faydalanabilir mi?
faydalanabilirse toplam indirim ne kadar?

bunları öğrenmek istiyorum. sizin bana vereceğiniz cevaba göre ehliyet almaya karar vereceğim. lütfen bana en kısa zamanda cevap yazarsanız sevinirim. dört gözle bekliyorum.

SEVGİLERİMLE...
MAHMURE YİĞİT

H sınıfı ehliyetim var. Nasıl bir araç alabilirim?

h sınıfı özel donanımlı araç kullanabilir raporumla ehliyet aldım. sınavda otomatik vites araç kullandım. normal vitesli araç kullanmayı bilmiyorum. otomatik vites alırsamda indirimden faydalanamıyormuşuz. nasıl araç alabilirim. bilgilendirirseniz sevinirim.

Aracın üzerinde özel tertibat olmadığı sürece ÖTV indiriminden faydalanamazsınız.

Sağ ayağınızdan sakatlığınız olduğu için, şu ibareye sahip rapor alırsanız ÖTV ve MTV muafiyetli özel donanımlı otomobil alabilirsiniz:

"Sağ ayağını kullanmasına gerek olmayacak, gaz pedalı sol tarafa alınmış özel donanıma sahip otomatik vitesli otomobil alabilir, H sınıfı sürücü olur"

Bu donanım nedir? Sıradan otomatik vitesli aracın, bir gaz pedalı da sol tarafa eklenmiş halidir.

teşekkürler

anladığım kadarıyla alacağım arabanın otomatik vitesli arabadan hiçbir farkı olmayacak. ayrıca bilgilendirdiğiniz çok teşekkür ederim.

Otomatik vitesli araçta normalde bi fren bi gaz pedalı olur ya. Sizin aracınızda iki gaz bi fren pedalı olacak. Ör:

28b316d56cde4c403f52bf88ce251083.jpg

Sağ ayağını kullanamıyorsun ve normalde gaz pedalı sağda. Bu da sürüş için hem yorucu hem de yeri gelince tehlikeli olabilir. Onun için sol ayağının hizasına getiriyorlar pedalı... Ve bu sayede araç özel donanımlı olup, vergi muafiyetli olarak satın alınabiliyor.

teşekkür

abicim bilgilendirdiğin için çok sağol... bi de sana zahmet bana tavsiye edebileceğin bir problem çıkarmayacak araba markası varmı?

Üst Alt