Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Herkes için Mutfak Tasarımı konulu anket / Bilkent Ünv. [Araştırma]

yas

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Herkese merhabalar,

Ben Bilkent Üniversitesi İç mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümğnde ögretim görevlisiyim. Aynı zamanda aynı bölümde doktora tezimi yapmaktayım. Bölümümüzde engelilik konusu dünya nufüsundaki yaşlılık ve engellilik oranın giderek artığı şu günlerde yogun olarak calışılmakta, stüdyo projeleri, arastırma konuları ve gerekli makalelerle bu konu desteklenmektedir.

Türkiye her ne kadar gelişmiş AB ülkelerine göre yaşlı ve engelli bir nüfusa sahip olmasa da, engellilerin sadece bakıma muhtaç pasif grup olarak sınırlandırılıp toplumun fiziksel, sosyal ve kültürel aktivitelerinden soyutlandırılmaması gerekir. Bu anlamda herkes icin tasarım önem kazanmaktadır (yaslı, engelli, kısa boylu, uzun boylu, sisman, zayıf, hamile vs.). Bölümümüz calışmalarından biri olan benim doktora tezimde engelli kulanıcıların mutfak tasarım istekleri ve gereksinimleri üzerine inceleme yapmak ve bu gereksinimlere çözüm olarak evrensel tasarım modeli önermektir. Bu yüzden, engelli kullanıcıların yardımına ihtiyaç duymaktayım. Hazırlamis oldugum basit anketi

linkinden download tusuna basarak indirebilirsiniz, doldurduktan sonra bana yasemineren2002@yahoo.com adresine mail atabilirseniz, calışmama ve bölümümüz araştırmalarına büyük ölcüde yardım saglamış olacaksınız. C
alışma sonuclarını daha sonra sizlerle paylasmanında calışma kadar önemli oldugunu düsünüyorum.

Yasemin AFACAN
yasemineren2002@yahoo.com

Bu Çookk Çok güzel araştırmadan dolayı sizleri kutluyorum :)

Umarım bir çok form üyesi engelli kimse göstermiş olduğunuz bu güzel duyarlılk eşliğindeki çalışmanız karşısında gerekli desteği verecektir.

Anladığım kadarı ile sadece mutfak ile ilgili bir araştırma.Evin için de bulunan diğer kullanım alanları ile ilgili de bir projeniz varmı ? Yok ise olması dileğim ile saygılarımı sunarım.

Tesekkurler, eger vaktiniz olursa anketide cevaplıyabilirseniz sevinirim.
Cunku ulasabilecegim kullanıcı sayisi artikca calismada o olcude degerlenicektir.

Doktora tez konum mutfak üzerine, ama master tez konumda engelli kisilerin kentsel yasamda karsilastigi güclükler üzerine calismistim. o calismada ilginctti, ayrica ev tasarimi ve odalarin ic mekan olarak kullaniminda ortaya cikan guclukler uzerine makalelerimde mevcut.

İlginiz icin tesekkurler tekrar

Anketi doldurup adresinize gönderdim.

Kolay gelsin..

Cok tesekkurler, yardımlarınız icin... :D

Çok güzel bir çalışma, size bu anlamda teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Cok tesekkurler...
Herkes icin engelsiz bir toplum dilegiyle...

Yasemin hanım, "engelli kisilerin kentsel yasamda karsilastigi güclükler" konulu tez çalışmanıza internet üzerinden ulaşmamız mümkün mü acaba? Okumak isterim...

Herkes İçin Mutfak Tasarım Anketi 2. versiyonu

Herkese tekrar merhaba,

Herkes icin mutfak tasarımı konulu calismamiz tum yogunluguyla devam etmektedir. Su ana kadar yardimci olan herkese cok tesekkur ediyorum. Bir cogunuzla yuzyuze tanisma firsatim oldu ve sizlerden cok degerli bilgiler almis olduk.

Daha önce haberdar olmayanlarınız için Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü olarak engelli tasarımı ile yakından ilgilenmekte cesitli projeler, tezler yürütmekteyiz. Bölümümüz tez konularindan biri olan herkes icin mutfak tasarımı icin sizin bilgilerinize tekrar ihtiyac duymaktayiz. Anketin bir onceki versiyonundan cok yararli bilgiler edindik fakat calismamizin devami icin yine sizin bilgilerinize ihtiyacimiz var.

Anketi
http://www.badongo.com/file/7539335

linkine girip indirerek cevapliyabilirseniz cok sevinecegiz. Bu sefer anketi kendi mutfaginizi dusunerek degilde idealinizde mutfak icin gerekli olan birtakim tasarım elemanlarina vereceginiz onem siralamasini dusunerek cevaplamaniz gerekmektedir.

Simdiden cok tesekkurler, cevapladıgınız anketleri bir oncekinde oldugu gibi yasemineren2002@yahoo.com e-mail adresine atabilirsiniz.

Yasemin Afacan
Bilkent Üniversitesi
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
Bilkent
Ankara
[/i]

Yasemin hanım, teknik olarak da uzunluk olarak da doldurması oldukça zor bir anket. Katılım az olursa bence sebebi budur.

Detaylı ve saglıklı bir calisma icin anketteki bilgilerin onemi oldukca fazla bizim icin, uzun bir anket olsada yapacaginiz katkı calismalarimiz icin cok onem tasimaktadir.

Simdiden herkese cok tesekurler...

eee indirdim microsoft wordde açıLdı nasıL doLduracam ßen ßunu?
SafLık doLuyum ßu qün.

Evet, ben de daha önce ankete katılmama rağmen teknik olarak incelemek için yeniden indirdim, anketteki seçenekler işaretlenmiyor...

İndiren herkese cok tesekkürler, isaretlemek istediginiz kutucuga tıklayarak isaret koyabilirsiniz, eger yapamiyorsaniz, isaretlemek istediginiz kutucak yerine herhangi bir rakam veya harf koyabilirsiniz.

kolay gelsin iyi çalışmalar

Üst Alt