Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Herkes bunu konuşuyor

Gelişim Yolcusu

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
HERKES BUNU KONUŞUYOR..

Dün akşam (30 Haziran) NTV’ de Okan Bayülgen’in sunduğu ‘Herkes Bunu Konuşuyor’ programının konusu işitme engellilerdi. İşitme engellilerle ilgili olarak bu formatta, bu zaman diliminde (akşam 20.30 – 22.30 arası) yapılmış ilk program olması...

yazının devamını http://www.gelisimyolcusu.com/ da okuyabilirsiniz.

Bu program gerçekten önemli bir ilki gerçekleştirdi... Primetime da bir engelli programı.. :D :D kocaman bir alkış..

Dün gece galiba engelliler gecesiydi. TRT3 te engelliler yasası, NTV de bu proğram . Televizyonum NTV yi almadığından seyredemedim. :( .
Okan Bayülgen ve NTV ye yürekten teşekkür ediyorum.

okan bayülgen ntv de işitme engelliler programı

arkadaşlar akşam programı seyrettim ve hem mutlu oldum hem hüzünlendim. öncelikle başta ntv kanalına teşekkür ediyorum.okan bayülgeni alkışlıyorum inşallah bu program diğerlerine örnek olur. programda engellilerin iş hayatından konuşuldu ve bir engelli yakını telefonla ne güzel özetle anlattı yaşadığımız sıkıntıları. okumuş olsanız dahi hizmetli veya evrak getir götür statüsünde değerlendirildiğimizi en basitinden bilgisayar başında işitme engelliler için çok iş olanakları olduğu halde uygun görülmediği vurgulandı. ben de iş arayan biri olarak engelli arkadaşlarımızın iş ararken yaşadığı sıkıntıları yaşıyorum ve devlet büyüklerini işkur personelini ve bu konuya duyarsız herkesi kınıyorum...

Okan Bayulgen'e Tesekkürler

NTV Ekibine Tesekkürler Özellikle OKan BAYULGEN e....Böyle bir programı yapacakları aklımın ucuna bile gelmezdi..Hele Konuklardan bir tanesi Hem Liseden Hem Unv. den Arkadasım olması beni oldukca sasırttı ve hos bir sürpriz oldu. Programı zaten tesadufen gördüm...Haftaya Programın devamı da var. UNUTMAYIN. (7 TEMMUZ PERŞEMBE- NTV)
Programda Bazı Sorunlar ve Konular ele alınmadı. Umarım 2. Program da ele alınır...Okan Bayulgen sanırım cok zorlandı sık sık programa ara verdi...Bakalım Devamında neler olacak...
OKAN BAYULGEN in yanında 2 tercüman olmasına anlam veremedim. Galiba birisi konuktu öteki tercüman...

ben de ntv ve okan bayülgen' teşekkürlerimi iletiyorum
ben bu programı kaçırdım seyredemedim
haftaya muhakkak seyrederim
syg.

bizimde bu toplumda olduğumuzu hatırlamaya başlayanlara içtenlikle teşekkür ederim. ilki gerçekleştiren okan bayülgene özellikle teşekkürler.

programı bende izleyemedim maalesef haberim yoktu ama NTV gibi bir kanalda engellilere yönelik bir programın yapılması çok güzel ve tebrikler OKAN BAYÜLGEN duyarlılığınz içinnnnnn :D

Ben de semino arkadaşımıza katılıyorum ve bunun yanlızca proğram yapmak amacıyla yapıldığını düşünüyorum.yani özürlülerin sorunlarını dile getirmek için değil...

belkı sırf program olsun dıe yapılmıstır ama hıç umulmadık bı adım
belkı de önemlı gelişmelere bır etken olabilir! ( diye umut edelim )

Zaten televizyonlar Engel deyince İşitme ve Görme engelliler gelir akıllarına bunada Şükür ne diyelim :cry:

Merhaba dostlar..

Bu yazı 30 Haziran'da yayınlanan programın ertesi günü 1 Temmuz'da yazılmıştı. Ancak buraya yazılan mesajlardan programla ilgili yazılan yorumun okunmadığı izlenimini edindim. Çünkü programın hem alkışlanacak , hem de kınanacak tarafları vardı.. Yazının tamamını buraya alıntılıyorum.Belki böyle daha iyi anlaşılabilir ..

[size=4] HERKES BUNU KONUŞUYOR..
Dün akşam (30 Haziran) NTV’ de Okan Bayülgen’in sunduğu ‘Herkes Bunu Konuşuyor’ programının konusu işitme engellilerdi. İşitme engellilerle ilgili olarak bu formatta, bu zaman diliminde (akşam 20.30 – 22.30 arası) yapılmış ilk program olması dolayısıyla hazırlayan ekibe ve yayınlayan kanala teşekkür ediyorum.

TBMM meclisinde ‘Özürlüler Yasası’ nın gündemde olduğu saatlerde yayınlanan program günceli yansıtması açısından da önemliydi.

Böyle bir programın yapılmış olması bile bizim için çok sevindirici olmakla birlikte, eksiklerinin olduğu ve bunların giderilmesi için biz işitme kayıplı/engellilerin çabası ve uyarılarının önemli olduğu kanısındayım.

Programa bir profesör doktor, yurtdışında yaşamış bir işitme engelli, kendileri işitme engelli ama normal duyuları olan çocuğa sahip bir çift, işitme engelli bir terzi, iki tane işaret dili çevirmeni ve İşitme Engelli Çocuklar ve Aileleri Derneği’nin başkanı konuk oldu. İşitme engelli konukların hepsi total (tam) işitme engelli idi.

Yayın boyunca ağırlıklı olarak total işitme engellilerin sorunları tartışıldı.İşaret dilinin okullarda yasak olmasından, aslında işaret dilinin işitme engelliler için çok önemli olduğundan bahsedildi. İşaret dilini bilmeyen kişilerle (yani toplumun büyük çoğunluğu) iletişim kuramamanın zorluklarından bahsedildi..Ve doktorun işitme cihazı veya cochlear implant (biyonik kulak) önerilerine orada bulunan işitme engellilerce karşı çıkıldı. Bu nedenle de bazı önemli noktalar kaçırıldı. Bu arada Berna (Çıbık) telefonla yayına bağlandı , kendisinin dudak okuduğunu ve ODTÜ’de öğrenimini sürdürdüğünü söyledi. Okan Bayülgen’in Berna’ya sorduğu soru beni şaşırttı.. İşaret dilini neden öğrenmediniz? Berna dudak okumayı değilde işaret dilini bilseydi ODTÜ’de okuyabilirmiydi? Ayrıca dudak okuyarak ve konuşarak hemen herkesle iyi-kötü anlaşabilirsiniz ancak işaret diliyle ancak işaret dilini bilenlerle anlaşabilirsiniz..İşaret diline karşı olmamakla birlikte toplumun çoğunluğuyla iletişimde olabilmek için -eğer sağlık ve öğrenme koşullarınız elveriyorsa- sözlü iletişimin öğretilmesinden yanayım. En ufak bir işitme kalıntısı bile doğru eğitimle maksimum olumlu sonucu verecektir.

Orada olması gereken ama olmayan –belkide bu konunun bu kadar ayrıntısı olduğunu bilmediklerinden- işitme cihazı kullanarak duyan ve konuşan/dudak okuyan ve konuşan ancak bunları yaparken zorlanan işitme kayıplı/engelli kişilerden hiç bahsedilmedi ve böyle bir konukta yoktu.

İşitme kayıplı/engelli kişiler için iletişim duyma-konuşma , dudak okuma-konuşma ya da dudak okuma ve duyulanı birleştirerek anlamak şeklinde olmaktadır.Ancak normal duyulara sahip insanların hoşgörüsüzlüğü sonucu, bu kişiler aslında iyi eğitim görmüş olsalarda belli yerlere gelmiş olsalarda kaçınılmaz olarak içe dönük kişilikler konumuna getirilmektedirler.Bence bu durumda ele alınmalıydı.

Bu engelliler gerekiyorsa öncelikle özel eğitime alınıp, daha sonra kaynaştırma(entegrasyon) yöntemiyle normal okullarda eğitimlerine devam edebilirler.. Berna buna güzel bir örnek..O bütün eğitimini normal okullarda sürdürdü. Tek avantajı sonradan (ilkokul zamanlarında) engelli olmasıydı.

Ayrıca toplumda işitme engelliler hem sağlam adam muamelesi görürken bir taraftanda acınarak bakılmaktadır.Yasal haklar ve talepler sözkonusu olduğunda ‘elin ayağın tutuyor’ söylevleri verilirken, iş ve özel ilişkilerde önyargılarla karşılaşmaktadırlar.Bu bağlamda konunun sosyal yönünün çok fazla ortaya konulamadığı açıktır ancak bu tek programla bitecek bir konu değil.

Bu programın bir başlangıç olmasını diliyor, işitme engellilerin ve tüm engellilerin sadece sorunlarının değil, başarılarınında konuşulduğu yeni programlara örnek olmasını temenni ediyorum.

Not: Berna Çıbık'ı ismiyle andım çünkü o benim arkadaşım. Ve Berna telefonla iletişim kuramıyor, yayına telefonla bağlanırken ve konuşurken ablasından yardım aldı.. Tebrikler Berna..Cesaretin ve sesimizi duyurma girişimin için. :))

www.gelisimyolcusu.com[/size]

Ayrıca bir nokta daha..
Sevgili hakomako demiş ki:
Zaten televizyonlar Engel deyince İşitme ve Görme engelliler gelir akıllarına bunada Şükür ne diyelim :cry:

Hakomako'nun söylediği duruma katılamıyorum çünkü işitme engelliliği görünmez engellilik olarak tanımlanmakta ve kimseninde dikkatini çekmemektedir. Ancak özel çabalarla gündeme gelmeye çalışıyorlar...

Keşke bütün dezavantajlı gruplara gereken önem verilse ve özen gösterilse..

Üst Alt