Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hepatit, varis ve dalak büyümesinden yüzde kaç oran alırım?

aslan_sinan

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Benim hastalığım otimmun hepatit ayrıca özafagus varis ve dalak büyümesi var ben bu rahatsıklarımdan dolayı askerde çürük raporu aldım özürlü raporu almayı düşünüyorum acaba yüzde kaç rapor alabilirim vergi için sosyal haklar için emeklilik için ayrı ayrı rapor mu alınıyor vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim

askerden muaf olduysanız yüzde 40 alma ihtimaliniz var, aldığınız engelli raporuyla diğer işlemleri halledersiniz

Yani ben sosyal haklar için rapor alsam özürlü statüsünde bir işe girip yada erken emeklilik için n veyada vergi indirimi için kullanabilirim

Dalak tamamen alınsa bile verilecek olan oran sadece % 10'dur. Sizin durumunuzda dalak için oran verileceğini sanmıyorum..

Hepatit için sakatlık oranı cetvelinden alınabilecek oranlar şöyle;

Sınıf 1 / Özür Oranı:% 15
Devam eden karaciğer hastalığı objektif bulguları var.
Son üç yılda karaciğer hastalığına bağlı semptom veya asit, sarılık, özefagus varis kanamasına dair öyküsü yok
Ve Beslenmesi iyi ve gücü yerinde Ve Biyokimyasal çalışmalar minimal fonksiyonel rahatsızlığı gösterir Veya Bilirübin metobolizmasının primer hastalıkları.

Sınıf 2 / Özür Oranı:% 30
Kronik karaciğer hastalığının objektif bulguları var. Karaciğer hastalığı semptomları veya son üçyıldır oluşan asit, sarılık, özefagus varis kanamasına dair öyküsü yok Ve Beslenmesinin iyi ve gücünü yerinde Ve Biyokimyasal çalışmalar sınıf 1’dekilere göre daha ciddi karaciğer hasarını işaret eder.

Sınıf 3 / Özür Oranı:% 50
İlerleyici kronik karaciğer hastalığı objektif bulguları veya son yıl içinde oluşan sarılık, asit veya özefageal veya gastrik varis kanaması öyküsü Ve Beslenmesi ve gücü zayıf Veya Aralıklarla meydana gelen hepatik ensefalopati.

Sınıf 4 / Özür Oranı:% 95
İlerleyici kronik karaciğer hastalığı objektif bulguları veya hepatik yetmezliğin santral sinir sistemi belirtileri ile olan sürekli sarılık veya gastrik veya özefageal kanama
Ve Beslenme bozukluğu ve güçsüzlük.

Sakalık oranı cetveli'ne göre "Derin ven trombozuna (varis) bağlı" hastalıklara verilen oran:

4- Venöz sistem hastalıkları: İnvaziv ve noninvaziv tetkiklerle tespit edilmiş derin ven trombozuna bağlı venöz dönüş bozukluğu olanlar:

a- Staz ülseri (Bacak yaraları) bulunmayanlar:% 20

b- Staz ülseri (Bacak yaraları) bulunanlar:
1- Tek ekstremite: % 40
2- İki ekstremite: % 70

Ek Bilgi: http://www.engelliler.biz/forum/dig...aklariyla-ilgili-site-rehberi.html#post929941

Üst Alt