Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hastane günlerimden...

Konular
15
Reaksiyonlar
0
Engellilere yöneltilen çok genel bir toplumsal algılamayı yansıtan aşağıdaki anımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
-------------------------------------
Ben 2000-2003 yılları arasında, ancak uyuşturucu iğne Aldolan ile hafifletilebilen, çok şiddetli sinir basısı ağrıları çektim. Aylarca hastanede yattım ve toplam 20 operasyon geçirdim.

Normalde, sağ elimle zor da olsa, kendime özgü hareketlerle çatal kullanarak, sert yiyecekleri yiyebiliyorum. O dönemde ise, ağrım nedeniyle tümüyle yatağa bağlanmıştım ve hem ağrıdan, hem de dik oturamadığım için kendi kendime hiçbir şey yiyemiyordum.

Yine çok ağrılı olduğum bir sabah, iğnem yapıldıktan sonra ağrım biraz dindi ve ben de, moralim yükselsin diye, “Anneciğim, yatağımın arkasını biraz kaldırıp, kahvaltımı önüme koysan da, kendim yesem...” dedim. Benim bundan keyif alacağımı bilen annem de sevinçle ekmeklerimi küçük küçük böldü. Zeytin ve peynirimi de koyduğu tabağımı, tepsiyle önüme yerleştirdi. Tam o sırada da asistan gelip, annemin gastroloji konsültasyonumun sonucunu almak için dışarıya çıkması gerektiğini söyledi. Annem de benim keyifli keyifli kahvaltı etmemden hoşnut, aceleyle diğer binaya gitti.

Girgin ve dışadönük olduğum için ben hastaneye yattığımda özel odada kalmak istemiyorum. Zaten her girişimde aylarca kaldığım için, özel oda bana göre değildi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı’ndaki odalar da üç yataklı...

Hastanede yatan arkadaşlarımız bilirler; refakatçiler, boş vakitlerinde can sıkıntısından, başka odaları ziyaret ederler. O sırada da, bir bayan refakatçi gelip, kapının kenarına yaslandı ve kapı tarafında yatan hasta ve yakınıyla sohbete girişti...

Birden gözü bana ilişti. Hareket tarzımdan dehşete kapılmış halde, çatalı nasıl olup da ağzıma isabet ettirebildiğimi anlamaya çalışırcasına beni birkaç saniye izledikten sonra da, tekrar kapı tarafında yatan hastaya dönerek, “Bunun kimsesi yok mu? Niye yedirmiyor? Nereye gitti? Ay nasıl kıyıyor bu çocuğa; hain...” şeklinde soruları ve yorumlarını sıralamaya başladı. Tabii ben çatalı matalı bıraktım, çünkü kahkahalarla gülüyordum. Kapı kenarında yatan hastanın annesi de bizi iyi tanıdığı için (Onlar da bizim gibi aylardır hastanedeydiler), açıklama yapmaya çalışıyordu ama boşuna... Ziyaretçi, annemin “HAİN” olduğuna karar vermişti bir kere...
Annem geldiğinde hala gülüyordum. “HAİN ANNE HOŞ GELDİN...” dedim ve olayı anlattım. Tabii annem de çok güldü ve bir müddet aramızda bu olay espri konusu oldu...

Şimdi size bir sorum var: SÖZ KONUSU HANIMIN, KENDİ BAŞIMA KAHVALTI ETMEKTEN ZEVK ALDIĞIMI FARK EDEBİLMESİNİ ENGELLEYEN ŞEY SİZCE NEDİR? Bu soru’nun analizi belki de bize, önyargıları aşma yolunu gösterebilir...

Aslı DİNÇMAN ERTUNA
İzmir, 21 Kasım 2005

asli dincmen' Alıntı:
SÖZ KONUSU HANIMIN, KENDİ BAŞIMA KAHVALTI ETMEKTEN ZEVK ALDIĞIMI FARK EDEBİLMESİNİ ENGELLEYEN ŞEY SİZCE NEDİR? Bu soru’nun analizi belki de bize, önyargıları aşma yolunu gösterebilir...
Spastisite hakkında hiçbir şey bilmemek ve spastik biriyle daha önce hiç karşılaşmamış olmak. Yardıma ihtiyacın varmış gibi görmesinin tek nedeni bu "bilgisizlik" bence.
"Bilgisizlik"i tırnak içinde kullandım, çünkü bu bilgisizlik O'nun suçu değil. Ne eğitim-öğretimde ne de basında bu konuda doğru bilgiler verilmiyor ki.
Benim de hayatımda gördüğüm ilk spastik Tırtıl'dı, ikincisi de murat07. Ben de 30 yaşımdan önce seni görsem, yardım etmeye kalkardım :)
Sonuç olarak sanırım tek çıkış yolu var: Her yerde ve her zaman varolmak. Böylece insanlar bilgilenecek ve farklı olanı yadırgamıyacak.

Benim de hayatımda gördüğüm ilk spastik Tırtıl'dı, ikincisi de murat07. Ben de 30 yaşımdan önce seni görsem, yardım etmeye kalkardım
Ben de CP hastası olduğum halde benden farklı olan hastane arkadaşlarımı gözlemlemeye çalıştım yıllar boyu..Kendi adıma ben bile hastalığın farklı türlerini zamanla gördüm. (Hastane ve arkadaş çevresi ve dernekler).
Farklı olana duyulan ilgi ve toplumumuzda sık rastladığımız acıma / duygusallık eşlik ettiği yardım isteği bence bunun sebebi.

Üst Alt