Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hamileliği öne sürerek tazmian alıp işten ayrılabilir miyim? [Hukuk]

gülnihal

Üye
Konular
19
Reaksiyonlar
0
1995'den bu yana özel bir matbada grafiker olarak çalısıyorum ve yaklasık 5 aylık hamileyim...

ve belli belirsiz bir kalça çıkığım var... yani bununla ilgili hiç bir kurumdn alınmıs bir raporum yok gerek duymadım yani...

Şimdi sirket olarak yasanan krizden ve sirketin aile sirketi olmasından kaynaklı yasanılan bir takım özel sebeplerden dolayı isten ayrılmak istiyorum.. Yaklasık 3 aydır da maaş alamıyoruz...

Şirket yetkilileri biz sigortalıların kendimizin bırakıp gitmesini bekliyor ama ben de 15 senemi heba etmek istiyorum

Hamileliğimide göz önüne alarak şirketten nasıl ayrılabilirm... bir bilgi alabilirsem çok sevinirim..

şimdiden teşekkürler

4857 sayılı iş kanunun
24 üncü maddesinin e bendi uyarınca
işveren işçinin ücretini ödemezse
işçinin haklı fesih hakkı doğar
yani maaş alamadığını ispat edersen
kıdem tazminatını alarak işyerinden ayrılırsın

hukukçu değilim bunu baştan söylemeliyim.
İşverenin sizi mağdur ettiği konu ücret olduğuna göre işten ayrılmadan noter kanalı ile ödenmediğini söylediğiniz ayların tarafıma ödenmesi konusunda işveren yetkilisine bir tebligat gönderin.Verdiğiniz süre içinde ödenmezse mahkemeye başvurun.

İşveren krizi sebep olarak göstersede sizi işten çıkardığında kıdem,ihbar ve diğer alacaklarınızı vermek zorundadır.

Sizin hamilelikden dolayı işinizi fesh etme hakkınız yok.Bunu kullanamazsınız.

Hukukçu arkadaşlar var ise size daha faydalı bilgiler vereceklerdir.

Vergi indirimi almak için neden başvuru yapmıyorsunuz?SSK nız eski sanırım vergi indirimide alırsanız belki emeklilik hakkı kazanmış olursunuz böylece işveren ile uğraşmanıza da gerek kalmayabilir.

...

vergi indirimi için nereye basvurmalıyım Hakan

Özürlü Hizmet Erbabı İçin;
- Dilekçe (Dilekçe örneği aşağıda gösterilmiştir.)
- 2 adet fotoğraf(Sağlık Kurulu Raporunun aslı olanlardan fotoğraf istenmemektedir.Yönetmeliğe uygun rapor örneği aşağıda gösterilmiştir.)
- Çalıştığı yerden çalıştığına dair yazı,
- İşçi ise sigorta giriş bildirgesi veya son dört aylık sigorta prim bordrosu,
- Nüfus cüzdanı fotokopisi,
- Sağlık Karnesi fotokopisi

ile defterdarlığa başvurmalısın.

...

öncelkile saglık raporu almam gerek sanırım herhangi bir hastaneden değil mi?

hayır bu evrakları hazırla ve defterdarlığa git.Onlar hazırlıyacağı sevk evrağı ile seni hastaneye sevk edecekler.Hastaneye gidip heyete gireceksin.Hastane bu raporu Ankaraya gönderecek.Ankara raporunu inceleyip sakatlık dereceni belirleyecek ve bunu bir resmi yazı ile işyerine gönderecekler.

Hamileliğinizi ileri sürerek kıdem tazminatı alarak işten ayrılmanız mümkün değildir.
Bu durumda hamileliğinizi değil, ücretinizi düzenli al(a)madığınız gerekçesiyle işi bırakacağınız yönünde ihtarname çekin ve kıdem tazminatınızı talep edin.

...

Makri o en son ihtimalim elimde degerlendireceğim..de

ben % 40 engelli alabilirsem kalça çıkığından dolayı günümüz sartlarında alabileceğim maas ne kadar olacak?

Yani az bir miktar ise...benim sigorta primimin dolamsına 2 sene kaldı en azından onu bekler onu doldururum..

Bana bu konuda bir UZMAN burada yol gösterirse çok sevinirim...

doğum tarihin gün ay ve yıl olarak ,
ssk ilk giriş tarihin gün ay ve yıl olarak ,
prim gün sayın ne kadar ?

...

01.01.1975 dogum tarihim

16.11.1991 ise giris tarihim

prim ödeme gün sayım : 4785 gün

...

lise 2'de ve stajyerdim...ise giris tarihim bu gözüküyor ama

stajyerlik sayılmıyor ilk emeklilik primin kesilmeye hangi tarihte başlandı?
hizmet dökümünde gözüken ilk tarih nedir?

...

Hizmet dökümünde de bu tarih gözüküyor Hakan...

İRİLEN SSK SİCİL NO. / T.C.KİMLİK NO.YA AİT SİGORTALI BİLGİLERİ
DOĞUM YILI İLK İŞE GİRİŞ TARİHİ
01.01.1975 16.11.1991

Üst Alt