Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Halk eğitim merkezleri'nin verdiği sertifika programları engellilere ücretsiz mi?

meltem_06

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Bir kamu kurumunda memur olarak çalışıyorum. memur kadrosundan bilgisayar işletmenliği kadrosuna başvurabilmem için bilgisayar işletmenliği sertifikası almam gerekiyor. Bilgisayar işletmenliği sertifikası halk eğitim merkezlerinden ücretle alınmaktadır. Edindiğim bilgiye göre Kamu kurumları arasında yapılan protokol anlaşmalara göre Halk Eğitim Merkezleri'nde %40 ve üzeri engellilerden hiç bir ad veya isim adı altında ücret talep edilemez.
Söz konusu eğitmen sözleşmeli bir eğitmen bile olsa bunu talep edemez denilmektedir.
Ücretsiz halk eğitim merkezlerinden bilgisayar işletmenliği sertifikası alan arkadaşlarımız var mıdır.?

bugün mamak halk eğitim merkezine bilgisayar işletmenlik kursu kayıt başvurusunda bulundum ücret konusunda görevli memura kayıt yaptırmadan önce %50 oranında engelli olduğunu Kamu kurumları arasında yapılan protokol anlaşmalara göre Halk Eğitim Merkezleri'nde %40 ve üzeri engellilerden hiç bir ad veya isim adı altında ücret talep edilmemesi gerektiğini söyledim görevli memur döner sermayeli bir kurum olduklarını kurumda kursların engellilere ücretsiz olması konusunda yasa veya yönetmelik olmadığını kayıtın 100 tl olduğunu 50 tl sinin peşin ödenmesi gerektiğini geri kalan 50 tl nin kurs bitiminde ödenmesi koşuluyla kayıt yapılacağını söyledi 50 tl verdim kayıt işlemini yaptırdım. Arkadaşlar mevcut yasa yönetmelik varsa geri kalan 50 tl yi halk eğitim merkezine boşuna ödememek için halk eğitim kuslarının engelliler için ücretsiz olduğuna dair kanun yönetmelik maddesi gibi açıklayıcı bilgiler varmıdır. yada resmi gazetede yayınlandıysa sayı ve tarihini alabilirmiyim.resmi nitelik taşıyan yönetmelik varsa erence sizin verdiğiniz sayfadaki yöneticilere şikayetde bulunacağım.

Ya arkadaşlar ben de H.E.M. 'DE çalışıyorum,memur öğretmenim,ben de %95 engelliyim ama böyle bir yönetmelikten hiç haberim yoktu, ve ayrıca bizim kurumumuzda da bildiğim kadarıyla böyle bir indirim veya engellilere özel bir uygulama yok,ama araştıracağım bu konuyu!... :)

Muhasebe ve bilgisayar kursu bitirdim bilmediklerimi tedarik edeyim diye gittim müdür bey bana ücretsiz yaptı ama ücretsizmi yoksa onun insiyatifinemi kalmış onu bilmiyorum...

Üst Alt