Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hak-Mücadele-Üniversite

Konular
16
Reaksiyonlar
0
BEN GÜLCAN

ARKADAŞLAR NEDEN EĞİTİM KONUSUNDA DAHA İNATÇI DEĞİLİZ?
İÇİMİZDE LİSE MEZUNU VE ÜNİVERSTEYİ KAZANAMAMIŞ ARKADAŞLARIMIZ VARDIR.. NEDEN SESİMİZİ BAŞBAKANA VE DİĞER YERLERE DUYURMAK İÇİN CABA HARCAMIYORUZ?
SORUN ENGEL Mİ?
BENCE ENGEL NEDİR BİLİYOR MUSUNUZ?
KARŞINIZA ÇIKAN ENGELLEMELERLE MÜCADELE ETMEMEK, HAYATI OLDUĞU GİBİ KABUL ETMEK -HALK DİLİ İLE "İŞTE SEN ENGELLİSİN VE SENDEN HİÇBİRSEY OLMAZ"- BUNU MU İSTİYORUZ?!

NEDEN OKUMAK İÇİN MÜCADELE ETMİYORUZ?
ENGELLER VE ENGELLİ OLMAK BİZİ YILDIRMAMALI...
YAŞAMDA VE CALIŞMA SEKTÖRLERİNDE OLDUĞU GİBİ ÜNİVERSTEDE DE HAKKIMIZIN ÇOK DÜŞÜK OLDUGUNUNUN FARKINDA MISINIZ?

ACABA NEDEN ÜNİVERSTEDE SINAVSIZ GECİŞ İSTEMİYORUZ?
ARKADAŞLAR OKUMAKSAK BU ÜLKEDE KALICI İŞ BULMAK ÇOK ZOR!
BEN BÖYLE DÜŞÜNÜYORUM.
NEDEN BİRLİK OLMUYORUZ?
BÜTÜN ENGELLİLERİN SESİNİ DUYURMASI İMKANSIZ AMA BELKİ SİZLERLE BİRLİK OLURSAK BİRAZDA OLSA SESİMİZ ÇIKACAK GİBİ...

ÜNİVERSTENİN ENGELLİYE VERDİĞİ PUAN ÇOK YETERSİZ.
ÜNİVERSTEYE SINAVSIZ GECİŞ İSTEYELİM.

BİZİM NASIL ZORLUKLAR İÇERESİNDE YAŞADIĞIMIZI BİLMİYORLAR.
EĞER SESİMİZİ GEREKLİ YERLERE DUYURAMAZSAK TÜRKİYE'DE ENGELLİ İNSANLARIN YAŞADIĞINI UNUTACAKLAR!

LÜTFEN SESİMİZİ DUYURMAYA ÇALIŞALIM.
VE HAKKIMIZI ARAMAKTAN VAZ GECMEYELİM.

Gülcan, çok iyi bir konuya, çok güzel bir şekilde değinmişsin...

Eğitimli insan ister -engelli olsun ister engelsiz- eğitimsiz kişilere nazaran çok büyük avantajlara sahiptir.
Mantık çok basittir; eğitimli insan iş bulur, işi olan bir insan yaşam standartlarını iyileştirir, yaşam standardı yüksek olan kişilerin önünde hiç bir ENGEL kalmaz!

Ülkemiz için şöyle bir bakış açısını da gözardı etmemek gerekir;
- bu gün ülkemizdeki engellilerin büyük çoğunluğu çok çok eğitimsiz.
- ülkemizde %3 engelli personel kotası var
- işverenler bu kotaları doldurmak için -en azından ilerde- varolan engelliler arasından en eğitimlisini seçmek isterler
- eğitimli ve eğitimsiz engelliler arasındaki fark o denli büyük ki, bu durumda bir parça eğitim görmüş ve kendini geliştirmiş engelliler diğerlerinin arasından hemen sıyrılabilir ve kendisini "tercih edilen" konumuna getirebilir.

Velhasıl eğitim "kurtuluşun" ilk şartı ve olmazsa olmazıdır.
Bu şartı en iyi şekilde yerine getirmek için bence ilk kural ortaöğretim ve liselerde verilen eğitimin ve mimari koşulların engellilere uygun hale getirilmesidir.
Daha sonra da üniversitelerde engelli kontenjanı düşünülebilir.
Sanıyorum bu kontenjan konusu yeni engelli yasasına girecek.
Bu arada yeni engelli yasa taslağı için hazırladığımız öneri paketinde eğitimle ilgili bölümü buraya taşımak isterim:
http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=680
"Engelli Yasa Taslağı" için öneriler - Eğitimle İlgili

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki engelli çocukların eğitimleri %100 devlet garantisindedir.
Engellilerin eğitiminde “Karma Eğitim” esastır.
M.E.B. ilköğretim okullarında “engellilerin toplumla kaynaştırılması” ile ilgili zorunlu dersler vermek zorundadır.
Engelli öğrencilerin eğitim gördükleri okullarda, ihtiyaç duydukları mimari şartlar M.E.B. tarafından karşılanmak zorundadır.
Engelli öğrencilerin eğitim gördükleri okullarda, ihtiyaç duydukları idari şartlar okul yönetimi tarafından karşılanmak zorundadır.
Engelli öğrencilerin eğitim gördükleri okullarda, sağlık durumlarını zora sokacak kararlar alınamaz.
Tüm üniversitelerde, engelli öğrencilerin sorunlarıyla ilgili danışma/çözüm kurulları oluşturulması zorunludur.

Gülcan, benim cevabım senin haykırısına yeterli bir cevap olmayacakdır ama bilmelisinki ben ve benim gibi bircok engelli (ilerlemiş yaslarına ragmen) universite egitimi alıyor ..Tabiki milyonlarca engelinin oldugu bir ulkede bu ornekler yeterli degil .Ancak ben darvinin ''dogal ayıklanma kuramı''na kuvvetle inanırım..Savasma ruhuna sahip bireyler sakat olsun saglam olsun mucadele ederler...Bu bireylerin sayısının fazlalıgı ister istemez engellerin azalmasını saglayacakdır.Savasmakdan aciz olanlarsa dogal olarak surunecekdir ve bu, boylede olmalıdır...Ama...Ama diyorum eger kucuk bir kısmın dısındakiler acılarının uzerinden rant elde edip toplumun vicdani hassasiyetlerine sıgınma kişiliksizligine sıgınacak yapıdaysa(umarım degildir)sen ben ne kadar haykırırsak haykıralım Birileri yine engellilik kılıfına sıgınıp gece gunduz ders calısma zorunluluklarını goze alamayacakdır...Bu insancıklar icinde haykırmaya degmez...Ancak konu bu kadar basitde degil aslında..Okumakda aslında biraz imkan işidir...Sosyal devlet olgusunun hortumcuların ozgurlugu seklinde algılandıgı bir ulkede egitime ayrılan odenekler traji komikdir...Zaten evinden cıkması bir dert olan insandan bu engelleri asmasını beklemek bazen sınırları zorlamakda olabiliyor...Son olarak eger boyle bir ulkede yasıyorsanız ,dogruların cok boyutlu,onlarca yuzu olabileceginide kabul etmek durumunda kalıyorsunuz ...Saygılarımla...

:)

evet bu vatandasta azmedip tası delenlerdendir kendisinin onunde egiliyorum

birakta egilim bulentcim

10 numara

arkadaşlar isteklerimizde biraz gerçekçi olmalıyız diye düşünüyorum.Üniversiteyi tek kurtuluş uoly olarak gören milyonlarca genç her yıl sınavları kazanmak için çabalıyor.Sonuçta çok az bir kesimi istediği yerlere yerleştiriliyor.Sadece engelliler değil ki engelsiz bireyler için de üniversiteyi kazanmak zor.Bu koşullarda engeli insanlar olarak hangi gerekçelere dayanıp sınavsız geçiş hakkı isteyeceğiz.Eğitim olanaklarından yeterince yararlanamayan bir çok insan var.Bunun yanında engelli olup da her türlü zorluğun üstesinden gelip üniversite okuyan insanlarda var.Şuan bir çoğu aramızdalar.Böyle bir talep haklı olarak yanıtsız bırakılır gibime geliyor.bunlar benim şahsi fikirlerim.

Evet bu konuda mimar'a hak veriyorum.
Belki bazı muafiyetler getirilebilir ama sınavsız vb. talepler bence de abartı olur..

Bence üzerinde düşünmemiz gereken şey -yukarda da yazdığım gibi- "ilk kural ortaöğretim ve liselerde verilen eğitimin ve mimari koşulların engellilere uygun hale getirilmesidir. "
Temelde iyi eğitim gören kişiler zaten bu yarışta "diğerleri kadar" kazanma şansına sahip olurlar..
Önemli olan eğitimin her aşamasında gerekli düzenlemelerin yapılması....

haklısın oturan boğa.Bizden sonraki nesiller için iyi bir eğitim konusunda mücadele vermek bence çok daha mantıklı olur.Ve bunu bizler yapmak zorundayız.

Arkadaslar,bizler her alanda esitlik istiyoruz derken, hakedip etmedigine bakmadan, sırf engellidir diye bireye universite hakkı istemek ne kadar dogru ve haklıdır???Haketmedigi halde universiteye giden birey toplumda zaten onyargılalrla donanmıs engelli imajını istenmeyen noktalara tasımaz mı???Sadece engelli olması nedeniyle birkac puanla elinden okuma imkanı alınmıs milyonlarca genc insana haksızlık olmaz mı???Bu konudaki talepler gercekci degil ...talep sadece fiziksel sartların esit hale getirilmesi yonunde olabilir...Aksi biz engelliyiz ve dogal olarak daha salagız bu nedenle bize baraj koymayın demek olur...

Evet kesinlikle mimara, bülent'e ve onlar gibi düşünen arkadaşlara katılıyorum, okumak isteyene engel engel olmaz diyorum( tabii şu mimari engeller, ulaşım vs. hakkında mutlaka birşeyler yapılmalı)
Eger ki sınavsız geçiş diye bir hak taninirsa bu hak olmaz haksızlık olur, diye düşnüyorum ben, bu benim fikrim tabii .....

ilkokul 1. siniftan üniversiteye bashlayincaya kadar taksimetre ile okula götürülüp getirildim... ve bunu devlet ödedi... bunun dishinda hic bi ekstra muamele görmedim ve görmekte istemessdim zate ;) ha bi de okulun asansörünü kullanma izini verildi bana... (dier örenciler de binebilmek icin elimi ayaami öpüolardi nerdeyse... 8) puahhahaa) hepsi bu...

herkes nasi sinavlara girdiise ben de o shekil girdim... herkes ne kadar calishtiisa ben de o kadar calishtim...
bana engelli olduum icin hedie edicekleri tahsili istemem... onlarin olsun... biras olsun saygimis kalsin kendimise... dimi ama??? ;)

sizde böle sheyler istein arkadashlar... bunlar gercekten istenilebilicek sheyler... taksi istein, asansör istein, araba istein... ama üniversiteye sinavsiss gecish?????????????????????
(gerci bunlari nie yaziom ki, zaten herkes ayni fikirde :lol:)
he, tabiiki bu benim gibi yürüme engelli olanlar icin gecerli... görme, ishitme vs. vs. gibi engellilere herkes gibi okuabilmeleri icin neler gerekio ben shahsen bilmiom ama istenilmiicek sheyler deildir kesin... ;))

ha universiteye gelince, biras daa ekstra muamele olsa fena olmass diom ehehehee... sinafsiss diploma falan muahahaha : ))

esitlik

okuların fiziki sartlarının duzeltilmesi dısında eşitlik istemiyoruz

BEN GÜLCAN

BEN MİMAR ARKADAŞIMIZA KATILMIYORUM.VE HER NE OLURSA OLSUN ÜNİVERSTE HAKLARINDAN ENGELLİLER OLARAK ENGELİ OLMAYAN İNSANLARIMIZDAN DAHA ÇOK ÜNİVERSTE OKUMA HAKKIMIZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.VE ENGELLİLER OLARAK ÜNİVERSTEDE SINAVSIZ GEÇİŞ İSTEYELİM.

Gulcan bu talebinde neden haklı oldugunu ben anlayamadım .Lutfen izah edermisin; engelli bir birey neden fiziksel sartların duısında ek bir hakka ihtiyac duymaktadır???Bu talebin haklılıgını veya meşrulugunu neye dayandırıyorsun???Cok merak ettim!

BEN SİZE KATILMIYORUM. BENİM DÜŞÜNDÜĞÜM BU VE HERKES DÜŞÜNMEKTE ÖZGÜRDÜR.BEN SİZİN FİKİRLERİNİZE SAYGI DUYARIM VE BENİMDE FİKİRLERİME SAYGI DUYULMASINI İSTERİM

SAYGILAR

gülcan senin fikirlerine karşı en ufak bir saygısızlık yapmadık.Senin gibi düşünen arkadaşların bu konuda sana yardımcı olacaklardır.üniversite sınavlarında engelliler için ek puan veriliyor ve bu puan belki de engelimiz nedeniyle kaybettiğimiz puandan fazla.ayrıca herhangi bir fikri benimsemesem de eğer bir yerde çok fazla insan birşeylerin mücadelesini veriyorsa buna ben de katılırım.ancak burada senin gibi düşünen insanların az olduğunu görüyorum.çünkü bu tür bir talebin mantığı yok.Birşeyi istiyorsun ancak neye dayanarak.Oukmak bizim hakkımız diyorsun,neden?Sefalet içinde olup da okuyamayan bir sürü cevher var.Onlar için de böyle bir talep de bulunacak mısın?Bence çalışmalı gayret etmeli ve bu sınavı geçmelisin.Üstelik bunun için maddi manevi herhangi bir engelin varsa burada sana destek olacak bir çok arkadaşın olduğunu unutmamalısın.

mimar' Alıntı:
üniversite sınavlarında engelliler için ek puan veriliyor
Ben bunu ilk defa duyuyorum, yeni bir uygulama mı? ben engelimden dolayı ek puan almadım,sınava hazırlanan arkadaşlarım var onları bu konu hakkında bilgilendirmek isterim, mimar biraz daha bilgi verebilir misin?
Birlikte hareket etmek elbetteki doğrusu ama bende benim için doğru olmayan birşeyin altına imza atmam, saygı duyarım tabii ki ama kendi doğrularımdan vazgeçmem sanırım bu herkes için geçerli.

SINAVSIZ GEÇİŞ BANA DA ÇOK TERS AMA NE BİLEYİM OKUL BİRİNCİLİĞİ KONTENJANLARI VAR VEYA KIBRISLILAR İÇİN KONTENJANLAR VAR BÖLÜMLERDE BUNLARA EK OLARAK ENGELLERİLER İÇİN ÜNİVERSİTELER KONTRENJAN AÇABİLİRLER...
HER BÖLÜME BİR ENGELLİ KONTENJANI AÇMA ZORUNLULUĞU GELSE VE EN YÜKSEK PUAN ALAN ENGELLİ BU BÖLÜME KONTENJANDAN GİRE FENA OLMAZ . BÖYLELİKLE ÜNİVERSİTELER BU ZORUNLULUK NEDENİYLE MİMARİLERİNDE DE AYARLAMALAR YAPMAK ZORUNDA KALIRLAR DERİM BEN ...
SİZ NE DERSİNİZ...
BEN İ.Ü MEZUNUYUM ÜNİVERSİTEYE GİDİP GELİRKEN FAKÜLTENİN MİMARİSİ BANA UYGUNDU HATTA TEKERLEKLİ SANDALYE İÇİN BİLE UYGUN SAYILABİLİRDİ.. BİLİNÇLİ YAPILDIĞINI SANMIYORUM AMA SANIRIM BANA DENK GELMİŞTİ..
ŞÖYLEKİ İYİKİ İ.Ü MÜHENDİSLİK YAZMIŞIM İ.Ü İŞLETME YAZSAYMIŞIM OKULA GİRİŞLERDE ÇOK ZORLANIRMIŞIM...

Serpil İ.Ü. İletişimi bu yuzden secmedim.Gercekten sanslıymıssın.
Cigdem sınavda ek puan verildigi yonunde bende hiçbirsey duymadım.

Ayrıca her engelli eger olursa okul birinciligi nedeniyle ek puan alabilir.Ancak bu engelimiz nedeniyle hiçbir sekilde kayırılmamız gerektigini dusunmuyorum.Ben ozel universitede oss basarı bursuyla okuyorum.Su an ingilizce hazırlık sınıfındayım ve sınıftaki en basarılı iki uc ogrenciden biri oldugumu rahatlıkla soyleyebilirim.Ders calısmanın herkesi esit kılan bir yanı vardır.Cunku zihnsel melekelere dayanır.Tutup bunuda sulandırmanın herhangi bir anlamı ve gercekci yanı yok diye dusunuyorum...Bu herseyden once bizim talep ettigimiz eşitlikçi toplum ruhuna aykırıdır.
Ayrıca bu konudaki farklı fikirleride sindirebilmemiz gerekmektedir...

çiğdem yklaşık 8 yıllık bir uygulamayı söyledim.O dönemde engellilere 30 ek puan veriliyordu.Ayrıca üniversite giriş sınavlarına başvurular sırasında engelli olduğunuza dair bir dilekçeyi ve paporu başvurma belgesine ekliyorsunuz ve osym.size bazı haklar tanıyor.bende zamanında bunu bilmediğim için bu haklardan yararlanamadım,söyleyenlerin yalancısıyım.yine de iyice bir araştırır.Osym. tarafından bu hak sağlanıyor olmalı.eğer yoksa böyle bir hak için mücadele vermek daha mantılı ve bunu sonuna kadar destekleyenleren birisi olurum.

Sevgili Gülcan, üniversiteye sınavsız geçmek isteyeceğiniz son şeylerden biri olmalı. Diyelim ki senin bu isteğin kabul edildi, üniversiteye sınavsız geçtin. Okula gitmek için özel araba mı tutacaksın? Okulunda asansör yoksa biri seni sırtında mı çıkaracak sınıfına? Başka bir şehri kazandıysan nerede yaşayacaksın, devlet yurdu senin yaşam şartlarına uygun mu, uygun değilse kendine uygun bir ev bulabilecek misin, bulursan kirasını (bedensel engelliysen asansörlü ev olması gerekir) nasıl ödeyeceksin?

Yani üniversite sınavından daha zor aşamalar var, önce bunların ortadan kaldırılması gerekiyor. Bunlar ortadan kalkarsa zaten üniversiteyi kazanmak problem olmaz, engelliler zeki ve azimlidir, sınavı kazanmak hiç sorun olmaz. Biz ne sınavlardan geçiyoruz, üniversite sınavı ne ki!

cevap

Bende mimar arkadaş ve digerlerıne katılıyorum bızleri. diger insanlardan ayran. tek özelllık farklı yaşamamızdır anayasamızda egtım ve yaşamak hakkkı her kes için işittir istegecegımız tekfazlalık fizikı çevrenın düzenlenmesı ve farklı yaşamımızdan kaynaklanan giderlerimizin karşılanması olmalıdır gülcan arkadaşımızın istedıklerını kabul edersek o zaman eşıt insan degıl korunacak duruma düşerızkı.buda bence şuan bızlerın önündeki enbüyük engel bu engeli ilkönce bızler aşmalıyız eşit insanlar oldugumuzu haykırmalıyız eşit.iş eşit egtim eşit yaşam koşullarının kazanıldıgı mutlu türkiye dileklerimle herkese saygı ve selamlarımı sunarım.

sevgili mimar, 30 puan mı dedin?? :shock: bu resmen pozitif ayrımcılık filandan öte, diğerlerine haksızlık olmaz mı? 1 puanın bile binlerce insanı elediği bir sistemde böyle birşey varsa ve duyulursa olay çıkar bence :lol:

gerçi benim zamanıma yetişmiyormuş ama şimdiki hayatım çok farklı yerlere giderdi ... istatistikçi değil de genetikçi olurdum heralde :?

benim fikrim, elbette engelliye fırsat eşitliği sağlamak için bazı düzenlemeler olmalı ( görmeyenler için özel kitapçık ve kodlama, fiziksel engelliye gerekli uygun koşulların sağlanması gibi ) ama bilgi eksiğini kapatacak kadar haksızlığa yolaçmamalı :!:

hak isterken başkalarının hakkını gasp etmemek de gerekli... yanılıyor muyum?

bunu ösym'den birilerini bulursam mutlaka soracağım ve cevabı da yazarım sonra.

ayrıca; engelliye sınavsız üniversite olayına girmek bile istemiyorum.........

Reha da bır hocadan soyle bır uygulama oldugunu duymustum.Bir ilde egıtımını surduren engelli ogrencı ortam kosullarının uygun olmadıgı raporlarla kanıtlandıgı taktırde ıstedıgı sehre yatay gecıs ıle gecebılecegını soylemıstı.Aslında bu uygulama hosuma gıttı.Ancak su an devam edıyor mu ,etmıyor mu yeterlı bılgıye sahıp degılım.

Ek puan olayını ıse dogru bulmuyorum.

ARKADAŞLAR ASLINDA ARKADAŞIMIZIN AÇMIŞ OLDUĞU KONU GÜZEL AMA...BEN DESTEKLEMİYORUM...

MADEMKİ BİZ MÜCADELE EDİYORUZ ENGELİMİZ VAR AMA ENGEL TANIMIYORUZ DİYE....

O ZAMAN BİZE NEDEN EK PUAN HAKKI TANINSIN...O KONUDA DA MUCADELE EDELİM.....VE BAŞARILI OLALIM .....

:wink: :wink: :wink:

desene bu roporu almak çok kolay
çünkü kesinlikle uygun değil çoğu yer

Athena' Alıntı:
sevgili mimar, 30 puan mı dedin?? :shock: bu resmen pozitif ayrımcılık filandan öte, diğerlerine haksızlık olmaz mı? 1 puanın bile binlerce insanı elediği bir sistemde böyle birşey varsa ve duyulursa olay çıkar bence :lol:

Athena, o 30 puanı gözünde büyütme. Türkiye' de engelli bir insanın eğitimde karşılaştığı problemler göz önüne alındığında, 30 puan az bile. Engelli bir insanın, engeli nedeniyle kaybettiği puan daha fazla belki de. Bu yüzden Ö.S.Y.M.' nin engellilere yönelik bu tür uygulamasında, sonuna kadar destekçiyim. Ki ÖSYM, kitapçığında "...eğitim imkanlarından yeterince yararlanamayan engelliler..." tabirini kullanıyor. Bunlar işin uzmanı insanlar. Olayın yani bir engellinin, eğitim ortamında neler kaybettiğinin çok iyi farkındalar. Olayı bir de bu boyutuyla düşünmelisin. Ayrıca bu konu geniş bir katılımla tartışılmalı diye düşünüyorum.

Bir de eklemek istediğim bir şey var: ENGELLİ ARKADAŞLARIM, ÖSS SINAVINA GİRERKEN, BAŞVURULARINIZ ESNASINDA, ÖZÜR DURUMUNUZU (%40' DAN AZ OLMAYACAK( MUTLAKA BİLDİRİNİZ. ÖSS FORMLARINDA ÖZÜRLÜLERLE İLGİLİ ALANA YAZILANLARI DİKATLE OKUYUNUZ. BU ALANDA BELİRTİLEN, BAŞVURULAR ESNASINDA VERMENİZ GEREKEN BELGELERİ HAZIRLAYARAK, BİR ZARFIN İÇİNDE BAŞVURU FORMUYLA TESLİM EDİNİZ. TERCİHLER ESNASINDA DA PUANINIZ TERCİH EDECEĞİNİZ FAKÜLTENİN PUANINDAN DÜŞÜK DAHİ OLSA, TERCİHLERİNİZİ MUTLAKA YAPINIZ. ÖSYM TARAFINDAN AYRI BİR YERLEŞTİRME İŞLEMİNE TABİ TUTULUYORSUNUZ. BU NASIL BİRŞEYDİR NEYDİR BENDE BİLMİYORUM AMA LÜTFEN BAŞVURULARINIZ ESNASINDA ÖZÜR DURUMUNUZU BELİRTMEYİ UNUTMAYINIZ. ÖZÜR DURUMUNUZ HER NE OLURSA OLSUN (İŞİTME, YÜRÜME, GÖRME, KALICI HASTALIK VS.VS...)

SEVGİLER.

ayrıca athena "bu olay duyulursa olay çıkar." demişsin. Olay çıkartmak varsa buyursun, karşılarındayım. ama bu konuda "haksızlık" iddiadında bulunmak isteyenler, lütfen ama lütfen engellileri çok yakından tanıyan insanlar olmasın!

Ben de ek puanı gereksiz görüyorum.sonuçta azmettikten sonra oluyor. ben engelli olarak okudum fakültemi.dönem dördüncüsü olarak bitirdim.ssk'nın engelliler için açtığı sınavda türkiye 44.sü oldum.tabiki engellilere destek olunması gerektiği konusunda hem fikirim ama inanın bu desteği siz özrünüzün arkasına sığınmadıkça çevrenizdeki herkes veriyor yeter ki bizler kendi payımıza düşeni yapalım

Arkadaslar burda devam edegelen konusmalar yanlış bir bilginin üzerine inşa ediliyor. Üniversite giriş sınavında engellilere yönelik bir ek puan uygulaması diye birşey yok. Hele otuz puan gibi okuyunca gözlerime inanamadıgım oranlarda olması sözkonusu bile olamazdı zaten. Bu konuyu sınava girdiğim 2003 yılında Ankarada ki OSYM merkezini arayıp sormustum. Bana boyle bir uyglamanın kesinlikle olmadıgını söylemişlerdi. Eger olsaydı aldıgım puanın üzerine eklenecek bu puanla tr nin ilk bin kişisi arasına falan grerdim sanırım ve buda kanaatimce buyuk haksızlık olurdu. Ayrıca OSYM kitapçıgında engellilerle ilintili bölümde de konuyla ilgili bir ek puandan falan bahsedilmiyor. Yani olmayan bir şey üzerinden konusuyoruz.

Ama bunu bir talep olarak konusabiliriz tabiki ve benim böyle bir talebe yönelik düşüncem bu talebin tamamen haksız oldugu şeklindedir. Haksızdır çünkü üniversite sınavı zihinsel melekelerle hazırlanılan bir yarıştır. Bu yarışta ısrarla vurgulanması gereken bizlerin diğer kişilerle hiçbir farkımız olmadıgıdır. Geçen yıl bildiğim kadarıyla okudugum bölüm ögrencileri arasında benden yüksek ortalamaya sahip arkadaşım yoktu. Benim basarımın yanına bile yanasamayacagı kadar basarılı engelli arkadaslarımız var. Eğitim bizlerin diğer kişilerle tam anlamıyla eşit oldugumuz ve boy gösterebilecegimiz belkide yegane alan. Bu sayede engelimize ragmen zihinsel üretimde kimseden asagı kalmadıgımızı gösterebiliyoruz. Ancak çıkıp biz engelliyiz bize ek puan verin dersek bunun gerekliliğini ortaya koymamız istenecektir. O zaman ne diyecegiz. Bizler daha aptalız onun için mi? Üniversite sınavına girebilen birisi tıpkı diğerleri gibi lise diplomasını almıstır ve ben esit egitim alamadım söylemide bu nedenle inandırıcı olamamaktadır. -tabi bu özel okullarda okuyamadım anlamında söylenmemişse ki bu bile zaten çok anlamsız bir argguman olurdu-

Fiziksel koşulların bizlere engel olmaması için (ulaşım vb) gerekli tüm mücadeleler verilirken zihinsel alanda eşitliği bozacak her türlü talep hem itibar görmeyecek hemde engelliye bakışı olumsuz yönde etkiliyecektir. Çünkü bu şekilde üniversiteye girmek o bölümleri bizden daha çok hakeden gençlerin hakkını çiğneyerek gerçekleşecektirki bunu bizim gibi ayrımcılıklardan muzdarip insanların kabul etmesi bile bence çok ironik ironik olduğu kadarda trajik olurdu. Bu nedenle bu tür talepleri hem engelli hemde kendine güvenmekte zorlanan arkadaşlarımın fantazisi olarak görmek zorunda kalıyorum.

Üst Alt