Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Haftanın Konusu] Uçakla yolculuk ederken (de) sakat olmak!: THY ile yolculuk

bayke

Üye
Konular
58
Reaksiyonlar
0
  • Uçakla yolculuk ederken (de) sakat olmak!

* Bugüne dek Türk Hava Yolları (THY) ya da başka bir havayolu şirketiyle seyahat ettiniz mi? Ettinizse tecrübelerinizi yazar mısınız?
    * Seyahatin herhangi bir aşamasında sakat olduğunuz gözünüze sokuldu veya küçümsenip saygısızca sözler işittiğiniz oldu mu?

sakat kaldıktan sonra yani engelliyken hiç uçakla seyahat etmemiştim
bakına bakına güzel yerlerde mola vere vere seyahat etmeyi sevdiğim için uçak hiçbir zaman tercihim olmamıştı zaten. ama durumumuz malum; tekerlekli sandalyeden dolayı bi yardımcımız olmadan uzaklara gitmek çok zor. uçaksa uzakları yakın eden güzel bi ulaşım aracı. yanımda yardımcı olmadan tekerlekli sandalye ile İstanbul-Antalya gidiş dönüş seyahatini tek başıma nasıl gerçekleştirdiğimi anlatayım.

1- www.thy.com.tr ye girdim
2- online bilet bölümünden gidiş dönüş tarihlerimi belirtip rezervasyonumu yaptım.
3- yolcu bilgi formunda "tekerlekli sandalye" diye bir bölüm var oraya tıkladığınızda size üç seçenek veriliyor.
a) standart (hiç yürüyemeyenler için)
b) aprondan uçağa kadar
c) basamaklar için (yürüyen fakat basamak çıkamayanlar için)
d) kabinden koltuğa kadar. (..ha bu ne ola ki? ) bunlardan size uygun olanını seçin.

4- formdaki bölümleri büyük bi itinayla doldurdum ve ödememi kredi kartıyla yapıp "elektronik bilet" seçeneğini işaretledim. bilet ve uçuş numaram formda verdiğim emailime geldi.

HAVA ALANI VE SONRASI
5- check-in denilen bilet onay ve bagaj teslim bölümüne tekerlekli sandalyem ve refakatçimle gittim.
kimlik kartımı, kredi kartımı ve %40 üzeri engelli olduğumu belirten raporumu istediler.(rapor sadece %25 indirim içindi) ve biletimi aldım.

6- bir görevli benim hizmetime verildi.
bu kişi kendi sandalyem ve valizimi bagaj bölümüne teslim etti.
THY na ait ayrı bi tekerlekli sandalyeye alındım (bu sandalye değişimi sadece güvenlik için. sandalyemin profil borularının içinde patlayıcı olmadığı ne malum :) ) tabii beni yolcu edenlerle orda vedalaşıp ayrıldım.

7- daha sonra görevli tarafından sadece yolcuların alındığı güvenlik bölümüne götürüldüm. uçağın kalkış saatine 45 dakika vardı.

8- kalkışa 20 dk. kala adamım beni lift denilen asansörlü ve kabinli bi taşıyıcıya bindirdi. bu lift uçağın kapısına kadar beni kaldırdı. liftin kabininde tekerlekli sandalyeden transfer koltuğu denilen tabure kadar küçük, arkalıklı ama yanlarda kollukları olmayan tekerlekli bir koltuğa alındım. kolluklar gövde dengesi olmayanlar için önemli ama niye kolluklar yok diyemiyorum çünkü o zaman koridor geçişi imkansız olur...
inanın ince ince bunun hesabını yaptım.

ŞİMDİ BURASI ÖNEMLİ:
9- uçağın koltuklar arası mesafesi yani koridoru çok dar. 40 cm. ya var ya yok. boyum 1.70 ve 70 kiloyum o koridordan transfer arabasıyla geçerken zorlandım. transfer arabasının bel hizasında kalın bir kemeri var onunla gerek görürlerse sizi bağlıyorlar. arkadan bir kişi itiyor önden bir kişi dizlerinizi birbirine yapıştırarak oturacağınız koltuğa kadar çekiyor, sonra diz altından ve koltuk altından tutarak uçaktaki yerinize yerleştiriyorlar. koltuk araları da çok dar.
şimdi...
uçak kapısının hemen girişinde koltuklar var yani koridor geçiş zorluğunu yaşamadan hemen oraya neden oturtulmuyoruz..?
sebebi basit: bizi oturttukları yer hemen acil çıkış kapısının yanı. acil çıkışlar da uçağın ortalarında. yani ani bir tahliye durumunda engelli ve refakatçisiz yolcunun ilk tahliyesi için böyle bir yöntem uygulanıyor.

gideceğiniz yere varınca yine aynı işlemler tekrarlanıyor. İki görevli geliyor. transfer koltuğuna alınıyorsunuz, uçaktan özel asansörlü araca geçiyorsunuz, bu aracın kapalı kabininde THY nin tekerlekli sandalyesine aktarılıyorsunuz, bu sandalyeyle bagaj teslime götürülüyorsunuz. görevli kendi t.sandalyenizi ve valizinizi bagajdan alıyor ve orada kendi sandalyenize geçiyorsunuz.
bitti mi..?
hayır şimdi işin en güzel tarafı başlıyor :)
alanda beni dört kişi karşılamaya geldiği halde görevli amca valizimi onlara dahi vermedi ve beni kardeşimin arabasına kadar kendi itti.
arabaya binmeme yardım etti. t.sandalyemi bağaja yerleştirdi. bi arkamdan bunu saymayız tekrar bekleriz deyip mendil sallayıp su dökmediği kaldı (engelli ve hasta yolcularla ilgilenmek üzere özel bi ekip oluşturulmuş çünkü yardıma gelen personelin yeleklerinin üzerinde kocaman PORT CLINIC yazıyor )
istanbul'a dönüşümde de aynı yakın ilgi devam etti. görevli beni ve bagajımı karşılayıcılarıma teslim etmedi. otoparka kadar itti, arabaya binmeme ve t.sandalyenin bagaja yerleştirilmesine yardımcı oldu.

AĞLAMAK İSTİYORUM SAYIN SEYİRCİLER :)

THY bu engelli yolcu olayında benden 100 üzerinden 100 puan aldı.

yahu keşke şurası da şöyle olsaydı ne iyi olurdu diyebileceğim tek bir şeyle karşılaşmadım. Haa tabii uçağın koltuk araları o kadar dar olmasaydı diicem ama ayıp olcak

Bence arabanıza binip havaalanından ayrılana kadar sizle ilgilenmelerinin en güzel tarafı şu; diyelim ki karşılayıcınız alana gelmedi/gelemedi ya da buluşamadınız veya karşılayıcınız yok yalnızsınız. Taksiye binip t.sandalyeniz ve valiziniz bagaja yerleştirilene kadar sizi bırakmıyorlar.

NOTLAR:

Hasta ve Özürlü Yolcu
yukardaki linkte: "Özürlü yolculardan rapor istenmez, ancak kendi başlarına ihtiyaçlarını gideremeyecek ve gerektiğinde uçaktan tahliyesini yine kendi başına yapamayacak durumdaki özürlü yolcuların refakatçisi olmadan seyahatlerine izin verilmez."
yazısını okuyunca THY yi telefonla aradım. çünkü uçakta kendi tahliyemi kendi başıma yapamayacak durumdaydım ve refakatçim yoktu. refakatçiye gerek yok dendi. Nolur nolmaz diyerek iki gün sonra THY yi tekrar telefonla arayıp sordum yine refakatçi gerekmez dendi.

%25 indirim:
Türk Hava Yolları’nda Engellilere Engel Yok...
28.06.2007
Türk Hava Yolları’ndan özürlü yolculara yüzde 25 oranında indirim...

özel sağlık hizmeti: (Bu hizmet sadece İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana'da verilmektedir.)
Özel Sağlık Hizmeti

görme ve duyma özürlü yolcu
Özel ihtiyaçları olan yolcular

sedyeyle taşıma:
Özel Servisler

(arama motorları için meta tagları : THY engelli yolcu özürlü yolcu uçakla seyahat )
bu bilgileri google’da çok aradım bulamadım bu taglar benim gibi arayanlar içindir.

THY engelli yolcu özürlü yolcu uçakla seyahat transfer türk hava yolları hasta sakat özürlü

Ağlamak istiyorum! :)
Ama sahiden de güzel misafir etmişler. Devamlı aynı hizmeti bekliyoruz...

HY engelli yolcu özürlü yolcu uçakla seyahat transfer türk hava yolları hasta sakat özürlü şikayet

Valla ben de ağlamak istiyorum...

Çünkü yok böyle birşey.

Olmayan ne. bu anlatılanların genel bir uygulama olduğu..

Şimdi bir de benim hikayemi dinleyin.

Öyle çook uzak bir geçmişte değil. Sadece geçtiğimiz ramazan bayramında Trabzon a yaptığım gidiş dönüş uçak yolculuğunda yaşadıklarım bunlar ve gerçekten Kemal abinin anlattıklarıyla da alakasız.

Bayram günü kaybettiğim kuzenimin cenazesine gitmek için acil uçak bileti arıyordum. THY yi aradım ve bilet oldugunu söylediler. Telefonla bileti ayırttım ve havaalanına gidip biletimi aldım. (Evt sadece % 25 indirim yapıyorlar ve bunun için sakatlık kartımı göstermem yetti)

Kontrol kısmına geldiğimde görevli yanımda refekatçi olup olmadıgını sordu. Ben de yok deyince bir görevli çağırdılar. Gelen görevli arkadaş da yanım da refakatçi olmadığını öğrenince oflayıp puflamaya başladı.

"Bak birader şimdi biz seni bindirecez ama pilotlar kıllık yapıp seni uçaktan indirebilirler. Geçenlerde refakatsiz bir yolcuyu indirdi pilot. bu yüzden yolculardan biriyle konuşacam ve senin refakatçin olduğunu söylemesini istiyecem"

Bu sözler beni uçağa yerleştirmekle görevli sağlık görevlisinin sözleri. Bunları kabul etmem mümkün değil tabi. Çünkü bileti satarken kimse bana böyle bir şey dememişti. Geri zekalılık bileti sattığınız yolcuya uçağa bineceği esnada bu şekilde psikolojik bir saldırı yapmaktır. Kendinizi kötü ve öteki hissetmeniz için biçilmiş kaftandır bu durum.

Neyse uçağın yanaştığı körükten uçağın kapısına yanaşınca bir taşıyıcı sandalyeye bindirildim ve sandalyem alındı. (Yok öyle kontrol noktasında sandalyenin alınması falan. Benim sandalyem uçağın kapısında alındı ve bunun sebebi de uçağın koridorlarına sığmayacak kadar geniş olması)

Uçağın içinde acil çıkış kapısına yakın yere yerleştirildiğimiz düşüncesi de fazla iyimdser bir yaklaşım. Zaten tipine göre sağında ve solunda bir sürü acil çıkış kapısı var ve ben hem gidiş hem de dönüşte acil kapısının yanına değil bir kaç koltuk arkasına oturtuldum. Hatta dönerken cam dibine geçmem söylendi. Kollarımı kullanabildiğim için geçtim de. ama ya kullanamasaydım. Anladım ki kimsenin bu konuda bir halt bildiği yok.

Trabzona inince asansörlü araç uçağın kapısından alıp indirdi aşağıya. Dışarı çıkınca engelli tuvaletinin aşırı pis ve kapısında kilit olmaması dıında b ir sorun yoktu. Bir de bu tuvaletteyken birden kapıyı açıp içeri giren temizlikçi kız olayı var ki allahtan daha hacet gidermeye başlamamıştık.

Ancak benim hikayedeki asıl mevzu dönüşte yaşandı. Trabzon havaalanında yine aynı asansörlü araçla uçağın kapısına geldim ve sandalyemden yine koridor sandalyesine geçip koltuğuma poturdum. Burdan sonrasına özel dikkat istiyporum. Çünkü gerçekten tiyatro gibi herşey...

Hostes yanaştı ve bana "sorununuz nedir" diye sordu. Ben de anlamazlıktan gelip. "nasıl yani?" diye cevap verdim. " Tekrarladı "beyefendi hastalıgınız nedir? bu esnada konuşmaya dikkat kesilen insanlar başlarını çevirip bize bakmaya başladı. Ben bir yandan insanlara bir yandan hostese bakarak cevap verdim. "Trafik kazası, prapleji. trokal 7 den itibaren tam kesi. Motor ve duyu faaliyeti yok..." Kız ne diyeceğini şaşırdı. Ben daha fazla üstelemeyip "felç" dedim. Birden hostes ileriye doğru agzını burnunu buruşturup eliylede ağzının bir yanını örterek "trafik kazası felç" dedi. Tam komedi...İnsanlar önüne döndü ve ben hastalığımı insanların içinde söylemiş olmaktan hafif rahatsız önüme döndüm. Tabi olacakları bilsem dönmezdim..

Az sonra bir erkek uçuş görevlisi gedi. "Beyefendi sizin yanınızda refakatçi varmı?" Hayır. "Beyefendi bu durumda sizi uçuramayız. Eğer refakatçiniz yoksa indirmek zorundayız. Pilot un kesin talimatı var. Yanınızda refakatçi olmadan seyahat yapamazsınız. Çünkü sizin tuvalet ihtiyacınız olsa sizi götürecek birisi lazım."

Artık tepem atmıştı. Adam beni uçaktan indirmekle tehdit ediyordu. Üstelik benim sağlık durumum nedeniyle bana sormadan akıl yürütüyor salak dangalak sonuçlara varıyordu. İnsanlar artık iyice meraklanmış ve başlarını çevirip bizi izliyordu. bu adamın insanların içinde özel hayatım ve sağlık sorunlarımı böylesi ortaya sermesi karşısında susacak değildim.

"Kardeşim ben bu uçaktan inmiyorum. Refakatçim de yok. Kaptana söyleyin hiçbir şekilde bu uçaktan aşağıya inecek değilim. Madem böyle bir uygulama vardı. Bana bu bileti neden sattınız. Uçağa binene kadar dile getirlmeyen bir uygulama olabilir mi? Yaptığınız şey son derece terbiyesizce, Üstelik son derece cahilce de. Ne demek tuvalet ihtiyacınız olsa kim yardım edecek? Benim böyle bir ihti,yacım olsa neden refakatçisiz yola cıkayım. Bir saat yirmi dk sürecek bir yolculuk da böyle bir ihtiyaç duysam bile uçağın tuvaleti buna hiçbir şekilde uygun değil. Yürüyemeyen bir insanı refakatçi nasıl tuvalate götürecek? Yok kardeşim tuvaletim de refakatç,im de...Uçaktan da inmiyorum. Son sözüm budur.

Adam şaşırdı. Kem küm etti. Bir şeyler geveledi. Yine sert cevaplar verdim. hostesler "sakin olun beyfendi" deyip duruyor bense hafif yüksek sesle söyleyeceklerimi söylüyordum. Baktılar olacak gibi değil arkamdaki koltukta oturan bir gence "siz beyefendinin refakatçisi olur musunuz" diye sordular. O da "olur" deyince kendilerince sorunu çözüp uzaklaştılar. Peki madem böyle yapacaktınız a dangalakllar o lafları benden neden işittiniz ya da benmim moralimi o kadar bozup insanların içinde neden rencide ettiniz?

Ben "madem öyle neden sattınız bu bileti?" diye sorunca bu görevli "merak etmeyin o bileti size satan kişi gerekli cezayı alacaktır" diye bir cevap verdi. Lafa bakar mısınız. Sanki teröriste bilet satılmış. Bu kadar dangalak olunabilir.

THY bu iki yolculukta kurumsallaşamamışlığın, müşteri odaklı düşünememenin, acemiliğin, geri bir yönetim zihniyetinin çok güzel bir örneğini sergilemiş benden de sıfır"0" tam puan almıştır.

Kemal abi asla benden daha yakışıklı olmadığı için ona yapılan muameleyi yakışıklılığına vermiyorum. bu durumda yaşanılanların tam tersi olması gerekirdi. Sanırım ortada bir oturmamışlık ve düzensizlik hakim. Personellerinin bir kısmı kuralları farklı bir kısmı farklı yorumluoyr. Kurum içi eğitim, kurumsal vizyon çalışanlara öğretilmeyince, işe alınanlar liyakatla değil de ahbap çavuş ilişkileriyle alınınca başka türlü olmasını beklemek mümkün değildir.

Kurumsallaşmayı apronda deve kesmek sananların yönetici olduğu bir kurumdan başka bir şey beklemiyorum zaten.

THY nin yalakalığını yapmış gibi olmiim ama bu hizmetler bi şirkete ihale edilmiş yani bana yardım eden kişiler THY nin değil özel bi şirketin personeliydi ve hasta taşıma konusunda eğitimliydiler. bunu iyi bilirim. beni çuval taşır gibi değil hasta gibi taşıdılar. koltuk altından tutup kaldırmanın bi tekniği vardır. kollar göğüste çapraz tutturulur taşıyıcı elleri arkadan çapraz yakalar yoksa hasta yorulup kollarını biraz gevşettiğinde kayıp yere düşebilir. sabiha gökçendeki görevliyle muhabbet ettim ( adı: volkan deli_evet deli..gülerek yaka kartını gösterdi) abi en korktuğum bu aktarma işi şimdi sana ufak bi şey olsa kayıp düşsen ben yanarım dedi.

bu hizmetin sadece İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana'da verilmektedir diye THY sitede belirtmiş zaten. yani Trabzon'da allaha emanetsiniz ..!

ayrıca bu hizmetten yararlanmak istiyorsanız en geç 24 saat önce bize bildirin ki size hizmet edecek olan adamları size yönlendirelim yoksa derdinize yanın diyorlar. yani kapıda bi sakat gelsede yardım etsek diye bekleyen nöbet tutan bi ekip yok.

ve çook çook daha önemli bi konu daha.
pegacım yakışıklılık konusunda sana yaş olarak neredeyse tur bindirmeme rağmen haala karşılaştırmada bunu baz alıyorsan ne mutlu bana. :lol: :lol:

merhabalar Sayın bayke ve pegasus
güleyimmi ağlayayımmı :roll: gerçekten şaşırdım
Tam tezat iki yolculuk arasında mağdur olanlar aynı durumla ama il farkı ;
Açıkçası bizim "daha çok fırın ekmek yememiz " lazım bir yerlere gelebilmemiz için veya THY yetkili üst düzeyde birilerinin bu duruma el atar :wink:

büyük bir ihtimalle Pegasus yaşadığı bu olayı buraya yazmakla kalmamış, gerekli yerlere ulaştırmıştır tepkisini

şayet yapılmadıysa da başta www.sikayetvar.com 'a bir başlık açıp bu ayıbı yüzlerine vurmak lazım THY'nın.

bi kere maalesef bu ülkedeki en iyi havayolu şirketi THY, alternatifi de yok. Ne kadar iyi olduğu ayrı bir tartışma konusu olabilir ama diğer şirketlerin engellilerle ilgili en ufak bilgisi olmadığını telefon açarak kendiniz tanıklık edebilirsiniz.

96-97'de THY ile Ankara'ya gidip geldim. Giderken 12 kişilik koltuk yatırarak üzerine sedyeyle aldılar beni. Ve Ankara'ya varana dek ne yapacaklarını şaşırdılar. 10 sene öncenin olayı, Ankara'dan Antalya'ya dönerken koltuğa oturarak gelecektim, ne koltukların arası için bir sandalyeleri ne de başka birşeyleri yoktu uçak içerisinde, ama bana giriş/çıkış kapılarına en yakın yeri tahsis ettiler. 2 kişi tarafından kucaklanarak uçağa bindirilip yolculuğumu tamamlamıştım.

Kemal abiyle Antalya'ya gelene kadar pek çok kez msn'de konuştuk, internette baktık araştırdık. Birkaç ay öncesi yine engelli bir arkadaşım Avustya Viyana'ya gidip gelmişti tek başına. Onunla görüştüğümde en ufak sıkıntı yaşamadığını, neler yaptıklarını felan öğrenip Kemal abiye aynen aktarmıştım.

Pegasus'un yaşadığı olayda benim gördüğüm büyük şehirler dışında bu olaydan bihaber olarak devam ediyor adamlar. Uçaktaki bir başka yolcuya soracaklar refakatçisi olmayı kabul ediyor musun? o tamam diyecek, hah çözdük o zaman kalkıyoruz pardon diyecekler. Komedi bu resmen. Böyle şey olmaz, yazalım THY'e İstanbul - Antalya yolculuğu yapan Kemal abi'nin yaşadıklarını, bir de Pegasus gördüğü muameleyi yazsın. Bakalım resmi olarak ne cevap verecekler bu duruma.

Uçuş iptalleri, uçak dolmadığı için başka uçuşa ait yolcuları seferi iptal ederek birleştirmelerini, iptal edilen biletlerin parasını iade ederken bir sürü problem yaşattıklarını duydum ama bu kadarı büyük ayıp.

Bu işte en ciddi olan kurum THY, o yüzden el atmamaları felan mümkün değil bu duruma..

Uçakla hiç refakatsiz yolculuk yapmadım.
yapsaydım bu tür sorunlar yaşarmıydım bilemiyorum.
yaşayanlarda çok sessiz kalmış bence..
bu yaz atlasjet le Kıbrıs a tatile gittim.Ankara esenboğa da uçağa binerken bir sorun olmadı fakat ;
ercan havaalanında lift bozuk olduğu için sorun yaşadım.
o problemide ne yalan söyleyim
görevliler kucağında taşımak için çok hevesliydiler.
abartmış olmaz isem ben götürürüm diyen kaç kişi geldi yanıma..
sandalyeme bile koymadılar yerde havaalanının içine kadar kucağında taşıdı görevli.
sanırım 45kilo olmamım avantajlarını yaşadım.
tek pişmanlığım bir hafta sonra gelseydim
kaçırılan kıbrıs atlas jet uçağında olurdum :lol: :lol:
orda olay çıkarırdım ''ben nasıl inicem lif nie bozuk şimdi korsanlar beni nasıl kucağında indircek ''diye.. :lol: :lol: :lol:
SEVGİLER..

http://sabah.com.tr/haber,B8A79064D4984C019FAD2012BD3FA91A.html

bu linkte bi haber var
"Tanıtım amacıyla Türkiye'de bulunan dünyanın en büyük yolcu uçağı
Airbus A380, 200 davetlinin katılımıyla 1 saat 20 dakika süren tanıtım uçuşu gerçekleştirdi..."
diyor. linkte verilmemiş ama bu uçağın özellikleri arasında olan çok önemli bi şey var.
KORİDORLARI 1.20m (bakın bu abartı değil acil durumda 800 kişi koridora hücum edecektir )
benim bindiğiminki 40 hadi bilemedim 45cm idi..düşünün. en büyük zorluğu bu koridoru katederken çektim.
bi de uçak yüksek yani mecburen körük kullanılacak.
öyle lifte felan ihtiyaç duymadan bineceğiz tayyareye :)
..ve 800 kişilik. bence bu kapasiteyi ancak iç hatlar doldurur.

THY bunu alırsa yaşadık valla.
aldıktan sonra isterlerse apronda deve diil deve sürüsü kessinler :)

THY den bilet almadan önce pegasus hava yollarıyla konuştum.

ahha aynen şöyle diyorlar:
Sadece işitme engelli yolcular refakatsiz uçuşa kabul edilebilir.
Sadece görme özürlü yolcular, refakatçi ve/veya refakat köpekleri ile birlikte seyahat edebilirler.
Bu tip yolcuların beraberlerindeki refakat köpekleri
kabinde ücretsiz taşınır. PNR da yolcunun özel durumu bildirildikten sonra ayrıca köpek bilgisi verilmelidir.
Pegasus Bilet Hattı ile irtibat kurarak talepte bulununuz.

http://www.flypgs.com/pegasus.ob.yardim.gereksinimi.olanlar.asp
bizim pegaya adaşız diye bi kıyak yaparlar mı bilmiyom :)
---------
ikincibahar
sana bu kucakta taşıma konusunda pozitif ayrımcılık yapılmış kıymetini bil :)
epey bi sene önceydi ankara'dan dönüyordum..
beş kişi aval aval baktı bi kişi bile "tut şunun ucunu götürelim aaağbi" demedi :(

Eee.. 45 kiloyla 70 kilo arasında 25 kilocuk da olsa fark var tabii.. ;) İkinci bahar obez bir ikinci bahar olsaydı (bkz. şekil) görürdüm ben pozitif ayrımcılık yapacak adayları.. Pehh..:p

obezbayan.jpg

evet bana pozitf ayrımcılık yaptılar obez olmadığım için.. :wink:
resimdeki kadının yerinde olmayı isterdim ama ben!
obez olsaydım kucakta taşınıcağıma..

Ben de bu zamana kadar ilk defa geçende Antalya'ya gidişimde havayolunu kullandım.Biletimi aldığım şirket, THY yla ortak çalışan bir şirketti ve herşeyimizle THY ilgilendi.Ne giderken ne de dönüşte, olumsuz diyebileceğim hiçbirşey yaşamadım. (Sadece giderken 1.5 saat rötar yaptı. Yolcu bekledik de... Onu kusur olarak göremiyom :D ) Artık benim için karayolu tarihe karıştı :)

ikinci bahar' Alıntı:
evet bana pozitf ayrımcılık yaptılar obez olmadığım için.. :wink:
resimdeki kadının yerinde olmayı isterdim ama ben!
obez olsaydım kucakta taşınıcağıma..

yaw engelliler.biz'deki başlıklara getirdiğin pesimist yorumları log halinde yollasaydık para versen yaklaşmazdı kimse taşımak şöyle dursun..

şaka tabi takılıyorum sadece

pirim airbus a380 müthiş, o başlarsa sefere sen bindiğinde tekin durmassın gibi havada..

thy hariç özel hava yollarının hiç birinde engelliye özel ilgiyi baykenin anlattığı şekilde uygulamazlar. hatta hiç birinde indirim falanda yok.
THY yurtdışı uçuşlarındada eğer yabancı diliniz yoksa refakatçi bile sağlıyorlar.

THY nin bu konuda daha iyi olmasının başka bir sebebide yer hizmetlerini kendi bünyesinde yapıyor olması olabilir. Özel hava yolları havaş ve çelebiden hizmet aldıklarından taşeron firmaya sözleri geçtiği kadar hizmet verebiliyorlar. THY zedelenen imajını yolcu memnuniyetiyle düzeltecek başka şansı yok.

A380 800 kişilik diye yazmışsınız ama ben 519 saydım :)

türkiye için üstelikde iç hat için zor bir uçak olduğunu düşünüyorum.. onun inebileceğini havalimanı sayımız oldukça az. ekonomi class koltuk aralığıda bana göre uzun süreli seyahatlerde sorun yaratacaktır. A380 son model olsada ben B747 yi daha çok seviyorum.

THY ile guru duyuyorum.

İşim ve fırsatlarım gereği çok yurt dışı seyahatlerim oldu ( engelli olarak size çok değişik gelebilir ) Özellikle uzak doğu ve Güney Amerika hatlarında bizim THY gerçekten 1 numara. Bundan emin olun diğer hava yolu şirketleri palavra ve engelli yolcular konusunda basit bir prosedürün dışında hiç bir kolaylık sağlamıyorlar. Ama THY de hizmet kalitesi her yerden okunuyor. Engelli olarak daha bilet gişesine geldiğiniz andan itibaren inanılmaz bir hizmet ve anlayış başlıyor. Bilet kontrolunden itibaren sizin her adımınızdan haberdar oluyorlar ve takip ediliyorsunuz.
İnsan gurur duyuyor.
Bilmenizi istedim.
Esenlikler dilerim.

Evet biz de bu yaz Mustafa ile Diyarbakıra gittik T.H.Y ile.Ama biz de inanılmaz güzel bir agırlama ile yaptık yolculugumuzu.Arkadasımızın dediği gibi.Giris kapısında aldılar Mustafayı elimizden ve ucaga yerlestirene dek bırakmadı görevliler.Dönüste de aynen otoparka kadar getirdiler,arabamıza yerlestirdiler ve öyle bıraktılar.Ama gercekten de ucak koltukları cok ama cok dar ve ara koridor...T.H.Y nin aktarma sandalyesi de hem kenarsız hem de o da cok dar.Cok korktum onunla Mustafa tasınırken cünkü denge sorunu var Kas hastası oldugu icin.Babası ve ben destek olarak ucaga soktuk ama cok sıkıntı cektik.Ve koltuga yerlestirirken bizim bakıcılar tecrübeli degildi o kadar cuval gibi koydular Mustafayı.Cok zorlandık koltuga yerlestirmekte de...Yine de genel ilgi cok güzeldi.Biz de aglamak istedik acıkcası gördüğümüz özel ilgiden dolayı..

okadar yazilmis hepsini okumadan kisaca yaziyim sorunun cevaplarini
Almanyadan Türkiyeye bircok kez ikiz kizlarimla seyahat ettim. sadece THY degil diger sirketlerlede uctuk
Havaalaninda check-in den sonra bizi yardimcilar gelip aliyor her defasinda, ucagagin icine kadar götürüyorlar
tüm yolculardan ilk önce bizi oturtuyorlar her defasinda da, sonra diger yolcular iceri aliniyor
eh tabiki inerkende en son biz iniyoruz yardimcilar gelmesini bekleyene kadar :) en son inmemize ragmen pasaport kontrolunden de sira beklemeden transit geciyoruz
su ana kadar Düsseldorf Havaalani, Ankara Havaalani, Antalya Havaalani ve Istanbul Havaalani na ucus yaptik, ic ve dis hatlar ile, sagolsunlar cok yardimcilar

not: gecen tek yolculuk yaptim, kizlarim yoktu, valla ne diyeyim onlarla olunca onca torpil oluyordu, tek kalinca tüm siralarda beklemek zorunda kaldim :lol: eh alismistim onlarla gitmeye, yalniz olunca degisik oldu :)

Üst Alt