Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hafif ticari araçlar H sınıfı ehliyet ve özel donanımlar kulanılabilir mi?

troya 17

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
selamlar acil cevap verirseniz sevinirim
1- hafif ticari araçlar ikinci el alınıp örnek olarak fiat dablo 1300cc lik araca h sınıfı ehliyetle ve hastaneden alınan elden tertibatlı araç kullanır raporu ile tertibat takılırak maliye ye başvurularak mtv den muafiyet sağlanır mı?

2- istanbul'da otomobil için proje çizilebilen ve montajını yapan firma adres, telefon, mail adreslerini bilen arkadaşlar, lütfen yardımcı olabilirseniz sevinirim.
teşekkürler.

TC mevzuatına göre H sınıfı sürücü belgesi olan kişiler (aslında sakatlıkları buna engel olmadığı halde) ticari araç kullanamazlar. Ama ticari araç denilen araçlar binek olarak da tescil edilebilirler. Yani, ticari olarak tescil edilmiş araç kullanamazlar demek daha doğru. Eğer araç binek olarak tescil edilirse, o zaman o model aracı kullanmakta bir sorun yaşamazsınız

Donanım konusunda şuraya bakabilirsin: Özel Donanım Seçenekleri

Bülent Bey,
Bende doblo combi (yani camlı koltuklu) var...
Hafif ticari araçlarda ruhsatta ya kamyonet ya da otomobil yazar.Benimki kamyonet olarak tescilli.Kamyonette ötv %10 otomobilde %37. Ben ötv muafiyetinden faydalanamadığımdan ucuza gelmesi için öyle tercih ettim.
Ancak tescil belgesinde kullanım şekli olarak ticari ve hususi şıkları vardır,hususi işaretli olduğunda ticari araç kullanamaz ibaresi yerine getirilmiş olur sanırım.
Ama tabii benim sürücü belgem ''B'' sınıfı ve ''ticari araç kullanamaz'' ibareli (işitme kaybımdan dolayı) ''B'' sınıfının her aracını kullanabilirim ticari amaç gütmeksizin.
Fakat ''H'' sınıfı sürücü belgesiyle sanırım sadece otomobil kullanılıyormuş. Soruyu soran arkadaş doblo combi (cargo değil) kullanabilir ama sadece ruhsata otomobil olarak tescil edilmiş dobloları kullanabilir.
Aslında anlamsız ve tuhaf...
Araç ve özellikler tamamen ayrı sadece ruhsatta tescili farklı.1.köprü yasağı,her yıl muayene,feribot parası durumları bile farklı yaa. Resmen kamyon muamelesi yapıyorlar bize.
Ama MTV almaya gelince aracımız karavan, otomobilinden daha fazla vergi ödüyoruz. (1.3 jtd multijet) Vergi alırken de kamyonete sokunsana, kurnaz bunlar kurnaaazzz :D

selamlar sayın genel yayın yönetmeni(oturan boğa) ilk önce yardımımınız için teşekkür ederim.yanlız kafamın karıştığı bir konu oluştu.yine sizin bir başka yerde yazmış olduğunuz bir araştırma sonucunuz vardı aynen yazıyorum.''trafik genel müdürlüğünün bir genelgesiydi bu 16.07.2007 tarihve 8057-1234514 sayılı talimatla H sınıfı ehliyetle durumuna özel tertibatla donanımlı azami yüklü ağırlığı 4700 kg.geçmemek kaydıyla kapalı kasa yanda pencereleri olan motor hacmi 2800 cm3 olan kamyon ve kamyonet kullanabilileceklerdir.'' bunu size araştırmanıza cevaben yazmışlardı.ben bu yayımınızdan bu notu aldım.hatta dip notta da bu uygulamadan oluşabilecek problemler için trafik zabıtasının araması gereken bir merci belirtilmişti.yanılıyormuyum acaba? sorun aracın ticari olması değil ama aradığım krıterlerde araçlar daha fazla ticari araçlar.biz eyer sadece hususi yazılımlı araçlara yönlendirilirsek ozaman araç bulma şansımız daralıyo.araç ücretleri konusundada az sayıdaki satıcıların fiyatlarına boyun eymek zorunda bırakılıyoruz gibi bir sonuç ortaya çıkmıyormu? sizin çok işiniz olduğunu siteye bakınca anlıyorum bu dolu zamanınızda bana bu konuyu açabilirseniz sevinirim.ayrıca daha önce yayımladığınız size belirttiğim yazınızı nekadar aradıysam da bir daha bulamadım hangi sayfada olduğunu hatırlarda yazarsanız memnun olurum.saygılarımla troya 17

sayın ufukalp selamlar yazınız bana hitaben olmasa da mazur görürseniz size bir soru sormak istiyorum.bu 2 nci el hafif ticari aracı alırken bizim elimizdemi ruhsata işletebilmek hususi veya kamyonet diye biz bunu yapabilirmiyiz acaba? örnek; araç daha önce kamyonet diye ruhsatta işliyken plakasını da değiştirmek kaydı ile biz bu aracı hususi olarak işlete biliyomuyuz.bu konuda bilgi sahibi iseniz yanıtlarsanız sevinirim iyi günler.saygılar troya 17

Troya kardeş.
Hususi olması o aracı kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor kamyonetin de hususisi vardır. Kamyonet değil otomobil yazmalıdır ruhsatta sizin kullanabilmeniz için. Sıfır alınırsa evet sizin elinizde ama 2. elde öyle bir şans olmamakta sanıyorum.
Yalnız şunu söyleyeyim;neden 2.elde ısrarlısınız? Doblo nun eski hantal düz 1.9 unu isteyeceğinizi sanmam tam bir yakıt canavarı.
1.3 mulitijet motor olandan derseniz neden 2.el? Bu motor doblonun fazla eski modeli yok zaten sanırım 2004 de çıktı.Şu anda sıfırını fiat kampanyalı olarak 25.000 ytl ye veriyor ötv ötelemesinden faydalanarak alsanız size 2.el fiyatına gelecektir. '. elde neden ısrar ediyorsunuz anlamadım.
Doblonun combi modelleri (original camlı koltuklu) otomobil olarak da tescil edilebiliyor tercih edilmemesinin sebebi ötv sinin kamyonetten %27 fazla olması.
ÖTV sizi ilgilendirmeyeceğine göre gidin bir fiat bayiine ve hayalinizdeki dobloyu otomobil tescil ettirerek sıfır km olarak alın.
Tabi bu ben sizin yerinizde olsam mantığıyla hareket edilerek yapılan bir öneri...
Sizin için en uygun kararı verip güzel günlerde kullanmanızı diliyorum.

fiat doblo isterseniz binekleri var
www.fiat.com.tr bakarsanız görürsünüz
fiat doblo panoroma ticari değil bilginiz olsun
buda yeni fiyetları

Maco
Ben de yok demedim,normal yoldan alıcılar için ötv den dolayı fiyat farkını ayrıntılı olarak anlattım.

Üst Alt