Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Haber] TCDD Engelleri Kaldırdı: Vagonlara engelli asansörü konulacak

Deniz

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
[size=6]TCDD engelleri kaldırdı, duyurulur! [/size]

teve.gif

Bakan Yıldırım, 'her gara bir engelli aracı projesi' kapsamında, alınan asansörlü rampanın açılışını yaparken Murat Uslu adlı engelli vatandaşı da araçla vagona bindirerek uğurladı. FOTOĞRAF: TOLGA ADANALI / AA

[size=4] TCDD'den engelliyi yok sayan tüm kurumlara örnek uygulama:
Vagonlara engelli asansörü konulacak. Her garda tekerlekli sandalye olacak.

Devlet Demiryolları (TCDD) gerek kamu kurumlarının, gerekse de özel kurumların ihmal ettiği engellilere yönelik örnek bir uygulama başlattı. TCDD, engellilerin trenlere zorlanmadan binip inmesini sağlamak amacıyla vagonlara asansörlü biniş bandı koyma kararı aldı. Başkent Ekspresi, dün ilk uygulamaya sahne oldu.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım dün, Demiryol-İş Sendikası ve Kamu Engelliler Derneği'nce engellilerin kullanabilmesi amacıyla TCDD'ye bağışlanan tekerlekli sandalyelerin Ankara Tren Garı'ndaki teslim törenine katıldı. Yıldırım, Ankara-İstanbul seferini yapan Başkent Ekspresi'ne monte edilen ve engelli vatandaşların trene kolayca inip binmesini sağlaması için tasarlanan asansörlü rampanın açılışını yaparken Murat Uslu adlı engelli vatandaşı da uğurladı.
Yıldırım, buradaki konuşmasında, engellilere yönelik hizmeti yaygınlaştırmak amacıyla hazırlanan biniş rampalı vagonun zaman içinde bütün trenlerde bulunacağını, gelecek yıl hizmete girmesi öngörülen hızlı trenlerin de engellilere kolaylık sağlayacak donanımla imal edileceğini, bundan sonra TCDD'ye kazandırılan tüm trenlerde de bu gibi imkânların engelli vatandaşların hizmetine sunulacağını söyledi.

Engellilere 1 milyar YTL
Demiryol-İş Sendikası ile Kamu Engelliler Derneği'nin TCDD'ye hibe ettiği 20 tekerlekli sandalyenin de 15 garın hizmetine verileceğini belirten Yıldırım, bütün garlarda tekerlekli sandalyelerin bulundurulmasının hedeflendiğini vurguladı.
Yıldırım, hükümet olarak bir ilke imza attıklarını ve 2007 yılı bütçesinde engellilerin evlerinde, gönüllü ailelerin yanında veya sevgi evlerinde bakımı amacıyla 1 milyar YTL ayırdıklarını da sözlerine ekledi.

Radikal[/size]

İstasyonların girişinden trene erişene dek öndeki tüm engelleri de kaldırırlarsa, tam süper olacak! :)

OturanBoğa' Alıntı:
İstasyonların girişinden, trene erişene dek tüm engelleri de kaldırırlarsa, tam süper olacak! :)
:lol: :lol: çok doğru hatta buna bir örnek vereyim.Sivast'dan Malatya'ya trenle geçtim binerken sorun yaşadık ama asıl sorun inerken çıktı karşıma.Tren 2.peronda durunca gözümüzün önüne inilmesi gereken 20 basamak yürünmesi gereken 40 metre ve tabi gün ışığını tekrar görmek çıkılması gereken 20 basamak geldi. :lol: Arabaya ulaşmak için girilen mücadeleden bahsetmiyorum.

Not : Denek(Ben oluyorum) girdiği bu deney ortamında tekerlekli sandalye kullanma ortamı bulamadığından tüm bu maceralar kucakta gerçekleşmiştir. :lol: Nasılım. :lol:

OturanBoğa' Alıntı:
İstasyonların girişinden, trene erişene dek tüm engelleri de kaldırırlarsa, tam süper olacak! :)

Bülentçim, her bi şeyi bir anda düşünürler ve yaparlarsa bir yereri şişer bilmiyor musun? :evil:

Grafiker' Alıntı:
...

Not : Denek(Ben oluyorum) girdiği bu deney ortamında tekerlekli sandalye kullanma ortamı bulamadığından tüm bu maceralar kucakta gerçekleşmiştir. :lol: Nasılım. :lol:

Keşke bir "deney" olsa Fatihciğim, :wink:

"Deney"lerden bir sonuç çıkartılır ve ders alınır. Hatalar varsa bir kez daha aynıları yapılmaz. Ama güzel yurdumda; her bi şey ama her bi şey "dostlar alışverişte görsün" bâbından ve göstermelik olarak yapıldığıçün sonuç hep aynı: HÜSRAN!! :evil:

Belirttiğimiz çarpıklıkları/eksiklikler çok önemli, ve bizler taraf olarak bunları vurguladığımız ölçüde o engeller de kalkar..
Bir de TCDD engelliler (istihdam, erişebilirlik) konusunda gerçekten başarılı. Diğer kamu kurumlarından kat be kat iyiler. Hatta bence TCDD'de bu projeleri üreten kişilerden biri (ya da yakını) engellidir.

ARKADAŞLAR MADEM TCDD. YOLLARI BÖYLE BİR İYİLEŞTİRME İÇİN 1 MİLYAR YTL ÖDENEK AYIRMIS BUNLARIN YERİNDE YAPILMASI İÇİN BİZLERİN SESİNİ DUYMALARI GEREK TCDD YOLLARINA OLMASI GEREKENLERİ TALEPLER HALİNDE ÜST YAZI HALİNDE SUNALIM.VE HİZMET TE AMACINA ULAŞMIŞ LUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM DOĞRUMU :?:

Denizcim, o 1 milyar YTL demiryolları için değil. Orada Bakan, karşısında kalabalık görünce, "biz hükümet olarak evde bakım parası kapsamında 1 milyar YTL bütçe ayırdık" diyerek politik söylemde bulunuyor...

PARDON YA BEN DEVLET DEMİR YOLLARININ ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN AYIRDIĞI BİR BÜTÇE OLARAK AYIRDI DİYE DÜSÜNDÜM HABERİ BEN BIRAKTIM SİTEYE SİZLERLE PAYLAŞMAK İÇİN AMA NEBİLİYİM BÖLE BİR GÜZELLİĞİ GÖRÜNCE İNSAN ŞAŞRIRIYOR İŞTE AF BUYURUN LÜTFEN :oops:

OturanBoğa' Alıntı:
Belirttiğimiz çarpıklıkları/eksiklikler çok önemli, ve bizler taraf olarak bunları vurguladığımız ölçüde o engeller de kalkar..
Bir de TCDD engelliler (istihdam, erişebilirlik) konusunda gerçekten başarılı. Diğer kamu kurumlarından kat be kat iyiler. Hatta bence TCDD'de bu projeleri üreten kişilerden biri (ya da yakını) engellidir.

Bülentçim,
Elbette biz bu "çarpıklıkları/eksiklikleri" gözlerine gözlerine batırmak durumundayız. ;) Ama o engelleri kaldıracak kişiler, uzaydan gelmiyorlar ki! Yine bu ülkenin insanları.. Temel sağlam olmayınca evin kiremitlerini değiştirmenin pek bir anlamı olmuyor. :evil:

Bak sen de söylemişsin: "Hatta bence TCDD'de bu projeleri üreten kişilerden biri (ya da yakını) engellidir." Böyle ya da AB zorlamasıyla gönülsüzce yapıldığında kalıcı olmuyor.. :( O projeyi yapan/uygulayan kişiler ayrıldığında; "eski tas, eski hamam". Örnekleri çok görülmüş bunların. :evil: Yukarıdaki gibi atasözleri bile oluşturulmuş. ;)

TCDD DE GÜZEL BİR UYGULAMA İNŞALLAH DİYER KURULUŞLARADA ÖRNEK OLUR BİRDE KAMU BİNALARININ SAKATLAR İÇİN MİMARİ DÜZENLENMESİDE YAPILSA KİMSEYE İHTİYAÇ DUYMADAN KENDİ İŞİMİZİ KENDİMİZ YAPABİLSEK KATLARI İNİP CIKMADAN BELKİ ZAMANLA.....

ABALI

Yav ben tam ist dan taşındım şimdi daha yeni koyuyorlar asansörü buda beniö şansım herhalde. :(

yaff madem el attılar tren tuvaletlerinede bi ayar çekseler. tren yolculuğunu seven ve sık sık yapan biri olarak sonum 30 uma varmadan prostat olacak die korkuyorum. tuvaletler alaturka olduu gibi beşik gibi sallanan yerde tutacak bi yerde yok. ha pardon. sakat olmayanların çömelme pozisyonu için yapmışlar bi tane haksızlık etmeyelim. sakatlar? zıjtık :mrgreen: her zaman olduu gibi. ne garip bi ironi....

sadece trene bınerken yasanan sorun haloldu ıyı guzel...
pekı trene bınebılmek ıcın gıdılecek yol?
garlardakı merdıvenler?
hadı bındık...
trenlerın ıclerının duzeltılmesı gerekmezmı?...
madem dedıklerı kadar ellerınde o kadar cok para var buyursunlar yapsınlarda bızde tam helal olsun dıyelım....

Üst Alt