Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Haber] Özel Eğitim'e ihtiyaç duyan öğrencilerin giderleri devlet tarafından karşılanacak

lado

Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
0
[size=4]01 Haziran 2006 Perşembe

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, “Yarından itibaren bütün özürlü yavrularımız Milli Eğitim Bakanlığı’nın himayesi altındadır. Bu Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilktir” dedi. Özel Saygı Eğitim Kurumlarının Keçiören’deki engellilere yönelik okulunun açılış töreninde konuşan Bakan Çelik, Özürlüler Yasası’nın çıkarılmasının hükümetlerine nasip olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Eksikliği hissedilen pek çok konunun bu kanunda yer aldığına işaret eden Çelik, eskiden sosyal güvencesi bulunmayan engelli çocukların özel eğitime muhtaç olsa bile devletten destek alamadığını ifade etti.

Sosyal güvence
Türkiye’nin sosyal, laik bir hukuk devleti olduğunu, ancak ‘sosyal devlet’ ilkesinin bugüne kadar tam manasıyla uygulanmadığını kaydeden Çelik, bu durumun engellilerin problemleri noktasında da ortaya çıktığını belirtti. Özürlülerin bu kanunla sosyal güvenceye kavuşacağını anlatan Çelik, “Yarından itibaren bütün özürlü yavrularımız Milli Eğitim Bakanlığı’nın himayesi altındadır. Bu Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilktir. Yavrularımız özel öğretime muhtaçsa ister SSK’lı, ister Emekli Sandığı’na, Bağ-Kur’a bağlı olsun, isterse hiçbir sosyal güvencesi olmasın 329 YTL’ye kadar yardım yapılacak” diye konuştu. Engelli öğrencilerin ailelerinin çok önemli bir fedakarlık örneği gösterdiklerini vurgulayan Bakan Çelik, özür grubu ne olursa olsun bütün engellilerin en iyi biçimde yaşamasını hedeflediklerini kaydetti.
------
Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin genel ve mesleki eğitim görmelerine ilişkin düzenlemeler içeren “Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği”, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, özel eğitime ihtiyacı olan bütün bireylerin eğitimine erken yaşta başlanacak. Yönetmelik şu maddeleri içeriyor:
* 37-72 ay arasında özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin okul öncesi eğitimi mecburi olacak.
* Çeşitli sebeplerle ilköğretimlerini tamamlayamayanlar, Açık İlköğretim Okulunda eğitimlerini sürdürebilecek.
* Yatılı okulların pansiyonlarına imtihansız yerleştirilecek.
* Ortaöğretimlerini tamamlayanlar, yüksek öğretime yönlendirilecek.
* Okul’dan doğrudan yararlanamayacak durumdakilere evde eğitim hizmeti verilmesi esas olacak.
* Bakanlıkça özel eğitim okul ve kurumları açılacak. Gerçek ve tüzel kişiler de özel okul veya kurum açabilecek.
* Hastanelerin bünyesinde Bakanlığa bağlı ilköğretim okulları açılacak.
* Üstün yetenekli öğrenciler için özel eğitim kurumları açılacak.
* Öğrenciler; liderlik, üretici düşünme yetenekleri, ulusal ve toplumsal bir anlayışla ülke kalkınmasına katkıda bulunacak şekilde geliştirilecek.
* Özel eğitim kurumlarından hastane ilköğretim okulları ve iş eğitim merkezlerinde forma giyme zorunluluğu aranmayacak.
* Her türlü araç-gereç Bakanlıkça karşılanacak. Bakanlık, öğrencilerin okula ulaşımlarının ücretsiz sağlanması için gerekli tedbirleri alacak.

Habere Ulaşmak için : www.turkiyegazetesi.com/news/home/[/size]

Özürlü çocuklara eğitim yardımı.

[size=4]ANKARA (AA)-
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, özel eğitime muhtaç çocukların eğitimi için verilmesi öngörülen para miktarını aylık 329 YTL'den 360 YTL'ye çıkardıklarını bildirdi.
Çelik, Mamak'ta Hurin Yavuzalp İş Eğitim Okulu ile Nedim İnal İlköğretim Okulu Gazi Şahin Spor Salonu'nun açılış törenlerine katıldı.
Ankara'da 9 bin 228 özel eğitime muhtaç çocuğun eğitim gördüğünü belirten Çelik, ilk defa kendi hükümetleri döneminde özürlü çocukların evden okula, okuldan eve taşındıklarını kaydetti.
Özel eğitime muhtaç çocukların, sosyal güvenceleri olsun ya da olmasın, eğitim almaları halinde devlet yardımı alacaklarını anlatan Çelik, bunun için daha önce belirledikleri 329 YTL'yi 360 YTL'ye çıkardıklarını söyledi.[/size]

Üst Alt