Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Haber] Kaynaştırılmış Değil "Kaynatılmış Eğitim"

Oya Tekin

Üye
Konular
59
Reaksiyonlar
0
[size=6]60 YIL ÖNCE BAŞARISIZ OLAN SİSTEM YENİDEN GÜNDEMDE: Kaynaştırılmış değil 'kaynatılmış eğitim' [/size]

[size=4]Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Hasan Tatar, BirGün'e yaptığı açıklamada, eğitim çağında 2 milyon engellinin bulunduğunu belirttiği Türkiye'de, eğitim sistemindeki aksaklıklardan dolayı engellilerin yüzde 97'sinin eğitim haklarından yararlanamadığını söyledi.

Devletin görevi olan kamusal eğitim ihmal edilirken, pıtırak gibi türeyen özel okulların çoğunun engelliler üzerinden istismar yoluyla rant elde etmekten başka bir sonuç doğurmadığını belirten Hasan Tatar, "Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, büyük kamu kaynaklarının çarçur edilmesinin mekanizması durumuna gelmiştir" dedi.

Her geçen yıl eğitim düzeyi biraz daha düşen kör okulları öğrenci bulamazken, on binlerce görme engelli çocuğun okuldan ve öğretmenden yoksun durumda olduğunu kaydeden Tatar, "Altyapısı, araç gereci ve eğiticisi yeterince sağlanmadan 'kaynaştırılmış eğitim' adı altında normal okullara gönderilen çocuklar perişan olmakta, kaynaştırılmış eğitim deyim yerindeyse 'kaynatılmış eğitime' dönüşmektedir" dedi. Tatar şöyle konuştu: "Milli Eğitim Bakanlığı'nın farklı engelli gruplarından çocukları tek ve ortak okullarda bir arada eğitmeye yönelik bir çalışma içerisinde olduğu bilinmekte, bu son derece hatalı ve tehlikeli bir yaklaşımdır. 1940'h yıllarda ülkemizde denenerek başarısızlığı ortaya çıkmış olan, gündüz sağır ve dilsizlerin, gece körlerin hâkimiyet kurduğu, engelli grupların arasında büyük kavgaların çıktığı bu ilkel uygulamanın 21. yüzyılda yeniden denenmeye kalkışılmasını anlamamız ve kabul etmemiz olanaksızdır. Bu hatalı ve sakat girişimden derhal vazgeçilmelidir."

'ENGELLİ EĞİTİMİ KÖRDÜĞÜME DÖNÜŞTÜ'
Türkiye Körler Federasyonu olarak, her vesileyle başta MEB olmak üzere ilgili ve yetkili kuruluşlara görme engellilerin ve diğer engellilerin eğitim ve öğretim sorunlarına ilişkin endişelerini, eleştirilerini ve çözüm önerilerini sunduklarını belirten Tatar, ancak tüm çaba ve girişimlerine karşın bu sorunların çözülmediği gibi her geçen gün katlanarak büyüdüğünü ifade ederek, şunları kaydetti: "Giderek kördüğüme dönüşmüş bulunan engellilerin eğitimine ilişkin sorunların çözümü için başta MEB olmak üzere tüm ilgili ve yeddli kuruluşları göreve, alandaki sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapmaya davet ediyoruz. Engellileri ve ailelerini ise sorunlarına sahip çıkmaya, çözümü doğrultusunda mücadele yürüten örgütlerde bir araya gelmeye çağırıyoruz.

Kaynak[/size]

Bu yazı da en önemli gördüğüm bölüm şu sevgili oya;

Devletin görevi olan kamusal eğitim ihmal edilirken, pıtırak gibi türeyen özel okulların çoğunun engelliler üzerinden istismar yoluyla rant elde etmekten başka bir sonuç doğurmadığını belirten Hasan Tatar, "Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, büyük kamu kaynaklarının çarçur edilmesinin mekanizması durumuna gelmiştir" dedi.

Bence çok yerinde bir tespit bu.

Bunun gibi açılmış bir çok engelliler için okullar olduğunu biliyoruz. Ama eğitim politikamızın içinde bulunduğu durum öylesine içler acısı ki, eğitimdeki kalite gün geçtikçe kötüleşmeye devam ediyor.

Öğretmenlerimizin de yani eğitimcilerimizinde kendini bu anlamda geliştirmek gibi bir kaygısı olmadığından bu okullara gitmek zorunda kalan öğrencilerimiz kendi kaderlerine terk edilmiş durumda açıkcası.

Garip bir şekilde eğitimin her kademesinde kendimizle başbaşa kalmamızı sağlayan mekanizma yakında yok edecek hepimizi.

Sitemizde bile eğitimle ilgili konulara hiç kulak kabartılmazken durumun geleceği gözüküyor.

Haklısın Sanem. Okunma sayısına bakılınca bu haberin, durumun vehameti kendini gösteriyor. Ama her lafa başlayınca eğitim şart diyoruz. Peki hangi eğitim?

dünyanın en iyii kanunları ilede yapamayız bizz uygulama engelliyiz çünküü
asansör var kilitli yürüyen merdiven yürümezz
kaldırımlarr biliyosunuzz .
çok okunmaması konusuna gelince başlık içine aşk sevgi ilişki kelimeleri ile sunmak gerek sanırım o zaman daha çok okunur sanırsamm

mesela
KAYNAŞTIRILMIŞ degil AŞK,LA KAYNATILMIŞŞ

Çok güzel,

İşte sevgili fatoş senin gibi bu durumları, işin içinde olan ve bilenlerin bilgilerine ihtiyacımız var.

Nelerdi gördüğün aksaklıklar, bunları bizlerle paylaşana be güzelim..

Paylaştıkça en azından neler yapılacağı konusunda önümüzde ufuk çizgisi belirebilir. Sizlerin bildiklerini bilmeye ihtiyacımız var.

Üst Alt