Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Haber] Karayolu ile seyahatte çocuk ve özürlülere yüzde 50 indirim

sankha

Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
[size=4]Ulaştırma Bakanlığı, uluslararası ve yurt içi ticari yolcu taşımacılığıyla ilgili kurallarda yeni düzenlemeler yaptı. Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bazı hükümleri daha sonraki tarihlerde uygulanmak üzere Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğin yolcu biletleri ile ilgili bölümüne yeni hükümler konuldu. Buna göre, 6 yaşın altındaki çocuklar, yolcu bileti düzenlenmeksizin kucakta seyahat edebilecekler. Bu çocuklar için ayrı koltuk talep edilmesi halinde bilet ücretine yüzde 50 indirim uygulanacak. 6 yaş ve üzeri tüm yolcuların ayrı koltuklarda seyahat etmesi zorunlu olacak. 6-12 yaş arasındaki çocuklar ile yaş şartı aranmaksızın özürlüler için de yüzde 50 ücret indirimi yapılacak. Bu kurallara uymayanlara “5 ihtar” ceza verilecek.

YOLCU TERMİNALLERİ
Terminal işletmecileri, terminallerde ve çevresinde “yolcuları rahatsız edecek şekilde yolcuları yönlendirmek için personel istihdam edilmesine, çalıştırılmasına ve bunlardan yararlanılmasına” izin vermeyecek.
Terminal işletmecileri ayrıca yetki belgesiz taşımacılık ve acentelik faaliyetinde bulunulmasını ve taşıt kartı olmayan araçların terminale giriş-çıkışlarını önlemekle yükümlü olacak.
Yolcu taşımalarında Ulaştırma Bakanlığınca onaylanmış zaman tarifesinde yer almayan bir saat için yolcu bileti düzenlenemeyecek. Zaman tarifesinde yer alan her sefere araç tahsis edilecek.

İNTERNET SİTESİ ZORUNLU OLACAK
Şehirler arası ve uluslararası düzenli yolcu taşımacılığı yapmak üzere D1 ve/veya B1 yetki belgesi alanlar, yetki belgesi verildiği tarihten itibaren 60 gün içinde firmalarına ait bir internet sitesi kurarak, bunu Ulaştırma Bakanlığına bildirecekler. Kurulacak sitede hat, güzergah, ücret ve zaman tarifeleri, şube ve acente ile yetki belgesi sahiplerinin her türlü iletişim ve benzeri bilgiler yer alacak.

YÜZDE 30'DAN FAZLA İNDİRİM YOK
Düzenli yolcu, eşya ve kargo taşıması konusunda yetki belgesi sahipleri, tespit edilmiş ücret tarifelerinin üzerinde ücret alamayacaklar ve yüzde 30'dan fazla indirim uygulayamayacaklar. Ancak önceden Ulaştırma Bakanlığı'ndan izin almak suretiyle belirli bir süre için, kullanılan taşıtın toplam koltuk sayısının yüzde 10'unu aşmayacak sayıda koltuk için herhangi bir orana tabi olmaksızın özel indirim uygulanabilecek. Bu hükümlere aykırı davrananlara “10 ihtar” ceza verilecek.

DİĞER DEĞİŞİKLİKLER
Yönetmelikte, yetki belgesi, yetki belgesi için gerekli sermaye miktarları ve teminat mektubu konularında da düzenlemeler yapıldı.
Ulaştırma Bakanlığı, yetki belgesi almak isteyenlerin vermesi gereken belgeler arasında yer alan “mesleki yeterlilik belgesi”nin verilme süresini, 31 Aralık 2006 tarihine kadar uzattı.
Yönetmeliğin 54. maddesindeki “Herhangi bir yetki belgesi sahibinin taşıt belgesine kayıt edilmeden ve/veya taşıt kartı olmadan taşıma yapan taşıtlar, faaliyetten men edilerek 15 gün süreyle parka çekilir” hükmü, 31 Aralık 2007 tarihine kadar uygulanmayacak.
F1 yetkisi alanlar, 31 Aralık 2006 tarihine kadar ücret farkını ödeyerek F1 yetki belgelerini F2 yetki belgeleriyle değiştirebilecekler. Öte yandan F2 yetki belgesinin ücreti, 4 bin YTL'den 6 bin YTL'ye yükseltildi.aa[/size]

ya %50 yetersiz ücretsiz olmalı biz engellilere 3-5 engelliden para alınca kurtulcaklamarmı yani :evil:

uygulanabilir olması şartı ile çok güzel bi haber ama tahminimce en arka sıralardaki koltuklardan başkasını vereceklerini sanmıyorum.

Güzel bir haber.....

İnşallah en kısa sürede uygulamaya geçilir.....

Özürlü vatandaşlara yapılan indirimlere bir yenisi daha eklendi demek....

Bundan önceki indirim ve muafiyetleri şöyle bir hatırlarsak;

ÖTV, MTV, Gelir Vergisi, Emlak vergisi, Belediyelere ödenen su parası
(% 50 indirim), Cep Telefolarında ki indirimli tarifeler, Devlet Tiyatrolarına ücretsiz giriş...

benim hatırladığım bunlar, eksiğim varsa lütfen ilave edelim.....

Şimdi diyorum ki ;

Türk Telekom ve Tedaş dan da bu tür indirimler bekliyoruz....

Ne dersiniz arkadaşlar iyi olmaz mı?

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

BENİM KADAR SIK SEYEHAT EDEN ENGELLİLER BAYA Bİ YÜKTAN KURTULDULAR HAYDİ HAYIRLI OLSUN VE TÜM ENGELLİ CAMİASININ GÖZÜ AYDIN BAKALIM NE ZAMAN UYGULAMAYA GEÇECEK :D :D :D :D :D :D :D :D

karaca' Alıntı:
Özürlü vatandaşlara yapılan indirimlere bir yenisi daha eklendi demek....

Bundan önceki indirim ve muafiyetleri şöyle bir hatırlarsak;

ÖTV, MTV, Gelir Vergisi, Emlak vergisi, Belediyelere ödenen su parası
(% 50 indirim), Cep Telefolarında ki indirimli tarifeler, Devlet Tiyatrolarına ücretsiz giriş...
benim hatırladığım bunlar, eksiğim varsa lütfen ilave edelim.....

Şimdi diyorum ki ;

bencede bu tarz uygulamalar/indirimler/beleşleştirmelerle engelliler insan onuruna yakışır, ayrımcılıktan uzak, normalleşmiş bi hayata kavuşacaklardır. :D :D :D :D

bu yaklaşımın ayyyynen :twisted: bu şekliyle dewam etmesi ve devletin sakatlar için türkiyede sıfır maliyete doğru giden bir ortam yaratmaaa dewam etmesi dileklerimizle, saykkılar....

Emlak Vergisi ile ilgili olan değiştirilmeye çalışılıyor. Vergi gelecek sanırım.
Ayrıca kara taşımacılığı şirketleri umarım bu indirimi bizlere en kolay şekilde gerçekleştirir.

karaca' Alıntı:
Şimdi diyorum ki ;

haklısın arkadaş özellikle elektik ücretsiz olmalıdır bence

basari' Alıntı:
karaca' Alıntı:
Şimdi diyorum ki ;

haklısın arkadaş özellikle elektik ücretsiz olmalıdır bence

tamam ulaşımda indirim uygulaması güzel bir uygulama olmuş da;;; abartmasanız mı acaba arkadaşlar? elektrik vs ... :roll: :roll:

ilginç bi yaklaşım valla ne diyimm şaşırdım doğrusu :? :roll: :roll: su , telefon vs de ücretsiz olsun istersen :!:

tabi hepsi ücretsiz olmalı engellilerden aldığı üç kuruşlamı kurtulacak bu memleket

herkes eşit ve 3 değil 1 kuruşun bile önemi var başarı. hazıra alışmak seninkisi. maddi durumun elveriyosa tabiiki hepsini diğer insanlar gibi ödemelisin. tamam Sağlık alanında isterim ki herşey ücretsiz olsun engelli arkadaşlarımıza ama bütün hizmetlerin ücretsiz olmasını beklemek yanlış kanımca..

bence çok yanlış düşünüyosun

roaccutane' Alıntı:
herkes eşit ve 3 değil 1 kuruşun bile önemi var başarı. hazıra alışmak seninkisi. maddi durumun elveriyosa tabiiki hepsini diğer insanlar gibi ödemelisin. tamam Sağlık alanında isterim ki herşey ücretsiz olsun engelli arkadaşlarımıza ama bütün hizmetlerin ücretsiz olmasını beklemek yanlış kanımca..
Sana katılmıyorum bu konuda. Herkese eşit hak sunulmadığı için katılmıyorum. Bir engellinin çalışmasıyla bir engelsizin çalışması arasında dağlar kadar fark var. Asla bir engelsiz bunu anlayamaz..

beleş mezar var arkadaşlar haberınız olsun

==ORHAN==
yazında bi çelişki var hem herkese eşit hak dağıtımı isterken%50 indirim
beleşci bir düşüncenin göstergesi değilmi
engelli bir insan ancak bir engelliği anlar demişin
yanlış yazmışın beni ancak beleşci bir zihniyet onaylar demeliydi
düşüncenin yanlışlığına engelli insanları ortak etme

Re: Arkadaşlar

burakgumus' Alıntı:
.. ben günde 4 saat uyuyan kellesi koltuğunda eşini çocuğunu ayda bir gün görebilen kaptanlarımızdan küfür yemek istemiyorum.

Ben indirim olmasın falan da demiyorum ama devlet %50 indirimi önce TCDD ve THY bünyesinde kendi yapsın sonra özel sektörden istesin.

burakgumus, günde 4 saat uykuyla çalışan hangi firmanın kaptanları doğrusu merak ettim. zira uykusuz ve dinlenmeden yola çıkıyor bu durumda. yolcu güvenliğini de tehlikeye atıyor.

devletin bu indirimi thy, tcdd gibi kurumlarında uygulamamasıysa yanlış bence de.

Hasantalay' Alıntı:
==ORHAN==
yazında bi çelişki var hem herkese eşit hak dağıtımı isterken%50 indirim
beleşci bir düşüncenin göstergesi değilmi
engelli bir insan ancak bir engelliği anlar demişin
yanlış yazmışın beni ancak beleşci bir zihniyet onaylar demeliydi
düşüncenin yanlışlığına engelli insanları ortak etme
Sayın Talay; sen bana beleşçi dersen benim düşünme özgürlüğümü kısıtlarsın. Peki sen nerden alıyorsun bu hakkı. Foruma herkes düşüncesini yazamazmı. Nihayetinde bu da benim düşüncem. Senin hoşuna gitmemiş olabilir. Fakat Türkiye'nin yaşam şartlarınıda unutma sayın Talay. Ben beleşçi olduğumu düşünmüyorum. Olması gereken budur. Hem bu yapılanlara daha doğrusu kanunun çıkıpta uygalanmayışına sen sevin ozaman. Kullanma bu indirimi. İhtiyacı olan kullansın. Sende gerine gerine beleşçilere bak diye övünürsün ozaman..

BURAK ayrıca TCDD yolları zaten indirim yapıyor. Yanlış hatırlamıyorsam hava yollarıda yapıyor bu indirimi.

AYrıca bir arkadaşın belirttiği gibi günde 4 saat uykuyla kelle koltukta hangi şöför yola çıkıyor bilelimde şikayet edelim. Olmazki yasak öyle yola çıkması çünkü uykusuz yola çıktığı zaman sadece kendi kellesi koltukta gitmez bütün yolcuların kellesi koltukta gider. Ne hakkı var firmaların yolcularının hayatını tehlikeye atmaya.
Ayrıca sen eğer bu sektördeysen büyük ihtimal ücretsiz yolculuk yapıyorsundur şimdi bize duygu sömürüsü yapma.

sosyo-ekonomik durumdan zenginleştirilmeyen engellilere şuandaki beleşçi tarifi doğru zannederim

bedava hizmet olursa, bu istismar edilir. Ama engelliler için belli bir indirimin yapılması lazım. Engelli birey engelsiz birey gibi çalışamaz, maddi anlmada yetişemez.
Yapılan indirimler sadece yasalarada mı olacak yoksa uygulamaya da konulacak mı ???

Şehirlerarası yolculuğa çıkacak arkadaşlara! Rapor ve veya özürlü kimliklerinizin fotokopileri yanınızda bulundurun. bilet alırken aslı gösterilecek fotokopileri verilecek. Böylece %50 İndirimden HAYIRLI YOLCULUKLAR.... bayramınızda ellerinizi öpen çok olsun

yanımızda raporlamı dolaşacağız :)

roaccutane katılıyorum

ve özel sektör oldugunuda hatırlatarak
indirimin çok çok güzel oldugunu diyebilirim
yerinde bir indirim değil güzel bir indirimdir sadece
güzeliiğide maddi yöndendir

seyehat de engelli oldugunu ispatlayana bir indirim yapılmasına pozitif ayrımcılık diyebilirmiyiz

ki bu noktada eklemek istediğim bir cümlede
ekonomisk getirisinin düşük oldugunu ispat eden her insanın bu indirimden faydalanması gerektiğini düşünüyorum

ama yook tüm engellilere %50 şeklinde bir indirimi kesinlikle kabul etmiyorum

ancak
Ücretsiz Seyahat Hakkı (Sb./Astsb./Uzm.Erb./Erb.Er) :

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması hakkındaki kanuna göre kendilerine aylık bağlanan;

Ä Sb., Astsb., Uzm.Erb.lar ile eş ve reşit olmayan çocukları,

Ä Erb. ve Er’ ler ile eşleri, yurt içinde Devlet Demiryollarında, Denizyolları Şehir Hatlarında ve belediye toplu taşım araçları ile belediye tarafından kurulan şirketler veya özel firmalar aracılığıyla yaptırılan toplu taşım işinde kullanılan araçlarda ücretsiz seyahat ederler.

yukarıda gördüğünüz üzere şehit yakınları ve gazilere ücretsiz seyehat hakkı verilmiştir ancak burda sağlanan hakkın veriliş amacının bizlere sağlanan hakkın amacıyla çok farklı oldugunu düşünüyorum

ve ulaştırma bakanlığının acaba engellileri çalışma engelli gördüğü içinmi böyle bir karar aldıgını merak ediyorum

bir noktada ergin
arkadaşımız bahsetmiş
thyde ve thdd böyle bir indirim yok muş :)
olmadıgı doğru ise

eheh söyleyecek başka bişey de yok aslında
kendi istihdam etmediği halde özel sektöre istihdam çağrısında bulunan bir yönetimin engellilere ulaşım kolaylıkları yaklaşımıda bundan farklı olamaz :)

peki sayın ulaştırma bakanlığı
engellilere indirimli olan özel seyehat firmalarına bağlı otobuslerde örneğin tekerlekli sandalye kullanan bir arkadaşımızın
otobusteki yerine rahat ulaşabilmesi için gerekli düzenlemerde yapılmışmıdır

yakında bizlere halk ekmek büfelerinden ücretsiz ekmekte dağıtılacakmıdır acaba

:)

sankha mesajında
yönetmeliğin, bazı hükümlerinin daha sonraki tarihlerde uygulanmak üzere resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirtmişte
hangi hükümleri şuan geçerli
asıl merak ettiğim kısacası şu
yarın AŞTi ye gitsem ilk gördüğüm firmanın yetkilisinden ilk kalkan otobusten cam kenarı hostes koltuğu bir yer istesem ve bilet fiyatının yarısını ödeyeceğimi söylesem adam hay hay ne demek buyrun mu der :) yoksa....
bir de hiç bu şekilde yolculuk yapan bir arkadaşımız oldu mu onu merak ediyorum

evet bak buna benzer arkadaşlar yolculuklarında ne gibi sorunlarla kaşlaştılar eğer karşılaştılarsa tabi yazarlarsa seviniriz.

Üst Alt