Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Haber] Ercan Karakaş Engelliler Toplantısında

Oya Tekin

Üye
Konular
59
Reaksiyonlar
0
[size=6]Ercan Karakaş Engelliler Toplantısında [/size]

[size=4]Kadıköy Belediyesi’ne bağlı Engelliler Danışma Merkezi’nde gerçekleşen "Engelli Aileleri Eğitim Kursları"nın birinci dönemi, Mart ayıyla birlikte sona erdi. Kadıköy Belediyesi ve Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV)'nın işbirliğiyle düzenlenen ve beş hafta süren kurslar, Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyor. Projeye katılan kurumlar arasında Avrupa Rehabilitasyon Merkezi, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, Türkiye Sakatlar Derneği ile Marmara Üniversitesi Kadın İşgücü İstihdamı Araştırma ve Uygulama Merkezi gibi kurumlar da bulunuyor.
Engelli aileleri eğitim kurslarının birinci dönem kurslarına toplam 200’ün üzerinde engelli ailesi katıldı. Eğitim boyunca 17 eğitmen tarafından 70 saati aşan ders verildi. İkinci dönem kurslar 18 Nisan’da başlayacak ve mayıs sonuna kadar sürecek. İkinci dönem sonunda 400’ün üzerinde engelli ailesi eğitimden geçmiş olması hedeflenirken, Mayıs ayı sonunda tüm katılımcılara törenle sertifika verilecek.
Engelli aileleri eğitim kurslarının son haftasında, engelli vatandaşlara yönelik uygulamalara ilişkin, Toplumsal Yaşam ve Uyum" konusunda Kültür ve Turizm Eski Bakanı Ercan Karakaş, "Yerel Yönetim Uygulamaları" konusunda da Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı İnci Beşpınar ders verdi. Ercan Karakaş, SODEV’in faaliyetleri arasında dezavantajlı gruplarla dayanışma ve toplumsal sorunlara çözüm üretmede kamu kuruluşlarıyla işbirliğinin önemli bir yer tuttuğunu belirterek, bu nedenle Engelli Aileleri Eğitim ve Bilgilendirme Projesi’nin bu başarısının son derece önemli olduğunu söyledi. Proje Koordinatörü F. Levent Şensever de, projenin temel hedefinin engelli ailelerinin eğitimi yoluyla engelli vatandaşların toplumsal katılımının sağlanması olduğunu ve bu bakımdan 400 ailenin katılımının önemli bir başarı olduğuna işaret etti.
Kurslara yoğun ilgi nedeniyle ikinci dönem kurslar için az sayıda kontenjan kaldı. İsteyenler, kayıt ve bilgi için Kadıköy Belediyesi Engelliler Danışma ve Dayanışma Merkezi’ne veya 0216-550 86 99 numaralı telefona başvurulabilir.

Kaynak[/size]

Üst Alt