Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Haber] Engelli çocuğa devlet güvencesi

Sema

Aktif Üye
Konular
75
Reaksiyonlar
0
[size=6]Engelli çocuğa devlet güvencesi[/size]

[size=4]Ümraniye'de hizmete giren özel bir merkez SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı'na bağlı ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan ailelerin engelli çocuklarına hizmet veriyor.

AE1BC6EE4E4012498A4F0181b.jpg

1 Temmuz'da kabul edilen "Özürlü Yasası" kapsamında artık Bağ-Kur'lu ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan engelli çocuklar da özel rehabilitasyon merkezlerinde özel eğitim alabilecek. Daha önce sadece SSK ve Eğitim Sandığı güvencesi altındaki engelli çocukların özel rehabilitasyon merkezlerindeki eğitim giderlerini karşılayan devlet, yeni yasa kapsamında Bağ-Kur'lu ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan çocukların da eğitim giderlerini karşılayacak. İstanbul Ümraniye'de 28 Mayıs'ta hizmete giren özel bir rehabilitasyon merkezi özellikle SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı'na bağlı ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan ailelerin engelli çocuklarına hizmet veriyor.

64DD720DCBD7BE499E0A546Bb.jpg

Amaç, bu uygulamanın bilinirliliğini artırarak aileleri bilinçlendirmek ve dört duvar arasına hapsolmuş engelli çocukları topluma kazandırmak. İstanbul genelinde ilk defa birden fazla engelli grubuna eğitim veren merkezde konuşma bozuklukları olan, öğrenme güçlüğü çeken, down sendromlu, otistik, spastik, işitme ve görme engelli çocuklara eğitim veriliyor. 600 kapasiteli merkezde şu an 40 engelli çocuk, konusunda uzman kişiler tarafından eğitiliyor. Müzik, resim ve seramik atelyesi, bilgisayar laboratuvarı, oyun odası, fizyoterapi ünitesi, çocuk parkı bulunan merkezde ailelere de çocuklarıyla daha iyi iletişim kurabilmeleri için dersler veriliyor. Beş kurucu üyesi olan merkezde kurucular arasında İstanbul İl Sosyal Hizmetler Eski Müdürü Kahraman Eroğlu'nun kızı Öncü Eroğlu, 15 yıl Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı yuvalarda yöneticilik yapan Recai Türkmen, Hasan İşler, otistik uzmanı Vildan Özduvan ve konuşma terapisti Birol Demir yer alıyor. Özel rehabilitasyon merkezlerinde SSK ve Emekli Sandığı'na bağlı ailelerin engelli çocuklarının eğitimlerinin kurumları tarafından karşılandığını ancak ailelerin bunu bilmediğinin altını çizen Öncü Eroğlu, "1 Temmuz'da yürürlüğe giren Özürlü Yasası kapsamında birkaç hafta içinde Bağ-Kur'a bağlı ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan ailelerin engelli çocuklarının eğitim giderleri de devlet tarafından karşılanacak" diyor.

PINAR ŞENGÜL

Kaynak: Sabah

[/size]

güzel bir uygulama inşallah sürekli olur :wink:

barancan2005, bu tüm Türkiye'de uygulanıyor
"Çocuk özel öğretime muhtaçsa, ister SSK’lı, ister Emekli Sandığı’na, Bağ-Kur’a bağlı olsun, isterse hiçbir sosyal güvencesi olmasın 329 YTL’ye kadar yardım yapılacak."
Bir başka deyişle, özel eğitime ihtiyaç duyan çocuğunuzu dilediğiniz özel eğitim kurumuna kaydettirebilirsiniz. Devlet (yol/servis parası dahil) tüm gideri o eğitim aldığınız kurma öder.

GÜZEL BİR UYGULAMA DEVLET GÜVENCESİ ALTINDA ÇOCUKLARA GÜVEN VERMEK,SEVGİYİ AŞILAMAK,EĞİTİMİ İLE İLGİLENMEK....VS.. VS....BU ÇOCUKLARINDA HAKKI İYİ BİR GELECEK....

Üst Alt