Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Haber] Çocuklar farklılıklara saygılı yetiştirilecek

Sema

Aktif Üye
Konular
75
Reaksiyonlar
0
[size=4] Çocuklar anaokulundan itibaren farklılıklara saygılı yetiştirilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, ‘Erken Çocukluk Eğitiminde Farklılıklara Saygı Projesi’ başlattı. Proje kapsamında Ankara, İstanbul ve Mardin'de toplam 6 anaokulunda öğrenci ve velilerin kadın-erkek, zengin-fakir, sakat-sağlıklı kavramlarına bakış açısı değerlendirilerek bir profil çıkartılacak.

Araştırma sonucunda belirgin bir ayrımcılık söz konusu ise uzmanlar eşliğinde yöre insanlarının bilgilendirilmesi çalışmaları başlatılacak. Milli Eğitim Bakanlığı, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ile birlikte ‘Erken Çocukluk Eğitiminde Farklılıklara Saygı Projesi'ni başlattı. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kız-erkek çocuk ayrımının fazla yaşandığı gerçeğinden hareket eden Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara, İstanbul ve Mardin'de 6 anaokulundan öğrenci ve velilerin kadın-erkek, zengin-fakir, sakat-sağlıklı kavramlarına bakış açısını, yapılacak yüz yüze görüşmeler ve anket çalışmaları ile belirleyecek. Milli Eğitim Bakanlığı Okulöncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü'nün yürüteceği proje öncesinde 29-31 Mart tarihleri arasında ‘Kültürlerarası Eğitim Çalıştayı’ düzenlendi. Söz konusu çalıştaydan çıkan sonuçlar eşliğinde Erken Çocukluk Eğitiminde Farklılıklara Saygı Projesi nisan ayı başından itibaren Mardin'de iki, Ankara'da bir, İstanbul'da üç anaokulunda başlatıldı. Özellikle ailede kadın-erkek ayrımı olup olmadığı, ayrım yapılıyorsa kız ve erkek çocuklar arasında etkisi olup olmadığı, zengin-fakir, sakat-sağlıklı kavramlarına ailenin ve çocukların bakış açısının ortaya konacağı araştırma sonrasında, belirgin bir ayrımcı bakış açısı ortaya çıkarsa uzmanlar eşliğinde yöre insanlarının bilgilendirilmesi çalışmaları başlatılacak.

12.04.2005
Pınar Acar
Ankara

Kaynak:Zaman[/size]

bu harika bir proje çocuklar çok meraklı gözlemci onlara doğru eğitim verildiği takdirde herşey daha güzel olacaktır.

evet gerekli bir uyğulama .şahsen bayan erkek ayrımını halan yaşıyorum ben.
:?

Üst Alt