Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

H sınıfı ehliyetle otomatik araç kullandığım için hapis cezası aldım..? [Hukuk]

imageman

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Herkese slm,
benım sorum otomatık vıtes tertıbatsız ve ozurlu plakasız honda cıvıc aracım var ve h sınıfı ehlıyetım var sol kalcam ankılozan spondılıt hastasıyım yururken bıraz yamuk yurorum o kadar 16/12/2006 akmerkez ulus kapısında ondeki aracın anıden durmasından dolayı ondeki araca sol tamponuna carptım arkadan gelen taksıde duramadı ve benım tampona patlattı neyse onde aracta birşey yok benim ve arkadaki taksi yamuldu polıs geldı işlemleri yaptı bana arkadan vuran haksızdı onun trafık sıgortası belgelerını verdı aracımı yaptırmak için herkes gitti ben kaldım benim aracımın tertibatlı özürlü aracı olmadığı için h sınıfı ehliyeti olman otomatik vites araç kullanabilir anlamına gelmez diyen memur yetersiz ehliyetle araç kullanmaktan işlem yaptılar ve 3 ay hapis onuda 500 ytl para cezasına cevirip mahkemeden kağıt gelicek dedi,

benim forumda okuduğum ve anladığım kadar'ıyla h sınıfı araç kimler alabilir kullanabilir bölümünde tertibatlı veya otomatik vites araç kullanabilir yazıyo acaba mahkemeye veya polise dava açsam benmi haklıyım yasamı haklı emın değilim forumda ki siz değerli bilgili arkadaşların fikrini almak istiyorum..

(not: Kazada 100% arkadan vuran suçlu ve aracımı karşı tarafın sıgortası yaptırıyor tek suçum h sınıfı ehlıyetle tertıbatsız otomatik vites özürlü logosu olmayan araç kullanmadığım için )

saygılar
ismail dilme

öncelikle geçmiş olsun
sana bu konuda yardımcı olamamakla beraber ben sana sorayım :)
ehliyetine el konuldu mu+ aracına el konuldu mu
ayrıca 500 vermekle iş bittiyor mu kısaca süreci merak ediyorum
tekrardan geçmiş olsun

Ehlıyetıme ve aracıma el konulmadı 500 ytl ödedikten sonrada işlem bitiyor polis'in bana dediği eğer kazada sen hatalı olsaydın kaskon ve trafik sigortan ehliyetsiz araç kullanmaktan dolayı hasarı ödemez ve sen cebinden ödersin hem karşı tarafın hemde kendininkini dedi ve ekledi malum arabalar pahalı 30-40 bin ytl sen tertibat olayını bir an önce hallet dedi..

peki imageman
örneğin kazada 8 de 8 karşı taraf değilde
8 de 2 sen hatalı olsaydın az bir oranda bile olsa seninde hatan var diyelim
böle bir durumda da kasko zararı karşılar mı

imageman, ehliyetinde tam olarak nasıl bir ibare var?
H sınıfı ehliyetle otomatik vitesli araç kullanabilmen için, ehliyetinde "otomatik vitesli araç kullanabilir" ibaresinin olması şart.

Hamza"cım 8"de 2 ben hatalı olsaydım durum ne olurdu bilemiycem

oturabağa arkadaşım,
ehliyetimi 24/06/1999 yılında nizip"ten aldım ve 1 yılıdır araç kullanıyorum 3-4 kere polis çevirde ehliyete ruhsata bakti ve devam et dedi demekki kaza yapmak gerekmiş :)

ehliyette sınıf h/a2 yazıyor
kullandığı cihaz ve protezler altı boş birşey yazmıyor

Bu durumda bence ehliyet raporu için hastaneye yeniden müracaat et. Sol bacaktan sakatlığı olan kişilere, "otomatik vitesli otomobil kullanabilir" ibareli rapor veriyorlar. Bu raporu mahkemeye ibraz et ve "ehliyetimi aldığımda bana sözlü olarak, 'senin sol ayağında sakatlık var, otomatik vitesli araç kullanabilirsin' demişlerdi. Bugüne dek defalarca polis kontrolü oldu ve hiç bir sorun yaşamadım. Bu rapor da sakatlığımın otomatik vitesli araç kullanabileceğimin ıspatıdır." de.
Sonra o rapora binayen varolan ehliyetni de değiştir Trafik şubesinden.

Sonuç olarak, sol ayağından sakatlığın var ve bu halinle otomatik vitesli otomobil zaten kullanabilirsin. Sadece belgelemen yetyerli.

OturanBoğa yardımların ve verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim ,

Saygılar
İsmail Dilme

Oturanboğa arkadaşım otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresi yazılınca da ötv den yararlanamıyorsun deniyor. bunda bir gelişme varmı

herkese slm

arkadaslar özürlü ehliyet yani h ehliyeti olan her vatandasın aracının pilakasında özürlü damgası olması gereklidir sayet bu ehliyeti kullanıyorsan vede sunudu hatırlatayım bu konuda üzürlülerede verilen indirimler var bende h ehliyeti var özel tertibatlı arac kulanır yazıyor ve arabamda pilakasında o işaret var arkadasım basından gecti aynı olay polis mantıklı bir cevab verdi bu yasa buna uyulmalı siz normal insandan daha dikkatli ve iyi kullanıyor olsanızda bunu diyer tarafa anlatamazsınız herkese saygılar özürler yeterki ruhlarda olmasın

Hayır.Gelişme yok.

imageman:OturanBoğaya ek olarak:H sınıfı ehliyet almak için aldığınız Sağlık Kurulu Raporunda nasıl bir ibare yazılı.

Konu ile ilgili olarak dün Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bir dilekçe yolladım.
Cevap aldığımda bilgi vereceğim.
Saygılar.

Konu ile ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yolladığım dilekçeye gelen cevabı (Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Baskanligi--" <tuddb@egm.gov.tr) burada bir başka forum konusunda aynen aktarmıştım. Aşağıda tekrar aktarıyorum:
Sayın Ali fatih ...., “H” sınıfı sürücü belgesi ile otomatik vitesli araç kullanabilmeniziçin doktor raporundaki “Otomatik Vitesli Araç Kullanabilir” ibaresinin yeterli olupolmadığını konu alan 28.01.2009 tarihli e-mail dilekçeniz incelenmiştir.Gerek adınıza tescil edilerek üzerinde engellilere mahsus işaretli plaka verilecek, gereksebir başkası adına normal plakaya tescilli otomatik vitesli araçları kullanabilmeniz için, herhangi bir tescil kuruluşuna müracaat ederek doktor raporu doğrultusunda sürücü belgenize“otomatik vitesli araç kullanabilir” ibaresi yazdırmanız gerekmektedir.İyi günler dileriz.

Arkadaşlar ben ehliyet alırken yıl 1982 aldığım raporda otomatik araba kullanabilir, ticari araç kullanamz diyordu, o raporu emniyete verdim, ehliyetimde h gurubu ehliyetimde hiç bişey yazmıyor, bu durumda ben hertürlü otomatik arabayı kullanabilirim diye düşünüyorum. ne dersiniz?

arkadaşlar benim H ehliyetim var arabada var ama araba nolmal babamın üstüne ama araba sadece otomatik vites ve jandarma kontore girdim H ehliyetimde herhangi bir iabere yok neyse asker evraklara baktı ve ehliyetmı baktı devam dedi benım anlamadıgım simdi bu h ehliyet ile trafige cıkabiliyormsu

Üst Alt