Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

H sınıfı ehliyeti B sınıfına dönüştürme eziyeti..?

adnan0577

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar, ben bu konu hakkında dah önce yazı yazmıştım.
ben 2 yıl önce h ehliyeti aldım, otomatik fites yazıyo. fakat ben h ehliyetin hiç bir avntajını görmedim. bu yüzden b ehliyet almaya karar verdim. sizle daha öçnce görüşmüştük, siz de bir dilekçe yazın h ehliyetimi b ehliyete dönüştürmek istiyorum diiye demiştiniz. ben de aynen bir dilekçe yazdım gittim trafik şbesine. ordaki memur arkdaş dah önce bu dilekçeyle gelince biz sizi hastahaneya sevk ediyoruz, sizde b ehliyeti raporu getirirseniz ehliyetinizi b ye çeviririrdişk. ama şimdi yasa değişti, git bir kursa orda yeniden kursa yazıl al b ehliyet belgeni ben değiştireyim dedi.
fakat bu gün tam 3 defa kursa 4 defada trafik şubesine gittim. kurstan tarfiğe telefon ettirdim. o ona o ona bei gönderdi tam 3 saat dolaştım sonuda işim hallolmadı. kurs ben seni yeniden yazarım derse 500 ytl alırım, fakat sisteme girince karşımıza eski h ehliyetin çıkıyo o yüzden kayıt olamassın dedi.
eski ehliyetin iptal olması lazımmış. polis benim için bir problem yok dedi. yeterki sen b ehliyeti alabilir raporuyla gel dedi. kursta bana il milli eğitim müdürlüğüne dilekçe yaz durumunu öğren dedi.
ne yapacağımı şaşırdım. öldüm valla. ayaklarıma kara sular indi. bir de neden yeniden kursa gideyim 500 ytl niye vereyim?! yeni yasa gelmiş polisin söylediği kimse bişey bilmiyo...
ne olur bir akıl verincevabınızı en kısa sürede bekliyorum

Ne denebilir bilmiyorum ki. Bu da yeni çıkan bir eziyet konusu!
Eskiden H'yi, B'ye, B'yi de H'ye dönüştürmek için sağlık raporu yeterliydi. Şimdi ise kursa gitmek gerek diyorlar. Yani yeniden zaman ve para kaybı!

Bu konuda yasal süreç başlatılabilir diye düşünüyorum. Çünkü sonuçta B'de H'de otomobil kullanmak için verilen sürücü belgeleri. Yani Araç farklılığı yok. Böyleyken nasıl bir mantıkla yeniden sürücü kursu isteyebilirler ki!
Ben olsam, emniyet müdürlüğün'den "h sınıfı srücü belgesini b sınıfına dönüştürmek için sağlık raporunun yanı sıra yeniden sürücü kursuna gitme şartı var. Bu sebeple sağlık raporunuza istinaden sürücü belgenizi B sınıfına dönüştürilmedi" vb. bir red yanıtı alıp, idari mahkemesin dava açmak en doğru olan şey. Araç değişikliği olmamasına karşın sürücü kursuna yönlendirmek bence hukuka aykırı. Bir avukata gidip konuyu dava haline getirin derim.
Sürücü kursuna harcanacak paradan daha az masraf olacağından eminim :)

Yok, dava ile uğraşmak istemiyorum dersen. Sanırım tek yol, varolan H sınıfı sürücü belgeni iptal ettirmek ve yeniden B sınıfı sürücü belgesi için sağlık raporu ve kurs sürecini başlatmak...

tamamda bülent bey

h ehliyeti nasıl iptal edecem o problem.iptal edeyi gerisi kola. arkası gelecek alırken dert iptal edrken dert

Emniyet doğrudan iptal etmiyor mu? Eder bence...

malesef

etmiyolar.bir gerekçe lazım.dava açmammı lazım bilmiyom valla.uğraşacak ne param var nede zamanım.tek ümitim sizden gelecek cevapta.akıl verin bana ne olur. bir iptal edeyim arkası gelecek

Bu konuda emniyet genel müdürlüğü'ne yazıyorum şimdi. Yanıt gelince buraya aktaracağım...

en kısa zamanda

cevabınızı merakla bekliyorum ben kitlendim kaldım.ben bu adalet sistemini anlamadım.beni tam 3 saat koşturdular.km sayacı taksaydılar valla rekor kırardım. :D bekleyip görecez

Selam

Adnan arkadaşım ehliyetinin iptalıne gerek yok kurstakiler olayı bilmiyor girdikleri zaman eski ehliyet sicilin çıkacak elbette sen yeniden ehliyet almıyosun olan ehliyetini değişyosun buna göre aynı sicil üzerinden seni sadece motor ve direksiyon sınavına sokarak sertifikanı vermesi lazım arkadaşım
örneğin: Nasıl b sınıfı ehliyeti olan iptal olmamış bi arkadaşın ehliyetini motor ve dreksiyona sokup sadece değişim yapıyolar eskisini iptal ettirmiyolar aynı olay kurstakiler bu mantığı anlamak istemiyo işlerinemi gelmiyo nedir.

snipper

ben kurstakilere anlatamadım.tam 3 saat dil döktüm.polis memuru benim için problem deyil .hatahaneden b sınıfı ehliyet alabilir raporu al kursa git al sertifikanı diyorhatta konuşturdumda polisle hocayı.ama yinede hocanın dediği oldu.önce ehliyetimi iptal edecekmişim.dava açacakmışım belki neden sebep nedir diye.kurs beni il ilçe milli eğitime bir dilekçe yaz sor dediler.kafam karma karışık oldu.iki oğlum var ve benim açımdan ailemle gezmek bir yere gitmek çok zor oluyo.benim sol ayak polyosekeli anlayacağın fazla bir şeyim yok
söyleyin yarın ne yapayım.önce dilekçe yaz dediler yazdımh ehliyetimi be ye çevirmek istiyorum diye.ama gittim yok kursa yazıl dedler yok olmadı ehliyet ipta ette gel dediler.ne yapayım söyleyin.4 kursa gittim.sadece h ehliyetini aldığım yerin biraz bilgisi var.oda yokuş yapıyo vay efendim eski ehliyet gözüküyomuş.sok beni motor ve direksiyona geçemessem konuş demi.şimdiden teşekkürler umarım kendimi anlabilmişimdir

Bu konuda kimse ne yapacağını bilmiyor. emniyete yazdığım mesaja gelecek cevabı beklemekten başka yol yok.

Ama bu arada sana önerim, şöyle bir dilekçe ile, trafik şubeden H sınıfı sürücü belgenin iptalini istemendir:

• ... Müdürlüğü'ne,

Emniyet Genel Müdürlüğü ile yaptığım görüşmeler neticesinde, yeni yapılan bir düzenleme ile, "H sınıfı srücü belgesini B sınıfına dönüştürmek için sağlık raporunun yanı sıra, yeniden sürücü kursuna gitme şartı"nın olduğu tarafıma bildirilmiştir.
    Ne var ki, B sınıfı sürücü belgesi almak için sürücü kursuna müracaat ettiğimde, bana, sistemde zaten (H sınıfı) sürücü belgem var göründüğü için, beni sürücü kursuna kayıt edemeyeceklerini söylediler.
    Sonuç olarak, ekte yer alan H sınıfı sürücü belgemin iptal edilmesini ve B sınıfı sürücü belgesi alabilmeme olanak sağlayacak (sürücü belgemin iptal edildiğine dair) belgenin tarafıma verilmesini arz ederim.

adın soyadın
    tc kimlik numaran
    telefonun
    adresin

bekleyelim görelim

teşekkürler bülent bey bekleyip cevaba göre hareket edelim.umarım bir yol gösrirle.cevap en kısa sürede gelirmi acaba?

arkadaşlar selam:
benimde sorunum yazılı ( kenarında otomatik vites araç kullanır, ticari araç kullanamaz ) B sınıfı ehliyetim var.benim sağ kolum diğerine göre 20 cm kısa ve güç düşüklüğü var birde ayak bileklerim içeriğe dogru kayıklık var.bu elimdeki ehliyetle ne özürlü haklarında yararlanabiliyorum nede diğer normal vatandaş gibi serbest araba kullanabiliyorum. ben elimdeki B sınıf ehliyeti H sınıfına dönüşüm yaptırayımmı ne dersiniz. bildiklerinizi paylaşırsanız mutlu olurum.

Arkadaşlar bugün söylediğimiz yazılı beyanat elime ulaşmış durumda

Daha önceden ellerinde b,c,d,e sınıfı ehliyet bulununan ve sonradan sağlık nedenlerinden dolayı h sınıfı ehliyete geçecek olan kişilerden h sınıfı alabilir raporuyla birlikte trafik tescil şubelerinde mevcut ehliyetlerine el konularak gidecekleri sürücü kursunda katılacakları direksiyon sınavından başarılı olmaları halinde h sınıfı sertifika düzenlenip daha önceki ehliyet seri numaraları olarak ehliyetleri düzenlenebilecektir denmektedir

bu yazı direk olarak bakanlığın sürücü kurslarına ve millieğitim özel eğitim şubelerine ilettiği yazıdan özettir

yani bu şu demektir mevcut ehliyetimizi emniyete teslim edip direksiyon sınavı için sürücü kursundan geçtikten sonra h sınıfı ehliyetimizi alabiliriz

bülent bey cevap gelmedimi henüz

ne oldu bülent bey cevap gelmedimi.sizden gelecek cevabı bekliyorum

Adnan, yanıt gelmedi, ama uygulamada konuyu tecrübe eden arkadaşlarımız var.
Onların deneyimlerine göre iş artık basit:
1- Yeni bir sağlık kurulu raporu alıyorsun (B sınıfı ya da H sınıfı, sana hangisi gerekliyse)
2- O sağlık raporuyla bir sürücü kursuna yazılıyorsun ve sadece direksiyon sınavına giriyorsun
3- Başarılı olursan sürücü belgeni alıyorsun...

teşekkürler bülent bey

bu konuda kurstakilerin ve emniyetin haberi varmı.özel hastahaneden alacağım b sürücü begesi almaya uygundur raporu geçerli olurmu bir sorun çıkarmı.kusura bakma çok soru soruyorum ama .bir an önce halletmem lazım bu konuyu

Evet, herkes haberdar (bkz). Olmayan kurs ya da trafik görevlisi varsa Emniyet'te sormalarını söylersiniz.

birde

eski ehliyet ne olacak onumu değiştirecekler.aynı ehliyet üzerindenmi olacak iş kurstakiler çok tuhaf insanlar anlayacaklarını zannetmiyom ama olsun

Elindekini geri vereceksin, yok sayacaksın, yenisini verecekler

H sınıfı ehliyeti B sınıfı ehliyete dönüştürmek istiyorum. Prosedür nasıldır?

sayın oturan boğa girişimleriniz için gerçekten çok teşekkür ediyorum size. konuyla ilgilli emniyete attığım maile cevap olarak değişimin b sınıfı ehliyet raporu alabililr raporuyla beraber bir kursa başvurulması halinde motor fark dersi verilerek direksiyon sınavına girilmesi gerektiği bildirilmiştir.
sonuçta alınan sertifikayla h sınıfı ehliyetin b sınıfına çevrilebileceği belirtilmiştir.

saygılarımla...

Herkeze hayırlı geceler Konu defalarca belki gündeme gelmiştir google da araştırır'ken denk geldim ve uye oldum konuya dahil olmak ve cözum bulmak istedim öncelikle 2007 yılın da ÖTV indiriminden yararlanırım kurnazlıgı ile H sınıfı ehliyete başvurdum rapor aldım Heyete girdim zorlada olsa aldım :) benim özür problemim dogustan Sol el Parmakları eksikligi Raporumdaki yuzde kaç oldugu rakamını bile unuttum diyebilirim..Bundan 7 ay evel Spor tek kapı bir araç aldım manuel vitesli 1600 motor yanlız trafik kontrol ün artık 1 2 3 4.sünde artık H sınıfı ehliyetin aracım için yetersiz ehliyet olduguna karar verip ceza yazmak istedi yazdırmadım ama bunun bir çagresi olarak özrümün cok buyuk olmaması sebebi ile b ye cevirebilirmiyim nasıl ???Yada tanıdık doktor yada hangi hastane zahmet cektirmeden rapor verebilir diye bi sorayım dedim boşuna para vermek istemiyorum..
B SINIFI EHLİYET MUTLAKA ALMAM GEREKİYOR MOTOR SPORLARI İŞİ İLE UGRAŞIYORUM AYNI ZAMANDA (GO KART PİSTİ İŞLETMEKTEYİM).

..H SINIFI EHLİYETİMİ B SINIFINA CEVİRMEK İSTİYORUM SOL EL PARMAK EKSİKLİGİM VAR DOGUSTAN YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM..

slm arkadaşım olay benim başıma geldi avantajlı diye B ehliyetimi H ye cevirdim yukarda arkadaşın dedigi gibi aynı sicil üzerinden trafik ilkyardım motor hariç seni direksiyon sınavına sokup aldıgın dosya ile tırafikten degişecen kimse ile işin yok bu konu ender oldugundan kurs bu işi savsaklıyor bence veya müraatettigin kursdan başkabir kursagit . benimki düştüğü için bu şekildede olabilir seninki yükseliyor b olarak

Anladım bi şekilde ugraşıcaz yani Benim şimdi yapmam gereken herhangi bir devlet hastanesine gidip tam teşekküllü heyet raporu alıp ehliyet için deyip tekrar bir rapor düzenletmek ve bu rapor ile kursuma muraacat edip B sınıfı almak istiyorum önceki ehliyetim H sınıfıydı ve bunun için sadece motor ve direksiyon sınavına girmem gerekiyor demek olucak sanırım dogrumuyum....
(İstanbul Bakırköy Devlet Hastanesi Konuyla cok iligli olmadıgı için H almıssın B olmaz diye bir yanıt vermişti Kurul baskanıyla gorustugumde bende özrümün cok büyük bir engel taşımadıgını sizde görüyorsunuz diye bir yanıt verdim ama nafile sonrasında bende boşuna para vermek istemedim..İstanbulda bu konuyla alakalı muracaat ettiginiz başka bir devlet hastanesi varmı ??? Daha bilgili ve daha gelişmiş bir devlet hastanesi )

B sınıfına dönüştürmek rapor vs. açısından zorsa, "otomatik vitesli araç kullanır, H sınıfı sürücü olur" ibareli rapor alıp, direkman emniyete gitmek ve bu ibareyi sürücü belgenize/dosyanıza işletmek daha makul geliyor. Kurs saçmalığından kurtulmuş olursunuz. Ama sadece otomatik vitesli araçları kullanabilirsiniz...

Bunun dışındaki tek yol yetkili hastanelerden B sınıfı için rapor almak ve sürücü kursuna gidip sadece direksiyon sınavına girerek sürücü belgenizi değiştirmek.

Not: eğer emniyet'te tanıdık bulursanız, özel hastanelerden alacağınız rapor da işinizi görür!

Ugrasıyorum ınsallah en kısa zamanda B sınıfı ehlıyet alıcam almak zorundayım :)Aldıgımda da ne sekılde degıstırdım nelerle karsılastım hepsını anlatıcam en kısa zamanda tesekkurler...

Üst Alt