Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Sakatlığı olan memurların emekliliğinde yeni rapor istenmemeli!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
bende gönderdim yetkili yerlere inşallah çalışmalar sonuç verir. ama sayın oturan boğa madem böyle bir çalışma yapılıyor, neden daha geniş tutulmadı bu gönderdiğimiz yazıda engellilerin yaşadı proplemleri daha geniş şekilde yazarak gönderseydik sadece sonradan sakatlananların emekliliği için bir çalışma yapılıyor. 2006 yılında çıkan yasa büsürü engelli arkadaşı madur etti bu yazı daha geniş tutulup engelli haklarının yeniden kimseyi madur etmeyecek şekilde düzenlenmesi için bir çalışma yapılması sizce nasıl olurdu oturan boğa seçim öncesi birlik beraberlik zamanıdır.

Merhaba arkadaşlar;
Okuduğum kadarıyla bazı arkadaşlarımız söz konusu kampanyanın tüm engellileri kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesini talep etmektedirler.
Bu konuda tamamen haklılar. Ancak bizler biliyoruz ki en fazla sorun engelli emekliliği ile işlemlerde olmaktadır.
Zaten emeklilik açısından yeniden rapor alma olayı engellenebilirse diğer tüm haklarda da yeni rapor isteme olayı ortadan kalkmak zorundadır.

Hepsine şu an itibariyle gönderilmiştir, gazamız mübarek olsun

çiftcioğlu mustafa bey tabiki emeklilikte engelliler için büyük sorun, ama engellilerin sorunları yanlızca onla sınırlı değil mesela ssk'lı çalışan engelliler engelli statüsünde çalışmıyor çoğu rapor oranları düştüğü için önceden alınmış raporları kullanamıyor vergi indirimi alamıyor yeni rapor istiyorlar oranlar düşürülüyor, vergi indiriminden yararlanamayan bir engelli ilerde zaten erken emeklilik içinde başvuramıyor ki. o yüzden önce rapor oranlarındaki sorunun çözülmesi gerekiyor arkadaşlar.

zümre, çok haklısın. ama ssk'Lıların durumu o kadar karışık ki. Hangi temele oturtarak girişimde bulunmamız gerektiğine emin olamıyorum.. Girişimde bulunacağızi hiç şüphe yok, ama heüz değil...

Kamu çalışanlarınınki ise çok somut bir durum. Onlar rapor da almışlar vergi indirimi de. Onların reddedilmesi düpedüz hukuk dışı..

Oysa ssk'Lılar için SGK diyor ki, kardeşim, sen işe girerken rapor aldın ama, vergi indirim belgesi almadın. Oysa benim emekli seni emekli etmem için vergi indirim hakkını almış olman lazım...
İşte bu gerekçeyi ortadan kaldıracak sağlam bir zemin bulmamız gerek. Ve bence bu kamu çalışanları için yapılan girişim ssk'Lılar çin de zemin hazırlayacak...

Uzun zamandır uzaktan takip ettiğim foruma katıldım ve ilk işim mail göndermek oldu.Sevgiler sunuyorum,eminim ki bir çok konuda olduğu gibi olumlu sonuç alacağız.

Mrh Zümre,
Kanunu ve uygulamaları çok yakından takip ediyorum. Siz diyorsunuzki Vergi İndirim Belgesi olmadan emekli edilmiyoruz. O konuda haklısınız. Ancak unutmamak gerekir ki İşci statüsünde çalışanlar için 506 Sayılı SSKanununda bir düzenleme yapılmış ve aynı düzenleme SSGSS Kanununda;

(Değişik ikinci fıkra: 17/4/2008-5754/71 md.) Bu Kanunun yürürlük tarihinden önce sigortalı olup bu Kanunun yürürlük tarihinden önce veya sonra sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanmış durumda olan sigortalılar hakkında, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun mülga 60 ıncı maddesinin (C) bendinin (b) alt bendi ve geçici 87 nci maddesine göre işlem yapılır........
denilmek suretiyle devam ettirilmiştir.
O ndenle sizin durumunuz Kanun değiştirilmediği müddetce bu şekilde devam edecektir.
Halbuki memur engellileri için gerek kanunda ve gerekse yönetmelikte böyle bir şart olmamasına rağmen verilmiş olan HAK ortadan kaldırılmak istenmektedir.

çiftçioğlumustafa bey ben zaten 657 tabi memurum ben kendim için demiyorum arkadaşım.tabiki sizlerde haklısınız ama 2006 da engellilerin özrü tespiti ile ilgili kanun çıkmadan önce engellilerin hiç bukadar rapor yüzünden madur kaldıklarını görmemiştim kaç engelli arkadaşla bu konuda konuştumsa rapor yüzünden sorun yaşıyorlar. engelli insan ne engelli yerine konuluyor ne engelsiz yerine konuluyor bu kanunla. engelli sınavlarına gircekler git yeni rapor al diyorlar oranlar düşüyor eski raporlar kullanılamıyor.kpss'ye gircekler engellisin olmaz diyorlar, bu düzen çok saçma engelliler ne bu dünyada arasatta kalmış gibi oldular.engellilerin yaşadığı sorunlar genelde zaten emeklilik içinde aynı şekilde sonuçta bu rapor oranlarından kaynaklanıyor rapor oranlarında engellilerin yaşadığı sorunlarıda dile getirerek geniş bir çapta bir çalışma yapılması engellilerin bütün sorunlarının çözümü için bir çalışma yapılsa diyorrum genel olarak ben.

abi ben bir konuda sorum olacak benim bildiğim kadarıyla ben engelli memur olarak göreve başladım benden tekrar rapor istenmeyecek ben öyle biliyorum yoksa yanlışmı biliyorum

Bülent bey ilgili yerlere gönderilmiştir bilgilerinize.

bu yasa eski engelli memurları (sakat raporunu baştan verip işe girenler)etkiliyor mu?15 yıl çalışıp emeklilik isteyince bize"rapor getirin" derler mi?
bir de şunu soracaktım:engelli memur 15 yılını doldurup emekli olabilir ama 10 yılı doldurup emeklilik istese maddi olarak kaybı var mı?%60 sağlık kurulu raporu olmadan 10 yılda emekli olunmuyor,doğru mu?

:mad:ilgi ve alakanıza teşekkürler.
merhaba Arkadaşım;
Sanırım Kurumunuz böyle bir uygulamadan habersiz.. Bakın bizler öncelikle Emekli Sandığı Genel Müdürlüğüne müracaat ediyoruz . Ve yapmış olduğumuz müracaatlar sonucu aynen size denildiği gibi yeni tarihli özürlülük ölçütü yönetmeliğine göre yeniden rapor almamız gerektiği söylenerek geri çevriliyoruz. Buradaki amacımız da eğer bir engelli sürekli ibareli % 40 ve üzerinde rapor almış ise hangi tarihli rapor olursa olsun kabul edilmeli diyoruz.
Birde Emekli Sandığının rapor oranını düşürmesi hakkı yoktur. sadece inceler ve gerekirse yeni rapor ister.Raporu Hastaneler verir, Emekli Sandığı sağlık Kurulu sadece inceler
Sizi şu yönden anlayamadım. Şimdi sizden neden malüllük raporu (% 60 ve üzeri çalışma gücü kaybı) istenmiş, Mesela neden yeni tarihli sürekli ibareli % 40 ve üzerinde rapor istenmemiş. Siz 15 yılı doldurmadınız mı.
Ayrıca emekli sandığından gelen yazıyı burada belirtirseniz daha rahat yardımcı olabiliriz.
İyi günler dileğimle

ben hepsine gönderdim. engelliler.biz olarak engelleri asmayı basarıcaz. yeterki birlik olalım.

Sayın exelans;
Bence hemen sayın Bülert Beyin yazmış olduğu açıklamaları ilgili yerlere iletin.
Umuyoruzki bu açıklamalara Yetkili Kurum ve Kuruluşlar ilgisiz kalamayacaklardır

Bu olay benim de canımı çok sıktı bende bu konunun üzerine gideceğim benim %60 vardı yeni yasayla beraber %40 düştü ve birde benim özürüm durmuyor sürekli artıyor ondan %40 vermek alenen beni söğmüş kadar oldular ama bende bu konunun üzerine gidip gerekli yerlerle irtibatımı sağlayacağım

kazanılmış bir çok hakkımız elimizden alınmaktadır şartlar düzeltileceğine iyice kötüye gitmekte inşallah bu böyle gitmez

Engellilerin hakları konusunda neden bu kadar kısıtlama yapılıyoru anlayabilmiş değilim. Oysa sosyal bir devlette yaşıyoruz. Sosyal olan bir devletin bu şekildeki uygulamaları gerçekten bütün engelliler adıana düşündürücüdür.

Engellenen haklar

tÜM İLGİLİ YERLERE GÖNDERİLMİŞTİR.
UYGULAMAYAÇAKLARI YASAYI NİYE ÇIKARIYORLAR.
GÖZ BOYAMAK VE İNSANLARI KANDIRMAK İÇİN Mİ?

Memurlar Net te bu konuya el atmış ve gördüğüm kadarıyla söz konusu şartları taşıyan engellilerin emekli olabileceğini belirtmişler.
Ancak ne yazık ki henüz sonradan özürlü olanlardan 1 tek kişi dahi henüz emekli edilmemiştir.
Gerekçe ise; YENİDEN RAPOR ALDA GEL.... mantığıdır

Sayın Bülent Bey,konuya göstermiş olduğunuz hassasiyetten dolayı binlerce kez teşekkürler.Aynı duyarlılık biz SSK'lılar içinde gösterilirse seviniriz.Rapor oranım % 40 ama vergi indirim belgesi almak için müracaat ettiğimde en fazla % 25 alabilirsin dediler hastane sağlık kurulundan.Biz şimdi ne sağlam ne de engelli sayıyorlar,kaldık arada.

Sayın Ülgen arkadaşım
Sizin söylediğiniz olay 506 sayılı yasanın 60/c alt bendine göre düzenlenmiş ve aynı madde 5510 sayılı yasaya da öylece geçmiştir.
Bu nedenle şu an itibariye Kanun değişmediği sürece malesef böyle devam edecektir.
Çünkü sizin emekliliği hak kazanmanız sadece ve sadece vergi indirim belgesi alma şartına dayanmaktadır.
Siz ancak İlgili Hastane tarafından sürekli olarak belirtilen % 40 ve üzerinde rapor oranına göre neden vergi indirim belgesinin verilmediği hakkında dava açabilirsiniz.

Sayın Ciftcıoğlumustafa Bey,
Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı size teşekkür ederim. Ben heyet raporunu 1990 yılında % 40 (sürekli ibareli) aldım. 11.06.1967 doğumluyum.SSK' lı olarak işe giriş tarihim 01.07.1985. Sigorta prim gün sayım ise 5425 gündür. Bu durumda ben hastaneye dava acsam davayı kazanma şansım ne olur? Heyetteki görevliler şimdiki Sağlık Bakanlığı RAPOR yönetmeliği böyle diyorlar.Sistem değişmiş.Baltazaar FORMÜLÜ'mü ne varmış. Ona göre VERGİ İNDİRİM BELGESİ almak istiyorum.
Eskiden %40 olan heyet raporu şimdi vergi indirim belgesi almaya gittiğimde %25' lere düşürüyorlar. Emeklilik için başvuracağım ama vergi indirim belgesini yeni yasaya göre alamıyorum. Bu durumda olan belkide yüzlerce ,binlerce arkadaşlarımız var.V
ermiş ve de vereceğiniz cevaplardan dolayı şimdiden teşekkür ederim.Herkese sevgi ve selamlar....

Merhaba
Bence hiç bir şey kazanamazsınız. Sizin en büyük yanlışlığınız raporu aldığınız zaman Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulunca verilecek olan Vergi İndirim Belgesini almamanızdır.
Daha ilginç bir şey söyleyeyim. Ben kamuda memurum sürekli ibareli % 40 vergi indirim belgem var ve memur içinde erken emeklilik başvurusunda Vergi İndirim Belgesi bizi bağlamaz diyen Emekli Sandığı var.
Sizin konumunuz farklı.. Erken emekli olmak istiyorsanız mutlaka Vergi İndirim belgesi almak zorundasınız. Bunun suçu SGK da değil, daha önce yazılan ve uygulanan 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun 60. maddesinin alt bendi ve bugün 5510 sayılı Yasaya aynı metnin girmiş olmasındandır.
Saygılarımla

Sayın Ciftcioğlumustafa Bey,
Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür eder çalışma hayatınızda başarılar dilerim..

Evet, Mustafa beyin de yazdığı gibi, mahkeme; elinde rapor olduğu, sakat statüsünde çalıştığı halde vergi indirim hakkı almak için başvurmadığı için ssk'Lıları bu gerekçeyle reddetti. "Yasa" diyor mahkeme, "emeklilik için vergi indirimi almış olmayı şart koşuyor. Oysa davacı vergi indirimi için başvuruda bulunmamış Maliye'ye. Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu'Nun bu konuda bir sorumluluğu bulunmamaktadır. SGK erken emeklilik için vergi indirim şartı aramaktadır ve bu da yasaya uygundur".
Şimdi, eğer Emekli Sandığı, geçmişte alınmış sağlık raporlarını kabul ederse, bu, SSK'lılar için de bir yol açabilir diye umuyorum. Eşitlik ilkesi öne sürülerek, ES geçmişte usulüne uygun olarak alınmış rapora karşılık sakat statüsünde erken emekliliği onaylıyorsa, SGK ssk ve bağ-kurlular için de aynı kararı uygulamalıdır... Bu tezi savunabilmek için SGK'nın bu konudaki girşimimiz doğrultusunda karar alması gerek. Aksi halde SSK'lılar için kazanım elde etmek çok çok zordur.

Sayın Ülgenim.
Sanırım size Balzart (diye okunur) formulü hakkında yanlış bilgi vermişler.
Balzat formulü denilen olay şudur.
1- Birden fazla özür oranına sahip bulunmanız gerekir.
2- Yapılan muayenelerde en büyük özür grubu 100 üzerinden değerlendirilir.
3- diğer ikinci engeliniz için ise 1. özür oranı çıkartıldıktan sonra ikinci özür oranınız kalan % lik özür oranı ile çarpılır. bu böylece devam eder.
Yani bundaki amaç
Özür oranının % 100 ün azerine çıkartmamaktır. Bu formul bugün olduğu gibi, bundan önceki tüm özürlülük ölçütü yönetmeliklerinde mevcuttur.
Bilgilerinize

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt