Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Sakatlığı olan memurların emekliliğinde yeni rapor istenmemeli!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sayın OturanBoğa,
Vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilgilerden dolayı teşekkür ederim.İyi ki sizlerde varsınız.Ya değilse biz engelli arkadaşlarımızın hali harap.Toplumun büyük bir çoğunluğunu oluşturan engelli arkadaşlarımızın sorunlarını görmezden geliniyor.Kanun çıkarttık derken kazanılmış haklar geri gasp ediliyor.Bu konuda derneklere çok büyük görevler düşüyor.Toplu olarak sizin girişimlerinize el birliği, gönül birliği ile katlıp ilgili yerlere faks veya e-mail çekmeye arkadaşlarımızı davet ediyorum. Verilen adreslere ben e-mail attım. Birimiz hepimiz,hepimiz birimiz için sloganımız olmalı. Herkese saygı ve selamlar...

merhabalar
bugünkü türkiye gazetesinde serbest kürsü bölümünde ( BEHÇET FAKİHOĞLU ) engellilerin emekli olurken ssk nın yapmış olduğu engelleri dile getirdim yayınlandı yorumlarınızı bekliyorum :)

Engellilere, emeklilikte engel çıkarılıyor
Türkiye Gazetesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na; 2006 yılında, engellilerin özürlülük durumlarına göre, devlet hastanelerinden alınan rapor oranları değişikliğe uğradı. Nerede ise hiçbir engelli emekli olamaz hale geldi.
Ama 2006 yılından önce, birçok engelli, eski yönetmeliğe göre vergi indiriminden faydalanıp, iş yerlerinde çalışmaya başladı. 2006 yılından sonra da, birçok engelinin emeklilik süresi dolmaya başladı. Hak kazananlar SSK’ya emekli olmaya gittiğinde, binbir zorlukla uğraştırılıyor. Daha önce aldıkları hakları ellerinden alınmaya başladı. SSK, emekliliğe hak kazanan engellilerden, yeniden rapor almalarını isteyip, zorluk çıkarıyor. % 40’ın altında bir raporla geri dönüp emekli olmayacağını çok iyi hesap ediyor. Bu konuda birçok mahkemede dava açılmış durumda.
Ama unutulmamalıdır ki, Anayasa’da açıkça “kazanılmış hak” diye bir şey var. İkincisi, bu insanlar zaten engelli, ömür boyu da engelli olarak binbir zahmetle hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar.
SSK keyfi davranışlarından vazgeçmelidir ya da devlet büyüklerimiz bu zorlukları çıkaranlara mutlak surette engel olmalıdır. 2006 yılında değiştirilen özürlülük durum oranları da yeniden gözden geçirilip, değiştirilmesi gerekiyor. Yoksa bir engelli ile bir normal insan arasında hiçbir fark kalmamış oluyor. Engeliler emekliliği unutmak zorunda kalacaktır.
Orhan Karakoç​

İlgi yazıyı okudum.. Ancak sorun sadece ssk da değil, aynı zamanda Emekli Sandığında da mevcuttur ve gitgide karmaşık bir hal almaya devam etmektedir.
Özellikle Emekli Sandığına tabi çalışan ve sonradan engelli olanlara bir çok yeni hak tanıdık diye konuşanların, şu anda çıkıp 2 kelime daha konuşmalarını, yada "YANILDIK" demelerini ne kadar isterdim.
Hak verilmedi bence;
Ellerinden hakları bile alındı

selam benim tek gözüm görmüyor ve bunun için sanırım %40 engelli raporu vermiylar
şimdiye kadarhastaneye böle bir rapor almak için gitmedim. ama bi iki doktorla görüştüm vermezler dediler. evet tek gözü görmeyenler engelli sayılmıyor bu ülkede demek ki
ama işe girerkende sağlık raporu vermiyolar sakatsın diyolar bu ne yaman çelişkidir benim gibi durumda olan çok insan var bunu paylaşmak istedim teşekkür ederim şimdiden

bende gonderdım ılısıktekı metnı ınsallah sonuc alınır.

ayrıca da ben 2006 da malıye bakanlıgı onaylı 3. derece sakat dereceli vergı ındırm belgemı aldım ve ozel sırkette haktan yararlanmaktayım

benım tekrardan belge cıkartmama gerek varmı
ıkı hafta once ıse basladım ve ıse basladgıma daır belgeyı vergı daıresıne goturdum . ıslemleriım baslatıldı.

benım erken emeklılık sansım var mıdır yoksa tekrar mı bu belgeyı cıkartmak ıcın ugrasacagız

aradaslar
bende metni gerekli adreslere yolladım.bakalım cvp gelecekmi.
umarım herkes bu konuda magdur olan arkadaslara destek olur.
cunku bu sorun şuan belki bazılarımızın sorunu olmayabilir! ama hayat bana'asla buyuk konusmamayı ogretti.Birlik olalım' 1birimize'haksızlıklar karşısında' durma konusunda yardımcı olalım. sevgiyle kalın guzel cvplar duymanız dilegiyle

arkadaşlar vergi indiriminden faydalandıktan sonra %40 İCİN 18 YIL %55 TEN YUKARISI İÇİN 16 YIL %80 DEN YUKARISI İÇİN 10YIL ÇALİŞMAK YETERLİ EĞER BU ŞARTLARA HAİZ ARKADAŞLAR VARSA TEKRAR NE EMEKİ SANDIĞİ NEDE SSK EMEKLİ OLMAK ISTEYENLERDEN YENİ RAPOR İSTEYEMEZ BUNU BANA AVUKAT ARKADAŞİM SÖYLEDİ

Söyledikleri memurlar için geçerli değil.Vergi indirimi memurun emekliliğini etkilememektedir.Sadece işçiyi etkiler.oda kedemeli olmaktadır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt