Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Göz tembelliği askerlikten muaf olmayı sağlar mı?

Oncelikle cvp icin tesekkur ederim.sol gozumle gozluklu yada gozluksuz kesinlikle hicbir yazi okuyamiyorum gozum yorulunca disa kayma oluyor ve ciddi bas agrisi yapiyor.

Çok bıçaksırtı bir durum Metin. Ama bence muaf olursun. Şansını deneyip göreceksin...

21.11.2012 de tekrar doktora gittim 1 yıl aradan sonra aynı doktor.beni tanımadı haliyle yazacagı raporu merak ettım tıpa tıp aynısını yazdırdı askerı hastaneye goturmek ıcın rapor ıstıyorum dedım lafı agzıma tıktı senı askere almazlar dedı.cıhazlardan cıkan fişde sunlar yazıyor:

TOP-SEQUENCE - mmHg

RIGHT LEFT
18 16

VD=12.00 mm
<R >
S C A

+0.00 +0.25 64
+0.00 +0.25 77
+0.00 +0.25 78
+0.00 +0.25 77

mm D değ
R1 8.10 41.75 179
R2 7.95 42.50 89
AVE 8.03 42.00
cyl -0.75 179

< L> s c a
+3,75 +0,75 122
+3,75 +0,75 121
+3,50 +0,75 120
+3,75 +0,75 122

mm D değ
R1 8.29 40.75 16
R2 8,04 42.00 106
AVE 8.17 41.25
cyl -1.25 16

Geçen senekirapoda aşağıda:

65-62-55-62)
(R1) 8.10mm 41,75D 168değ
(R2) 8.20mm 42,50D 78değ
(AVE) 8.03 mm 42.00D ----
(CYL) --- -0.75 168

(L)SOL S:(4.5-4.75-5.50-4.75)
C:(1.0-1.0-0.75-1.0)
A:(94-86-90-90)

R1: 8.51mm 39.75D 6değ
R2: 8.20mm 41.25D 96değ
AVE: 8.36mm 40.25D ----
CYL: ----- -1.50 6

Şimdiki rapora göre durumum sizce ne olur ?Bu ay askerlik şubesine gitmeyi düşünüyorum.Bu raporla askeri hastaneye sevkimi isticem sonuc nasıl cıkar acaba?

Doktor da muaf olacağın yönünde görüş belirtmişse, bence de muaf olursun

Askerlik şubesine gittim gataya sevk ettiler,ertesi günde gataya gittim (gatadaki durum rezillik diz almış başını gidiyor askerler beklemekten uyuya kalmış saatlerce ayakta beklemekten yorulup buzgibi betonlara yerlere oturanmı dersiniz çok üzücü bir tablo vardı askeride vardı asker olmayanda,bizim insanımıza neden değer verilmiyor bu ülkede askerlere bile değer vermiyorlar.)
muayene oldum uzman doktora sevk edildim uzman doktor diğer doktora şunları soylerken duydum "3.50 kurtarmaz ne gerekceyle heyete sevk etcez edemeyız"dedı sonra 1 metreden gozlerıme baktı kayma yokkı ne gerekce sunucaz kurtarmaz dedı dıger doktora karar olarak hıpermetrop amplıyobı dedı 1 dk surmedı cıkarttı benı odadan benden daha kotulerı vardı cıft goren hıc gormeyen 9 kısı vardı hepsınıde gırdıgı gıbı kovdu uzman doktor bıseyınız yok dedı.
Yazık günah bu genclerın saglıgıyla oynuyorlar adam cıft goruyo,bı gozude hıc gormuyo sadece bır fısdekı degerlere bakarak saglamsın dıyolar ılgılenmıyolar bıle sohmet muhabbet gırgır yapıyolar aralarında genclerı alay konusu yapdıkları yetmıyor bırde azarlıyorlar.

Sonuc olarak raporuma ASKERLIGE ELVERISLIDIR KOMANDO OLAMAZ YAZDILAR.
Ben kendimi yoklama kacagı bılıyordum subeme gıttıgımde sız ogrencısınız dedı AÖF 1.sınıfdan 2 sene kalmıstım kayıt yenıleyememıstım bu sene af cıkmıs bende o af suresını kacırmısım ama sagolsun samsun askerlık subesı benım yerıme afdan yararlanım dıye 31.12.2014 e kadar askerlıgımı uzatmıs. yanı tecıllıymısım ama tecılı bozup muayenemı olup durumumu gordum sımdı tekrar tecıl etmek ıcın aöfden evrak aldım 15 gun sonra subeden tekrar tecıl edıcem şubedeki memurlarla konustum 2 senen var mezun olursan kısadonem yaparsın olamazsan dogru askere askerde okumaya devam edersın dedıler

bende kacak olarak devam edıp mezun olsam dıye sordum ceza yersın dedıler sorun yok dedım bır sekılde fakulte dıplomamı elıme alıp kısa donem yapmak ıcın cabalıcam. Gatadakı askerler bıle aklın varsa oku dıyorlar bende o sekılde yapıcam

bendede kalp kapak sorunu,şeker ve gece körlüğü vardı kimseye söylemedim ve çakı gibi bir askerlik yaptım.pek problem olmadı.:D

Gidememek ,gitmek istememek acayip koymuyo değil çünkü hayatım boyunca bı eksıklık hıssedıcem ama nevarki bakmam gereken bir ailem var hepsi benim elime bakıyor yaşım 27 işim çok iyi 4000 bin maaş alıyorum nişanlıyım 1 yıldır.ailemin aylık gideri ben hariç 1000 TL hadi git gidebiliyosan.Keşke bir mucize olsada gidebilsem ne şiş yansa ne kebap :(

Göz hk.yardım

Merhaba,
Ben Ağustos ayında askere gideceğim. Göz sorunum var. Kasımpaşa hastanesindeki göz doktoruna zorla muayene oldum. Argon lazer ameliyatı geçirdiğimi ve göz tembelliği ayrıca hipermetrop oldugumu söyledim. Damlalı muayene dahi yapmasına rağmen ;

astigmatizma
anizometri ve anizekoni askerliğe elverişlidir yazılı bir rapor verdi. Sağ gözümde hem göz tembelliği hemde 4.20 göz derecesi var.
Dünya göz hastanesinde argon lazer operasyonumu yapan doktor , askeri hastanedeki doktor bakıp bunları söylediyse bir bilgisi yoktur dedi.
Dünya göz hastanesindeki uzm. doktorun bana verdiği rapor şu şekilde;

Sağ: Ambliopi + hipermetropi retinoskizis
Sol : periferik retina dejenerasansı
Görme Sağ: +4.00 ile 0.16 sol : tam
Fundus: Sağ: optik dik tilt , alt yarıda epiretinal fibrozis, altta argon lazerli retinoskizis
Sol: Altta saat 6'da vitreus traksiyonu, retinal incelme alanı, argon lazer spotları
To: sağ:19 , Sol18 mmHg
Bio: Sağ/ Sol normal

Bu durumda ne yapmam gerekir? Başvurular 15 Mayısa kadardı belgeleri verdim. Fakat aykırı bir durum söz konusu ise itiraz etmemde fayda var mı?
Yardımlarınızı rica ederim..

bende vardı göz tembeliği kornea nakli yaptırdım iş cözüldü askerlik muhaynesinde herhangi bişey demezsen sıkıntı cıkmaz gidersin askere mesala ben öyle gittim

jemm, görmede aşaüıdaki kriterler dikkate alınıyor:

B) 1. Camlarla düzeltildikten sonra her iki gözün görme dereceleri toplamı 10/10 ile 4/10 arasında olması (10/10 ve 4/10 hariç).
AÇIKLAMA:
0.4 ile 0.8 arası + 0.1,
0.4 ile 0.7 arası + 0.1 ile 0.2 arası,
0.4 ile 0.6 arası + 0.3,
0.1 ile 0.5 arası + 0.4.

2. Camlarla düzeltildikten sonra bir gözün görme derecesinin 4/10 ile tam arasında olduğu hâlde, diğer gözün görmesinin 2/10’un altında olması (0.1 ve altı).
AÇIKLAMA:
TAM ile 0.4 arası ve + 0.1 ve altı.

D) 1. Camlarla düzeltildikten sonra her iki gözün görme dereceleri toplamının 4/10 ve daha aşağı olması.
AÇIKLAMA:
0.1 + 0.1 ile 0.3 arası,
0.2 + 0.1 ile 0.2 arası.

2. Bir gözün görme derecesi ne olursa olsun, diğer gözde görme yokluğu (Işık hissi olsa dahi)
AÇIKLAMA:
(P+P) TAM ile (P+P) arası.

gothic
Kardeş sen ne yaptın askerliği muaf oldun mu

trident01
Selam kardeşim sen askerlik işini ne yaptin. Neredeyse ikimizinde ayni durum bende gelecek sene icin kararsizim sen muaf oldun mu

Selamlar, benim sağ gözümde çocuklukta geçirdiğim zehirli ishal sonucu oluşan bir durum var. Sağ göz bebeğim sabit hareket etmiyor sağa bakmak için kafamı çeviriyorum ağrısıda oluyor, göz bozukluğuda mevcut bilgilendirirseniz çok sevinirim. Askerlik durumum ne olur nasıl etkiler, teşekkürler şimdiden.

@Moonspell33
Kardeşim gözdeki görme durumunuzu tam olarak bilemediğimizden,size sağlıklı bir cevep veremeyiz.

Fakat şunu bilmeni isterimki,şayet tek gözde görme oranı 2/10 ve altındaysa kişi muafiyet alır.

Senin yapman gereken ise,elinde durumunu bildirir bir belge var ise bunu şubeye giderken beraberinde götür ve göz'den hastaneye sevkini iste.

Doktorlar yapacakları muayene ve tetkikler sonucu durumun heyete rapor edecek ve heyette hakkındaki kararı verecektir.

Geçmiş olsun.

Üst Alt