Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Görüş] Yoksa bizler de potansiyel engelli adayları mıyız?

A_GEYiK

Üye
Konular
52
Reaksiyonlar
0
Sağlam diye nitelendirdiğimiz kişilerin çoğu derler ya "Ben de potansiyel engelli adayıyım" Bu söylem bana açıkcası biraz saçma geliyor.

Hayat bu ne olacağı belli olmaz, bir kaza sonucu sakatlanabilirler. O zaman benim aklıma şu soru geliyor. Engelli bir kişinin başına kaza gelemez mi? Ben doğuştan aksayarak yürüyebiliyorum. Benim kaza sonucu sakatlanma riskim yok mu? Tekerlekli sandalyeye mahkum olamaz mıyım? Ya da vücudumun her hangi bir işlevini kaybedemez miyim? Ya da tekerlekli sandalyeye mahkum olan biri duyma ya da görme duyusunu kaybedemez mi? Bu örnekler çoğaltılabilir tabiki...

O zaman bizlerde potansiyel engelli adayı olmuyor muyuz?

Yahu sağlam bir insan kaza geçirip engelli olabilir bu mantıklıdır saçma değil ve inan hergün sabah sağlam uyanan ama akşam engelli olarak uyuyan insanlar katılıyor aramıza...
Yani her sağlam potansiyel bir engelli adayıdır...
Kaza geçirmesine bile gerek yok bunun için,başka sebeblerde olabilir.
Bir organın işlevini bozması yada hastalanmasından doğacak durumlar gibi.

Her sağlam bir kaza adayı dense sen haklısın ama engelli adayı doğru söz..
bir engelli kaza geçirdimi ENGELLİ OLMAZKİ...
Derecesi terfi etmiş olur en fazla o :mrgreen:

Bence bu söylem kadere olan inancın da bir parçası. Bugünün yarından farklı olabileceği ihtimali her zaman vardır. Ama bir engellinin yeniden engellilik potansiyeli taşıması sözkonusu değildir. Engelli, potansiyele sahip olma vasfını yitirmiştir (!) geçmişinde.

cemmm' Alıntı:
bir engelli kaza geçirdimi ENGELLİ OLMAZKİ...
Derecesi terfi etmiş olur en fazla o :mrgreen:

Cem'e katılıyorum :D

Zaten engellidir, dolayısıyla kazadan sonra sıfatı değişmez. Derecesi artabilir veya başka bir engel sınıfına daha dahil olur.

...

Bu ülkede her mactan ve her köy dügününden sonra sıkılan madanga kurşunları, böyle karma karışık trakfik ve aşılamayan töreler oldugu sürece engelli engelsiz herkes bir şeylerin adayıdır bence..
sevgi ile kalın...

Bizlerde normal insanlar gibi herşeye adayız
bu gibi durumlarda bizlerinde ikinci bir olaydan sonra
yükümüz bir evelkine oranla birazdaha fazlalaşır.
Düşününki kaldırımda güzel bir şekilde veya sahilde yürürken bir otomobilin sizi altına alıp sakat birakması gibi

bizim avantadımız tecrübeli olmamamız olurdu budurumda herhalde...
trajikomik bir durum :lol:

bende ünüversitede öğrenci iken merdivenden düşme sonucu bir ayağım alçıya alındı . bu durumda ben ikincikez Engelli oldum. yani Bir üst dereceye Terfi ettim. :) neyseki bu Terfi işlemi sadece 22 gün sürdü

ARKADAŞLAR BİZ ENGELLİYİZ
BUNUN BAŞKA İZAHI YOK
:D YA FABRİKA HATASI YADA
:shock: KAZA
SONUÇTA BUYUZ

POLİANA OLMASADA, POLİANA GİBİ DÜŞÜNÜLEBİLİR.

Zaten engelliyiz olsak olsak duble engelli gibi bişey oluruz :lol:

KENDISINE HIC BIRSEY OLMAYACAKMIS GIBI YASAYAN COK BASKASIDA
UMRUNDA OLMAZ BOYLE KISILER ICIN BIR VATANDAS LONDRADA ENGELLI GORDUGU VAKIT YOLDA ORDA BURDA ALAYLI ALAYLI BAKARDI
SANKI AYIP BIRSEYMIS GIBI BIRGUN DUYDUM GECE UYURKEN HINCAL
DAMARLARINDAN BIRI CALISMAMIS IKI SANIYEDE FELC ISTE DUNYA BU DEDIM KENDI KENDIME HAYAT BU KIME NE OLACAGI HIC BELLI OLMUYOR.

Üst Alt