Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Görüş] Her Üniversitede Engelliler için Koordinatör Olmalı

claire

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
Artık HER üniversitenin rektörlüğüne bağlı bir Engelli Öğrencilere Koordinatöru olmalı. Herkes kendı üniversitesine sorarsa, ismi-email-telefon bana bildirilirse www.engelsiz.metu.edu.tr sayfamıza bilgi koyarım. Şimdilik ODTÜ dışında 11 üniversite hakkında bilgimız var.

Ayrıca, her üniversitede ne kadar soran olursa, işler o kadar gelişecek. Bir üniversitede haklarını arayan bir arkadaş yeni görevlendirilen kişiyi bulunca: 'Ah tam zamanında geliyorsunuz: Yönetmelik elimde' demiş memur. Belki soran olmazsaydı, o üniversitede yönetmeliği rafta kalırdı....

Ama sözlerden sonra güvenilir hareket sağlamak gerek. Dün bir daha bana söz veren birisi 'Katılım az, işler ertelendı' diyince, ben sebep aradım. Neden 'katılım az?' Beklentiler doğru muydu? Yöntem uygun muydu? Hedefler yanlış mıydı?

2006-7 yılında her üniversitede farklı işler yapılacak. Buişlerin sonuçları nasıl toplanılabilir? Düşünelim: Önemli bir veri tabanı oluşturulacak. Sadece hedefe uğrayan işler değil, 'olmamıs'lar da önemli olacak...

Eğer herkesin küçük bir katkısı olursa, bilgiler hızlı bir şekilde toplanılır

Evet, öğrenciler ne kadar bu işin peşinden koşar ve haklarını savunursa, Kanun ve Yönetmeliklerle belirlenen düzenlemeler de o kadar erken yapılır.

Tam da Claire'nin dediği gibi, Uludağ Üniversitesi'nde de buradaki bir arkadaşımızın takibi devam ediyor: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=17307

Her universitede koordinator

evet Gokhan'la maillesiyoruz.
Onemli olan herkes bilinclenerek yola cikmali: Ben gittikce daha iyi anliyorum, nasil verimli calisilir, hangi beklenti uygun oluyor, hangi yaklasim meyve veriri
:)

Artik bazi beklentiye karsi kibarca "Tesekkurler, ama benim alanima girmiyor / benim calisma yontemiyle uyusmuyor" diyebiliyorum. Cok daha net goruyorum:

Basvuranlar mutlaka kurumun yapabileceklerine uygun olmali, yoksa hayal kirikligi ugrayacaksiniz. Prosedurleri SIZ ogreneceksiniz, bilgili olacaksiniz, Mumkun kadar uyacaksiniz... sonra gercek engeller ortaya cikar.

Bir koyde bir teyze "Ah bebegimizi Ankara goturun, iyilestir... " isteyince beklentileri yanlis oldugunu soyledim. Kendisi kaymakamliktan form alip dolduracak - ben kaymakamligin yeri bilmem, ve Turkcem kendisinden daha kotu... Ayrildigimizda "Bana akil ver!" dediginde memnun kaldim. Herkes mumkun kadar kendi sorumlugu tasiyacak, yoksa kendisi dusuk bir yere koyup 'caresiz' etiketi kendisi yapistirir alnina!

Bilgi ve bilincle, sorumluluk tasayanlar ilerliyecek :D

Kocaeli Üniversitesi Öğrenci PLatformunu Açtık

Sevgili arkadaşlar,

www.kouonline.com adresi üzerinde Kocaeli Üniversitesi Öğrenci PLatformunu oluşturduk

Ayrıca orada da Engelliler için bir bölüm açmış bulunmaktayım.

Saygılarımla

Kocaeli universitesi :)

Shaan,

Bu cok guzel haber. Bir az forumda anlatabilir misin?

Herhalde sitenizin takibi icin uyelik yarattiniz, ama onu bir daha dusunemez misiniz? Sitenize 2 defa baktim: gecen hafta Polonya'dan cok az zamanim vardi, bakamadim. Bugun bir daha baktim, uye olmak icin o kadar uzun form doldurmam gerek... ki Turkce ozurluyum; baskalar icin bu kadar uzur seyler cok yorucudur: herkes bilgisayar iyi bilmez, kimi goz sorundan yoruluyor kalabalik sayfalardan; kimi bilek/el sorundan uzun yazamiyor.

Eger bilgileriniz acik verebilirsiniz, engel yaratmadan, cok iyi olur.
http://www.independentliving.org/ sayfaya bakarsaniz, '3 tikla girebilmek' olan siteler engelsizdir.

Bilgilerinizi okumak istiyorum lutfen!
Bir de hangi bolumde okuyorsun?

Üst Alt