Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Görüş] Engelilerin silah taşıması

kürşat99

Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
İçinde yaşadığımız toplumda engelli bireyler olarak yer teşkil etmekteyiz.Toplumumuzdaki iyi insanların yanı sıra kaçınılmaz olarak kötü diye tabir edeceğimiz insanlar vardır kuşkusuz.Hepimizin karşısına(hırsızlık,gasp,yaralama,öldürme v.s...) bu tür olaylarla çıkabilir kötü diye tabir ettiğimiz insanlar,Allah korusun.Normal bir şahıs bu tür olaylarla belki fiziki gücü ile mücadelede edebilir veya kötü diye tabir ettiğim bu insanların kendisine gasp,hırsızlık,yaralama vs...için seçtiği kişi normal fiziki yerinde kişiler değilde, engellili kişiler olabilir Allah vermesin.Normal bir kişi fiziki gücü ile mücadele edebilir belki,ama biz engelliler ne yaparız.Allah vermesin hiç kimseye ama örneğin düşünelim gece dışarı çıktık ailemizle varsayalımki engelli bi eşsiniz, eşiniz engelli değil,birde erkeksiniz gasp etmek için yanınıza geldiler üstüne üstlük bur tür kişileri az çok duymuşuzdur bide eşinize tacizde bulundular,Allah vermesin.ne yapılır burda burda veya ne yapabiliz,oturup konuşamayız sanırım o tür kişilerle o yüzden engelliler bence tabanca veya bu tür birşey taşımalı.Benim bu düşünceme aykırı düşünler,benim düşüncemle bağdaşmayan düşünceler olabilir,ama bu durumda ne yapabiliriz,güvenlik güçleri var ama bu durumda polisin gelmesini bekleyemeyiz,ben gelmesini bekleyemem,soruyorum o durumda olan kişi ne yapar,yinede Allah vermez kimsenin başına gelmez İnşallah bu durum.Ben böyle bir durumu gururuma kesinlikle yediremem ve çok kötü şeyler doğururdu,ama engelliler illaki engelliler değil toplumun çoğu kesimindeki insanlar için yanımızda bulunduracağımız bir tabanca veya bu tür bir alet sonucun kötü olmasını bir nebze engeller,mani olurdu bence.
Engelliler olarak bize özel bir yasa çıkmalı ve engellilerin silah ve bu tür aletleri taşıması yasalaştırılmalıdır

Sizi bu konuda sonuna kadar destekliyorum. İşyeri sahibi veya belirli şartlar dahilindeki engellilerin taşıma ruhsatı verilmesi gerekiyor. Bulundurma ruhsatı veriyorlar ama kullanamıyorsun. Bu konuyla ilgili olarak araçlardaki engelli işaretinin kaldırılmasını istiyorum. Kötü niyetli kişilere bu işaret bence bir davetiye. Neden biz de normal plaka taşıyamıyoruz. Otoparklarda ayrıcalık veriyorsa bunu öncama engelli kimliğimizi bırakarak da otopak imkanından faydalanabiliriz. :?:

Sizler silahı en kötü durumlarda savunma amaçlı taşımak istiyorsunuz peki şunu düşündünüz mü?Örneğin arabayı yeni kullanmaya başladığımda çok daha temkinli,yavaş kullanıyordum.Hatta ben çok hızlı kullanmam diye yanımdakilere eşime söylüyordum.Ancak arabayı kullanana kullanana artık çok kolay çocuk oyuncağı sanarak kullanıyorum bazen, bu büyük bir risk oluşturuyor hem ben hem karşımdakiler için.kullanmanın verdiği rahatlık oluyor tabi.Bu rahatlık da tehlike arz ediyor.Sizde bu silahı taşıya taşıya artık onu önemsemeyerek ona çok alışarak en ufak laf dalaşında,en ufak bir ters hareket karşısında kendinize nasıl olsa bu silahı kullanma hakkı verildi kullanayım deyip de birisine haksız yere zarar verirseniz! ki insanoğluyuz en büyük düşmanımız nefis dir.Bir anlık sinirle bunu yapabiliriz.
Ancak elinizin altında böyle bir şey bulundurmazsanız sizin tarafınızdan da böyle bir risk kalkar.

Hayatda her an kötü bir şey ile herkes karşılaşabiliriz.17-18 li yaşlarda bende çakı ve bıçak taşımaya özenirdim.Çok şükür artık böyle alışkanlıklarım yok.

Kötü eşya,söz ve hareketlerden uzak duralım derim.

öyle karmaşık ki aslında bir yanım evet diyor bir yanım hayır. oturup derinden düşündüğümde ve benim gibi engelli olup birden parlayan insanlara göre değil silah taşımak. bende uzun yıllar önce bir kurşuna bırakmıştım hayallerimi ve gençliğimi bu yüzden silah olayı biraz tehlikeli gibi görünüyor. madalyonun diğer yüzü ise böyle düşündürmüyor. almışım eşimi kızımı yolda gidiyorum 2 tane serseri gelip size bulaştı diyelim işte o anda ne yapabilir ne yapabiliriz fiziki olarak onları engellemeye gücüm yetmediğine göre silah bi çözüm gibi görünüyor. kuru sıkı tabanca taşısak daha iyi olur galiba kim bilecekki onun gerçek olmadığını. öldüreceğine korkut demişler :wink: ama genede üzerinde tartışılması gerekli bir konu. bir kaç yıl önce başımdan geçen bi olayı sizinle paylaşmak istiyorum. arabamın plakası malumunuz işaretli yani bu adam özürlü diye herkese ilan yapıyoruz. gecenin ilerleyen saatinde arkamda beni hiç geçmeyen ve devamlı beni izleyen kartal marka bi araba dikkatimi çekti 3 tane adam vardı içinde bira şişelerinin havaya kalkıp kalkıp indiğini dikiz aynamdan rahat görebiliyordum. hızlanıyorum onlarda hızlanıyo yavaşlıyorum onlarda yavaşlıyo arabada eşim ve çocuklarım var içime bi kurt düştü ve ne kadar hızlı gidebilirsem o kadar iyi olacağını düşündüm ve bastım gaza sonu ne olurdu ne olmazdı bilmiyorum ama içime bi şüphe düşmüştü acıkcası en yakın benzin istasyonunda durdum ve şehirler arası otobüsle beraber yola koyuldum yanımda bir ses olmuştu bana ve bu durumu hiç aileme yansıtmamıştım.

ah kayhan abi. o engelli plakaları yok mu. en karşı olduğum mevzuların başında geliyor. bizim hayatımız, altımızda bu plakaların olduğu arabaları taşıdığımız sürece, bu gibi olaylara hep gebe olacak yazıkki.

silah... benim hayatımda özel bir yeri var. nefretle andığım bir yeri... Allah ihtiyacını göstermesin hiç kimseye. hiçbir zaman... :(

bence öneriyi getiren arkadaş, öne sürdüğü bahanelere sığınarak silah sahibi olmak istiyor. insanın başına gelecek tehlikeler saymakla bitmez. yoldan geçerken kafamıza saksı düşer bunun için nasıl bir korunma yöntemi seçecez? kaldırımda yürürken arabanın biri üstümüze çıktı bunun için nasıl korunacaz. demek istediğim öne sürülen bahanenin az önce saydığım tehlikelere benzer bir istisnası olabilir. o zaman silah ve ya benzeri öldürücü aletlere gerek olmamalı. çok çok göz yaşartıcı sprey gibi şeyler taşınabilir. silah çok tehlikeli bir tuzaktır. buna sahip olan kişi kullanmasa dahi, bir gaflet anında çocukların eline geçebiliyor ve istenmeyen sonuçlar yaşanabiliyor, ya da sinirli bir anımızda karşıdakini kafa yoluyla ikna kabiliyetiimiz yitirdiğimiz anda gururla! silaha sarılıp vurabiliriz icabında. bahsedilen olay başıma gelsin o zaman sonucu yaşarım silah milah olmadan.teksas kovboylarına döndü zaten bu ülke silah muhabbetinden. cinnet geçiren, sevinen, hasmı olan çekiyor vuruyor. hele o eğlence adına kurşun sıkarak kazayla adam öldürmek yok mu. ancak bu ülkeden çıkar böyle gerizekalılar.önerim silaha boşverin ve TEKİN OLMAYAN YERLERDE GEZİNMEYİN derim.önlem bu şekilde alınabilir.

Silah insanı cesaretlendiren bir unsurdur. Her ne kadar silah taşımak insanı sakinleştirir deselerde katillerin hepsi belinde silah taşıyanlardan çıkmıştır.
Bence Dayak yiyip te bir hafta bunu acısıyla dolaşmak, Katil olup bir ömür boyu başı yerde dolaşmaktan iyidir.
Bakın geçenlerde bir olay yaşadım.
Arabayla bir park yeri arıyodum baktımki biri çıkmak üzere. Arakasında biraz bekledim. Adam arabasını geri aldı ama çıkmadı. İnip telefonuyla birileriyle konuştu. O kişiye çıkcaksanız ben girmek istiyorum dedim. Az kenara çekebilirmisiniz diye rica ettim. Adam birden küfürler savurarak üzeime yürüdü. Araba tekme attı. Ben bişe söyleyemedim ama çok sinirlenmiştim o an elimde bir silah olsaydı o adamı rahatlıkla vurabilirdim. Ama sonuçta o kişi hatasını anladı ve defoldu gitti.
Şimdi soruyorum. Büyük bir haksızlığa uğradım ve bir sürü küfür işittiğim bu olayda o sinirle bu adamı silahla vursaydım dahamı iyi olacaktı. Hiç bir sebep yokken katil olacaktım ve şu anda hapisteydim. Hem bu dünyam hem ahiretim yanıp gidecekti. Oysa şu anda bu olayı unutmuş bir durumdayım ve yine mutlu bir şekilde yaşamaktayım.
Silah en büyük tehlikedir. Böyle şeylere heves etmek cahilliktir. Gücün yetmiyorsa sesini keser oturursun. Sonra herşey kendiliğinden düzlenir.
Mazlumun sessiz kalması zalimden alınmış en büyük intikamdır.

Silah kötü bi şeydir.
ama
Alacağım yakında bi tane :lol:

Şaka bir yana. Engelli insan daha çabuk sinirleniyor. Soğukkanlılığını koruyamıyor. En azından kendimden örnek vereyim. Sinirlenince karakolda bile sıkarım adama valla. (sonra burda çiçekler açmıyor, kuşlar süzülüp uçmuyor türküsünü söyler durudum. Ne için değer ki?

Değmez!

kuru sıkı al bi tane
Bayıltıcı mermi bi de :lol:

Silah konusu oldukça hassas. Bir kere etik olarak kişinin engelli olması silah sahibi olması için bir engel teşkil etmemelidir. Kişinin hayatı sözkonusuysa engelli diye kişiye silah vermemek adil değil. Can candır ve sağlamın canı ne kadar değerliyse engellinin canı da aynıdır. Tabi burada engel de oldukça önemli. Nasılki her isteyen engelliye ehliyet verilmiyorsa silahıda ancak uygun lşekilde kullanabilecek engelliler alabilmelidir.

Buraya kadar işin etik ve teorik boyutunu dile getirdim. Kişisel kanaatim ise sadece engellilerin değil sağlam bireylerinde silaha tevessül etmelerinin çok doğru olmadığı yönündedir. Bunu yıllarca silahla içiçe büyümüş bir Oflu olarak söylüyorum. Artık etrafımda hiçbir şekilde silah görmek istemiyorum. Engelli bireyin silahla olan ilişkisi yukarda dile getirildiği gibi gereksiz yerlerde sırf kişinin içinde bulunduğu aşağılanmadan kurtulmak için silahı kullanmasına yol açabilir. Sağlam birey fiziksel gücünü kullanarak belaytı savuşturabilecekken buna sahip olmayan engelli olur olmaz yerde silahına sarılabilir. Tabi bu bir iddia. Elimizde engellilerin sağlamlardan daha çok bu davranışı sergileyebileceğine dair bilimsel bir çalışma yok. Sadece bir varsayım. ancak rahatlıkla engellilerinde saglamlar gibi gereksiz yere sinirlenip istemedikleri oalylara yol açma olasılıklarının bu silahla sağlanacak kurtarılmalardan çok daha fazla olacagı kanaatindeyim.

Kuru sıkıya gelince. Bunun çok tehlikeli ve kendi hayatınıza mal olacak bir hata oldugunu acıkça söyleyebilirim. kuru sıkı silah oldugu anlaşılınca silahla ateş eden bir çok kişi komalık oluncaya kadar dayak yemiş yada gerçek silah sanılıp öldürülmüştür. Silahın kuru sıkı oldugu konu hakkında bilgisi olan biri tarafından anında anlaşılır. Kuru sıkı silahı hiçbir şekilde almayın kimseyede tavsiye etmeyin.

Hatta mümkünse, çok hayati bir belayla karşı karşıya değilseniz lütfen silah konusunu aklınızdan çıkarınız...

Silah sahibi olanlar bilir; silah savaş halinde bir huzur, normal hayatta ise huzursuzluk kaynağıdır.

fuzulim adam gelip sana ana avrat küfür edecek, herşeyi söyleyecek seni darp edecek ve sen ona eyvallah mı diyeceksin. olmadı biraz daha yap çok güzel oluyomu diyeceksin. kendini bi savunma durumunun olması lazım bence.
birde ailenle birlikte geziyorsun serseriler gelip sana saldıracak, gözünün önünde ailene laf atacak ve daha başka şeylerde yapabilirler bunu nasıl engelleyebilirsin seyircimi kalacaksın. onlar herşeyi senin eşine ve çocuklarına yaparken sen filim seyreder gibi seyredecekmisin? malum fiziksel gücün yetmiyor onlarda bunu biliyor ve seninle kedinin fareyle oynadığı gibi oynarlar. bunu senin gururun kaldırabilirmi?
bir savunma durumunun olması lazım. bence gerekli.. hem kendini savunmak hemde aileni korumak açısından. normal insanlar bile ailesini savunmak için alırken bizim gibilere daha çok gerekli değilmi?

Bence silah taşıma ve bulundurma engellilere hemen verilmesi gereken en önemli bir haktır.ha isteyen olur istyen olmaz o kişinin bileceği bir iştir.

Ben silaha karsiyim ,engelli veya engelsiz eline silahi alan havaya ates açiyor, hiç ugruna canlar yaniyor ortalik maganda doldu.Görevliler disinda kimse silah kullanmasin artik :? :(

Bireysel Silahlanmaya Hayır...

Değerli arkadaşlarım,

Bahsi geçen tehlikeler ve tehlikeyi yaratanlar tüm toplum için tehdit edici bir unsurdur. Engel durumundan dolayı silahlanmayı bir hak görmek doğru bir bakış açısı değil diye düşünüyorum. Unutmayalım ki Hukuk önünde herkes eşittir. Tüm engelliler ve engelli dostları onlarak istediğimiz şeyde tüm toplum bireyleri için EŞİTLİK değilmidir zaten... O zaman engel durumunda dolayı kendimize hak gördüğümüz şeyler bir başkasının özgürlüğünü kısıtlamamalıdır. Her yıl maganda kurşunuyla 1000 kişiden fazla insan hayatını kaybediyor... Şiddete meğilli olan bir toplumda bu tarzda tartışmaların zarar getireceğini düşünüyorum...

Ayrıca Bireysel silahlanmaya HAYIR diyen arkadaşlarımı aşağıdaki linke tıklayıp bireysel silahlanmaya hayır kampanyasına katılmanızı rica ediyorum...

www.umut.org.tr

Sevgiler...

SLM

BUKONUYA ENGELLİ YADA ENGELLİ OLMAYAN KİŞİLER OLARAK BAKILMAMALI KİŞİ GİDER İSTEKTE BULUNUR EĞER FİZİKSEL YADA RUHSAL SAĞLIĞI EL VERİYORSA AYRICA HUKUKSAL ANLAMDA ŞARTLARI YERİNE GETİRİRSE GİDER VE SİLAHINI ALIR.BURADA ASIL TARTIŞILMASI GEREKEN KONU KİŞİLERE SİLAH VEREN KURUMLARIN DEĞERLENDİRMELERİNİN NE KADAR SAĞLIKLI OLUP OLMADIĞI KONUSUDUR. ÖZELLİKLE BU İNSANLARIN RUHSAL YAŞANTILARI ÇOK İYİ ANALİZ EDİMELİ. PEKİ BU BÖLE Mİ OLUYOR RASGENE Bİ HABER PROGRAMI İZLEYEN KİŞİ BU SORUNUN CEVABINI.............
SAYGILARIMLA

Sunduğum fikir bana göre çok iyi bir fikir;ancak hayatı yaşamak göreceli olduğu için,çoğu kişi hayata kendi penceresinden baktığı için kişiden kişiye göre değişiyor bu görüş.hakan doğualp bana göre sizin saptamanız çok yanlış araba kullanmakla silah birbirinden tamamen ayrı şeyler.
gelen cevaplarda beim fikrime aykırı olan fikirler var saygı duyoyorum hemde gereğinden çok,çünkü;farklı fikirler olmasaydı benim düşündüğüm görüşünde fazla önemi olmazdı.fuzilim ve kitap38 dışındaki arkadaşlara çok teşekkür ederim.sizden yaşımda küçük olabilir ama verdiğiniz cevaptaki kurduğunuz diyalogdan iletişimdeki kötülükten dolayı şiddetle kınıyorum sizi ve özellikle kitap38 sizi.fuzulim yaşadığın durum çok kötü ama en azından biraz tepki vermeliydin,çünki yaşadığın olayda küçücük bir tepki vermemen o kişinin ve o tür kişilerin engellilere bakış açılarında belirleyici olacak belkide.fuzulim insanoğlu olarak çoğumuzun gururuna yediremeyeceği olaylar vardır mesela ben senin yaşadığın durumu gururuma yediremem,yediremem derken hemen çekip vurmak değil silahla en azından küçükte olsa bir tepki verirdim.fuzuli ve kitap38 özür dileyerek,sizin seviyeli ve düzeyli yazı dili kullanmanıza dikkat çekerim
arkadaşlar bu konuyu internet yolu ile meclise bile taşımak istiyorum.

Metinisa,çok iyi bir yere parmak bastınız.Hamile,yaşlı,çocuklu gibi kolay avlar seçen "hırsız-gaspçı takımı" için plakadaki bu işaret gerçekten bir davetiye gibi.
tekin olayan yerlerde gezinin[b/]demek kolayda,adamlar artık o kadar rahatki,heran heryerde canınıza-malınıza kastedebilir.
Bu yöneticiler yakaladığı hırsızı-gaspçıyı o dakka saldığı sürece,daha çok insan yerlerde sürüklene sürüklene can verecek yada sokağa çıkmaya korkarak bir ömür geçirecek.
Tekin olmayan yerde 5 olay yapıyorlarsa tekin olan yerde 55 yapıyorlar.Geçtiğimiz aylarda İzmirde cezaevi içindeki lojmanı soydular.Bırakın polisi,asker bile var ama korkan kim?
Üstünde taşımak insanı fazlasıyla gaza getirir,ama en azından evinde olmalı.
Ahmak kanunlara göre yatak odasına giren hırsızı vurmak nefsi müdafa,salona gireni vurmak suç.Kanun hırsızı koruyor resmen.
Eve giren bu gözü dönmüş insan,engelli bir haneye girdiğini anlayınca rehavete düşer o dakka.Eşit değil durum...
Devlet lojmandaki memurunu koruyamıyor onca polisin askerin arasında,en azından evde olmasında "bence" gerek var.
Karşı fikre hakaret etmeyin,katılmadığınızı söyleyin sadece,herkes herşeyi aynı yaşayamaz,saygılı olalım birbirimize.

Çok yazık....

Eğer yasalarımız bizi koruyabilyesdi,

ah kanunlarımıza biraz olsun güvenebilseydik, şuan burda malımızı,canımızı, ırzımızı, namusumuzu acaba ne yapsakta korusak diye tartışıyor olmazdık.

İnanamıyorum...

Şu anda silah gibi adı bile soğuk olan bir nesneyi taşısak mı doğru olur taşımasak mı diye kafa yoruyoruz.

Yasalarımız caydırıcı olsaydı daha iyi olmazmıydı ?

Mesela bu tür suçlar, kendini savunamayacak durumda ki bir insana karşı işlenmişse, yani mağdur olan engelli biriyse, o zaman verilecek cezada ona göre katlanmalı.

Bence bu işin çözümü, suça suç işleyerek karşılık vermek olmamalı.

Zira her engelli olan beline silahı takarsa, sonucu düşünmek bile istemiyorum.

Bizler, çoğumuz zaten bazı kompleksleri olan insanlarız , bu durumda belimize çantamıza silayı koydugumuzu düşünelim, her incinip sinirlendiğimizde, elimiz normal bir insandan daha kolay silaha gidebilir. Çünkü bunun için daha fazla sebepler bulabiliriz hayatımızın akışı içerisinde.

Ama illa da kendi kendimizi koruyacaksak.

Yani günümüz şartlarında ''devletten fayda yok, bari elimiz armut toplamasın'' diyorsak, yine de silah başvuralacak en son araç olmalı bence.
Bunun yerine çantamızda, cebimizde gözyaşartıcı sprey taşıyabiliriz.

Yada ne bileyim, eğer bizde onun canını acıtmak istiyorsak biber gazı falan mı almalıyız acaba?

bu konuyu tartışmaya açtım ama içimizdeki saygısız kişilerin üslubundan dolayı steye her girdiğimde sinirlerimi bozan duruma dönüşüyor.bu tür üslup kullanmam steden atılmama neden olacak belki ama kitap38 ve fuzulim özellikle kitap38 yaptığın saygısızlığı kendime yediremiyorum verilen cevaplardan kitap38 ve fuzulimin verdiği cevap çok saygısızca ve aptalca.karaktersiz kişilerle karşılaştım.verdiğiniz cevap benim sinirlerimi bozar geçer ama aslında siz kendinizi aşağılamışsınız bu durum nasıl geçecek.gelen cevaplardan benim fikrime çok ters cevaplar var ama bu kadar kötü ve iğneleyici bir üslup kullanan yok kitap38 ve fuzilim dışında,bakın görün arkadaşlar.kitap38 ve fuzulim dışındaki bütün site üyelerinden özür diliyorum.magnum engelleliler bulundurma olak silah alabiliyormuş sanırım.aksu bazı ağır yasaların çıkması için bizden yani engellilerden birisinin veya birilerinin canı yanmasımı gerekir.yasalara gelince ilk tartışmamız gereken bana göre;engelli yasası.engelli yasası çıktımı; çıktıysa ne kadar uygulanıyor.çok ağır konuşmuş olabilirim ama kızgınlığım geçmiyor neyse steden atılırsam atılmadan önce üyelerden özür dilerim kitap38 ve fuzulim dışındakilerden.site yöneticileri eğer atılırsam siteden bu yazımı silmeyin lütfen o iki kişinin görmesini okumasını özellikle istiyorum.
saygılar sevgiler

Kürşat bir fikir öne sürmek eleştirileride göğüsleyebilme erdemine sahip olmayı gerektirir. Suçladığın arkadaşların yaklaşımlarında bu hakaretlerini haklı gösterecek bir şey göremedim. Lütfen üslubumuza dikkat edelim. Burası sanal alem diyerek insanları incitecek cümleler sarfetmek hiçbirimize yakışmaz.

Medyada bangır bangır silaha hayır denilirken böyle bir başlık açmak ve bunu hak saymak çok saçma. Sebep ne olursa olsun SİLAHLANMAYA HAYIR diyorum. Silah taşımak ve silahla müdahale etmek Emniyet güçlerinin görevidir. Bu bağlamda önüne gelen silah taşımaya başlarsa Emniyet görevlilerininde işi zorlaştırılmaktadır. Silahı icat edendende kullanandanda nefret ediyorum. Bu başlığı SİLAHLANMAYA HAYIR diye açmak daha insancıl olurdu bence.
Ayrıca Fuzulim ve Kitap38' e katılıyorum. Yazdıklarından dolayı ikisinide TEBRİK ederim.

Ayrımcılık yapmak yada bölücülük için söylemiyorum;ben de Fuzulim ve Kitap38'e katılıyorum.

Kürşat, sen niye bu kadar öfkelendin ben bunu anlayabilmiş değilim kusura bakma.

Senin yazından sonra kitap38 ve Fuzilim in yazılarını dönüp bi daha okudum.

Tamam, seninle aynı fikirde olmayabilirler, ama ne kadar kolay sinirleniyorsun.

Bu senin siteden atılmayı dahi göze alabileceğin kadar sinirlenmeni gerektirmez bence.

Bana da,

''aksu ağır yasaların çıkması için bizden yani engellilerden birisinin veya birilerinin canı yanmasımı gerekir.'' diye sormuşsun.

Ben ne bizim ne de başkasının, kimsenin canı yanmasın taraftarıyım.

BİREYSEL SİLAHLANMA MAZERETİ HER NE OLURSA OLSUN TOPLUMUMUZDA KANAYAN ÇOK BÜYÜK BİR YARADIR. BU YARAYA ENGELLİ İNSANLARIN DAHİL OLMASI BENCE BİTİRİLMESİ GEREKEN KONUYU BİTİRMEYECEK AKSİNE DAHA GENİŞ BİR ALANA YAYACAKTIR. POLİS MEMURU CİNNET GEÇİRİYOR KENDİNİ VE AİLESİNİ ÖLDÜRÜYOR, EVDE BULUNAN SİLAHLA ÇOCUK OYNUYOR YANLIŞLIKLA AMCASINI ÖLDÜRÜYOR, BİR TAKIMIMIZ GALİP GELİYOR BALKONUNDA ÇAY İÇEN ZAVALLI KADIN HAVAYA ATILAN ATEŞ SONUCU ÖLDÜRÜLÜYOR. BUNUN TEK BİR ÇÖZÜMÜ VAR,

1. GASP,KAPKAÇ VE ZİNA GİBİ SUÇLARDA CAYDIRICI CEZALAR İLK OLAYDA 18 YIL, 2 OLAYDA 36 YIL 3 OLAYDA ÖMÜR BOYU HAPİS GİBİ VE AFTAN KESİNLİKLE YARARLANMA SÖZ KONUSU OLMAYACAK.

2. ENGELLİ İNSANA SÖZLÜ,HAREKETLİ, ŞİDDET-HIRSIZLIK-ZİNA GİBİ SUÇLAR BUNLARA UĞRAYAN KİŞİNİN SAVUNMA GÜCÜNÜN OLMADAIĞI GEREKÇESİYLE UZUN YILLAR AĞIR HAPİS İLE CEZALANDIRILABİLİR.

BENCE SİLAHLANMA YERİNE CEZALARDA RADİKAL UYGULAMALAR YAPILIRSA BU SORUN EN AZINDAN ASGARİ DÜZEYDE HAFİFLER....

SİZE BİR ÖRNEK : BİR AVRUPA ÜLKESİNDE YÜZ KIZARTICI SUÇ İŞLEYEN (HIRSIZLIK - TECAVÜZ - TACİZ - GİZLİ KAMERA ÇEKİMİ VS.) KİŞİLERE VERİLEN CEZA AYNEN ŞÖYLE, BU SUÇU İŞLEYENİN TÜM GÖRÜNTÜLERİ GAZETE VE TELEVİZYONLARDA VERİLİYOR, ADAM HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILIYOR VE CEZASI BİTİNCE ŞEHİR PANOLARINA MİLLETTEN ÖZÜR DİLEME YAZISI YAZILIYOR VE BU ARKADAŞ TOPLUMA GERİ KAZANDIRILIYOR, BU UYGULAMADAN SONRA SÖZ KONUSU ÜLKEDE SUÇ ORANLARINDA GÖZLE GÖRÜLÜR BİR DÜŞÜŞ OLDUĞU SAPTANMIŞTIR....

kursat99, yuh diyorum sana!
kitap38 ve fuzulim'in hangi söylemleri seni bu kadar hiddetlendirdi. Lütfen yazar mısın buraya?
Sıkalım ayaklarına istersen birer tane... :) (Şaka tabii. Kızma e mi)

Bekara eş boşamak kolay gelir... misali, silahın ne olduğunu bilmeyene de silah taşımak matah gelir. Gelir de, sonra yersin benim gibi kıçından bi kurşun oturursun sandalyeye, ya da vurursun birini (her ne olursa olsun mutlaka saçma olacak) bir sebepten, yatarsın 20 yıl cezaevinde.. aklın başına gelir.

O kadar çok silahlı ortamda bulundum, o kadar çok silahla vuran-vurulan gördüm ve bunlar o kadar yakın akrabalarım ve arkadaşlarım ki...
Sen hiç 20 yıl içerde yatmış birini gördün mü, ya da bir cezaevi koğuşunu, ya da öldürülen evladı için mezar başında ağlayan bi anneyi?..
Şu kat-i bir gerçektir: Su testisi su yolunda kırılır.
Silah görünce kıstıracaksın kuyruğunu, ardına bile bakmadan, İNSAN GİBİ dört nala kaçacaksın. Adalete ve emniyet güçlerine sığınacaksın. Belayla başetmek için daha çok belalı olma raconu bi tek filmlerde hoş durur. Ve asla herkesten daha "belalı" olamaz kimse...

Gerçekten benim ve fuzulimin yazılarında üsluba aykırı ne var çok merak ettim. İkincisi biz kimseye direkt aptal kelimesini kullanmadık. ben dedim ki o kadar GERİZEKALI var ki eğlence adına sıktığı kurşunlarla bir çok insanı balkonlardan indirip ölümüne sebep olmuştur sevincini dile getirirken.O eğlenirken başkası bu eğlencenin bedelini canıyla ödemektedir. Şimdi bu eylemi gerçekleştiren adama gerizekalı demeyelim de ne diyelim. Kürşat arkadaş fevri bir insana benziyor. Hoşgörüyle karşılıyorum. Teksaslaşan ülkemizde böyle düşünmek, böyle tepki vermek malesef bir refleks halini almıştır insanımızda. ben yine de bu arkadaşa belinde silah yerine, elinde dünya klasiklerinden "KİTAP" taşımasını öneririm. Bu önerimi de kendisi bir başkasına önersin.bak dünya nasıl güzel olur.
Beni ve fuzulimi esas kendi üslubuyla kırmış olasına rağmen, ben kürşat arkadaşıma Edip Canseverin bu güzel ve anlamlı şiirini armağan etmek istiyorum. barış dolu bir dünya adına. sevgiler kürşat99

YERÇEKİMLİ KARANFİL
Biliyor musun az az yaşıyorsun içimde
Oysaki seninle güzel olmak var
Örneğin rakı içiyoruz, içimize bir karanfil düşüyor gibi
Bir ağaç işliyor tıkır tıkır yanımızda
Midemdi aklımdı şu kadarcık kalıyor.
Sen o karanfile eğilimlisin, alıp sana veriyorum işte
Sen de bir başkasına veriyorsun daha güzel
O başkası yok mu bir yanındakine veriyor
Derken karanfil elden ele.
Görüyorsun ya bir sevdayı büyütüyoruz seninle
Sana değiniyorum, sana ısınıyorum, bu o değil
Bak nasıl, beyaza keser gibisine yedi renk
Birleşiyoruz sessizce.

Edip CANSEVER

sevgili pegasus bu konuyu açarken açıktım bütün eleştirilere,burası sanal alem diye düşünüp üslubumu bozmadım.sevgili oturanboğa gerekli yerleri kitap38 arkadaşımz anlattı ve bu bahanelerin arkasına saklanıp silah sahibi olmak istiyor cümlesinden ve devamından çok rahatsız oldum.sevgili kitap38 biz insanlar olarak alınyazısı dediğimiz kaderimiz vardır,yolda giderken araba çarpması,kafamıza saksı düşmesi kaderdir.sizden beklediğim buydu kitap38.madem böyle bir düşüncen vardı ilk yazında keşke bunu dile getirseydin yanlış anlama ve kalp kırma olayı olmazdı.sevgili oturanboğa gelde sıkma bülent abi :) orhan nickli kişi demişki bu konunun başlığını silaha hayır diye yazmak daha insancıl olurdu demiş gelde sıkma abi :eek: orhan ve hakan doğualp sordumu kimse size kimi tebrik edelim,kim haklı diye.yazılar herkesin düşüncesini gösteriyor arkadaşlar

bu başlığa mesaj yazmak için bülent abinin mesaj yazmasını bekledim.çünkü bu işe tepki göstermeyi en fazla hakeden insan o düşünsene adam bir kurşun yüzünden bütün hayatını t.s kullanarak geçiriyor sen de burda onun sitesinde onu vuran şerefsiz(bülent abinin kendi deymiydi bu) gibi olmaya özeniyorsun.bu benim kanaatimde bülent abiye ve silahla yaralanma sonucu engelli olan tüm üyelerimize hatta vatandaşlarımıza saygısızlıktır.

gelelim benim görüşüme

yukarıda yazdığım gibi silahlanmaya karşıyım ama aşşırı acil durumlar için evde bitane bulunabilir ama bu bile olmaması gerekir. ismet abi gereken kişilere verilmeli demişti bu gereken kişiler askerler polisler ve özel güvenlik görevlileridir

yoksa bir anlık panik ve sinirlilik adamı seneler boyu maphushane çeşmesi türküsünü söyletebilir. :D

gelelim ışık abinin dediği kurusıkı meselesine

geçen senelerde öldürülen tiyatro oyuncusu ismail hakkı sunat ı hatırlayın

fazla gürültü yapan komşusuna gösterdiği kurusıkı yüzünden bıçaklanarak öldürülmüştü

ve öldüğünde birbuçuk yaşında bi oğlu vardı

bununla beraber kavga anında kullanılan kurusıkının normal silah kullamaktan çok fazla farkı olmadığını hukukçular söylemişti

yani 3 sene yatçağınıza 2 sene yatarsınız ama yatasınız neticede

o yüzden

bireysel silahlanmaya hayır

herkes söyleyeceğini söyledi yanlış anlamalar düzeldi sonra senin çıkıpta kafa karıştırıcı cins cins cümleler kurman yanlış fatgökhan.bülen abinin silahla vurulup o hale geldiğini bilmiyordum,bilsem bile bu konuyu açardım.şimdi tüm düşüncelerinden sıyrıl ve düşünki bülen abinin yaşadığı olayda bülent abidede silahın olması daha mı kötü olurdu.Allah kimsenin başına vermezsin iki durumda zor evet kabul ediyorum ama bülent abidede silah olsaydı nasıl olurdu her yönüyle iyice düşün fatgökhan.yazdığıkların konuyu farklı yerlere taşıdı.bayan arkadaşlar hoşgörün,kusura bakmayın lütfen,ama söylemem gerekli,dışarda beş dakikalık erkeklik içerde 40 senelik karılık demişler,evet doğru ama ben bunu ima etmeye çalışmıyorum benim dediğim engelliler üzerinde baştada belirttim bunu.bende aynı anda vurularak öldürülen üç tane yakın akrabamın acısını çektim.bu soru görecelidir ama şimdi konuya katılan tüm arkadaşlara öncelikle bülen abiye,sonra kitap38 arkadaşımıza soruyorum:tüm olumsuz düşüncelerden sıyrılıp,olumlu yönleriyle düşündüğümüzde,engellilerin silah ve bu tür aletleri taşıması doğru değil mi ama yorum katmadan cevap verelim.
sevgilerle

kursat99' Alıntı:
[size=4]şimdi tüm düşüncelerinden sıyrıl ve düşünki bülen abinin yaşadığı olayda bülent abidede silahın olması daha mı kötü olurdu.Allah kimsenin başına vermezsin iki durumda zor evet kabul ediyorum ama bülent abidede silah olsaydı nasıl olurdu her yönüyle iyice düşün fatgökhan.[/size]
Sorun da burda ya sevgili Kürşat, sorun, bende de silah olması! O anda bende silah olmasaydı dört nala kaçardım beladan :) Ama silah olduğu için...
Su testisi su yolunda kırılır. Belinde silah olan, kendini bi halt sanır. 1-2-3-4-5.. sonunda yer kıçına bi mermi, oturur üstüne :)

Silahın kimler için nasıl taşınabileceği kanunlarla belli. Eğer bir sakat da bu kriterlereuyuyorsa, alsın; tercih/yukarıda saydıklarımı göze alma meselesi... Ama sırf yankesiciden, kapkaççodan korunamıyoruz... dersen, o zaman yaşlılara da, kadınlara da ve hatta çocuklara da silah vermek lazım. Çünkü onlar da çoğu zaman korunaksız...

Üst Alt