Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Görüş] Bırakın engelliyi, sağlam insan karşıdan karşıya geçerken zorlanıyor.

murattolga

Üye
Konular
56
Reaksiyonlar
0
mrb arkadaşlar mersin erdemlide kaldırmlar 50-60cm.bırakın engelliyi sağlam insan geçerken zorlanıyor.2senedir mersin antalya karayolu üzerinde yaya geçidi açtıramadım.ne belediye açıyor ne karayolları.başvurmadığım yer kalmadı.ama bir mersin içi böyle değil hep özürlüler düşünülerek yapılmış.özürlülerin hakkı erdemlide yok.burdan yetkili kuruluşlara sesleniyorum.hepsi yapacağınız iki kaldırım taşını yatırmanız.sizlerin sağlam kalma konusunda sözleşmeniz varmı.............

Arkadaşım bu kadırımların yüksek olması konusunda bende çok müzdaribim.
Belediyede çalışan bir teknik personel olarak bu konunun üzerine çok gittim. Doğruya yüksek yapılan bordür ve tretuvarlar insanların hayatını zorlaştırdığı gibi belediyelerin maliyetini de artırmaktadır. Peki hiç bir tarafa faydası olmadığı halde kaldırımlar neden böyle yüksek yapılıyor?
1- Belediyenin yapıların inşaasında dükkan giriş seviyelerini kontrol etmedikleri (su basman seviyesi) ve bu girişlerin yol kotundan çok yüksekte yapılması dükkanlara giriş seviyesinden kaldırım yapma durumunu ortaya çıkarıyor.
2- Peki dükkanlarının maddi değerini düşeceğini bile bile yapı sahipleri subasman seviyesini neden yüksek te tutyorlar? Çünküğ alt yapı eksiklerinden dolayı yapılarını su basmasından çekiniyorlar. Bu da belediyenin bir sorunu olarak karşımıza dikiliyor.
3- Kaldırımların yüksek yapılmasında başka bir neden isekaldırım üzerlerine araç parkı yapılmasının önüne geçmektir. Yine bu da Şehrin otopark sorunun çözümünde faaliyette bulunmayan belediyelerin kusurudur.
4- Çarpık yapılaşma ve imar planı çalışması esnasında şehir plancılarının şehrin kot durumlarını dikkate almayarak kağıt üzerinde kafalarına göre uydurdukları imar planları da bu soruna teşkil etmektedir.
5- Bütün sorunları kapsayacak en önemli etken ise belediyelerin siyasetin egemanyasından kurtulup teknik bir yönetim şekline geçememiş olmasıdır.

Görüldüğü gibi tüm etkenler belediye ye dayanmaktadır. Belediyelerin sistematik ve tekniğin gerektirdiği şekilde çalışmaması günlük hayatımızda bir çok sorunlar çıkarmaktadır.
Kanunlar bu gidişata mani teşkil etmesine rağmen hukuk adamlarının teknik bilgi eksikliği yüzünden bu sorunlar hukuki platformda da çözülememektedir.
Olanda vatandaşa ve biz engellilere olmaktadır.

Bu kadar Önemli bir konuya sitede ki katılımın azlığı cinsellik konularında ne kadar haklı olduğumu öne çıkarıyor...

Sevgili dostum murattolgga bahsettiğin konu emin ol Türkiyemizde bir çok il de yaşanan bir sorundur. Sana bir Örnek : İstanbul Kartaldan - Bostancıya kadar uzanan Sahil yolu üzerinde Tretuar ve kaldırım taşlarını değiştiriliyor. Kaldırım şev yüksekliğini kendim bizzat ölçtüm (İnş. Müh. Olduğumdan mütevellit) h=55 cm...

Bu hangi mantığa, hangi zihniyete uyulup yapıldı. Kaldırım taşları zemin betonuna sıfır yapılmış yani ileride bir kaldırım taşını değiştirmek için ortalama 3 metrekare zemin betonu kırılıp tekrardan kaldırım taşı yapılıp zemin betonu atılacak, Yaklaşık maliyeti bir kaldırım taşı olarak 543,00 YTL bu resmen sahtekarlık, Uygun normlarda yapılsa 80,00 YTL :twisted: :twisted: :twisted: ....

Sahil yolunda sürekli olan kazaları düşünürseniz o kaldırımların araçlara, araç içinde bulunan kişilere nasıl zarar vereceğini düşünmnek bile istemiyorum...

Engellilerin o kaldrımları nasıl kullanıcağını hiç ama hiç konuşmuyorum, Hemen yanında BİSİKLET YOLU YAPAN ZİHNİYETİN, ENGELLİ BEYİNLERİ MAALESEF BU KONUYU DÜŞÜNECEK YETKİNLİĞE HAİZ HALE GELEMEMİŞ, YAZIK ÇOK YAZIK....

FUZULİMİN DEDİĞİ GİBİ " Olanda vatandaşa ve biz engellilere olmaktadır."

Saygı ve sevgilerimle,

hocam ben ise daha genel bir soruna dikkat çekmek istiyorum
kaldırımların yüksekliği bi sorun kaldırımların kullanımı başka bir sorun

kaldırımların %80 i dukkan raflarından vs den kullanılamaz hale gelen canım şehirlerimde sadece gideceğimiz yere ulaşma çabası içindeyken
türlü trafik vadireleri atlatarak heyecen tutkumu gidermeyi istemiyorum

AYKAN' Alıntı:
hocam ben ise daha genel bir soruna dikkat çekmek istiyorum
kaldırımların yüksekliği bi sorun kaldırımların kullanımı başka bir sorun

kaldırımların %80 i dukkan raflarından vs den kullanılamaz hale gelen canım şehirlerimde sadece gideceğimiz yere ulaşma çabası içindeyken
türlü trafik vadireleri atlatarak heyecen tutkumu gidermeyi istemiyorum

Olurmu Aykan, Amerikalılar ne demiş "Bziler tesadüfen Ölüyoruz, Türkler Tesadüfen Yaşıyor"....
Dünya da kaldırımda yürürken Traktör tekerleğinin Kopup hızla kaldırımda yürüyen kişiye çarpıp öldürdüğü kaza hangi ülkede olur??? Tabi ki TÜRKİYEMDE....

Gülermisin????? AĞLARMISIN??????????

Her gelen belediye başkanının ilk yaptığı şeylerden biri kaldırımları yenilemek (yandaşları nemalansın diye), hatta bazıları bu işi beleldiye dönemleri boyunca 2-3 defa yaptıkları bile görebiliyoruz.

Yüksek kaldırımlar bunları artık kabullendik diyoruz. Birde bu kaldırımlara göstermelik rampalar yapıyorlar ya. Bakın bazı rampalara; eğimi standart ölcülerde değil, rapanın sonuna bir bakıyorsunuz önüne bir beton duba koymuşlar, bir diğeri tam mazgalların üstünde bitiyor, bir başkası ağaç ile yan yana....

Birde tam önüne araç park etmeleri, dükkanların çeşitli şekilde işgalleri,..

Bunların hepsi herhalde bu yüksek kaldırımlara yaptıkları rampaların tuzu biberi olsa gerek.

Bu arada tam uygun şekilde ve uygun yükseklikte yapılanlar ise park etmiş araç işgalleri ile de kullanılmmaz hale geldiği durumlarıda çok gördük.

Aykan'ın dediği gibi kaldırım lar yürünmez halde.
Esnafın vitrini haline gelmiş kaldırımlar bundan başka olarak Doğalgaz kutularının konulduğu,i elektrik direklerinin dikildiği, telefon ve trafoların konulduğu mekanlar olarak kullanlıyor.
Bir çok kaldırımıise yapıların merdiveni işgal eder durumda.
Kaldırımda yürüme imkanı bulamayan yayalar ise yollardan yürümek zorunda kalıyor.
Beceriksiz veya şerefsizler tarafından yönetilen bazı yerlerde kamu kullanımına ait olması gereken yerlerden biri olan kaldırımlar, tabiri caizise özel sektörün eline geçmiş bulunmaktadır.

Üst Alt