Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Görme sorunumdan dolayı 'H sınıfı ehliyet alır' ibareli rapor vermiyorlar!? [Soru]

KARBEYAZ09

Üye
Konular
27
Reaksiyonlar
0
H ehliyeti alamıyormusum saçmalığa bak

1- ) benim sağ gözüm net herhangi bi sorunum yok. saol gözümde ise sadece bulanıklık var yani yazıyı okuyamıyorum. ama görüyorum. 3 numara da taksam gözlük yine yazıyı okuyamıyorum sadece bulanık görülüyor.

2-) sağ kulaktan işitme cihazı kullanıyorum. ve herhangi bi sorunum yok. ve onlarda işitme cihazı kullandıgın için herhangi bi engel yok dediler.

ama sol gözümdeki bulanık sebebiyle bana H ehliyeti veremiyor üstelik b ehliyeti de alamıyorum. diyorlarki ortopedikle alakalı. ortopedikler alablir. bacağı kopan bi engelli vatandaşımız arabayı nasıl kullanacak. bunlara hak var da neden bize yok. ve üstelik sartlara baktıgında %90 engelli olan engelli nasıl oluyorda h ehliyeti alabillir. daha doğrusu gümrük için araba alablir sonucta o kullnamıyor.

sizce doktorlar yanlısmı?

sadece sol gözümde ki bulanıklık sebebiyle bana b ehliyeti vermediler. ve h istedim. h ehliyeti alaamzsın diyorlar. ortopedikler alırmıs.

bana önereceğiniz doıktor veya hastane varsa yardımcı olursanız sevinirim.

YARIN SON GÜN SAĞLIK RAPORU İÇİN LÜTFEN YARDIMCI OLUN BANA...

msn: salim.olcay@hotmail.com istanbulda yasıyorum. bankacıyım.

Herhangi bir özel hastaneden de alabilirsin bu raporu. Genellikle, sürücü kursunun sürekli çalıştığı hastaneler daha bir kolay oluyor. Tabii her şeyden çnce görme defrecenizin sürüş için yeterli olması gerek.

abi sağ gözüm cok net görüyor. sadece sol gözümde bulanıklık var. yazıyı okuyamıyorum ama görüyoırum insanları hangi yöne hareket edebilirim onu da görüyorum. sürüş için yeterli bu ya.

http://www.trafik.gov.tr/mevzuat/mevzuat_kanun_ve_yonetmelikler.asp#

burada görme için madde var. tek gözü görmese bile ehliyet alamıyor mu burada? alıyor gibi okudum . ama benim körlükte yok cok şükür ne renk körlüğü var nede gece körlüğü anlayamadım valla... bu durumda bile alamıyorsam.

düzeltmeli(gözlük kullanarak) veya düzeltmesiz olarak bir gözün görmesi 2/10 dan aşağı olmamak şartıyla her iki gözün görme derecesi toplamının 10/20 olması halinde ehliyet alabilirsiniz.

B sınıfı Monoküler ehliyet aldım, ama sorun var...? [Soru]

B sınıf ehliyet alabilir ibaresi aldım ama bi sorunum var.

1- ) sürücü belgesi aldıktan sonra her sene sağlık raporu mu alcaz ne kadar sacma. böyle bir uygulama mı var. her sene sağlık kuruluna para ödeye ödeye canım cıkar.

2-) monoküler B ehliyet aldıktan sonra düzelme olursa gözümde monoküler yazısını kaldırabilir miyim.?

3-) araclara monoküler yazısını asmak istemiyorum sizce ne yapmam lazım. plakaya da damga vuruyorlar mı yapıskan mı oluyor özel plaka mı?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

1- Yapacak bişey yok
2- Evet kaldırabilirsin
3- Monoküler işaretini asmak zorundasın. Aksi halde yetkisiz araç kullanmaktan ceza yersin.

Re: B sınıfı Monoküler ehliyet aldım, ama sorun var...? [Soru]

Sağlık kurulu raporuna para vermek zorunda değilsin.Bununla ilgili genelge var.

para vermem ama doktor aksine karar verirse kıcıklık yaparsa ne olcak. bu doktor verdi öteki vermezse ne olcak merak ediyorum. o zaman ehliyetim elimden alınır mı bu sefer.

hastalığına göre aldığın ehliyet senin doğal hakkın.Neden elinden alsınlarki?

monoküler B ehliyeti için her yıl mı sağlık raporu alcaz yoksa 1 kereye mahsus mu? o zaman neden Normal B ehliyeti alana deilde bize yapıyorlar ugrastırıyorlar. eziyet deil mi? haksızlık deil mi ? bence toplu imza kampanyası baslatabiliriz. tabi ki sizlerinde yardımlarıyla olabilir.

ancak suınu da anlayamadım. para kesin alıyor mu almıyor mu? istesem vermeyebilirim di mi sağlık rapor parası? her sene oldugu için.

1 - sağlık rapor parası almayan hastaneleri yazarsanız sevinirim.

2 - araba benim adıma olmadıgı için baskasının aracını kullanabilirmiyim. monoküler işareti olması sartmı baskasının aracında? sadece kendi üzerine arabası olana mı gecerli bu monoküler işareti. aydınlatırsanız sevinirim.

Sağlık kurulu raporunda raporun ne zamana kadar geçerli olduğu yazılır.
Para ödememe konusuna gelince göndereceğim genelgenin bir nüshasını yanına al ve göster.Hangi Devlet Hastahanesine gidersen git rapor için para ödemezsiniz:
www.engelliler.biz/haklarimiz/oskhg.htm

Üst Alt