Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Görme engelli olduğunu bilmiyormuş!

alis

Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Geçenlerde bir arkadaşımla engellilerle ilgili sohpet ederken bir akrabasının 30 yaşına kadar kendisinin görme engelli olduğunu bilmediğini söyledi.herkesin böyle olduğunu zannediyormuş.
Ailesi ve çevresi bunu kendisinden gizlemiş. Fakat derler ya 'çocuktan al haberi'ufak bir çocuk kendisine -abi sen niye görmüyorsun? Demiş.görme engelli olduğunu böyle öğreniyor.

Inanmıyorum ailesi böyle bir durum olduğunu kendisinden saklamış mı yani????ne kadar kötü bir olay...şaka mı bu şimdi?o adamcağızca bunu anlayamamış mı?hadi çok mühim bir hastalık olur ölümcül mecbur kalırsın ömrümü rahat geçirmesi adına...hastada zaten bunun bilincindedir :!: Ailesi gerçeği saklayarak hatanın en büyüğünü yapmış!gerçeklerden asla kaçırmaz :!: :!: :!: Adam bunu öğrendiğinde ne yaptığını çok merak ettim doğrusu...birde hiç doktora gitmedimi 30 yaşına kadar hiç bir doktor demedimi sizde şu şu şu rahatsızlık söz konusu... :?: Ben çok şaşırdım açıkçası...adamcağızında anlamaması bir garip sonuçta göz bu eğer ileri derecede değilse hiç görmeme gibi bunu nasıl anlayamadı bulanık görür ne bilim eğer hiç görmüyosada ay şaşırdım ya cidden hiç duymadımı yanında biri konuşurken
_a çiceklere bak ne güzel açmış :!: (hiç görmüyosa)
ben neden görmüyorum diye bir soru yöneltmedi......
Enteresan bir olay acaba ne kadar bu durumun farkına varmadı sanırım doğuştan olsa gerek....30 yıl bu gerçeğin saklanması gerçeği bilmesinden daha kötü :!:

şirine arkadaş inanki şaka değil bu.senin soduğun soruların daha fazlasını ben sordum arkadaşıma,bulunduğu yer köy bu köy de hepsi yakın akraba,doktorluk durumuda çok ufakken olmuş.ufak tefek rahatsızlığı içinde götürmemişler.annesi bunun gizlenmesi için çok çaba sarfetmiş.ama öğrendiğinde şok geçirmiş inanamamış.ve tabiki önceden yaptığı bir çok şeyi yapmamaya başlamış çekinmiş. :!:

Yazık tek kelime ile yazık gerçeğin saklanması onun rahatsızlığından çok daha fazla etkilemiş....aile vicdanıyla baş başa kalmalı kesinlikle :!: Yaptığı bir çok şeyi yapamamasında ailesinin çok payı var :!: Psikolojisini bozdu :!: şimdi asıl annesi gerçeği gizlemesinin derdine yansın :!: Otursunda :!:

bence kessin bir yanlış anlama var, mümkün gibi gözükmüyor, ne yani adam tam körme engelliyse ve ona görme engelli oldupu söylenmemişse demekki o adam herkesi kendi gibi biliyor. hayde tamam diyelim ee peki bunlar nasıl ona yardım ediyorlar, bazı konularda ona yardımcı olmak lazım. demez mi bu adam yaw siz nasıl bana yardı edebiliyorsunuz şunu-bunu yapabiliyorsunuz...
bence size yanlış aktarılmış.

Arkadaşımla dün tekrar görüştüm.yazdıklarım doğru,inanılır gibi değil ama duymayı ğörme olarak algılatmışlar.kendisine(akşamki film'i izledin mi?dediklerinde duduklarını;evet izledim)diyormuş.kendisine elbette yardım ediliyormuş,bunu günlük yaşamın doğal bir parçası olarak algılatmışlar.zaman zaman kendisiyle ilgili çelişkiye düşsede böyle olmadığını,herkesin kendisi gibi olduğunu söylemişler.korkunç bir şey ama gerçek.

alla alla ne günlere kaldık valla ne yazacağımı şaşırdım inanılır gibi değil :( sanki şimdi dahamı iyi oldu neden gizlemişlerki ailesi şimdi daha çok etkilenecek :(

ilginç ya o yaşa kadar bütün insanları kendisi gibi sanmış..
şu an için geçireceği şokun ardından onun için değişen birşey olmayacak ki...yani o şok haricinde bilsede bimesede onun için aynı olacak..belkide bilmeden yaşamak daha güzeldir ya....
benim öğrencilerimde aslında duymanın konuşmanınne demek olduğunu bilmedikleri için bütün çocukları kendileri gibi düşünüyorlar......doğal geldi bana....
tabii benimkiler büyüdükçe farkediyorlar...

Hiç inandırıcı değil...
Köyde de olsa,sığırları,koyunları biliyor,onların nasıl karın doyurduklarını,birinin onları sabahtan akşama kadar dağlara,otlaklara götürdüğünü,akşam olunca hiçbir kayıp vermeden tekrar getirdiğini.....
Köy hayatının vazgeçilmez günlük konuşmalarından olan tarla,bahçe,ekim,hasat vs gibi şeyleri duyuyor,bunların tamamını kendisinin yapamayacağını biliyor...
Önüne gelen ekmeğin neden yapıldığını,hadi hamur yoğurmak tamam da,fırına gitmek gerektiğini,fırını yakmak,temizlemek,hamuru sıcak fırına vermek ve piştiğini gözlemleyerek çıkarmak gerektiğini biliyor ve bu sürecin tamamını da kendisinin yapamayacağını da...
Hele hele ''akşam ki filmi izledin mi'' sorusuna da ''izledim'' diyormuş,yani tecrit edilmiş bir durumda değil,tv izliyor.
Peki nasıl oluyor?..
Bütün programları izleyip,zararsız kısımları kaydedip,adama banttan mı yayınlıyorlardı?..
Neresinden bakarsak bakalım,mümkün olmayan bir durum.

Ufukalp,

Adam duymayı görme olarak algılamış. “Akşam ki filmi izledin mi?” dediklerinde, duyduklarına istinaden “Evet, izledim” diyormuş. Adam 5 duyu organı değil 4 duyu organımızın olduğunu sanıyormuş. Dokunarak algılamayı, koklayarak algılamayı ve tüm algılamaların bütününü görmek sanıyormuş. Ve herkesi kendi gibi sanıyormuş.

Şimdi birisi yarın sana şunu söylese: "Aslında her insan istediğinde uçabiliyor, bir tek sen uçamıyorsun." dese, ne hissederdin?

[SIZE=1]Yöneticilere not: Bu başlık altında yaklaşık 2-3 yıl önce bir yazım vardı, daha dün burada duruyordu. (Dün okumuştum yani) Yukarıda yazdıklarıma benzer birşeyler yazmıştım, anımsadıklarımı tekrar yazmaya calıştım. O yazı neden ve niye şimdi kayboldu?[/SIZE]

İNANMIYORUM ..BÖYLE BİRŞEY OLAMAZ.

o köye hiç mi dışardan biri gelmemiş.hiç mi o kişi köy dışına çıkmamış.bu kişi evli değilse sormamış mı diğerlerine siz nasıl evlendinizde ben niye bekarım diye.herkes kendi işini kendi görürken siz bana niye yardım ediyorsunuz dememiş mi?hadi etrafındaki herkes onu kandırabildi diyelim..o köyde hiç mi çocuk yoktu?çocuklar dan biri mutlaka söylerdiona görmediğini..büyükler kadar duyarlı olamazki çocuklar

elini hiç mi yüzünde gezdirmedi bu kişi.gözlerinin olduğu yeri bu nedir diye sormadımı? çevresindekiler buna nasıl cevap verdiler peki çok merak ediyorum.

nerden bakarsanız bakın tutarsızlıklarla dolu bir olay ve mantıksız..

Görme engelli arkadaşımızın İzlediği(duyduğu) dizilerde mavi gökyüzünün inanılmaz büyüsü dendiğinde gökyüzünün mavi olduğunu duyarak gördüğünü söylemesi tuhaf olurdu.Bence inandırıcı değil.Kaldı ki Tv izleyen görme özürlü birinin duyma görme arasında ki farkı anlamasını sağlayacak bir sürü program,yarışma,belgesel vs. var. hiç inandırıcı değil.

A.Geyik,ben filmi izledim demesinde tutarsızlık görmedim.
Bahsettiğim tutarsızlık şu;madem tv var ve izliyor,bu kadar dünyadan bihaber olması mantıksız.
Ve aklıma ilk gelen verdiğim örnekler....
Baştan aşağı hiçbir tutarlı yanı yok.

Arkadaşlar, olaya neden sadece bu yönünden bakıyorsunuz? Diyelim bu olay uydurma bir hikaye ya da kurgu ya da bir film sahnesi... Bu hikayeden ne algılıyorsunuz? Bırakın hikayenin inandırıcılığını ya da yalan olmasını.

Belli bir süre farkında olmamak, sonrası farkındalık... Öncesi ve sonrası...

"Thuruman Show" filmini izleyenleriniz var mı?

Burada gerçek olduğu iddiasıyla yayınlanmış bir vaka var ve biz de bunu gerçekçiliği hakkında yorum yapıyoruz,gayet normal.

olay doğrudur

benim babamda AMA 30 yıldır görmüyor sonradan.
ama doğuştan AMA olan çok tanıdığımız var.
bu bir insanlık suçu bence cahillikten başka hiçbirşey değil zor olduğunu biliyoruz ama gizlenmez kişini öz haklarına müdahele edilmesi insanlık SUÇUDUR.insan tek gözünün bile ağrısı olmadan kör olduğunu anlayamaz.
çünkü 2 gözü gördüğünü tek gözde rahat görür.

saklamak neyi deyiştiriyorki birgün gerçek ögrenildiğizaman yıkılması içinmi.
30 yaşına kadar hiç sokağa veya bir yere gitmemişmi nasıl oluyorda 30 sene sonra fark eddiliyor.
inanılması güç ama engeli çocugunu saklayanlar var ama nereye kadar

Üst Alt