Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Geçen ay sol diz altı amputasyon oldu. Nasıl bir protez önerirsiniz?

cetobaskan

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba Arkadaşlar;

Ankara'da oturuyorum. Sol ayağımda doğuştan oluşan tümör kan dolaşımını engellediği için bir ameliyat yağıldı enfeksiyon bulaştırdılar ve artık ayağım kararmaya başladı. Ve ağrılarım artık geceleri uyutmayacak derecede artığından dolayı geçen ay sol diz altı amputasyonu yapıldı...

Benim sormak istediğim;

- Özürlülük raporu nasıl alabilirim, ne yapmam lazım, oran ne kadar olur sizce?
- Protez için nasıl başlamalıyım. Firma, malzeme vb.? Ne tavsiye edersiniz? OTTOBOCK ismini çok duydum. SSK kurumum 1,150 ytl. ödüyormuş. Silikon linaer sistem den bahsettiler ona da SSK haricinde 1,000 EURO istiyorlar...
- Bana ÖNERİLERİNİZ ne olabilir başka?

Herkese şimdiden teşekür ederim.
Hepinize Geçmiş olsun...
Her şey GÖNLÜNÜZCE olsun!!!

Saygılarımla;

merhaba

geçmiş olsun demiyorum çünkü geçmiyor

Ankarada bu işi bilen bir ayagı ayrıca protezli bir usta var onu bul en onemlisi güdügün girdigi yer yani soket ilk önce ecici bir soket yapılmalı çünki protezi giydikten altı ay sonra güdügün öyle bir zayıflayacakki bidaha giyemiyeceksin..tam yürümeye alışmışken böyle olacak.. soket konusunu anlaş 6 veya 9 ay icerisinde mutlaka yenisini yaptırma için..silikon ise senede bir çöp oluyor ama deyiyor randımanlı oluyor.. ortalama silikon fiyatı 800 ytl ..taban konusunda en iyisini al 10 15 sene götürür otto book enpahalısı bu..protez yaptırır ken kurtlar sofrasına girdigini hiç bizaman unutma...

ben istanbulda hayat ortapediyi taf siye ediyorum arkadaşa bana ulaşırsa yardımcı olurum artı devlet dizaltı kesik bacaklıya ne vergi indirimi veriyo nede sakat sayıyo emekli olmasıda hayel malulen tıpkı benim gibi imel adresim suskun.tg@hotmail.com tagıçeçe

Bende sol dizaltı ampütasyon oldum 2006 yılında,ilk protezimi hayat ortapediden yaptırdım,ne işçiliklerinden nede kişiliklerinden memnun kaldım,ikinci protezimi başka bir firmadan yaptırdım,bana vermiş oldukları güven sayesinde son protezimi de slikon lieener olarak aynı firmadan yaptırdım.
Sana tavsiyem kimsenin yöneltmesiyle bir yerlere gitmemen,iyice araştırmadanda protez yaptırmaman.Yoksa canın çok yanar ve rahatsızlığının artmasına vesile olursun.Benim ilk protez deneyimimde neredeyse ayağımın geri kalan tarafıda çürüyecekti,zamanında önlem aldığım için şu an sağlığım çok iyi durumda.
Avanta peşinde koşan insanlardan kendini sakın.

ŞANSA ne ÇIKARSA

forsa akadaşım yazmış ya hakikatten kurtlar sofrası.

Şunu fark ettim gerçektende sizin sağlığınız ya da proteziniz olmuş olmamış, güdük yeriniz yara olmuş, iyi yürüyemiyormuşsun adamları hiç ilgilendirmiyorlar.

Bu da maalesef kişilere yaklaşırken güven duygularımı köretti. Kime, nasıl inanacağın şüpheli konumda...

İlk protez yaptıracak olmamda bana dezavantaj.

Sanırım protez yaptırırken ya Allah Bismillah şansım varsa protezim olur olmazsa başka yaptırırım dicem.

Ben ayağıma özel ayakkabı yaptırıyordum 150 ytl. verip olmazsa başka yaptırıyordum giden 150 ytl. oluyordu. Ama protez öyle bir şey değil ki. Mali durum deseniz zaten kötü. Ama şans dicez. Şansımız yoksa da uğraşıcaz.

Allah herkese kolaylık versin.

Cevap yazan arkadaşlarıma teşekür ederim.

Umarım öneriler devam eder. 2,5 ay rapor sürem var. Bakalım...

Saygılarımla;

arkadaşım öncelıkle geçmiş olsun henuz protez kullanma aşamasında değilsın üç ay geçmesı gerekiyo ott bock ithal malzemedir ama yerlı malzemeyle hiç bı farkı yoktur kanmayın boyle şeylere frk vermeyın slikon lner protezı her doktor yazmaz ama devlet verıyo ama ilk defa kullancağın için fark kesınlıkle vermeyın ben sana kodunu vereyım o şekılde rapor çıkar ozaman fırma yapmak zorunda tekrardan geçmiş olsun

Oncelikle gecmis olsun.Yasamınızı elbette etkileyecek bir surec ama binlerce sizin gibi protez kulanıcısının oldugunu,buyuk cogunlugunun eski sosyal hayatlarına sorunsuz geri donduklerini hatta paralimpik olimpiyatlarında dizaltı protez kullanıcısının 10.70 sniseyle Dunya rekoruna sahip oldugunu bilmenizin yararlı olacagı fikrindeyim.
ft
Dizaltı protez lerinde tartısmasız en onemli kısım soket yani bacagınızın sekline gore hazırlanan sert kılıf.Dermotolojik bir mani,deformatik-sekilsel bir engel olmadıgı surece silikon soft soket sistemi ilk seceneginiz olabilir.Belki ileride beklentilerinize de baglı olarak Harmony(Vakumlu Soket sistem)ni dusunebilirsiniz.

Soket ve ayak parcasını birbirine baglayan adaptor kısmıdır.Bu kısımda acıkcası yerli ve ithal in cok keskin bir farkı yok.Fark daha cok soket ve ayak parcasında.Gunumuzde hangi ürünün uygun olacagını belirlerken ne kadar paranız var,ne yapacaksınız gibi sorulardan cok standardize edilmiş ürün secim sablonları mevcut.Yas a,aktivite seviyesine gore kullanabilecegimiz soket ve ayak seceneklerini elemine edebiliyoruz.Dolayısıyla egitimli,egitime yatkın ve en onemlisi tek gayesi olabildigince para kazanmak olan bir yere gitmezsseniz sizi belirttigim cercevede yonlendireceklerini dusunuyorum.

-Gecici soket ilk proteziniz oldugundan muhakkak olmalı ama ne kadar surer,ne zaman kalıcı protez hazırlanır gibi soruların net yanıtı bulunmamaktadır.Operasyon sonrası bandajlama,egzersizler,diet programınız sureci etkileyecek unsurlardır.Gecici protez uygulamasına pararlel kalıcı soket ve silikon liner sisteme gecis yapılabilir.Yazılacak daha bircok sey var ama isterseniz sorularınıız yanıtlamak yontemi daha faydalı olabilir.Ozelden mesaj atabilirsiniz veya bu baslıgı devam ettirebiliriz.

DİPNOT:Operasyuon olan tarafı olabildigince bukulu tutmamaya calısın.Oturdugunuz anlarda duz tutun.

ibrahim arkadaşın son söyledigine mutlaka ama mutlaka uy ve bandajsız sakın bırkama sadece banyo yapacagın zaman cıkar..bandaj dizin bitiminden kapalı bir el kadar yukarda olmasına özen göster bandajı..
not: 24 ayakadar rapor ala bilirsin tabi doktora ve senin gürüdüne kalmış
güdügüne kuvet arkadaşım

Arkadaşım benim her iki ayagım ampute diz altı..kulladıgım protez sistemi harmonyi ...ben şimdiye kadar sulf soketli ... kulladım silikon liner kulladım ama harmony gibi degil hiç biri..

Saglam insan kadar yürüye bilmek herkesin hakkı ...

ortepedici arkadaşlar yerli yapılmış mazeme ile ital arasındaki fark benim saglıgım başka fark yok......... artık bende buranın takipcisiyim ...

arkadaşlar diz altı ampute olan herkese söyleyin iş kazalarına ssk ödüyo... bunu bütün ssk lılara ödemesi için herkes biyerlere yazı yazsın .. bu protez terletmiyo içinde oynama yapmıyo acık yara varsa hava almadıgı için yarayı kapatıyo...

Rabbim yardımcımız olsun

bulutluu@hotmail.com

0554 316 50 13

kafanıza takılan her soru için msn den veya tel numaramdan ulaşa bilirsiniz...

biz engeliler böyle yerlerde birlik ve beraberlik saglarsak türkiyede yapamıyacagımız hiç bir dert kalmaz..

engeliler bize teşekkür ediyorum...

ortapedi

arkadasım aydınlattıgın ıcin tesekkür ederım seninle arkadas olmak isterim ben sag diz altı amputesyonu gecirdim senden oğrenecegim cok sey var

msn.gezgin.4535@hotmail.com selam

Hayrettin abi en kısa sürede inşallah sende harmoyi proteze kavuşacaksın.ben şimdiye kadar 14 kişiye örnek oldum umarım 15 sen olur dualarını alırım...

Benim eşimde gazi sol bacak diz altı ampütasyon yapılacak , sormak istediğim ,, bir insan protez bacakla neler yapabiliyor ?? Gün içinde çıkarmak zorunda kalıyor mu ? Çok durduğu zaman ağrı yapıyor mu ? Mesela protez bacakla uyuyabiliyor mu ? Duş alabiliyor mu ? Yemeğe oturduğunda dizini büküp yemeğini yiyor mu ?protez bacakla kaç saat yürüyebiliyor mesela ?

Üst Alt