Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Gaz sorunu yaşayanlara çözüm önerileri..?

hüso41

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
sadece belden aşası spastik olan bi bayan YELLENME KONUSUNDA BİLGİ ALMAK İSTİYOR... Yellenme konusunda sıkıntısı var... sesli yellenme oluyor ve tedavisini bulamıyor bu konuda bilgisi olan veya bi metot bilen varmı bilgi verirseniz sevinirim

Yediği şeyler gaz yapıyor olabilir. Bir de üşütmek, ceyranda kalmak. Yemek alışkanlıklarını değiştirmeye çalışsın. Ayrıca gaz önleyici ilaçlar da vardır heralde. Doktora gidip bu konuda yardım isteyebilir...

Ve eğer bundan kurtulamıyorsa, yapabileceği tek şey, yalnızken gaz çıkartmaya çalışmak... Bu şekilde içerde gaz birikmemiş ve istemediği zamanlarda böylesi bir sorunla karşılaşma riskini de azaltmış olur...

Doktorlar sen yarı felçli yani belden aşası spli olduğun için istemsiz gaz çıkarma olması normal ve yapıcak bişey yok demişler bende diyorum ki aynı sorunu yaşıyan ve çözen arkadaşlar vardır belki...

İstemsiz çıkar, ona bir şey demiyorum. Ama sonuçta o gazın oluşmasının da bir nedeni var... O nedeni kendisi keşfedip ortadan kaldırmalı. Ben ısrarşa yemek alışkanlığındandır diyorum. Yedikleri içinde "bu gaz yapabilir" dediği şeyleri sırayla hayatından çıkartsın. Deneye deneye neyin gaz yaptığını keşfedecektir...

Ve tekrar olacak ama, gaz birikiyorsa, bu dışarı çıkacak. Bunun başka yolu yok! Onun için, kendi başınayken gazı dışarı atmaya çalışmak, sonrasında raht etmeyi sağlayacaktır...

sürekli oturuyorsa hareketsizlikten, hızlı yemek yemek.gazlı içecekler ve yiyecekler yapar.eğer bunları yapıyorsa gazlı içceklerden kesinlikle uzak duracakmümkünse erik yiyecek ve erik suyu içme baksın.kaysı incir bunlar çok iyi gelir.bol bol su içsin.beyaz ekmek yerine tam bugdaylı ekemek yerse bagırsaklardaki gazları bir sünger gibi çekecektir ama ekmek yedikten sonra bol bol su içmeli yoksa kabızlık yapar.beyaz un şeker tuz bunlardan uzak durmalı.nedeni ise yağ yaptığından özellikle kabızlık ve gaz sorunu artacaktır.
.

Anadolu'da yaşayanlar bilirler...gaz sorunu en çok da yenidoğan bebeklerin sorunudur....Anneler yemeklerinde kimyon tüketirlerse annede gaz sorunu minimuma iner....., kimyon'un etken maddesi anne sütüne geçer, bebek te emdiği zaman bebege geçer,bu seferde bebegin gaz sorunu giderilir, yani mide deki asit ve baz dengesizliğini nötrleştirir..... asitli yiyecekler mide ph'ı düşürür mide içerigini asidik yapar sorun çıkar.... baz seviyeside yükseldiğinde sorun olur...mide ph'ının nırmal standart seviyede oldugunda sorun olmaz...
bizde bunu KİMYON ile (günde 2 defa yarımşar çay kaşıgı yemeklerle beraber tüketiriz) minimuma indiririz.

Allah şifa versin.

konuyla alakası yok lakin 1 kaç gündür mide bulantısı ve baş dönmesi çekiyordum doktora gittim hamilemiyim dedim gülüştük vs derken... gazım olduğunu bununda mideye bağırsaklara basınç uyguladığını söledi yani yemek bile yiyemezken lahman önerdi hayır yapmam dedim o günsıcak sulara sarılı bi şekilde yattım ve sorun çözüldü... yani demem o ki şükür dışarı çıktığına varsın sesli çıksın tabiki çözümü varsa araştırsın lakin... dediğim gibi konuyla alakasız dahi olsa sölemesi ayıp yellenmeye bile şükrettim 2 gündğr

Aşırı yemek ve meyve gaz yapar.Bir neden de bunlar olabilir.

Merhaba;
Gaz sorunu bende de hat safhada.. yaşım 46.. 2 yıl önce emekli oldum.. Diyabet+ht+psikiyatri+nöroloji hastasıyım... Gaz şikayetlerim emekli olduktan yaklaşık 6-7 ay sonra başladı.. Konu ile ilgili olarak son 1,5 yıldır özel ve devlet hastanelerinden olmak üzere 12 tane dahiliye + 3 adet gastroentoloji doktoruna gittim.. Hepsinin vardığı tek nokta ve koydukları teşhiş İBS.. Yani strese ve hareketsizliğe bağlı bağırsak sendromu..
Çok araştırdım.. Bu rahatsızlığın tedavisi biyolojik olarak mümkün değil.. Çok şeyler denedim. Kutu kutu haplar içtim.. Bitki çayları vs.. Neler denedim neler ?.. Stresli olmadığım ve hareket ettiğim zaman sorun % 70 oranında azalıyor. Zaten gittiğim tüm doktorlar da bunu söyledi..
Bol bol hareket edeceksin , bağırsakların çalışmıyor. Çalışmadığı için de yiyecekler sindirilemiyor ve sindirilemeyen yiyecekler de gaz oluşuma neden oluyor.. Sabah akşam 40 dk yürümeye başladım.. Yürüyüş parklarında bulunan spor aletleri ile çalışıyorum.. Kendimi bol bol dışarı ve insanların bol ve hareketli olduğu yerlere atıyorum... 4-5 gün içinde hiçbir sorunum kalmıyor.. Nasılsa iyileştim deyip de bir süre sonra bunları kestiğim zaman müthiş gaz yine başlıyor ve kabus geri dönüyor..
Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile rahatsızlık bağırsakların çalışmamasından kaynaklanıyor..Çünkü hareket yok.. Hareket olacak ki bağırsaklar yiyecekleri emecek çözümleyecek ve gaz oluşumunu engelleyecek.. Kardeşimizin hareket sınırlaması olduğundan kendisine en büyük tavsiyem (Başka rahatsızlıkları yoksa - diyabet vs) önce moralini max. seviyeye çıkarsın.. Hayatta olma nedenini ve kendisinden daha ağır olan hasta arkadaşlarımızı düşünsün bir an... (Her zaman değil tabii)... Bu işin manevi boyutu..
Biyolojik boyutuna gelince de ; gaz için en kuvvetli bitki KEKİK, REZENE, ANASON, PAPATYA dır...
1 litre suya 1'er tatlı kaşığı bu bitkilerden koysun ve çay demler gibi demlesin.. 10 dk demlensin. Sonra süzsün ve her yemekten 1/2 saat sonra birer su bardağı içsin.. Bunu en az 6 ay yapmak zorunda... Yoksa benim gibi olur ...
Diğer tıbbi tedavi ise ; onlarca ilaç kullandım hiçbirinden fayda görmedim.. Bir doktor bana tranko-buskas önerdi.. Bu ilaç mercimek kadar... Hem antidepresan vazifesi görüyor,hem de bağırsaklardaki tüm gazları bir araya toplayıp toplu şekilde atılmasını sağlıyor.. Valla ne yalan söyleyeyim bu ilaç bana İLAÇ GİBİ geldi :) Ancak bağımlılık yapar diye yazıyor.. Olsun varsın yapsın.. Benim rahatlamamı sağlıyor ve sağlık bakanlığı izin veriyorsa sorun yok.. Her yemekten sonra 1 tane alacak.. Etki süresi 4-5 içinde oluyor.. Değişikliği kendisi de farkedecek.. Bunun dışındakiler bana fayda sağlamadı..
Yiyeceklerine çok dikkat etmesi gerek.. Gaz yapıcı özellikle meyvelerin bir kısmından uzak durması gerek.. Yoğurt olarak prebiyotik / probiyotik kulllansın.. Hazır yoğurt kesinlikle yemesin.. Çay kahve içmesin. Bunun yerine kayısı hoşafı, kara erik hoşafı tercih etsin.. Şekersiz olsun.. Çünkü şeker de gaz oluşumuna neden olur.. Kepekli ekmek fazla yemesin.. Kepek vücudun suyunu alır ve bağırsakları kurutur... Bu da gaza neden olur.. 2 gün normal ekmek yiyorsa 1 gün kepek yesin.. Mümkünse her gün aynı saatte WC ye gitsin.. Kendisini alıştırsın..
Bunların hepsini uygularsa (En az 6 ay) emin olun ki rahatsızlıklarının çok büyük oranda azaldığını görecek.. Rabbim şifasını verir inşallah.. Geçmiş olsun..

Seranko diyabet olunca sindirim sorunları oluyor malesef.Diyabet koçu sitesinde yeşil bir içeçecekten sözediliyordu bir bak istersen.

Teşekkürler... Genelde bitki çayı içiyorum zaten.. Ama diğerlerini yani ticari amaçlı olanları denemedim.. Denemek de istemiyorum.. ABD den geliyor,içinde ne olduğu belli değil...

http://www.hastane.com.tr/saglik/hassas-insanlarin-hastaligi-spastik-kolon.html
seranko arkadaşım 6 ay çok uzun süre ben çatlarım ya :))
kabız olanlara benim tavsiyem incir yaprağı 5 dk kasynatıp içtiğinde ertesi gunu çıkıyon bağırsakları hareketsiz olanlara benim daha önceden birkaç sefer kullandığım kara helileyi tavsiye ederim akşam yatmadan önce 2veya3 karahelileyi havanda kırıp ağzımda biraz çiğnedim su ile yuttum bağırsask kendisi kasılıyor sen fazla güç sarfetmiyorsun
kendisi dışkıyı atıyor erdem yeşilada hocamız 1 bitkiyi denerken 1 ay denemek gerektiğini söyluyor ben okadar yyapmadım bir denemenizi tavsiye ederim ewet bağırsaktaki gazın çıkmasıda güzel şey gaz fazla olunca bağırsak düğümlenmesi dedikleri şey çikişi kapatıyor benzetmek gibi olunca kıçına kazık sokulmuş gibi oluyor insan bilmeyince korkuyor bunu önlemek için havasını ağızdan alıcan yani geğiricen :=)))

ayshe;

Merhaba;
Koca bir binayı yapmak nasıl ki yıllar alıyor , yıkmak ise 5 dk sürüyor işte bu da bunun gibi bir olay... Vücud kendini yıllardır çalışmaya efor harcamaya yürümeye koşmaya hareket ettirmeye vs harcamış... Eeee.. Sonra emekli olunca (Kendim için bahsediyorum) herşey birden stop... Ya da % 80 aktivite azalması.. Doğal olarak da tüm organlar hep bir ağızdan HEY NE OLUYOR YA ? diye haykırmaya başlıyor ve yavaş yavaş onlar da kendi kabuklarına çekiliyor... Hal böyle olunca da 40 yıldır harıl harıl çalışan vücut bir anda depresyona giriyor ve savunma mekanizmasını çalıştırıyor (Tabii çalışırsa)... Bütün tip doktorları şunu söyler.. BİR CANLININ BAĞIRSAKLARI BOZUKSA TÜM ORGANLARI BOZULMAYA YÜZ TUTMUŞ VEYA TUTACAKTIR... İşte bu nedenle bağırsak tedavisi en az 6 ay sürüyor.. Benim de kullandığım tıbbi ilaçlar ve bitkisel çaylar var.. Ama sürekli kullanamıyorum bir süre sonra bıkkınlık vermeye başlıyor.. Tedavi süreci uzun ama emniyetli.. SABIR ACI , MEYVESİ TATLIDIR ..

merhabalar herkese*
seranko anlatım tarzınız güzel bende gaz yapıcı gıdalar yemesemde gaz oluyor ailemin diğer fertlerindede bu var kalıtsal hastalıktan kaslar güçlü değil dolayı. kekik demişsiniz bendebir ara k ullandım fakat fazla kullanmakda zararlı galiba çünkü asideteyi arttırdığı için bağırsakda ülsere sebeb olabilir kardeşim ülseratif kolit bu hastaların dışkısnını kötü bir kokusu var bu kekikiği kullanırken buna benzer bir koku oldu bende devam etmedim 6 ay çok uzunbir süre doğru bitkiyi bulamadığınızı düşünüyorum ben. neleri nasıl kullandığınızı yazarsanz belki bunu kullananlar varsa bir umut d iye ben bırakmalarını tavsiye ederim boşu boşuna harcanan zaman para umut diyorum evet her bitki herkese iyi gelmez benim tavsiye edeceklerimde kiminize iyi kiminize kötü zararlı kiminize ne fayda ne zarar vermeyebilir bbelki doğru süre kullanmadığımız içinde olabilir. işte orası ilimdir şu dünyadaki 7 milyar insan bildiğiniz en zek i insan olsa bile bitkileri araştırsa yinede bitmez. bitkilerin yaşı insanoğlunun yaşından büyük kendilerini geliştirebilme yeteneği var.
karahelile ona hint eriğide diyolar onu kullanırken gazı engelledimi hatırlamıyorum hepsini çekip ufalanıp kavanazo koyulsa kullanımı daha kolay olur kaynatmayla uğraşmak zor iş içeriğinden birşey kaybedermi bilmiyorum. ben birde ceviz yaprağını tavsiye edebilirim ceviz güçlü bir ağaçdır ceviz yaprağını 3 dk kaynatıp suyunu şu an içiyorum gaz olayı şimdilik yok gibi ben ramazan ayında yalova cinsi ağacın yaprağını kullandım 5 veya 6 gün kullandım o zaman gaz olayını pek engellemedi egzemadan dolayı saç dökülmesi vardı o yavaşladı komşumuzun bahçesinde yetişen ceviz ağacı var onun yaprağı daha kalın yaprağ var onu kalın diye daha fazla kaynattım 4 veya 5 dk ya yakın o zaman böbreklerimin bölgesinde kaşıntı oldu böbrekler üreyi atamadığını düşünüyorum birde kaslarım sinirileri sıkıştırdı galiba kolum uyuştu bırakıp lavanta yağıyla ovdum 2 hafta kadar sürdü uyuşma geçti birazda parmak uçlarımda uyuşma var şu an belki geçicidir dk sını azalmakla geçermi bilmiyorum

bunu 2 kez kullandım bıraktım. denemek isterseniz kalın yapraklısını deneyin tahlil yaptırabiliyorsanız tam kan ve idrar tah lili yaptırın derim bir yararını zararını gözden geçirin kullanmadan önceki halinizle sonraki halinizi kıyaslayın böbrek hastalarına tavsiye edemem zararı olur gibi geliyor şimdi kalın yapraklısını kullanıyorum şimdilik iyi gidiyor gibi 1 ay yapmayı düşünüyorum tahlili yaptırabilmem benim için zor engelli olunca hastaneydi tahlildi çok zor oluyor. ceviz yaprağını yaparken bıurnumdaki kılcal damar çatlakları vardı azaldı. cmt bölümündeki ve kas hastalığında aslanpençesi bölümündeki arkdş. beni bağışlasın oradada yazmıştım bu konuda onlarada ceviz yaprağından fayda görebileceklerini yazdım onlarıda bu yazıyı tavsiye ederim okumalarını herkese anlatmak zor iş ilik veya sıcak veya soğuk bilmem hangisi kime daha iyi gelir daha iyisi güzeli daima vardır. rabbim şifa versin kolay gelsin
1 dk veya 2 dk kaynattığımızda sonuç ne olur bilmiyorum onu da yapabilirsiniz. kullandığınız yaprağıda dk. sonucuda yazarsanız herkes faydal ansanız ilim paylaşılınca çoğalır.IŞIĞIN VARSA NE DURUYORSUN KARANLIKTA SEN YAKMAZSAN BEN YAKMAZSAM BU KARANLIKLAR NASIL ÇIKAR AYDINLIĞA. RABBİM KÜÇÜKDE OLSA YAKTIM BİR IŞIK ONU SEN ARTTIR AMİN.

karahelile kitaplarda onun için hint eriği diyorlar aktarda bulursun. zeytinin yarisi kadar küçük çekirdeğinimi çıkarmışlar odunu yok. gerçi bizim bahçede yabani erik var zeytin gibi fazla dayanmıyor onuda ablam eşininde böyle dışarı çıkamadığı için bu eriği tavsiye etmiş dr. o zaman bulamamışlar

merhaba ben ceviz yaprağını kasları güçlendirip belki faydası olur diye yazmıştım 3 hafta kadar yaptım gaz sorununu tamamen geçmedi fakat azaldı basen kısmım 2 cm. kadar inceldi belki iştah azalmasındandır onu söyleyeyim dedim

Yellenme sesini kesmek için tek yolu var,Ben 12 yıldır bunu yapıyorum tuvaletten çıktıktan sonra 1 parmak uzunluğunda 2 parmak genişligin,de bir pamuğu yarıdan fazlası içine,de olacak şeklinde Makatınıza yerleştirin ve içinizdeki Gaz sessizce pamuğun arasından dışarıya çıkacaktır.Yara ve basuru olanlar Silverdin krem sürsünler rahat girer ve kanamaz.

bende çocukluğumdan bugünüme gaz sorunlarıyla yoruluyorum
en rahatsız ettiği zamanlarda miğdeye saat yönü ve tersine biraz baskıyla elinizle masaj yapın

Belki @MeTePe nin böyle inatçı mide-bağırsak gazları için farklı bir ilaç önerisi vardır. Ben de artık bu yüzden iyice depresif oldum Çare bulamamak çok kötü gerçekten

iyi pismemis yiyecekler bilhassa fasulye nohut gaz yapar kimse yazmadigi icin yazayim
fasulye hele cok meshurdur gaz yapmasi

böyle inatçı mide-bağırsak gazları için farklı bir ilaç önerisi vardır.

Bunun ilaçla pek çaresi olmaz.
Bilinen en etkili ilaç metsil'dir.

En etkili yöntem ise özellikle gaz yapan yiyeceklerden kaçınmaktır. Örneğin, süt, yoğurt, ayran gibi gıdalar, taze soğan, turp, lahana gibi yiyecekler sıklıkla gaz yapar. Kurufasülye, nohut gibi baklagillerin gaz yapmaması için 1 gün önceden ılık suda bekletilmesi gerekir. Gaz yapacak gıdalar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kişinin bunu takip edip kendi diyetini kendisinin belirlemesi gerekir.

Ayrıca kronik mide rahatsızlıkları, Helicobakter gastriti gibi hastalıklar da gaz yapar. Öyle bir durum olduğunda tedavi edilmesi gerekir.

Gaz yemek yedikten 30-45 dk sonra oluşuyor o zaman biraz egzersiz yaparsanız gazı atarsanız sonrasında çok rahatsızlık vermez. Tuvalete kendi başınıza kolay gidebiliyorsanız sabah veya akşam yemekten 30-45 dk sonra klozet oturun hem tuvalet alışkanlığı edilirsiniz hemde gaz sorunu azalır. Yani bizim vücutlarımız hasta bunu kabulllenip tecrübeli kişilerden alacağımız tavsiyelerle yaşama adapte olmak deneye deneye kendi vücudumuzu tanıyıp alışıyoruz. Ama 20 yıllık tecrübeme göre sorunların %90 ı hareketsiz yaşamdan kaynaklı kasılmalar olsun kabızlık olsun, bağırsak sorunları olsun, ağrılar vs. Size tavsiyem teknolojiye kaptırmayın kendinizi oyunlar,videolar, sohbetler, filimler vb. Alışkanlıklar bizi hareketsiz bırakıyor planlı yaşayın mesela hergün size uygun vakitlerde yapabildiğiniz egzersizleri yapın yarım saatte olsa yapın çok faydasını göreceksiniz ve egzersiz yaparken telefonu uzak tutun kendinizden 😁 yoksa istemsizce eliniz gidiyor. Az olsun ama hergün olsun bizim durumumuz da 3-5 yıl geçince her şeyi boş veriyoruz bundan sebep hastalıklarımız artıyor bu hataya düşmeyin. En büyük derdimiz de düzensiz uyku erken yatın en geç 12-1 gibi 5-6 saatlik kesintisiz uyku çoğu hastalıkları ortadan kaldırır ve daha dinç hissedersiniz. Böyle bir yaşam tarzını benimserseniz inanın çoğu sıkıntılarınız ortadan kalkar. Herkeze geçmiş olsun sizlerde tecrübelerinizi yazın herkes faydalansın.

Doktorum bana Kreon adında bir ilaç yazdı. İlacın fiyatı 447 tl :eek: Fiyatı duyunca mide asidim daha da arttı :):)

Dikkatimi çeken bir şey de bu günlerde normalde tükettiğimden fazla su tüketmeye başladım. Bunun sebebi ne ola ki? :confused:

[SIZE=3]Cümleten merhaba. Biliyorum güleceksiniz ya da kalayı basacaksınız ama profesör etiketli kocaman adam "Gaz koklayın, özellikle de bayanların gazını koklayın, sağlıklıdır" diyor. Merak edenler için haberin linkini aşağıda veriyorum.
Gaz sıkıntısı olanlara da acilen şifalar temenni ediyorum.
Selametle.
[/SIZE]https://www.yasamgazetesi.com.tr/guncel/kadinlarin-gazini-koklamak-sagliklidir-diyen-profesor-kucukusta-h220006.html

Bende cocukluktan var gaz babamdada var

Ama 10 sene kadar önce hafıza kaybı yaşadım çalışamaz oldum sinir stress gazlar dahada arttı
4 sene önce işten cıkardılar emeklilik daha zor geldi
3 yıldır çoğu zaman akşam yemeği yiyemiyorum tek öğün oda fazla olursa geriliyor bağırsaklar gaz sıkışıyor öğlen 1 dede yesem gece sabah zor oluyor
Tamamen beyinden bağırsaklara yollanan sinyalle bağırsak sendromu
3 yılın her senesi 10 ay gergin
Ama ne zaman tatile gitsem Heyecan mutluluk daha o gün akşam yemeği yediğimde hiç birşey olmuyır 2 ay daha rahat
Sonra yaşadığım mutsuzluklar gene akşam yemeği bitiyor.
Seyahat edin kendinizi heyecanlandıran mutlu etmeye çalışın
İlaçsız tedavi imkanı olana herkeze geçmiş olsun
Aylarca simflat dicetel içtim en ufak fayda olmadı

Terleme yapıyormu gaz sizlerdede

soneman

2 senedir kendimde gözlemlediğim şey benim de sıcağa karşı bir tahammülsüzlüğüm olduğu yönünde. Açık havada çalıştığım için geçen sene çalışmakta çok zorlandım. Bu sene için de şimdiden tedirgin oluyorum. İş değiştirmeyi düşünecek kadar. ''Havalar mı aşırı sıcak yoksa ben mi aşırı sıcaklıyorum'' diye çevreme soruyorum. Kimileri evet diyor kimileri ''hayır, öyle bir şey yok'' diyorlar.

*Sevgili*

Uykuna dikkat et uykudan kısarsan yorgun hissedersin buda normal bir sıcak bile olsa bunaltır seni yanında buz bulundur yada soğuk su alnına ensene koy ara ara epey rahatlatıyor. Gaz çıkmazsa terleme sıkıntı ve ağrı yapar çıkıyorsa sorun yok 😁

idosente

Çıkmasına çıkıyor ama çok sıkıntı veriyor, spazm yapıyor, aşırı geriyor, kalbimi sıkıştırıyor

En son tv de duydum bağırmak rahatlatıyor

Gercektende bağorsaklarım miğdem rahatlıyor

Evde battaniyenin altuna sokun kafanızı bağarın rahatlayın dışarda imkanınız yoksa stress için birebir

Üst Alt