Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Fiziksel engeli olmayıp %70 raporu olan biri vergisiz araç alabilir mi?

SALVATORE

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
selamlar bir arkadaşım bana
yüzde 70 oranında özürle ötv vergisi ödemeden
oto alıp alamayacağını sordu bende bir fikrim olmadığı için
danışayım dedim arkadaşın ehliyeti yok ve fiziksel bir engelide yok ne yapması lazım ?

bak şimdi fiziksel engeli yoksa araç alamaz. yani şöyle diyem sana otomobil kullana bilmasi için özel aparata ihtiyaç duması gerek. arkadaşın otomibil kullanması için bir engeli varmı

Fiziksel engeli olmayan, daha doğrusu otomobil kullanmak için özel donanıma ihtiyaç duymayan kişiler vergi muafiyetli otomobil satın alamaz.

fiziksel bir engeli yok ,eli kolu sağlam ama özürlü !neden alamıyorki
örneğin böbrek hastalarıda özürlü, ama onlar alabiliyorlar bildiğim kadarı ile , kendinin kullanmasına gerek yokki özürü varsa alması lazım değilmi kendi hiç kullanmayacak belkide, sağlam birisinin kullanması için isim vermek isteyecek ,böyle birşey olamazmı ?

%90 ve üstü rapor alırsanız olabilir. Sizinki %70 o yüzden cevap verdik.

ben bişey öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim benim kardeşim dawn sendromlu yüzde 70 özürlü ama fiziksel engeli yok uygun fiyata gümrükten yada buradan araç alabilirmiyim onun adına ve vergiden muaf gibi bi durumu varmı bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar msj atabilirmi mailime

kurmayburi, hayır, maalesef alamazsın. %90 e üzerinde rapor olması halinde alabilirdin.

mrb benim anladığım kadari ile %90 altı özrülüler için arac alımı ve ötv indirimi yok sadece aparat olursa el kol vb. özürlülerin araclarında değişiklik yapılırsa alınır benim şimdi %70 down sendrumu kardeşim var bunun için ötv indirinden yararlanamıyoruz %90 ve üzeri olması gerekiyor peki bu rapor u %90 a çıkaramazmıyız yasal olarak suç mu biraz açıklayızı cevap verirseniz çok tşk ederim saygılar kolaygelsin

evet çok doğru baya bir saçma sistem %40böbrek hastası alıyor ama biz bakıma muhtaç olan kardeşimize alamıyoruz cevabınız için çok tşk ederim

hocam şimdi biz bu kardeşimiz her yıl heyete girip sureki rapor u yenileniyordu son iki yıldır rapor sabitleştirildi daha heyete girmiyorlar biz nasıl yeniden heyete götürüp araç kullanamaz ibaresini ekleteceğiz bilginiz varmı ?

öncelikle herkeze merhabalar ismim mustafa benim 1-2 sorum olacaktı forumda arastırdım en uygun burası herhalde.3-4 gün çnciş başvusu için rapor müracaatı yaptım'' tehlikeli ve ağar iş yapamaz yüzde 60'' şeklinde rapaor sonuclanmıs.Şu an B ehliyetm var H ye çvirebilirmiyim.Fizksel engelim yok sadece kan ile ilgili bi rahatsızlıığım ayrıca göz ile ilgili Ehliyetimde Monoküler yazıyor.Aklım Cok karıstı.Trafik için sağlık raporu alacağım tekrardan herhalde her yerde birseyler yazıyor Benim ilk olarak ne yapmam gerekiyor hangi adımları izlemem gerekiyor.Şimdiden yardımlarınız için tesekkür ederim herkese....:confused:

''%40böbrek hastası ötv avantajlı araba alıyor'' böyle bir uygulama yok,yanılıyormuyum?

yukarıda mesaj yazan iki arkadaş ''bildiğim kadarıyla'' diyerek böyle yazmış.

Merhabalar,
Bu konu benim çok aklıma takılıyor, yani mantıklı gelmiyor bazı kurallar.
mesela benimde fiziksel bi engelim yok, ama genetik bi rahatsızlıktan dolayı bağışıklık çok zayıf ve ufak bişeyde hemen alıyor, bünye zayıf düşüyor.
halk otobüslerini de herkes biliyor ki mikrop yuvası, havasız, aşırı kalabalık, ve benim akciğer de buna dayanmıyor.
yani çalışmam gerekiyor ama mesai saati başlangıcı ve bitişinde bu araçları kullanmak beni mahvediyor.
benimde özel araç kullanmam gerek ama şartlar herzaman farklı işler ...
bu konuda bilgisi olan ve yol gösterebilecek birilerinden yardım bekliyom ... :(

yüzde 40 raporlu böbrek hastası vergi muafiyetinden falan yararlanamaz o nerden çıktı?
arkadaşlar mantık şöyle kurulmuş. fiziksel engelli olacaksın ki araban özel donanımlı olacak ve bu sayede vergi muafiyeti hakkından faydalanabilesin.
Ama fiziksel engelli olmayanlar için yüzde 90 sınırı çok yüksek tutulmuş bence düşürülmeli.

ÖTV indiriminden faydalanabilmek için en az %90 veyahut %40 ve üzeri aparatlı araç kullanabilir raporunuz olması gereklidir.
Böbrek konusuna gelirsek diyalize giren hastalara %90 rapor veriliyor.

Uzun zamandır bahsettiğim üzere ÖTV indiriminin de rapor oranları ile orantılı olarak tüm engellilere saglanması gerekli ve mantıklıdır.

Üst Alt