Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Femur başı Protez takma ile ilgili bilgisi olan var mı?

Laus_Deo

Üye
Konular
17
Reaksiyonlar
0
Baldızım Şu an Almanyada ve Kalça Artrozu hasatası.Femur başındaki kapsül dejenere olmuş.Hareket kısıtlılığı var.Hastalık yaklaşık olarak 7-8 yıldır var. hastanın yaşı: 28 ve evli olup,üç çocukludur.Doktor protez önermiş.( Femur Başı DEğişimi ) ve doktor hastalığın yaşına rağmen çok ilerlemiş olduğunu söylemiş. BU hastalık hakkında bilgisi olan form yazar ve okuyanları varsa. buradan yada mailimden bilgi verirlerse eşim ve ben çok mumnun olacağız.

saygılarımızla Fatma & Cem

fatmaunalc@mynet.com

30 yıl önce teyzemin femur bölgesine protez takıldı.
İlk ameliyatla takılan protezi yaklaşık 20 yıl kullandı. Sonra bir ameliyat daha oldu ve daha iyi bir protez takıldı. Ancak 6 ay sonra bir uyum sorunu yaşandı ve üçüncü kez ameliyat olmak zorunda kaldı. Şu anda herhangi bir sağlık sorunu yok ve dikkatli olmak koşuluyla (çünkü bu dikkat protezin ömrünü belirliyor) hiç bir aksama olmadan günlük yaşamına devam ediyor.

Teyzemle konuştum.
1- Artık bu tür ameliyatlar ve kullanılan malzemeler çok başarılıymış. Hele Almanya gibi yerlede çok daha iyi malzemeler kullanılıyormuş.
2- Ameliyat zamanı tamamen hastaya bağlıymış. Ameliyat süresini olabildiğince geciktirmesi iyi olurmuş. Yani ne zaman ki günlük yaşamını sürdürmekte sorunlar yaşamaya başlar "bıçak kemiğe dayanır", o zaman ameliyat olsunmuş.
3- Femurdaki sorunun ne olduğu da önemliymiş. Eğer sorun kemik erimesi ise, bu, protezin tutturulacağı alanın sorunlu olacağı anlamına gelirmiş. Bu da kullanımda ve sürede dezavantaj yaratırmış.

Tam olarak aynı hastalık mı bilmiyorum ama Şubat.2006 da, bana femur başı avesküler nekroz (kemik içindeki kıkırdak dokuların ölümü) teşhisi kondu. Bir çeşit kemik erimesine benzer hastalıkmış. Artroz ise anladığım kadarıyla kıkırdak aşınması oluyor. Hastalığın ilk baslarında kalsiyum takviyesi yapıldı. Bana söylenen bu hastalığın bilinen bir tedavisi yok. İki seçenek var, ya ameliyatla femur başlarına platin ya da protez takılacak ya da sadece istirahat edilecek. Benim doktorum ameliyatı şuan için uygun görmüyor. Sadece istirahat ediyorum ve yürümemem gerekiyormuş. En fazla 2 yıl içinde eski haline döneceksin dedi. 10 aydır çok şiddetli ağrılar çekiyorum. 2 yıl dolduğunda hastalıkta her hangi bir iyileşme olmazsa femur başlarına platin ya da protez takılabilirmiş. Tedavim Amerikan Hastanesinde takip edilmekte. Bülent'in dediği gibi ameliyat süresi ne kadar geciktirilirse o kadar faydası olurmuş. (Doktorum tarafından söylendi.)

Kah özel olarak kah da buradan vermiş olduğunuz cevap ve aydınlatıcı bilgiler için çoooook teşekkür ederiz. Bu konuda hiç bir bilgimiz yoktu.bu yüzden de ne olduğunu bilmemekteydik. Sizin cevabi yazılarınızla konu hakkında yazılarınız ile bu hastalık ile ilgili daha fazla bilgi aldık.tekrar teşekkür eder,saygılarımızı sunarız.

Fatma&cem

merhaba kardeşim femur başı nekrozu rahatsızlığı var. şu an ağrılar içerisinde ve yürüyemiyor. Ankara da bildiğiniz bu konuda en iyi doktor ve hastaneyi önerirseniz acilen acilen cok sevineceğim. şimdiden teşekkürler....

ve protez ameliyatı sonrasında hastaların durumu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim........

Ben 4,5 ay önce ameliyat oldum. Femur başında kireçlenme vardı ve protez takıldı, sormak istediğiniz konularda yardımcı olurum.

femur başı kanlandırma ameliyatı olupta iyileşen varmı hiç arkadaşlar. bendede 2.ci evre femur başı avesküler nekroz var. yüce allahım kimseye dert veripte çare aratmasın.

doktorunuz kim Amerikan hastanesinde

kardeşiniz çocuksa çocuk ortepedisi doktorlarından ,hacettepe doktorlarından prof Muharrem yazıcı ve prof cemalettin aksu. kalça konusunda iyiler. Büyükler için bilmiyorum. geçmiş olsun.

Üst Alt