Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

F43-2 Uyum Bozukluğu ile askerlik durumu..?

Peki heyetin kabul etmeme durumu varmı ? İlla sen yapacaksın askerliğini deme şansları varmı ? Ya da muaf vermeyip sen hava değişimine git diyebilirler mi ? @OğuzHan112

Ön muayene de hekim elverişsiz kararı verip heyete sevk ederse...verilen karar heyette onaylanır. @cagobipo,

Kusura bakmayın çok soru soruyorum bugün albayın işi olduğu için sonradan imzaladı yetişmedi bugün hastane. Yarın sabah gidecekmişim. Benim anlamak istediğim asıl nokta şu rdm amirim bütün belgeleri olumsuz doldurdu. Askerliğe elverişli değildir yazdı. Bunu yazması muaf alma şansımı olumlu yönde etkiler mi ? @OğuzHan112

Estağfurullah.

Evet...amirlerin forumları olumsuz doldurması muaf olmanız da çok etkili olur.
@cagobipo

Bugün sevk oldum kıta kanaat formunda elverişsiz yazmasına rağmen, doktor sanki yalancıymışım gibi davranıp ilaç tedavisi verip geri gönderdi. Ancak 2016 dan beri ilaç kullanıyorum, iyi olmadığımı tüm içtenliğimle anlatıp askerlik psikolojisine dayanamadığımı belirttiğim halde hava değişimi vermedi. Ağlamaktan canım çıktı, birde bana dediki sabah gelseydin hava değişimi veya heyete sevk ederdim gibisinden bi cümle söyleyip kestirip attı, tam da ne hikmetse saat 5 e geliyordu. Hava değişimi vermenin ya da heyete sevketmenin saatla bir alakası var mı ? İkinci sorum rdm amirim benim birliğe döndüğümdeki halimi görünce yarın sabah farklı bir doktora sevk ederiz dedi. Farklı bir doktor olması kararı değiştirebilir mi ? Hava değişimi verebilir mi ? @OğuzHan112

@OğuzHan112
Abi selamünaleyküm ana anlattığım İyi de hava değişimini bir olay vardı Doktorum askerliği teslim ol oradaki komutanlarından kıtan Kağıt formunu Ya iste ya da onlar doldurup seni çürüğe ayırsınlar demişti geçtiğimiz pazartesi günü teslim oldum Kırklareli Merkez 55 Mekanize Piyade Tugayı Lojistik Destek bölümünde birbirinden Babacan komutanlar vardı sağ olsunlar Hiç bekletmeden beni hastaneye sevk ettiler çarşamba günü Devlet hastanesine çürük işlemi için gittim ve cuma günü çürük belgemi alıp memlekete gidiyorum bunca zaman boşu boşuna Firar ve hava değişimi olarak zaman geçirmişim

2 tane hava değişiminde zaten sistematik olarak burada şuraya ayırıyorlarmış O yüzden eğer ki yolu buraya düşen Kıbrıs'tan ya da başka bir yerden Sürgün olarak buraya atıp iki dava değişimi alan bir insan varsa hiç beklemeden gelip teslim olsun anında yardımcı oluyorlar Sana da Teşekkür ederiz Bu zamana kadar bizi doğru yönlendirdiğin için Herkese selamlar Allah'a emanet olun

Rica ederim.
Hadi gözün aydın🙂 @Halil öz,

@cagobipo
Heyet öğleden sonra olduğu için sabah gelmeni istemiştir.

Evet başka bir hekime sevk olman her türlü kararı değiştirebilir.

Yarın götürecekler sonucu paylaşırım. Sanırım bu psikolojik hastalık konusunda çol suistimal olmuş hekimler gerçekten benim gibi zor durumdakilere bile inanmıyor, yalancı muamelesi yapıyorlar. Örneğin ben o hekim yüzünden burda intihar etsem merak ediyorum bunun vebali kimin üzerine.. Hayır işin ilginç kısmı 2016 senesinden beri bütün ilaç ve tedavi geçmişim var. Askerde psikolojimin iyice bozulduğunu, okb ve bipolar hastası olduğumu, dayanamadığımı belirtmeme rağmen sen elverişlisin diyip göndermesi çok ilginç. Diğer enteresan olan şey ise madem "elverişliyim" neden sabahtan gelseydin hava değişimi veya heyete sevk ederdim diyor. Çok garip. Bazen çok acımasız olabiliyorlar.. Çok üzgünüm. @OğuzHan112

Malesef çok suistimal var...biraz da aksi bir hekime denk gelmişsin.

Okb ve bipolar hastaları askerlik yapamaz...siz askerlik muayenesin de bunu belirtmediniz mi? @cagobipo,

@cagobipo
Çok geçmiş olsun. Bu tarz rahatsızlığı olanları askerde çok zorluyorlar mı? Gözüm korktu benim suan.

Benim yaşım 30 aslında muayene olduğum zaman 2019 o zaman yapabilirim düşüncesi vardı hastalığıma rağmen denemek istedim ne kadar zorlayabilir askerlik görevimi yapayım dedim. Ancak daha sonra iyice kötüleşmeye başladım, aile hekimine geri gidip (yoklama muayenesini yaptırdıktan 4-5 ay sonra) beni psikiyatriye sevk eder misiniz ben size durumumu ilk geldiğimde söylememiştim ancak şimdi kötüyüm ve yapamayacağım. O da bir kere muayeneni yaptık tekrar yapamayız dedi. Sonra 4 sene kadar bakaya olarak gezdim bu süreçte çocuğum oldu. kötü olduğum halde çevremde duyduğum ''aa senin çocuğun var daha askerlik yapmadın mı" Laflarını duymaktan bıkkınlık geldiği için 27.12.2023 tarihinde bu halde hayatımın en kötü kararını vererek askerlik şubesine gittim ve ben bakayayım beni askere alın dedim ve hemen 2 gün içinde asker oldum. 45 gündür askerim ve artık dayanacak gücüm kalmadı, kimseyle konuşamıyorum, yemek yok, uyku yok, komutanlara ve burdaki askerlere tahammül kalmadı. En dipteyim. Boğuluyorum. Bazen kendime, bazende burdakilere zarar vermek istiyorum. Yarın sabah başka bir doktora götürecekler, içim içimi yiyor ya diğer doktor gibi muamele yapıp geri gönderirse diye. Zorla askerlik yaptırmaya çalışıyor sanki.. @OğuzHan112

@cagobipo
Çok geçmiş olsun. Bu tarz rahatsızlığı olanları askerde çok zorluyorlar mı? Gözüm korktu benim suan.
Teşekkür ederim. Ben aslında komutanlar konusunda biraz şanslı gibiyim. En azından halimi anlayıp pek zorlamamaya çalışıyorlar ( tabii hepsi değil ) aralarında bazıları çok egoist ve sürekli ezmeye çalışıyorlar. Maalesef diğer askerlerle anlaşamıyorum. Normalde asosyal biriyim zaten burda tek başımayım kimseyle konuşamıyorum. En ufak hareketleri gözüme batıyor. Kendimi tutuyorum saldırmamak için. Yemekler kötü, uyku yok. Kısaca psikolojik olarak iyi değilsen yapma.

Son düzenleme:
@cagobipo
Sizi çok iyi anlıyorum. Aynı kafa yapısındayız.
Psikolojik olarak pek iyi sayılmam. İlacımı bir gün almazsam eğer çok kötü oluyorum.
Bende sizin gibiyim yapabilirim sandım fakat askerlik yaklaştıkça verdiğim kararın ne kadar yanlış olduğunu anlıyorum.
Hipomani de yada manideyken bir karar verip, düşüşteyken o kararın olumsuz etkileri insanı çok yoruyor.
Siz ilaçlarınızı düzenli kullanabiliyor musunuz peki?

Son düzenleme:
Evet, kullanabiliyorum. Ona rağmen burdaki psiloloji farklı bir şekilde etki edip en dibe sürüklüyor. Sadece bir iğneyle uyutulup bütün askerlik boyunca uyutulmayı tercih ederim o derece..
@zemre00,

Tekrardan merhaba, bugün başka bir hekimle görüştüm sana hava değişimi verelip diyip heyete sevk etti. Öğleden sonra heyete çıkıcam benim öğrenmek istediğim. 1.sorum Doktor heyete çıkarmadan hava değişimi veremiyor mu ? 2.si Heyette bana soru sorulacak mı ? 3.sü Dünkü gittiğim "sen askerliğe elverişlisin, gitbu ilaçları kullan" diyen doktor heyette olacak. Bugünkü doktorun hava değişimi vericez sana kararına onay vermeyebilir mi ? Yardımlarınızı rica ediyorum @OğuzHan112

Veremez en az 3 hekim onayı gerekir...heyet doktoru kim olursa olsun,ön muayene de verilen karar heyette onaylanır @cagobipo, .

Heyette soru soran olmaz...girer çıkarsın o kadar..

Hava değişimi verelim demiş se hava değişimi alır çıkarsın

Merhaba c17 uyum bozukluğu ile 30 günlük hava değişimi aldım. C17 ve F43.2 uyum bozukluğu arasında fark var mı acaba ? Bir de raporu ben e devlette ya da bir yerde görebiliyor muyum detayında ne yazıyor diye ? Rdm amirim sana göstermem etik değil dedi. @OğuzHan112

Merhaba c17 uyum bozukluğu ile 30 günlük hava değişimi aldım. C17 ve F43.2 uyum bozukluğu arasında fark var mı acaba ? Bir de raporu ben e devlette ya da bir yerde görebiliyor muyum detayında ne yazıyor diye ? Rdm amirim sana göstermem etik değil dedi. @OğuzHan112

Müsait olduğunuz bir vakit cevap alabilirsem çok memnun olurum.

C17 yönetmelikte olan bir madde...hava değişimi alanlara yazılır.

F43.2 TSK hastalık tanısı..yani uyum bozukluğu.

E devlete bakarsın düşerse görürsün...hava değişimi aldığın yazar. O kadar merak etme

@cagobipo

Oğuzhan bey merhabalar tekrardan, şimdi ben hava değişimindeyim birliğimden ayrılırken komutanım istanbulda halledebiliyorsan geri kalan işlemleri hallet tekrae buraya gelmene gerek kalmasın dedi, kıta anket formu ve işlevsellik formunu sana ya da doktora göndeririz dediler. Benim yapmam gereken ilk askerlik şubesine gidip sevk almak mı? Eğer öyle yapacaksam hava değişimimin bitmesine kaç gün kala yapmalıyım ? Ve elimde kıta anket, işlevsellik formu olması gerekiyor mu ? Fotokopisini gönderseler bu formların olur mu yoksa aslı mı gerekir ? Kafam çok karışık. Nasıl bir yol izlemeliyim ? Bilgi verirseniz çok memnun olurum @OğuzHan112

Fotokopi olmaz aslı olmalı...sana göndersinler doktora gitmeden önce elinde bulunsun.

Hava değişimi bitmeden 1 hafta önce şubeden sevk alırsın garanti olsun. @cagobipo,

Anladım teşekkür ederim. Peki o formların tarihinin eski olmasında bir sakınca varmı yani bir önceki işlevsellik ve kıta anket formunun tarihi aynı formları gönderseler olur mu ?

Güncel yeni olmalı...eski olanları kabul etmeyebilirler. İşini sağlam yap ki uğraşmayasın @cagobipo,

Tekrardan merhaba, ben psikiyatriden 2. hava değişimini aldım. Toplam 3 hava değişimi almış oldum. Birinci hava değişimi farklı bölümdendi. Ben hava değişimi almadan önce doktor beni sağlık kuruluna gönderecekti ama evraklar da eksiklik olunca hava değişimi verdi. Şimdi sonuç ne olur acaba?

Tekrardan merhaba, ben psikiyatriden 2. hava değişimini aldım. Toplam 3 hava değişimi almış oldum. Birinci hava değişimi farklı bölümdendi. Ben hava değişimi almadan önce doktor beni sağlık kuruluna gönderecekti ama evraklar da eksiklik olunca hava değişimi verdi. Şimdi sonuç ne olur acaba? @OğuzHan112

Üst Alt