Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evi olan özürlü biri emlak vergisinden nasıl muaf olur?

kunta

Aktif Üye
Konular
156
Reaksiyonlar
1
ARKADAŞLAR MERHABA
yasalara göre 1 evi olan özürlü emlak vergisinden muaf diye biliyorum, ama uygulamada öyle değil. çünkü bir evim var, her sene vergisini paşa paşa ödüyorum ...
üstüme kayıtlı 1 evim var emlak vergisini ödememek için ne yapmam gerekli? yasal prasedürleri bilen arkadaş varsa madde madde tek tek yazarsa çok sevinirim...
bir de her belediye bu konuda ayrı mevzuat uyguluyor diye duydum. buna hakları var mı? kanun neyse o dur diye düşünüyor bilgi sahibi kişilerden yardım bekliyorum

ilginiz için şimdiden teşekürler saygılar

Emlak Vergisi Kanununun değiştirilen 8 inci maddesine göre; özürlülerin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2'yi geçmeyen tek meskeni olması (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, bu meskenlerine ait vergi oranlarını sıfıra kadar indirmeye yetkili olan Bakanlar Kurulunun bu yetkisini 2005/9827 sayılı Karar ile kullanması sonucu şartları taşıyan özürlülere emlak vergisi ödememe fırsatı verilmiştir.

benim 100 m2 1 tek evim var yaşadığım ilde içinde oturuyorum vergi ödememek için yapmam gereken işlemler nelerdir tek tek yazabilirmisiniz arkadaşlar

1-Tapu fot. aslıda olacak
2-Kimlik fot.
3-Rapor aslının aynısıdır kaşeli olacak (aslıda yanında olacak)
4-Dilekce
bunlarla birlikte belediyeye gideceksin ve emlak vergisi muafiyetinden yararlanmak istediğini söyleyeceksin...

burda hiçbir geliri olmaması gerekiyor sanırım. ben kayıtiçi çalışıyorum ben ödeyeceğim sanırım

Engelliler için geliri olmama gibi bir şart yoktur.
Ben kamuda çalışırken faydalandım bundan,ancak geçen yıl ikinci evimi aldığım için muafiyetim sona erdi.

ben üsküdar'da ikamet etmekteyim.üsküdar belediyesi 3 sene öncesine kadar bu uyguylamayı yapiyordu.özürlülerden emlak vergisi almiyordu fakat sonradan bu uygulamaya alınan bir kararla özürlü oranına göre ayarlama yapılmiş yani %55 ve üstü özürlüler için emlak vergisi almiyorlar.ben ise alt seviyede kaldıgım için vede gecen sene emlak vergisi ödemedigim için maalesef geçikme zammıyla aldı benden...

Acaba vergi muafiyetinden yararlanabilmek için tapu üzerimize mi olmalı yoksa eşimizin üzerine olsa olur mu?

Tapu Engelli bireyin adına olmalı.....

engelli kişi oğlu 3 yaşında benim ne yapmam gerek tapuyu oğlumun üzerine yaptıracagım varisi olarak dilekçe vermem yeterlimi

Ben engeliyim kira gelirim var beyanemayi vermeliyim birde malulen emekliyim

Üst Alt