Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evde Bakımı üstlenen kişinin sosyal güvencesi ne olacak? [Soru]

kartopu

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
merhaba
benim sorum şu: benim kardeşime evde bekım ücreti ödendiği zaman ben ona baktığım için çalışamıycam, bu yüzden benim sigortam olmayacak. peki ben hangi sağlık kuruluşundan faydalanacağım? bu durumda açıklarsanız sevinirim :?: :?:

Valla yeni Sosyal Güvenlik Reformu çerçevesinde sigortasız kimsenin kalmayacağı falan söyleniyor. Senin durumunu da bu açıdan değerlendirmek gerekir.

Her şey daha çok yeni.. Hele biraz zaman geçsin, bazı şeyler otursun yerine.. O zaman daha netleşir sanırım.

evde bakım ücretini alabilirmiyiz şartlarımız uyarmı

teşekkür ederim ama hala kafamda soru işareti var yani ben kardeşime baktıkça benim sigortam falan olmayacak öylemi
bi sorum daha var evde annem dahil 8 kişiyiz evimiz kira çalışan 3 kişi var bide özürlü kardeşimin aldığı 3 aylık maaşı var sizce evde bakımdan bizde faydalanabilirmiyiz ayda elimize net 1500 ytl geçiyor ama devlet özürlü kardeşimin 3 aylığınıda bu hesaba katıyormuş yani bizim başvurumuz onaylanırmı maaşı alabilirmiyiz gerçi heyet daha eve gelmedi ma bilmek istiyorum teşekkürler şimdiden :?:

Yok.. Yanlış anlamışsın.. :)

"sigortasız kimse kalmayacak"sa "herkes sigortalı olabilecek" demektir bu! ;)

Evde bakım ücretinin bağlanmaması için, diğer şartlarla birlikte kişi başına düşen gelirin 2008 ikinci yarısı için en az 305 YTL olması gerekir ki kardeşinin özürlü maaşını da ekleseniz bu rakama ulaşamazsınız. :) Yani bağlanma konusunda herhangi bir sorun çıkacağını sanmıyorum, evdeki gelirle ilgili olarak..

Bakıcı görevini üstlenen kişinin bu sebeple sağlık/sosyal güvencesi olmaz. Herkes gibi o da isteğe bağlı vb. pirim ödeyip sağlık güvencesine kavuşabilir...

Tabii.. Zaten ben de "olabilecek" derken kastım buydu! Yani primini dışardan ödemesi olayı. Ama ayrıntıları için henüz çok erken. :( Zamanla her şey yerine oturur, umarım..

evde bakım konusunda teşekkür

sizlere çok müteşekkirim bu konuda beni aydınlattığınız için sağolun :D

Üst Alt