Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evde bakım maaşı alıyoruz. 2022 maaşı da bağlandı. Bunu bildirmemiz gerekiyor mu?

kalem abla acil cevap

kalem abla acil cevabını bekliyorum

merhaba arkadaslar bende evde bakım aylıgı alıyorum 2022 aylıgı da baglandı eve bakmaya geldıler gelırınızde degısıklık varmı dıye sordular bende 2022 aylıgı gelır degıl dıye soylemedım bakım aylıgını annem alıyor 2022 aylıgını kendım alıyorum 2022 aylıgını bıldırmemıs olmanın herhangı bır sıkıntısı olurmu saygılar

memocan, bakıma muhtaç özürlü olan ablandı değil mi? yani ablana bakım hizmeti karşılıgında bakıcısına evde bakım aylıgı ödeniyor di mi?
Bu durumda evlenirsen bakmakla yükümlü birey kapsamından çıkarsın ve gelir hesabına dahil edilmezsin. Boylece kişi sayısı değişikliği olmuş olur.
Şurayı incele ablam:http://www.engelliler.biz/forum/evd...-olabilir-kimler-gelir-hesabina-dahildir.html
Aynı hanede kalsa bile evli kardeş bakmakla yükümlü birey kapsamında değildir.
Bu durumda evlendikten sonra evlendiğini sosyal hizmetlere bildirmelisiniz. Kişi sayısı değişikliği oldugu için gerekli bu. En geç 1 ay içinde bu bildirimi yapın evlendikten sonra.
Bu durumda evde 3 kişi görünecek. babanın emekli maaşıyla ablanın 2022 aylıgının 1 aylık tutarını toplayıp üçe böleceksiniz. Kişi başına düşen aylık gelir 423 TL'yi geçmiyor bu durumda. Evde bakım aylıgı kesilmez yani rahat ol. Tabi tüm gelirleri bunlarsa.
Evlendikte sonra evlendiğini en geç 1 ay içinde Kurum'a bildirmeyi unutmayın oldu mu? gelir sınırını geçmese bile bildirim yükümlülüğünüzü yerine getirin yani.

Niğdeli, aldıgın 3 aylık 2022 aylıgının 1 aylık tutarı neyse onu da diğer gelirlerle topla. Ege rkişi başına düşen aylık gelir 423 TL'yi geçmiyorsa bu açıdan sorun çıkmaz evde bakım aylıgın kesilmez. Zaten Kurum Senin 2022 aylıgı aldıgını görmüştür ama yine de biz mevzuatın dediğini uygulayalım. Sen evde bakım aylıgı aldıgın il/ilçe sosyal hizmetleri ara ve 2022 aylıgı aldıgını soyle. yeni ögrendiğini ve bildirimini yaptıgını soyle. Sorun çıkartmazlar rahat ol. zaten sınırı geçmiyor bu 2022 aylıgıyla di mi?

Evet ablamdı fakat aynı evde yaşamaya devam edecem

Olsun. Verdiğim linke bakarsan aynı hanede bile olsa evli kardeş bakmakla yukumlu birey kapsamında değil. Dolayısıyla gelir hesabına katılmaz.

Birde başka gelir olarak kişi başına düşen 153 tl var bi sıkıntı çıkar mı ablam

ya anlaşılan senin için rahat etmeyecek:) sen şu hanedeki kişilerin hepsinin aylık gelirlerini bana öm atsana:) hesabı ben yapayım.

Ben evlendikten sonra üç kişi kalacaklar ablam(özürlü olan ) babam ve annem tarımdan gelen kişi başı 153 tl, 2022 maaşı ve babamın bağkur maaşı(510 tl)

Üst Alt