Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evde bakım aylığından yararlanmak için sakatlık oranı kaç olmalı?

kon_ak

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
herkese merhaba arkadaşlar ben yaklaşık 2 yıldır 2022 maaşı alıyorum. 2005 de %60 raporum vardı ama hastalığım ilerleyici olduğu için şimdi %70 ila%80 verirler diye düşünüyorum ve evde bakım aylığı için müracaat edecem ben köy yerinde yaşadığım için de pek gelişmelerden haberim olmuyo
sırasıyla nerden başlamalıyım ne gerekiyo bana anlatırsanız sevinirim

bir de bu aylığı için en düşük raporum % kac olmalıdır?

yardımlarınız için tşk ederim bütün rahatsız arkadaşlarıma ALLAHTAN şifa dilerim

El ayak foksiyonlarını kullanıp,günlük ihtiyaçlarınızı kullanabiliyormusunuz.

evet elkol hareket ediyo ben kas hastasıyım ama sadece hareket ediyo
oturduğum yerden yardımsız kalkamam yani birilerin yardımı olmaksızın hiçbir
ihtiyacımı karşılayamam

Evde Bakım aylığı alabilmek için yasada en az %70 sakatlık oranı şartı olsada sakatlık oranı %65 olanlar da bu haktan yararlanıyorlar burada tek kriter sakatlık oranı değil mutlak suretle tuvalet, banyo v.b gibi zorunlu ihtiyaçlarını başkasının mutlak yardımı olmadan yapamaman gerekli. Tabi birde ailede kişi başına düşen gelirin 318 TL yi geçmemesi lazım. Bulunduğun ildeki SHÇ e başvurduğunda onlar sana gerekli belgeleri söylerler ama ben yinede neler isteneceğini yazayım:

İstenecek belgeler
Başvuruda, bakıma muhtaç özürlüden, ailesinden veya yasal temsilcisinden aşağıdaki belgeler istenir.

a)Sağlık kurulu raporu, (Raporun Ağır Engelli Bakım Ücreti İçin Olmasına Dikkat Ediniz)
b) Vukuatlı nüfus kayıt örneği, (İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğü)

c) ikametgâh belgesi,(Çocuk ve bakan kişi) (İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğü)
d) Çocuk için 2 resim

e) SSK-Emekli Sandığı-Bağkur kurumlarından alınacak gelir beyanı bilgileri
f) Eşler boşanmış ise boşanma belgesi

g) Bakım ücreti talebinde bulunan kişinin dilekçesi

h) Tapudan alınacak eşler adına ev kayıt bilgileri.

halil bey yardımınız için tşk ederim bu yeterli bir cevap oldu sağolun

Halil Bey

Devlet evde bakım aylığı olarak ne kadar ödüyor?

evde bakım maaşı başvuru şartlarım uygunmu

mrb arkadaşlar evvela tüm özürlü kardeşlerime geçmiş olsun burda yardımcı olan kardeşlerimede teşekkürler ediyorum
ben kas hastasıyım müsküler distrofi 5 yıldır falan 2012 maaşı alıyorum 5 yıl önce %60 ağır özürlü ve sürekli raporum var şimdi tekrar yeni bir rapor alıp eşime bakım maaşı başvuru yapacam
tahminimce şu an raporum 70 veya 80 olur benim sorum şu ben eşim 2 cocuğum annem babam beraber yaşıyoruz 6 nufus babamın 2 evi var birinde abim oturuyo birinde biz ayrıca babamın 1 tıraktörü birde arabası var 5-6 dekarda bahce birde evimizin altında internet cafe hepsi babamın benim bakım işlerimle eşim uğraşıyo gündüzleri evimizin altında babama ait işyerinde genelde ben dururum aylık gelirimiz 1500 tl yi geçmiyo tabi gelen memurlar nasıl hesaplar bilmiyorum günlük bakım ihtiyaclarım yemeğimi önüme koyverirlerse yiyom am diger banyodur temizliktir kendim yapamıyorum soyunup giyinemem eşim yardımcı oluyo
kısaca durum bu buna göre eşime bakım maaşı alabilirmiyiz kontrole gelen memur beni babamın iş yerinde görürse nolur tecrübeli arkadaşlar yorum yazabilirse bilgilendirilmiş olurum

2538 tl den az olursa ewe giren gelir maddi yönden bi sorun yok bakım parası alabilirsin

burada kesin birşey söylemek zor,ama büyük bir ihtimalle alırsınız. babanızın işyerinde oturuyor olmanız sorun olmaz,ne olacak insan bazen evden çıkıp evinin altındaki cafe de oturamaz mı?

tşk ederim cvp lar için arkadaşlar gerekeni öğrendim tekrar sağolun herkese geçmiş olsun

Üst Alt