Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Erken emeklilik için hangi işte çalıştığımız önemli mi? [Soru]

Konular
22
Reaksiyonlar
0
merhaba. size erken emeklilik hakkinda bir sorum olacak.
ben resmen hicbir iste calismayan biriyim. istege bagli sigorta ödüyorum. 15 sene oldu. baslangic tarihi 1993. 33 yasindayim. 6 yasinda gecirdigim bir hastalik sonucu sag elim felc oldu. biraz iyilesme gosterse de cok az kullanabiliyorum elimi. bu yuzden askerlikte yapmadim. askeriyeden raporum var.
bir sigortaci, istege bagli sigortadan vergi indiriminden faydalanarak emekli olamayacagimi soyledi. bunun icin aktif sigortali olmaliymisim. 4 ay bir ise gir dedi. tanidik bir muhasebeci beni calisir durumda gosterip aktif sigortali olmami saglayacak. boyle yapmamiz durumunda vergi indirimi icin basvurabilir miyim?
bir de acaba yaptigimiz is önemli mi? mesela muhasebecide calisiyor gorununce sen bu isi yaparsin deyip rapor vermeme durumu olabilir mi? yoksa ne is olsa farketmez mi?
bilgilendirirseniz sevinirim. size kolay gelsin. iyi calismalar...

abdullah_yucel,

Muhasebecinizinde dediği gibi isteğe bağlı sigorta ödeyerek erken emekli olamazsın. Erken emeklilik için vergi indirim belgesi şart. Öte yandan, engelinle ağır ve tehlikeli bir işte sigortalı olarak vergi idirimi belgesi almak problem yaratabilir. Büro işleri gibi fazla zorluk olmayan bir işte çalışırsan ve de vergi indirim belgesi de alırsan erken emekli olabilirsin.

Muhasebecinin yanında görünmenizin hiç bir sakıncası yok. Sadece işe giriş yaptığınızda vergi indirimi için defterdarlığa başvurmanız ve bu hakkı elde etmeniz gerek. Ancak ondan sonra pirim/gün de tutuyorsa ssk'dan emekli olabileceksiniz.

cevaplarınız için teşekkür ederim. kafama takılan bir kaç soru daha var. 15 senelik isteğe bağlı sigortalıydım, şimdi aktif sigortaya geçer geçmez bu vergi indirimi için başvurabiliyor muyum? yoksa belirli bir süre geçmesi gerekiyormu. bir emekli sigorta müdürü bana 4 ay aktif sigortada çalışıyor görün dedi. böyle bir süre şartı var mı? bir de merak ettiğim gerçi bunu sağlık personeli daha iyi bilebilirde yinede belki bilginiz vardır diye sorayım. bu iş göremez yüzdeleri neye göre belirleniyor? en az %40 lazımmış. mesela benim sağ elimde problem var. acaba elle olan problemlerde yüzdeler daha da yükseliyormu? yoksa neye göre oluyor bu yüzdeler bilginiz varsa cevap yazarsanız sevinirim.

Vergi indirim işlemi 4-6 ay sürüyor. Ama bu süre içinde sigortalı kalmak zorunda değilsin bildiğim kadarıyla. Yani 1 ay sigortalı olup, bu arada vergi indirimi için başvurabilrisin. Daha sonra defterdarlık o işyerine vergi indirimini hak edip etmediğine dair yazıyı gönderir... Eğer %40 ve üzerinde olarak onanır ve vergi indirim hakkı tanınırsa, sigortalılık süren ve pirimin de uygunsa, emekli olursun..

Hangi sakatlığa/hastalığa yüzde kaç oranında işgücü kaybı oranı verileceği buradaki cetvelle belirlenmiştir %40'ın altındaki işgücü kaybı emeklilik için bir anlam ifade etmez.

OturanBoğa,
Genelde sosyal güvenlikle ilgili sorulara bildiğim kadarıyla cevaplar yazmaya çalışıyorum. Ama görüyorumki, aynı forumlarda cevaplar vermeye çalışıyoruz.
Cevapladığım ya da verdiğim cevaplar sizin yazışma akışınızı veya iletişim seyrinizi bölüyorsa/bozuyorsa bana yazacağınız bir mesajla mesajlarımı sonlandırabilirim. Bilginize,

Makri, olur mu hiç, aksine, benden başkalarınon cevaplaması her zaman tercih ettiğim şeydir. Keşke hiç cevap yazmak durumunda olmasam :) Yani siz lütfen cevap yazın...
Sizin duyduğunuz kaygıyı ben de duyuyorum. Yani biri cevap vermişse aynı şeyi tekrar etmek anlamsız kuşkusuz. Ben bunu bilerek, kendimce eksik görüyorsam, ya da yılların verdiği tecrübeyle, "bu cevap soru soranın tam anlayacağı şekilde değil" diyorsam, kafamda böyle bir şüphe varsa, o zamanolabildiğince benden önceki cevabı tamamlayıcı cevap vermeye çalışıyorum. Bazen dozu kaçıyorsa, bu da, kafamdaki eksiklik şüphesiyle bırakmaktansa, "tam olsun" diye düşündüğümdendir..
Yani, lütfen cevap yazmayı sürdürün; herke yazsın... Hatta söylemee bile gerek olmamalı ama, söyleyeyim: birisinin cevabının yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bunu da mutlaka ama mutlaka belirtin. Ancak o zaman doğruya ulaşabiliriz..

Üst Alt