Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelsiz, özgürce tatil yapabilme haklarımızı aramalıyız..? [Soru]

atamer

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Çok değerli dostlarım,
Ben ilerleyen yaşımla birlikte ilerleyen görme kaybım nedeniyle, Büyük şehirde yaşamamın olanaksız olduğu olumsuz şartlardan dolayı, 7 yıl önce Çanakkale’nin Küçükkuyu beldesine göç etmek zorunda kaldım. Yazın tatilcilerin gelmesiyle burası da kalabalıklaşıyor ve biz engelliler yine olumsuz şartlarla karşılaşıyoruz. Örneğin denize girmek için tenha yerler aramak zorunda kalarak kilometrelerce yer aramak zorunda kalıyoruz.
Özellikle araştırdım, yürüme, görme, işitme vb. engellilerin herhangi bir engelle karşılaşmadan özgürce tatil yapacağı, eğleneceği hiçbir yere rastlamadım. Her yer sanki bizlere yönelik kasıtlı engellerle dolu.
Bu bölgede vakıflara ait bir çok arazi mevcuttur, iş başındaki hükümet buraları sırası geldikçe birilerine yok pahasına peşkeş çekmektedir. Sözünü ettiğim bu arazilerden istifade etmemiz mümkündür. Vakıflar denize sıfır olan 10 dönüm araziyi yıllık 3-4 bin ytl. ye işini bilen(?) kişilere kiralamaktadır. Her alanda sponsor firmalar bularak engelsiz bir tatil köyü yapabilme imkanları mevcuttur. Bizler sayıca artan nüfusumuzla, hiçbir sosyal etkinliğe sahip değiliz. Özgürce, strese girmeden rahat bir tatil yapabilme olanaklarımız ise hiç yoktur.
Ortaklaşa bir proje üreterek, devlet ve yardımsever kuruluşların destekleri ile muhtelif yerlerde biz engelliler için özgürce, engelsiz tatil yapabileceği tatil köyleri yapılması için çalışmaları hayata geçirmeliyiz.
Değerli dostlar, insanca yaşamak bizlerinde en tabi hakkıdır. Bu ülkede Türban, insan haklarında birinci sırada yer alabiliyorsa, bizim de insanca yaşama haklarımızın olduğunu birilerine hatırlatma zamanın gelmiştir.
Çok değerli fikirlerinizle ortaklaşa üreteceğimiz bir projeyi hazırlayıp, TBMM’ne önerge olarak sunmaya ne dersiniz ?..

böyle bir ülke de imkansız diye düşünüyorum

Değerli dostum Çelik,
Karamsar olmayalım, imkansız diye bir kavramı lugatımızdan çıkarmalıyız.
Hak aranmadan asla kazanılmaz. Deneyelim, sonuç alamazsak bile en azından sesmizi duyurmuş oluruz. Bir işe başlamadan olumsuz düşünmek, baştan yenilgiyi kabul etmektir. Hepimiz değerliyiz, bunu asla göz ardı etmeyelim.

iyi olur arkadaş elimizden geleni yaparız

Değerli dostum Kuyucak,
Tasarlamayı düşündüğünüz projeyi okudum. Sanırım bizim buralarda düşünülen bir proje. Benim düşüncem ise bizlerin parasıyla değil, devlet ve yardımsever kurumların desteği ile yapılacak bir tatil köyü. İşletme giderleri belirli bir döner sermayeden oluşan ve yoksul engellilerin rahatça gidebileceği bir yer olması.
Engelli ile yoksulluk kavramları birbirine çok uzak değil kanımca. Engelimiz nedeniyle istediğimiz her işi yapamadığımızdan gelirlerimiz sınırlı. Benim düşlediğim tatil köyü bu olmalı diyorum.
Ayrıca burada engelli yakını sağlıklı insanları da ağırlayarak, döner sermayeye katkı sağlarız ve sadece engellilerin olduğu ortamda yaşamak istemeyen bir çok arkadaşımızın isteklerini de yerine getirmiş oluruz.
Marmaris’te engelli oteli yapılmış, kişi başı YP.75 ytl. Kaçımız oralara gidip tatil yapabiliriz. Benim düşüncem herkesin tatil yapabilmesidir.
Sizin projeniz de elbette çok güzel, o tarz bir arada yaşamayı seven kişiler için ideal bir düşünce. Katkıda bulunabileceğim her hangi bir şey olursa severek yapacağımı bildiririm.

Üst Alt