Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellinin dilinden engelli mi anlar?

Eshat

Aktif Üye
Konular
141
Reaksiyonlar
0
Engellinin dilinden engelli mi anlar?

Sizde bir engelli olarak, kendi yaşadığınız çevrenizdeki insanların size karşı bakış açıları nasıldır? İnsanların size karşı bakış açılarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bundan rahatsızlık duyuyor musunuz? Bundan dolayı etkilendiğiniz oluyor mu? Bu etkileri üzerinizden çabuk atabiliyor musunuz?

İnsanların sizi anlamayarak davrandığı zaman, tepkiniz nasıl oluyor? Yapıcı mısınız? Yoksa kırıcı mısınız?

Bir engelli olarak yaşadığımız ortamlarda, engelimizden dolayı bazı insanların düşüncesizce kullandıkları sözlerden etkilendiğimiz olmuştur. Bu insanların bizleri kırması bizleri anlamaması gerçekten çok üzücü bir durum olarak nitelendirilebilir.

Çevremizde, günlük hayatımızda yaşadığımız olaylara baktığımızda, insanların bizi hiç de anlamadıkları gerçeğiyle karşı karşıya kalmaktayız. Buda insanların bizi anlamaları için engelli mi olmaları gerekir sorusunu aklımıza getirmiyor değil? Burada kimsenin engelli olmasını istemek değil maksat, kimse engelli olmasın, kimse bizim çektiğimiz zorlukları çekmesinler Fakat bizi de anlasınlar. Bize fırsat versinler.

Elbette hiç kimse engelli olmak istemez. Fakat engelli olmak, ya da olmamak, kimsenin kendi tercihi doğrultusun da değildir. Bundan dolayı tercih bizim elimizde değilse, herkeste engelli olabilir. Bunu düşünerek, insanların bizleri daha iyi anlamaları gerektiğini düşünüyorum. Çünkü hayatta ne olacağı hiçte belli değildir. Bir gün bakarsınız hayatınızda birçok şeyler değişmiştir. Umarım bütün insanların hayatları hep olumlu ve iyi yönde değişir.

Aslında bazı insanların ben gerçekten iyi niyetli davrandıklarını düşünüyorum. Aslında bize yardımcı olmak istiyorlar. Bizim yaşadıklarımızı yaşamadığı için bazı insanlar anlayamıyorlar. İnsanların bilinçsiz olması da sanırım bizim için en büyük dezavantajdır.

Toplumdaki bütün insanların bizi, en iyi sekil de anlamaları temennisiyle…

Bir engelli olarak, bizi en iyi engelli olan insanların anlayacağını düşünüyorum. Tabi toplumumuzunda bizi anlaması, bize fırsatlar tanımasınıda çok isterim. Tabi bunu sadece istemekle olmuyor. Aynı zamanda bir mücadelede gerektiriyor.

Bazı insaların engelliler hakkındaki önyargıları, insanı çok derinden yaralıyor. Sanki bu insanların, hayat boyunca engelli olmayacaklarının bir garantisi varmış gibi, oysa engelimizle hayatta büyük mücadele veren bizlere, toplumumuz biraz daha samimi ve duyarlı olsa, biraz daha bilinçli ve içten olsa, ne kadar güzel olacaktır.

Bunu yapmak yerine bizlere acımaları, sedece engelli olduğumuz için veya kendi vicdanlarını rahatlatmak için yardımcı olmaları hiçte etik değildir. Bunları göstermelik yapmak yerine, bilinçli olarak yapmak daha yerinde olur.

Engellinin dilinden engelli anlar mantığı;

Bir engelliyi tam manada yaşayarak yine bir engellinin anlayacağını düşünüyorum. Elbette diğer insanlarında engelli insanları anlaması mümkündür. Ama yaşamadaın hissetmeden anlamak sadece anlamakla sınırlı kalır. Yani engellinin yaşadıklarını hissetme anlamında anlamak mümkün değildir.

Bu nedenle her insanın engelliyi gerçek manada anlaması zaten beklenemez. Fakat anlamaya çalışmasıda güzel olur diye düşünüyorum.

Bir engelliden ancak bir engelli mi anlar derken bu senin engelinin ne olduğuna bağlı bir şey diye düşünüyorum.Eğer engelin senin yaşamını çok kısıtlayan bişeyse evet onu engelli biri iyi anlıyacaktır.Ama kısıtlamıyorsa hani hafifse onu normal insanlar da anlar diye düşüyorum..

Engelliyi anlamak için insanlarınn engelli olmalarına gerek yoktur. Tabi tam olarak anlamak içinde yaşamak gerekir. Ama anlamaya çalışmakta bana göre çok güzel ve anlamlıdır. Engelli insanlara gerekli fırsatların verilerek gerekli olnakların sağlanması da gerekmektedir.

Engelli olanı sadece engelli mi anlar?

Evet, engelli olanı sadece engelli mi anlar sorusunun siz nasıl bir cevap verirdiniz?

Bazı duygular yaşanmadan anlaşılmaz. Bu bir gerçektir. Fakat bu şekilde bir düşünceler ile de insanlara ön yargı ile yaklaşmak bana göre hiçte doğru olmayan bir yaklaşımdır. Ne olursa olsun önyargılı bir yaklaşım türü kabul edilemezdir.

Engellide olsak, engelsizde olsak %12 si engelli olan bir Ülkede yaşadığımızı unutmamak gerekir. İşte engelli nüfusunun bu kadar fazla olduğu bir Ülkede yaşadığımızı düşünürsek, çok uzaklara gitmeye hiç gerek yoktur. Şöyle bir çevremize baktığımız zaman, çok yakınlarımızdan bir kişinin engelli olduğunu fark edeceğiz. Aslında engelli olarak bildiğimiz belki birçok insan vardır. Ama sadece engelli olarak tanıyoruz. Acaba hiç soruyor muyuz? Nasıl yaşıyor veya ne gibi zorluklarla karşı karşıya… Veya hiç onun yerine kendimizi koyuyor muyuz? Bir empati kurma gereksinimini hissediyor muyuz? Yoksa engelli işte diyerek geçip gidiyor muyuz?

Evet, bu soruların cevapları neler olur acaba? Buna açık yüreklilikle verilecek olan cevapları doğrusu ben fazla merak etmiyorum.

İşte bu bağlamda düşündüğümüz zaman, biz olmasak da çok yakınızda veya çevremizde yaşayan engelliler konusunda ne kadar duyarlı olduğumuzu sorgulamak inanın hiç kimseye bir şey kaybettirmeyecektir. Engelli insanların hayatlarında yaşadıkları sorunları tam manasıyla anlayamasak da, anlamaya çalışarak destek olmak bile çok güzel ve anlamlıdır. İşte biz insanlara her zaman güzel ve anlamlı olanı yapmak yakışır.

Yaşadığımız hayatta hiç kimsenin ne olacağı, geri kalan hayatımızı nasıl devam ettireceğimiz hiç belli değildir. Bugün hiç umursamadığımız bir engellinin yerinde yarın bizlerin veya çok sevdiğimiz kişilerin olması içten bile değildir. İşte o zaman her şey çok geç olabilir. Yani bir engelliyi anlamak için engelli değil duyarlı olmak bana göre yeterlidir. Bu duyarlılığı birçok kişinin göstermemesi veya görmezden gelme durumları hiçte hoş olmayan bir durum olarak karşımızda durmaktadır.

Bütün bu duyarsızlığın ben insanlarımızın ve engellilerin yeteri kadar bilinçlendirilmediğinden meydana geldiği kanaatini taşımaktayım. Bilinçsiz olan bir toplumda bu tür sorunların olması kaçınılmazdır. Bu bilinci insanlarımıza vererek daha sonra gerekli olan duyarlılığı göstermelerini bekleme sanırım daha mantıklı olacaktır.

Hem engelli olmak, hem de bu zorluklarla mücadele etmek çok zordur. Bütün bu zorlukların yanında insanlara kendini anlatmak toplumumuzun engelli psikolojisini yenebilmek de ayrı bir zorluktur.

Engellerin hiç olmadığı mutlu bir yaşam dilerim…

Benim çevremde bir çok arkadasım vardır. Bunların içinde bazıları vardır ki benim o anda ne hissettiğimi neye ihtiyacım olduğunu veya ne düşündüğümü benden iyi bilir.. Yaşadığım zorlukları çektiğim sıkıntıları benden iyi bilir ve birlikteyken ben demeden benim için bir çok kolaylığı sunar önüme.. kendileri engellimidir hayır ama çevresinde engelli bir arkadası var ve benle olduğu için neler yaşadığımı çok iyi biliyor görüyor..
Ama öyle arkadaslarımda vardırki hiç bir şey umrunda değildir.. Burada biraz vurdumduymazlık ve umursamazlık giriyor işin içine..
Damdan düşenin halini yine en iyi damdan düşen anlar misali benim yaşadıklarımı yine benim durumumda olan biri veya benim yakınımda olan iç dünyamı bilen biri anlar..

bende arkadşlrımın yorumlarına katılıyorum engellinin dilinden engelli anlar çünkü yaşadıklrınız çektiğiniz sıkıntılar neredeyse aynıdr farklıda olsa ayı dili konuşur aynı şeyleri düşünürz anlaşıldığımızı dinlendiğimizi saygı duyulduğumuzu biliriz birbirmz tarafından şuda war ki çewre önmli bence onlar bizi anlıyorlrsa bunun için çaba harcıyrlrsa kendimizi onlara ifade debilir düşncelerimizi anlatabiliriz ben böyle düşünüyorum çünkü benim çewremdekiler beni anlıyo çokta sewiyolar hamdolsun ;)
eee böyle tatlı bi kız sewilmez mi yaa :)

empati kuran her insan anlar demek istesemde yaşadığım tecrübellerle bence Engelliler dilinden engelli anlar .bizlerin engelleri farklı olsada birbirimizin hangi sıkıntıda neye ihtiyac var hemen hissedebiliriz .kendimizden bilerek engelli bir arkadaşında bir hayatı var onu normal sürdürebileceğini de biliyoruz yani yapamayacaklarını varsa mutlaka kendince yapabilme çözümü bulacağınıda bilir asla acımayız.

engelli olmayanlar dışarda bizi tanımayan biri sadece acıma şefkati gösterir yani bizim bize bakışımızdan çok farklı hislerdir bunlar. vicdan rahatlatma adına yardım etme çabasındadırlar.

aileyi konuya dahil etmiyorum onlar zaten engelli bakar hayata bizdendirler. bizimle yaşayan hayatı paylaşanlar engelsiz yakın dostlar ise bizi tanıyarak bize alışarak bu yargıyı yener.yine bizler bizi anlamalarını tanımalarını sağlatıyoruz diye düşünüyorum.

itiraf etmek gerekirse bende onları anlamadığımı bazen düşünüyorum.engelsiz dostların bazı üzüldüğü dert ettikleri şeyler okadar komik geliyorki dert bumudur diyesim de geliyor.

leyla bencede çok haklısın bende seninle aynı fikirdeyim.engelli birini ancak engelli birisi anlar.

Sudenur;
Tamam engellinin dilinden engelli anlar haklısın, engelli olmayan insanlar sadece bunu düşürler en fazla empati kurarak hayal dünyasında hissederler. Fakat bazı şeylerin yaşanması gerekir. Tam olarak anlaşılabilmesi için... Yani yaşanmadan tam manasıyla anlaşılmaz.

Bir engelli olarak, bizim toplumumuza ve çevremize kendimizi iyi ifade ederek, onların önyagılarını bir noktada ortadan kaldırabiliriz. Tabi bunu yaparken onlar bizi nasıl olsa anlamaz diye de düşünmeyelim.... Yani bize yapılmasını istemediğimiz önyargıyı biz de başkasına yapmayalım...

Zaten tam manasıyla anlayamayacakları için anlamaya çalışmaları bile güzel olacaktır.. Tabi bizlerin de gayret ve çabaları çok önemlidir.

bu durum değişiyor,, beni bennden iyi anlayan arkadaşlarımda var,, beni anlamyan engelli arkadaşımda var...

aslolan bizi yerlerine koyabilme düşünceleri olması ama bir çoğunda malefes bu yok..

bana söylenenleri takmadığım o an unuttuğumda oluyor,, söylenenin zoruma gidip ortalığı karığştırdığımda oluyor,, bunun bendeki dengesi,, beni inciten sözleri söyleyenlerin bunu kasten söyleyip söylemediği,, bilgisizlik cahillik den soranlara tepkim olmuyor,, hatta cevaplıyorumda,, üzerlerine vazife olmayan şeyleri niye sorarlar hiç anlamış değilimdir :)

evet haklısınız yaşamak gerekir, yaşamayan bilemez.ben yaşayarak öğrenmek hayal kırıklığı yaşamak istemiyorum.

Yarankızı;
Evet haklısınız ama bu kadar önyargılı da olmamak gerekir. Değil mi?:) Anlayanlarda olabilr... Zaten oluyorda bunun için daha fazla insanın engellileri anlamasını sağlamak gerekmektedir.

Engelli yada engelsiz ne farkeder ki insan insan olduktan sonra bence anlar.Ön yargılı olmamak lazım.Biten evliliğide engele bağlamamak gerektiğini düşünüyorum.

Engelli bir insanı ancak en iyi yine engelli bir insan anlıyabilir.Engelsiz birinin anlıyabileceğini sanmıyorum.Ne kadar iyi insan olursa olsun yaşamadığı şeyleri anlıyamaz anlamasını bekmekte saçma olur.Duvardan düşen duvardan düşeni getirin diye boşuna dememiş.

feyyam biten evlilikleri ön yargıya bağlamıyorum ben gerçekleri söylüyorum.bunun örnekleri o kadar çokki.doğusundan tutun batısına kadar örnekler var ihtimallerle değil gerçeklerle yola çıkarak yazdım.
bence engelli ile evlenmeli
ben bu görüşe katılmıyorum arkadaşım... Bende engelli engelsiz çok mutlu evliliklere şahit oldum.Demekki istisnalar muhakkak var bunu böyle kabul etmek lazım...

Engelli olanı sadece engelli mi anlar?

Bazı duygular yaşanmadan anlaşılmaz. Bu bir gerçektir. Fakat bu şekilde bir düşünceler ile de insanlara ön yargı ile yaklaşmak bana göre hiçte doğru olmayan bir yaklaşımdır. Ne olursa olsun önyargılı bir yaklaşım türü kabul edilemezdir.

Önyargılı davrananlara kızıyorsak eğer... Biz de aynı hatayı yapıyorsal eğer...Kusura bakmayın ama kimseye kızmayada hakkımız yoktur.

ben engellinin dilinden engeliler anlar mantığına katılmıyorum aslında bu insandan insana deyşiyor engelileri çok iyi anlayan insanlar var mesala benim çevremde engelli olupta engelilerle hiç anlaşamayan insanlarda var yani biraz kişisel bir konu.

"Tamamen anlaşılmak, anlayanın anlaşılanda anlamaya değer birşeyler bulmamasına varır" diyordu yazarın birisi...

Kimi zaman egoizmin tadını çıkarırken, Şeytanın Avukatı'ndaki o ünlü Alpacino repliğine kulak tıkamadan yaşayabilmekte hüner...

Ufaktan mırıldanarak... :)

Ne dışındasındır çemberin,
Ne içinde yer alacaksın...

değiştireceksin şarkıları melodiyi bozmadan...

yoksa nasıl geçer Yâ Hû ?.. :)

engellinin dilinden sadece negelli anlar diye bir kural yok...benim hayat arkadaşım engelli değil ve çok iyi anlaşıyoruz...önce merhametli olacak,sonra allha korkusu olacak....bakın mesela daha mayıs ayı bakım parasının alamadık...peki maliye bakanımız engelli olasyadı bu parayı alabilirmiydik evet
peki merhametli olsaydı alabirimiydik evet
allah korkusu olan bir insan engellilerin parasını bekletirmi
Türkiye Cumhuriyeti maliyesinde paramı kalmadı engellilerin mayıs ayı parasını halen vermiyorlar...

anlamak isteyen insan anlar bence ama anlamak istemeyen de anlatmak kolay olmaz

önceden sokaga cıkmaz piskolojısı bozuk kendını bı odaya kapatmış biriydım

baskalarının fıkrını onemsedıgım ıcın ama artık kımsenın bakısı yada sözleri umrumda degılkı yasıyorum eger baskalarının dılımden anlamadıgını onemseseydım bugun dısarda olmazdım kesınlıkle anlayan da anlamayanda cok var

arkadaşlar bende size katılıyorum bencede engellinin dilinden engelli anlar.

Bencede engellinin halinden engelli olanlar ve benim gibi anneleri babaları varsa kardeşleri anlar...

bende aynı fikirdeyim.engelli birini ancak engelli birisi anlar.

31 yaşımdayım kekemeyim.insanlar kekemeliği çok hafife alıyorlar aman ne olucak canım oda bir şeymi gibilerinden durmadan birileri gelir akıl vermeye çalışır zeki insanlar takma kafana sen böle daha sempatiksin çok şirin oluyon :) gibi kelimeler beni deli ediyor.halbuki hayatta yapabileceklerimin belkide sadece %30 zunu yapabiliyorum geri kalan %70 heba oluyor.sırf bu illetten dolayı.bazen konuşurken takıldığım zaman.karşımdaki söleyeceğim lafı sezip benim sölememi beklemeden çok büyük marifetmiş gibi lafımı tamamlaması. vs vs onun için beni anca kekeme biri anlar diyorum hani engellide anlar demiyorum kekeme olucakki beni anlıycak.

Engelli insanı engellinin anlaması tabki mümkündür. Ancak engelliyi anlamayan engellilerin olduğu gibi, engelliyi anlamayan engellilerinde olması doğaldır.

Burada anlamaktan kasıt; insanların yaşadıkları sorunlar konusundaki duyarlılktır. Yani tam manasıyla anlamasa da en azından hissetmektir.

Damdan dusenın halınden damdan dusen anlar..

adam olan herkesin anlması lazım

Eskı buyuklerımızden duydum..eskıden afedersınız adam olmayan bırısı herhangı bır cemaate topluma gıttımı onu nerdeyse kovarlarmış..
şimdi ise adam gıbı adam dedıgımız delıkanlı bırısını herhangı bır cemaatte gıttı mı bu defa onu nerdeyse kovuyorlar..
sadece bu,bu konuda degıl dunyanın bıle evrımlestıgını ızah edıyor bence.
biyo kardeş o yuzden damdan dusenın halınden ancak damdan dusen anlar.Kım ne kadar anlıyorum dersede boştur..:)) tşk.

Üst Alt