Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin işyerlerindeki hakları nelerdir? [Soru]

arzu35

Üye
Konular
22
Reaksiyonlar
1
arkadaşlar, benim sorum iş yerimle. ben bir özürlü olarak diğer bir özrü olmayan arkadaştan daha çok çalışıyorum, ama o arkadaş almış müdürü kafaya yan gelse müdür bir şey demiyor. ama ben iki dakka oturayım hemen laf çatıyo. yani benim işyerindeki çalışma durumum ne olmalı?
beni tedirgin ediyolar. müdür erkek arkadaş bayan o beş senedir çalışıyo ve bizlere benim müdürüm var arkamda diyo ve sürekli bize allah korusun yarın çık deseler ne yaparız deyip gözümüzü korkutmaya çalışıyo.
benim bildiğim kadarıyla özürlü bir işçi hırsızlık, hakaret ve buna benzer şeyler yapmadığı sürece iş veren onu atamaz değil mi? ben böyle biliyorum doğru mu biliyorum? acaba yani iş yerinde nasıl bir yol alayım?
müdür bu arada sadece bizden sorumlu biri patron değil.
BEN BİR DE ÇOK SAKİN BİR İNSANIM ONDAN HERALDE TEPEME BİNİYOLAR. AMA BEN DE HAKLARIMI BİLİRSEM HİÇ OLMAZSA DAHA RAHAT OLURUM . :cry:
BİR DE ÖZRÜMDEN VE HASTALIĞIMDAN DOLAYI HASTAHANEYE SIK GİTTİĞİM OLUYOR, BAZEN BANA ÇOK GİDİYORSUN DERLER Mİ?

yani demek istediğin sen kendinide paralasan düzeni değiştiremezsin.aslında devlet ara sıra işyerlerini denetlemesi gerek.ben büyük bir ilaç şirketinde çalışıyorum özel sektör ama sanki memur gibi haklarımız ve tatillerimiz var ama izmir bölgesiyiz o yüzden istanbul bizi görmüyor ve başımızdaki müdür istediği gibi davranıyor.

Bir işçinin ve işverenin (temsilcisinin) birbirlerine karşı çeşitli sorumlukları var.Senin konumunda özürlü olup-olmaman işçi-işveren ilişkisi bakımından farklılık göztermez.Normal bir insana nasıl iş kuralları geçerliyse sanada sağlığın elverdiği sürece aynısı geçerlidir.Bir işverenin direkt olarak bir işçiyi işten atabilmesi için aşağıda ki şartların oluşması gerekmektedir.

İş yasamızın 25/2 maddesi İşverene haklı nedene dayanarak derhal fesih hakkı sağlayan düzenlemeleri içermektedir. Maddeyi aşağıda bulabilirsiniz.

- Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:

a) İş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli vasıflar veya şartlar kendisinde bulunmadığı halde bunların kendisinde bulunduğunu ileri sürerek, yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işçinin işvereni yanıltması.

b) İşçinin, işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarfetmesi veya davranışlarda bulunması, yahut işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve isnadlarda bulunması.

c) İşçinin işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunması.

d) İşçinin işverene yahut onun ailesi üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşması veya 84 üncü maddeye aykırı hareket etmesi.

e) İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması.

f) İşçinin, işyerinde, yedi günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi.

g) İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.

h) İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.

ı) İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.

Son olarak işveren ile aranızda yapılan sözleşmede özürlü durumundan dolayı hastaneye gidebileceğin zaman ve durumlar belirtilmemişse bu işverenin iyi niyetini bağlı olmakla beraber,seni işe alırken bu sağlık durumlarını yazılı olmasa bile biliyor olması, sonradan şikayet etmesini gerektirecek bir konu olmadığını düşünüyorum.Özürlü bir işçinin bu gibi sağlık problemleriyle karşılaşabileceği herkes tarafından bilinen bir gerçektir.Mümkün olduğu kadar işi aksatmayacak derece önceden bildirerek hastaneye gitmende bir sakınca yoktur.

bizim memleketimizde,işçiler,iyi niyetliler ve mağdurlar hakkını arayamaz,çünkü Türkiye'de yasalar ard niyetliden yana :?

zaten işverenler saglam özürlü alıyorlar mesela bizim fabrikada hep işitme engelliler çalışır başka gurup çalışmaz :lol:

Üst Alt