Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin İslam'daki yeri..?

Engelimiz olsada isyan etmek yerine hep şükretmek gerekir, engelli durumuma rağmen annesiz babasız evsiz aç susuz büyüdüm, kardeşimin her gece aç yatmak istemiyorum deyişini düşündükçe asıl sınavımızın engelli olmak değilde insan olarak neler yapabileceğimizi gördüm, halimize şükretmek olduğunu anladım, her daim şükredip Rabbim'e sığındım o kadar çektiğim günler oldu ki asla isyan etmeyip ibadetimi aksatmayaya çalıştım Allah'a şükürler olsun ki memur oldum geçen kasım da, engeliniz ne olursa olsun şükretmeyi bilmek gerek elinizden geldiğince dua etmeyi eksik etmeyin Rabbim mükafatını vericektir inşAllah..

Eğer sorunuzun cevabını Allah'tan almak isterseniz "vatan mücadelesi sırasında askere çağrılanlarla ilgili ayetten mukayese edebilirsiniz.

"Köre, topala ve hastaya güçlük yoktur" (güçlerinin üstünde bir emir ile savaşa katılmaları üzerlerine farz kılınmamıştır

Bir başka ayet ise
"Sonra size verilen nimetlerden hesaba çekileceksiniz" Tekasür 8. Buyurmakla nimete nail olanların hesaba çekileceğini gösterir.

Sizin sorumluluğunuz sağlıklı insanlarla bir değildir, bununla birlikte bu tür durumlarda ima ile namaz kılmak tavsiye edilir. Kurandan en azından namazda okunacak kadarını öğrenerek imaen kılmanız uygun olur.

Şefaat konusuna gelince, "Allah, sözünden hoşnut olduğu bir kimsenin istirhamı (şefaat) ile bazı insanların bazı günahlarından geçebilir (Taha 109)" ancak Müminlerin buna dayanması doğru değildir zira "Hiç bir günahkar bir başkasının günahını yüklenmez" ve "O gün hiç bir şefaatçinin şefaati de kabul edilmez" ayetleri insanları bu tür sığınmalardan men etmektedir.
slm.

[FONT=sans-serif]Bende sürekli ölüm ve yalnızlık korkusu var. [/FONT]
, kanımca bu bir engel değil, obsession. Doğru telkinlerle hallolacak bir mesele.
Herşeyden önce ölüm ile ilgili sanrınız belki duyduklarınız ve gördükleriniz sebebiyle sizi yanıltıyor. Bence önce bunu düzeltmeliyiz.
Zira Ölüm Kuran'ı Kerim de bambaşka tanıtılıyor.
Öncelikle Kuran'ı Kerim de ölüm anını yaşayan 3 grup insan resmedilir bunlardan
- inançsız ve iyiliksiz olanlar (mücrim) hüsrana uğrarken
- iyilik ve kötülüğü bulunanlar ancak iyiliği daha fazla bulunanalar (eshab-u yemin, sağcılar) için kurtuluş olduğu bildirilir
- Ufak tefek hataları dışında sadece iyiliği bulunanlarsa direkt Cennetle müjdelenir.

Şu durumda "Eğer büyük günahlardan sakınırsanız küçüklerinden geçeriz" ayeti göz önüne alındığında, akıllı bir Mümin için ölüm cennete açılan bir kapıdır.

O zaman korkulur mu?

Bir başka konu ise

"Nerede olursanız olun Allah yanınızdadır" ayeti "Allah'ın dostları için korku (gelecek endişesi) yoktur onlar üzülmeyecekler de" ayeti ile birleşince yalnızlık sorun olur mu?

Bunu bir düşünün.

@murat6677
Sizin engeliniz nedir? Zira halı saha maçından bahsedince tam olarak anlaşılmıyor

Salih83

Sağolun hocam. Haklısınız namaz çok mühim bir konu. Özelden link yollayın bakarım. Teşekkürler...

Üst Alt