Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin ev dışına çıkarken karşılaştığı sorunlar ve çözüm seçenekleriniz..? [Araştırma]

ftmperge

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
bir araştırma yapıyorum, konusu:
1- engelli yaşlı ve hastaların, ev dışına çıkmak istediklerinde onlara kimler eşlık ediyor (kişinin ne kadar özürlü olduğu kız yada erkek olduğu da önemli değil)
2- eşlik eden kimse yok ama ille de dışarı çıkmak gerekiyorsa ne yapıyorsunuz? belki iş görüşeceksin, arkadaşınla sohbet edeceksin, belki bir köfteciye gitmeyi çok istiyorsun yada turşucu, belki de sinemaya… nasıl çözüm buluyorsunuz?

yalnız, lütfen "çıkmıyorum" diye yazmayın. diğer aşamalarda sizin düşüncelerinize de ihtiyacımız olacak. ancak şimdilik bulunan çözümleri öğrenmek istiyorum.

Bu çalışmadan çıkacak sonuçlar size daha iyi bir yaşam için geri dönecek, inanın.

Evden çıkacağım zaman, fiziksel koşullarımdan dolayı mutlaka birilerinin yardımına ihtiyaç duyuyorum. Bu genellikle kardeşim oluyor. Kardeşim yoksa, kuzenim ya da annem olabiliyor. Ama hiç biri yoksa, çıkamıyorum evden!

Ayrıca yine fiziksel koşullarımdan dolayı toplu ulaşım araçlarını kullanmam mümkün değil. Kendi aracım da olmadığı için her seferinde taksi tutmak zorunda kalıyoruz. E bu da (hele İstanbul gibi bir yerde) ciddi bir mali güç gerektiriyor.

Ben akülü sandalye kullanıyorum yaz aylarında köydeyim ve köydeki bir engelli şehirdeki engelliye göre daha avantajlı bence en azından kendi köyüm için bunu diyebilirim yolları asfalt ve düz bir araziye sahib tabi tirafik derdide yok...

Dışarı cıkacağım zaman kardeşim arabama binmeme yardımcı olur sonra gün boyu dağ bayır gezerim... :)

Şehire gitmem gerektiğinde kendi otomobilimizle ve yine kardeşimin yardımıyla gerçekleştiriyorum....

ısıtmem cok agır oldugudan ben nasılsa kendı kendıme yetıyorum ama hastane gıbı doktorların cok mesgul oldugu hastalara kısıtlı zaman ayrılan yerlerde karsımdakı ısımı gorecekler ıcın bıraz zor olabılıyor benım ıcın sorun olmasada bazen guluyorum bazen utanıyorum
oysa bıraz dıkkatle yavas konusarak anlatsalar bende guzel anlıyabılıyorum
gecen bıraz tetkıkler vardı gıt gel ıyınıyetle yardımcı olsalarda son gıttıgımde mecburen kardesımı goturdum yanıma
gorun ama oyle sevındılerkı muhatap olucagım doktorlar hastabakıcılar....

Ben 1 sene öncesine kadar kendim arabamLa istedim yere gidebiLiyodum ama şu an yardımsız çıkamıyorum (Arabaya da :? )Bi işim oLdunda babamın şöförLüğünde ve yardımıyLa işLerimi haLLediyorum

Maalesef bende her gün işe giderken babam yada erkek kardeşimin yardımıyla evden çıkıyorum. Şaslıyımki ailecek aynı yerde çalışıyoruz bu yüzden çok sorun olmuyor.
Diğer zamanlarda dışarıda işim olduğu zaman yada gezmeye gittiğimizde kardeşlerim veya arkadaşlarımın yardımını alıyorum bende. Tekerlekli sandalyede olduğum için kendi başıma bu mimari şartlarda gezmem mümkün değil maalesef hala. Toplu taşıma araçlarını kullanmıyorum bende küçük yerde yaşadığım için ve kendi arabam yok ama, geneldede arkadaslarımın aracı olduğu için bu yönde henüz zorluk yaşamadım..

Ben kısaca bir günümü anlatayım, ki bu gün hemen hemen tamamıyla yardımsız geçiyor. Bu arada ben T8 complet paraplejiye sahibim. Evimde yalnız yaşıyorum. Ailem ayrı, yan binada yaşıyor ve bu benim tercihim.
Sabah yataktan kalktığımda önce çay suyunu ve yumurtamı ocağa koyup sonra banyoya geçiyorum. Giyinme ve banyo işlerinde yardım almıyorum. Kahvaltıdan sonra sabah en geç 8 30 da işe gitmek için evden çıkıyorum. İskemlemi arabaya geçtikten sonra garajda olduğu yerde bırakıyorum. İşyerine vardığımda oradaki personelimiz işyerindeki iskemlemi yanıma getiriyor. İskemleden arabaya geçişi de yardımsız yapıyorum. Öğleye kadar 50 60 kadar hasta muayene ediyorum. Öğleyin işyerinde kalıyorum ama bazen alışveriş için öğle zamanını kullanıyorum.
Akşam üzeri saat 4 den sonra eve geldiğimde hemen kendimi hemen yatağa atıyorum. Saat kadar eğer gelen giden olmazsa uzanmak istiyorum. Saat 8 gibi kalkıyorum ve bu arada ailem (annemler)'in geirdiği yemeği fazla beğenmezsem ki bazen olabiliyor neler yapabilirim diye düşünüp bişeyler hazırlıyorum. sonra çayımı içip biraz daha zaman geçirdikten sonra gene yatağa geçip oyalanıyorum. Büyük banyoyu akşam yapıyorum. Bazen ertesi gün kullanacağım elbiseleri ütülüyorum.
Tüm bu işlerde yardım almıyorum..

Tekerlekli sandalye kullanan birisiyim ve kendi otomobilim var...Hiç bir şekilde
ayakta duramıyorum ...Çocuk felci benim engel nedenim ve iki ayakta mort...

Tek başa çıkamadığım sorunum var : Oda merdivenler...Onun dışında hemen her
şeyin bi şekilde çözümünü buldum...Evim asansörlü, eski çalıştığım iş yeride engellilere uygun dizayn edilmişti (turistik olduğundan, benim için değil), gidip gelme, banyo,tuvalet sorunum hiç olmadı zaten..Tekerlekli sandalyemi, otoma rahat indirip bindirebilirim...Yaşam tarzımıda merdivensiz yerlere endeksledim...
Çarşı alışverişi, pazar alışverişi dahil herşeyi kendim yapabilirim..İsmayil gibi
Denizli kökenliyim bende, suyundanmıdır bilmem ama daha bir özgür yapılı arkadaşlar biliyorum oradan çıkan...(İsmayil orada çalışan/yaşayan Cihan diye
bir doktor arkadaşım daha var)..Bekar öğrenci iken çamaşır, bulaşık ve yemek
dahil herşeyi yapmakla başladık biz hayata...

Ahh, birde kumda giden sandalye icat etsem...

kuyucak abım yasam savasında basarıların ıcın hayranım
tekerleklı sandalyle hıc alakam olmadı yanı bılmıyorum hıc malzeme mekanık bılgısı olan bır atelyeye tekerleklı sandalyenızın tekerleklerıne soyle 25 30 cm lık hafıf bır malzemeyı saglamca monte edılıp kolayca sokulur sekılde bır aparat yaptırmayı dusundunuzmu
kumda rahat gıder herhalde guzel bır sekılde tasarlanırsa
sızın gıbı nazık bır bey o kadar yer kapamak ıstemıyorum kumsalda dıyebılır
ıkı ayagının ustunde zıp zıp zıplayanların dunyasında sızde o kadar bır hakkı kendınıze cok gormeyın

kuyucak, kumda giden vede denize girmeyi sağlayan tekerlekli sandalye var

Nerede bulabileceğimiz, nasıl bulabileceğimiz, kaça bulabileceğimiz hakkında bilgi
vermekte sana verdiğimiz bilgilerin karşılığı olsun...Yoksa üste bi şeyler dahamı
istiyorsun?

Bende de çocuk felci var,çalışan birisiyim aslında her işimi rahatlıkla yapabiliyorum ama babam emekli olduğu için beni iş yerime getirip götürüyor bunu kendisi yapmak istiyor bende hayır demiyorum çok yoğun ve çoğunlukla ayakta yapmak zorunda olduğum işlerimden yorulduğum için babamın beni getirip götürmesi aslında işimede geliyor..Bu yıl kısmet olursa arabamı artık alıyorum sonunda ikna ettim canım babacığımı :)
Genelde çarşı işlerimi ödemelerim falan varsa kardeşlerim yada babam hallediyor.Yalnızda çıkabiliyorum sorun olmuyor belli bir düzenim olduğu için iş çıkışında akşamlarıda arkadaşlarım geliyor onlarla sinema kafe yada ev oturmalarım oluyor bazen kendimi çok rutinleşmiş gibi görsemde aslında tam hayatın içinde olduğumuda biliyorum..

Evden çıkarken karşıLaşmadıqımız fizikseL ve mimari sorunLar oLsaydı eqer ßaşLık,daha az yazı yazıLırdı.

ßen ßuqün akraßama qidecektim kucakta taşınmaktan,qittiqim evde aynı odada çakıLı kaLmaktan sıkıLacaqım için qitmemeyi yeqLedim.(TekerLekLi sandaLyemi daireye taşımıyoruz)

Ah istanßuL trafiqinde caßası.
ßir insan ßedenseL enqeLLi oLupta ßaşkasına muhtaç kaLmasın ßu şehirde en kötü yüzünü qösteriyor hep.

bende tekerlekli sandalyeye malesef mahkümum evin giriş cıkışlarına gerekli rampaları yaptırdım nişanlımın yardımıyla atv yani dört tekerli motosikletime binim işyerlerime gidiyorum evde ve iş yerlerimde ayrı ayrı tekerlekli sandalyelerim var o yuzden gidis geliş lerim de hiç sıkıntım olmuyor gezecegim zamanda bazı zaman arabamla cogu zamanda atv le istediğim yere gidiyorum bu foruma yazmamın en büyük sebebide atv motosikletinin bizim gibiler için kolaylıgıdır samimiyetle söyluyorum atv motosikletinin bize sagladıgı kolaylık ne arabada nede akülü sandalyede var istediginiz yere giriyor istediginiz kaldırımdan rahatlıkla geciyor park sorunu yok yakıt arabaya göre cok daha tasaruflu ve aynı zamanda aparat yapılıp yanınınızda tekerlekli sandalyeyide taşıyabileceginiz bir araç kısacası tüm benim durumumdaki arkadaşlara tavsiye edebileceğim çok kullanışlı bir dört tekerlekli motosiklet saygılarımla.

internet sayesinde neredeyse tüm alışverişimi netten yapıyorum.
değil köfte ekmek, kokoreç, midye tava, rakı bira bile adresime teslim
geliyor.(eve alkol sevkiyatı yasaklandı ama herzaman yasakları delen birileri bulunuyor)
bi de rakı muhabbetine ekabir adam servisi olsa bu internet tadından yenmicek valla.
şimdilik
http://www.mercanabi.com
ile idare ediyorum. bazen muhabbeti bayıyo ama hiç yoktan iyidir
yalnız içmeyi sevmeyenlere tavsiye ederim :)
otomobilim var ama yalnız çıkmıyorum. kardeşlerim veya yeğenlerimle çıkıyorum.
illaki ve mutlaka bi yere yalnız gitmem gerekiyorsa maallemizin korsan taksicisini
çağırıyorum. çünkü adam bana, ben ona alıştım. kolumu şöyle tut, bacamı şöyle kaldır,
t.sandalyeyi şöyle monte et vs vs gibi teknik bilgileri her seferinde açıklamak gibi
bi angaryadan kurtuluyorum. duraktan legal taksi çağırmak durumunda olan arkadaşlara da
tavsiye ederim. bir iki saat öncesinden haber verip her seferinde aynı şöförü isteyin.
üç servisden sonra kanka oluyorsunuz zaten :) ara sıra da cebine 5-10 ytl extra koyun
kebap.

konuyu biraz daha açayım ev dışı özgür yaşamınız için .........

Cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim,
Umarım diğer arkadaşlar da ilgi gösterir,
KUYUCAK arkadaşımızın dediği gibi ;verdiğimiz bilgilerin karşılığı olacak;cevaplarınız henüz gelmedi
Bu yazdıklarınızın daha fazlası bilgi birikimi var bende
Konuyu biraz daha açayım sanırım yeterince anlaşılmamış
zorunlu yaşam ve iş dışında -aklınıza estiği şeyleri yapmakta ne kadar özgürsünüz ve bunu sağlayabiliyor musunuz ya da sağlamak için neler yapılmasını isterdiniz
bir diğer çalışmam daha var ki konusu bu tür ihtiyaçlar ve temini ile ilgili o zaman
sana giriş fiyatından getirteceğim sevgili Kuyucak
VE burada sizlerin söyleyeceği şeyler inanın çok faydalı olacak belki size belki de arkadaşınıza,
Hepinize elinizde olanla mutlu yaşayabileceğiniz güzel günler dilerim ve bana bol cevaplar.

Evet tabiki çıkıyorum ama hiç bir zaman tek başıma çıkamadım ki :) hep ailemlen beraber çıktım ama gerçekten gün geçtikçe zorlanıyoruz ailem ben tabiki kendim ayağa kalkamıyorum hep kucaklıyorlar beni yani Allah bizi yardım etsin hepimize şifa versin yarabbim.

mrb arkadaşlar! ben sma hastasıyım (3. tip) çok şükr destek almadan yürüyorum ama belli hareketlerde güçlük çekiyorum.mesela bir yere tutunmadan kalkamıyorum. her gün okula giderken babam götürse de okuldan dönüşte toplu taşıma araçlarını kullanıyorum. maalesef ki otobüslerin çoğunun merdivenlerinin başında tutunacak bir yer yok. çok yorgun olduğumda kendimi olan güvenim gidiyor sanırım ve çıkamıyorum. bazen arkadaşlarımdan yardım istiyorum. bunun düzeltilebilinecek bir durum olduğunu düşünüyorum.
Allah hepimizin yardımcısı olsun. Her şeye rağmen hayat çok güzel ;)

bende yazları genelde köyde oluyorum şehirdede köydede yeğenlerim aracımı getiriyor binmeme yardımcı oluyor gerisi bana kalmış geziyorum ama mimari engeller gerçekten bize çok büyük engel oluyor düşünebiliyormusunuz özürlü çıkışından kaldırıma çıkıyorsunuz bayağ gittikten sonra özürlü inişi yok dön geri bunun gibi şeyler bunlara artık ne diyelim memleketimizin güzellikleri :)

ben parapleji hastasıyım t9 10 11 aylarca tek başıma yaşadım her türlü sorunumu çözebilecek durumdayım benimde en büyük sıkıntım ulaşım oluyor ucuz ulaşım yolları şart bize toplu taşıma araçlarını tek başıma çok az kullanıyorum kullanmaya niyetlensemde iyi bi gaz gerekiyor kullanmak için veya biyere gideceğimde paraya kıyıp bi taksi tutmak gerekiyor masraf 50 ytl buluyor buda caydırıcı bir sebeb oluyor 3 4 km arası gidiceksem kollara küvvet bas anam bas buda yorucu tabi :d işte bu yüzden en önemlisi bu ulaşım işine çağre getirilmesi çok büyük özgürlük sağlıyacaktır.ardından bu mimarların işini yapması sadece imazayı atıp işçilere yaptırmaması gerekiyor bu yolları. bu ülkede mimarlar ne iş yapıyor çok merak ediyorum açıkcası :eek:. daha sonraları ben havuza yazılmak istiyorum mesela bizim için ideal soyunma kabini girişi çıkışı güzel olan servisi olan ama öle bi imkanımız yok yüzmek bizim için en faydalı şeylerin başında geliyor yapabilecek durumda olanlarsa sadece yazları yüzebiliyor tesisler kurulsa güzel olur. daha ileriye gidersek benim hayalim bir gün serbest atlayış yapmak umarım birgün hayalime ulaşırım :d

bo konu çok güzel bende böyle bir konu bekliyordum

ben doğuştan görme engelliyim uzağı göremiyorum dışarı tek çıkıyorum sorun olmuyo görünürde ama gel sen bana sor otobüslerin güzergah tabelaları yüksek olduğu için okuyamıyorum bankalarda hastanelerde ve diğer kurumlarda işim olduğu zaman sıra fişi alıyorum sıra numarasını gösteren ışıklı tabela yüksek olduğu için onuda göremiyorum daha neler neler yani engellinin dışarı çıkması için mutlaka birisinin yanında olması lazım engeli nekadar olursa olsun mutlaka zorluk çıkıyo

merhaba ben de babacım sayesınde dısarı cıkabıldım. 8 yıldır sosyal hayattan uzak yasadım. evden cıkamadım cunku yurumem problem artı asırı aktıf mesane hastası oldugum ıcın yolculuk yapmamda derttı. bu yıl babamın yardımları ıle kuran kursuna yazıldım araba ıle gıdıp gelıyoruz. keske yolculuklarım sırasında mola verdıgımız yerlerde engellılerı de dusunseler. gercek bu kı normal yerler yok kı engellıler ıcın yerler olsun. bır de yasadıgım sehır kucuk ve gelısmemıs olunca sorun daha asılmaz hale gelıyor. allah yardımcımız olsun.

slm

benimde aküllü arabam var ve tek geziyorum annemle babam aküllü arabama bindiriyo 3.4 kiro metre gidiyom metroya biniyom taksimde iniyom asansörle çıkıyom ve bunları bu halimle yapıyorum tabi bide aküllü araba sayesinde arabam elim ayagım benim

merhaba ben kifoskolyozum ve çok şükür kendi başıma herşey yapabiliyorum. ailem tokat merkezde bense bir ilçesinde çalışıyorum ayrı evim var kira ama kirasını ben ödüyorum :) yorucu bir işim var bazen kendimi eve zor atıyorum yorgunluktan. evimle iş yerimin arası yakın 10-15 dk da gidiyorum bu arada çok hızlı yürümediğimi belirtmem gerek. kahvaltımı ve akşam yemeğimi kendim hazırlıyorum tek kaldığım için kirlenmiyor ev ama normal temizliğini yapıyorum ailem yakın zaten kardeşlerim bazen benimle kalıyorlar. diğer insanlardan farklıyım herkes dönüp bakıyor yorum yapıyor falan hatta geçen bir çocuk üniformalı gördü beni annesini çekti çektii çeketinden "bak küçük doktor" dedi gülsem mi üzülsem mi bilemedim :confused: (bu arada doktor değilim)

kendi hayatımıza sahip çıkmalıyız umudumuzu asla kaybetmemeliyiz.

sevgili moonserose kışın yerler buzluyken hiç birimizin dışarı yalnız çıkması pek mümkün değil. birçok yerde okullar buz nedeniyle tatil edildiyse engelliler içinde tatil sayılıyor ama bu valiliklere bırakıldığı için her yerde mümkün olmuyor. zonguldakta çalıştığım zaman amirlerim arıyordu kızım gelme riske etme kendini diye :) burda da bu sene çok buz olmadı ama geçen sene valilik bildirmedi dediler kardeşim bende kalıyordu neyseki sabah birlikte gittik iş çıkışı geldi aldı beni bir iki hafta :) buzla ilgili bizler için bir düzenleme olsa iyi olur aslında.

öcelikle devlet memurlarına ve kurumlara engelli hakları anlatılsın ve kirizden sonra 2 madde engelli vatandaşların engelleri en asgariye indirilsin (hastene önceliği ve engellilere karşı doktorlar tarafından yapılan hitap bozuklukları düzeltilsin hatta hastanede sıra bekletilen polikilinik hakkında yasal işlem yapılsın kamu kuruluşlarına bildiri dağıtılsın verilen rapor her yerde geçerli olsun ve raporun ASLI diye diretilmesin
her yapılan alışveriş merkezlerine akülü sandalye girebilecek şekilde rampa yapılsın ve kasalarda ona göre sandalye geçebilecek şekilde ayarlansın

merhaba ben yeni üyelerdenim ben 33 yaşında yürüme engelliyim engelli olan diğer kişiler gibi dışarı çıkmak bizim gibiler için bir lüks çünkü dışarı çıkmak diğer sağlıklı insanlarda olduğu gibi sıradan ve kolay bir durum değil
yanında mutlaka bir yardımcı gerekiyor o yüzden hayatı tam anlamıyla yaşayamıyoruz mevsimleri evde oturarak geçiriyoruz bunun çözümü varmı bilmiyorum tek çözüm yanımızda bir insan galiba onuda heran bulmamız imkansız gibi:)

aramıza hoş geldin maya bu konuda haklısın elbette ama bazı düzenlemelerle bu sıkıntıları azaltabiliriz. önce engelleri aşmak için eğitmeli ve eğitilmeliyiz sesimizi duyurabilmeliyiz.

engelleri aşmak için ilk adımı biz atmalıyız...

Üst Alt