Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilere Master ve Les için uygun koşullar..?

aylincitak

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Bir çok engelli arkadaşım var ve Les sınavını kazanmalarına rağmen engelerinden dolayı doktora ve mastır yapamıyorlar... bunun sebebi genelde fiziki cevre. şimdilerde intennet üzerinden eğitim veriliyor, ama ondan da alınan harç nedeniyle yararlanamıyorlan var.
bence buna cözüm bulunmalı en azından engellilerden blu ücret alınmayabilir

Üniversite okuyabilen bir engellinin master ve doktora da yapabileceğini düşünüyorum. Sonuçta lisans üstü öğretimde hergün ders olmuyor. Ders devamı konusunda da daha anlayışlı davranıyorlar.

katılıyorum han777.üniversiteyi okuduktan sonra gerisi daha kolay.

yüksek lisans veya doktora yapılabilicek bir sürü yer var.inşallah girmişsinizdir bir yere.niye almasınlar ki mastere anlamıyorum.

BEN DE YÜKSEK LİSANS İÇİN BAŞVURUMU YAPTIM... SIKINTI YAŞAYACAĞIMI ZANNETMİYORUM... İNŞAALLAH HERŞEY YOLUNDA GİDER :)

akademik kariyer yapacak ünv.de kalacaklara eywaalh lafım yok yap yüksek lisansını ama piyasada çalışan mühendis, mimar ın hangi akılla dünya para verip o kadar zamanı harcadıklarını anlamıyorum...

sankha
Zaten iş bulmuş biri için dediğinde haklı olabilirsin, ama henüz işe girmemiş insanlar için başvurularda avantaj getirebilir.

Bir de erkeklerin askerliği ertelemelerine yarıyor :D

Malum mülakat aşamasında insanlar ön yargıyla yaklaşıyor.

Özellikle üniversitelerde yüksek lisans yaparken kadro alacak, kısaca asistan olacak insanların profesörlerin kişisel işlerinde yararlandıkları, amiyane tabirle üniversitelerin köleleri oldukları bir düzen içerisinde mülakatta elenmek maalesef ki düzenden kaynaklanıyor.

Keşke mülakat denen meret gerçekten mülakat olsa. Günümüzde akademik çevrelerde mülakat demek, torpillilerin ve istenilenlerin, daha iyi şartlardaki insanların üstüne çıkarılması için kullanılan bir araç olduğu ortada.

Ales'de dereceye girin, iyi bir ortalama sahibi olun, mülakat aşamasında sizi rahatlıkla eleyebilmekteler. Madem düzne bu o zaman neden ales gibi bir sınav var onu da sorgulamak lazım.

Neyse akademik kariyer yapmak için çabalayacağım. Hem de arazi uygulamalarına çıkmam gereken biyoloji-sistematik branşında. :D Eğer ben bunu sorunsuz halledersem herkesin halledebileceğini de göstermiş olurum.

Malum yeri geliyor baston kullanmam gerekiyor. Ancak ben dağa tırmanıp yüksek rakımlarda, ormanda, kısaca insanın olmadığı noktalarda tür tespiti yapmam gereken bir branşa yöneliyorum. Ya kafadan da çatlağım ya da önce kendime sonra da dünyaya ispat etmem gereken bir gerçek var. İnsan istedikten sonra tüm zorlukları yenebilir.

Ayrıca, rahatsızlıklarımı bilmelerine rağmen, yöneldiğim tezat branşda bana hiç bir engelleme getirmeyen ve bu konuda beni cesaretlendiren hocalarım gibi hocalara denk gelmeniz umuduyla.

TEMENNİN İÇİN AMİN DİYORUM.AMA BEN HİÇ BU DEDİĞİN HOCALARLA KARŞILAŞAMADIM.BEN CİDDEN KAFADAN ÇATLAKTIM ENGELİMLE ÇOK ZOR OKUYABİLECEĞİM BİR BÖLÜMÜ SEÇMİŞTİM. :lol:

arkadaşlar bence de uyumlu hocalar ve uygun bir konu ile master ve doktora yapılabilir. ben bu dönem doktoraya başlıyorum :D

Bu konuda hiç umutsuz değilim. Üniversitede okuduğun dönem içerisinde gerekli yeterliliğe sahip olmuşsan, kendini geliştirebilmiş ve de hocalarına kendini kanıtlamışsan neden başvurunu kabul etmesinler, önyargıyla yaklaşsınlar yada önüne taş koymaya çalışsınlar ki...
Daha 3. senemde hocalarım gösterdiğim çabanın farkına vardılar ve bu şekilde devam ederse, beni; üniversitede meslektaşları olarak bile görüceklerini söylemişlerdi.
Üniversiteyi okuyup bitirmiş bir engelli için; yüksek lisansını, doktorasını v.s. yi yapmasında engelliliği ne bir avantaj ne de dezavantajdır bana göre...

Demem o ki; çalışan her zaman karşılığını alır...

Nüans, bence sen bu konuda çok şanslısın, hocalarının görüşlerine bakılırsa. Tebrik ederim, ne güzel.

Arkadaşlar bu güven meselesi birazda öncelikle basarmak için istemek gerekiyor.Hemde tam bir istek,yani siz isteyin yeterki dağları yerinden oynatabilirsiniz.

En güzeli mücadele etmek. Benim branşım Allah'tan beni zorlamadı ve iş hayatımda da zorlanmıyorum. Hocalar yaptığın mücadeleyi görünce takdir ediyorlar ve bazı konularda anlayış gösteriyorlar.

Merhaba arkadaşlar,lütfen önyargılı olmayın.Bence bir iki olumsuz örnek dışında yüksek lisans ve doktora yapmanıza engel nedeniyle hiçbir üniversitenin hiçbir bölümünde karşı çıkılmaz!Ben de doktora yapmaktayım.Engelli değilim ama akademik alanı iyi bilirim,ayrıca engelli arkadaşlarımdan akademik kariyer yapanlar oldu böyle bir olumsuz örnekle hiç karşılaşmadık varsa da bir iki münferit durumdur.O da ilgili akademisyenlerin takıntısı meselesidir (ki o durumda sebep sadece fiziki engel değil herşey olabilir,yani adam kaşını gözünü beğenmedim deyip de geri çevirebilir ama zannetmem)
İnternet üzerinden lisansüstü öğrenimi ise tavsiye etmem,alana adaptasyon sorunu yaşanabilir.Ders aşaması oldukça verimli bir süreçtir.
Son olarak, bir arkadaşımız kamu vb.de çalışıp da akademik kariyer yüksek lisans ve doktoraya ne gerek var gibi birşeyi sorgulamış :)O nasıl ki bu derumu anlayamamışsa ben de onun şaşkınlığını anlamlandıramadım.Akademik çalışma yapmak bir tutkudur,kişisel gelişiminize çok önemli katkıları olabilir yeter ki sığ bakmayın çalışma alanınıza.Saygılarımla

arkadaşlar yüksek lisans için nereye başvurmam gerekli benim üniversitenin hangi bölümüne banada bilgi verrseniz sevinirim.

Sayın sudenur_m,
Lisans üstü eğitimler, üniversitelere bağlı
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Eğitim Bilimleri Enstitüsü[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Fen Bilimleri Enstitüsü[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Güzel Sanatlar Enstitüsü[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Sağlık Bilimleri Enstitüsü[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Sosyal Bilimler Enstitüsü[/SIZE][/FONT]
gibi enstitüler tarafından yürütülmektedir.
Siz hangi alanda ve hangi üniversitede Lisans üstü eğitim yapmak istiyorsanız, bu enstitülerin web sayfalarından başvuru koşullarını takip eder, harekete geçersiniz.
İyi Şanslar

Üst Alt