Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilere ayrılan park yerlerinin gasp edilmesini protesto için Otopark Eylemi [Tartışma]

CinCin

Üye
Konular
24
Reaksiyonlar
0
Engellilere ayrılan park yerlerinin gasp edilmesini protesto için Otopark Eylemi [Tartışma]

Araç kullanan engellilerin her zaman karşılaştıkları sorundur engelli park yerleri bulamamak! Ve çoğu zaman bulduğunda da engelsiz arabaların işgali sonucu yine park edememek!

Bu konuda ben İçeremköy Carrefour'a bir tür savaş açtım. Carrefour'a her gittiğimde ufak çaplı kargaşa yaratıyorum, tüm plakaları güvenliğe verip çağrılmalarını istiyorum. Bir seferinde aracıma binmek için diğer arcın çekilmesini tam 1 saat 5 dk beklemek zorunda kalmıştım.

Arkadaşlar, ben bir hafta tam gün ya da vardiyalı olarak Carrefour'daki otoparklarımızın başında beklemek ve engelsiz sürücüleri buraya sokmamak için bir gurp oluşturmak isiyorum. Bu konuda bana destek olacak arkadaşlar arıyorum. Ne dersiniz?

Sevgili CinCin...

İstanbul'da olup eylemine katılmak çok isterdim ama İzmir'deyim.Seni ve eyleme katılacak olan arkadaşları canı gönülden destekliyorum, dua ediyorum :) Eminim ki;büyük bir katılımla bu olay ses getiricek ve bu konuda duyarsız davrananlar utanacaklardır.

Başarılar :wink:

Teşekkür ederim y@ren

Utanacak o kadar çok kişi olacaktır ki anlatamam.

Gülçincim,

Şimdi düşündüm de.. Teknolojiyi kullanarak bu işe çare bulunamaz mı?

Mesela engelli plakayı tanıyan bir araç yerleştirilir park yerine.. Normal plakalı aaç oraya geldiğinde, alarm sistemi "ciyaak ciyaak" bağırır.. :twisted: Zor bişey olacağını da düşünmüyorum..

Her ne kadar engelli araçlarındaki özel plakaya karşıysam da, bu plakalar kalkana kadar en akıllıca çözüm bence..

Ah abicim Carrefour güvenlik amirlerine kaç tane basit ama etkili yöntem önerisinde bulundum sorma.İnan onlarda carrefour yönetimini yetki vermediğini söylediler.Bu eylemle basını da yanıma alarak carrefour yönetimini de bazı önlemleri almaya mecbur bırakmak istiyorum.

Bu vesile ile basına plakalardaki amlemin ayrımcılık olduğunu sadece otoparaklarda kullanacağımız özel uygulamayı istediğimizi de söyleyebileceğiz.

nerde bu istanbullular cincin abla.İstanbullular nerdesiniz ?katılmıyormusunuz bu güzel ve anlamlı eyleme

selamunaleykum merhaba arkadaşlar bu soruna baben abimizin dediği gibi bir çözüm üretile bilir veyahut özel bir proje geliştirilir engelli park yerleri bariyerli veyahut aracı tanıyarak açılma şifre ile açılma gibi olabilir

Siyahpelerinli adam bende Havaalanına çok yakın bir yerde çalışıyorum istersen tanışabiliriz

çok üzgünüm kardeşim kısmet olsada istanbulda olsaydım elimden gelenin fazlasını bile yapardım ama mesafe çok uzak ama istanbuldaki arkadaşların destek vereceklerine inanıyorum umarım ses getirir ve emekleriniz zayi olmaz başarılar dilerim

sonuçta herşey crf. idaresinde bitiyor.
bence idareyi etkili bi önlem almaya zorlamak için bi iki saatlik ve medyanın katıldığı bi eylem yeter.
natilius'un yaptığını niye yapmıyolar?
eğer hala öyleyse kapıdaki güvenlik içeriye telsizle haber vermişti
içerde bariyerle ayrılan yer benim için açılmıştı.
burada da bariyer konulsun ve mesela üstüne bi çağrı düğmesi..
engelli gelince düğmeye basıp görevliyi çağırsa ve o baariyeri açsa..
ilk aklıma gelen bu.
daha başka fikirlerde geliştirilebilir.
BÜTÜN İŞ İDAREYİ İKNA ETMEKTE.
bi gün oraya arabalarla gidip gövde gösterisi yapmakta fayda var.
ara yollarda park edip otopark içinde trafik akışını tıkasak bile büyük
gürültü koparır derim

Yakın olabilseydik

Merhaba,
İnan yakın olabilseydim destek olmak isterdim.Maalesef Bursa'dayım. Ama yüreğimle yanındayım.

Işık ve sevgiyle kal...

Bu konu hakkında İçerenköy Carrefour'a kaç kere şikayette bulundum hatırlamıyorum, en son verdikleri cevap bizim müşteriler "hayvanımsı" elimizden bişey gelmiyor olmuştu.
Neyse uygun zamanlarımda seve seve eylemine destek vermek isterim.. Günleri, zamanları ve neler yapabileceğimizi konuşalım.

Şöyle bi oluşum gerçekleştirebilir miyiz diye aklıma birşeyler geldi... Paylaşmak istedim...

İstanbulda ikamet edip aracı olan engelli arkadaşlarla bi takım kurabiliriz...

Ardından istanbulda park yeri sorunu olan bölgeleri kendi aramızda tartışarak belirleyebiliriz...

Daha sonra belirlediğimiz bu alanlara mesai saatlerine denk gelmeyen (haftasonu olabilir) zamanlarda ziyaret takvimi oluşturabiliriz...

Ve takım üyelerinden dikkate değer cogunlugun katılabileceği bir saatte tüm engelli otoları ve camlarındaki akıllıca yazılmış sloganlarla bu yerleri ziyaret ederek ilgili alanın yöneticilerinin ve hatta basılı&görsel medyanın dikkatini cekebiliriz...

Sizce uygunmudur? Şayet böyle bi oluşuma sıcak bakan ve organizasyonda görev almak isteyenler olacaksa;

ilk gönüllülerden birisi benim

1 - 06 AR 3030 (Engelli Plaka) Yenibosna / İstanbul

ndipi burada kaç defa polisi aradım inan hatırlamıyorum bir kere geldiklerini görmedim :x

Evet bayke herşey crf idaresini ikna etmek zaten amacımda bu .Neden Natilius da olabiliyor da İçrenköyde olmuyor :?:

korayy iletişim bilgilerini özel mesaj atarmısın bana

SiyahPelerinliAdam dur önce bu plot bölgedeki sorunu çözelim ki diğer yerler örnek teşkil etsin :wink:

Evet nerde İstanbullular :?: Nerde otoparklardan yararlanamadığı söyleyen arkadaşlar :?:

CinCin' Alıntı:
SiyahPelerinliAdam dur önce bu plot bölgedeki sorunu çözelim ki diğer yerler örnek teşkil etsin :wink:

Senin bölgede ses getirebilecek coğunluk yakalanamazsa belki kalabalık toplanabileceğimiz başka sorunlu bir yerde ses getirebiliriz diye bunu önermiştim...

Herneyse, siz toplanacağınız saat belli olduğunda buradan ilan edersiniz imkanlarım el verirse bende burada katılmaya çalışırım...

size yürekten katılyorum malesefKİ ANKARA da yaşıyorum.aslında bu park sorununu her illerde yaşayoruz buna köklü bir cözüm bulmak cok güzel olacaktır sizin yapmış oldugunuz bu hareket belkide örnek teşkil edecektir.bu saglıklı insanlar nekadar meraklıymış böyle bize ait olan herşeyi kapmaya kullanmaya wc lerimizi asansörlerimizi otoparklarımızı inanamıyorum bu hallerine korkuyorum birgün yürüme cihazımı calarlarmı ?diye endişe duymaya başladım.

Bu sorunu gerçekten bütün illerde yaşıyoruz. Bence bir eylem yapılacaksa bütün illerde aynı gün yapılmalı. Herkes kendi illerindeki engelli arkadaşları ile örgütlense, ve aynı gün aynı yerlerde eylem yaparsak (Cincin bu eylemi İstanbul'daki Carrefour'da yapacaktı bizlerde kendi ilimizdeki Carrefour'da, yoksa da başka büyük magazaların otoparklarında yapabiliriz) daha büyük bir ses getirebiliriz.

Ben de Cincin'i bu eyleminde destekliyorum. Ama en büyük destek bence İstanbul'da yaşayan arkadaşlarımızdan gelmeli.

ANKRADA olan engelli dostların herzaman yanındayım bilginize

Arkadaşlar, yalnız şöyle bir durum da var. İşte plakanın kötü yanı;

Sadece park sorununu gidermek için "park kimliği" uygulaması getirilebilir. Cama yapıştırılabilen ya da yanımızda taşıyabileceğimiz bir resmi kimlikle bu sorun çözülebilir.

Olayların hep olumlu yönünü düşündüğüm için, engellilere ayrılmış otoparklarda normal plakalı araç gördüğümde şunu düşünürüm. Aracın içinde ya engelli vardı ise! Sonuçta şoför sağlam bir kişi olabilir.

Ben de bazen tanıdıklarımın araçlarıyla yolcu koltuklarında yolculuk yapabiliyor ve alışveriş merkezlerine gidebiliyorum.

engelli otoparkları sadece araclar icindir arkadaşım

Bende bir başkasının aracıyla gittiğimde uzak mesafeye park etme mecburiyetinin sıkıntısını yaşıyorum.. Bu da dikkat çekilmesi gereken bi nokta gerçekten... Ancak eline engelli kartı geçiren herkes tarafından istismar edilmesi de bir o kadar kolay... Ama bi çözümü olmalı?

siyah güzel söylemiş istismar edilecektir böyle bir düzenleme

Ben başkasının arabasıyla gittiğim zaman kapıya yakın bir yerde araçtan iniyorum ve araç sahibi gidip "normal" bir yere park ediyor. Çıkışta ise yine gidip arabayı getiriyor ve ben kapıya yakın yerden tekrar biniyorum. Nasıl olsa yürüyebiliyor ve hiçbir sorunu yok 2 adım atıp normal bir yere park etmek yakınlarıma zor gelmiyor.

CinCin iletişim bilgilerimi özel mesaj ile yolladım.

Evet, sorun olan crf yönetimi. Sadece ticari anlamda para kazanılma adına hedef seçilmiş işletmeler sadece olması gerektiğine inandıkları düzenlemeleri yapmaları yeterlli olduğu düşüncesi, para kaybetme hissiyatı ve biz yaptık, daha ne yapalım mantığı hakim malesef. Oysa ki güneşli metro da engelli otoparkları demir baba ile kilitli vaziyette duruyor,görevli daima yakınında sizi gördüğünde kiliti açıp aracınızı park edebiliyorsunuz. Cumartesi günü başıma ilginç bir olay geldi, aracını engelli yere park etmeye çalışan bir beyfendiye, pardon engelsiz engelliye, kendisinin engeli olup olmadığını sordum ve burası engelliler otopark'ı diye uyardığımda bana söylediği benim beyin engelim var, buraya park edebilirim dedi. Güldüm ve beyin engelliniz var ise lütfen park edin dedim. :) Buradan çıkan sonuç bence kendimizi geliştirmediğimiz sürece ve bilinçlenmek için bir gayret sarfetmeden işletmeleride çok suçlamak yersiz bence, sorun çözülebilirmi? evet. Kesinlikle bir çözüm mevcut bir elektronik bariyer ve bu yerlerin başına bir görevli! Ama en önemlisi Bizleriz, Engeli olmayan insanların Engellin'in olan Haklarını Öğrenebilmek! Tabiki seninle her yerde olacağımı bilmeni isterim. Saygılarımla.

:) wayyy!
ne güsel sheyler okuom ben burda! :)...
müsadenisle bi [size=6]"HELALLLL!!!" [/size]diebilir miim?
sana ve "orduna" :) basharilar diliom, cincin, cabalarinizin boshuna gitmicenden eminim...

shu ishinlanma teknolojisi ne zaman cikicak yawf?! :? :-|...

TILSIM' Alıntı:
engelli otoparkları sadece araclar icindir arkadaşım
ama araclar icin deil, araclarin icindeki engelliler icin olmali... sadece araclar icinse engelli olmayanlarin araclarina haksizlik etmiyelim, ne günahlari var?! onlar da birakilabilsin oralara! ;):p...

korayy' Alıntı:
Ben başkasının arabasıyla gittiğim zaman kapıya yakın bir yerde araçtan iniyorum ve araç sahibi gidip "normal" bir yere park ediyor. Çıkışta ise yine gidip arabayı getiriyor ve ben kapıya yakın yerden tekrar biniyorum. Nasıl olsa yürüyebiliyor ve hiçbir sorunu yok 2 adım atıp normal bir yere park etmek yakınlarıma zor gelmiyor.
iyi de, sana ve yakinlarina kolay gelen, bashkalari ve yakinlari icin epey zorluk olabilio ;)... örnein o park kolayliklarindan, en az senin kadar, faydalanma hakki olan agir zihinsel sakatlar da var, yalniz bashina birakilamicak ya da birakilmaya karshi koyucak cocuklar da var... onlari napicak yakinlari?... cocuklari kucaklarinda tashiyp, zihinsel sakatlari da dönünceye kadar bi yere mi baglicaklar?... yer, zaman ve duruma göre bazen ben de tek bashima kalip yakinimin arabayi getirmesini beklemek istemiom... hem bu tarif ettigin metod zaman alio, zaten yashadigi hareket kisitliligindan dolayi yaptigi bicok sheyde herkesten daha cok zamana ihtiac duyan insanlar icin -özellikle de acele durumlarda- daha da bi zorluk oluo...

SiyahPelerinliAdam' Alıntı:
Ancak eline engelli kartı geçiren herkes tarafından istismar edilmesi de bir o kadar kolay... Ama bi çözümü olmalı?
üstünde (daha doorusu arkasinda) kart sahibinin özel bilgileri ve fotografi bulunan, plaka gibi resmii olarak verilen engelli park kartini ele gecirenlerin sayisi ne kadar olabilir?... sakatlar o karti alip da saglamlara hediye etmedigi (ya da satmadigi ;)) sürece cok fazla olmamali aslinda?... mesela sen verir misin sana o kadar kolaylik saglayan bi karti?... bütün sakatlara degil de sadece yürüme zorlugu ceken, o park kolayliklarina gercekten ihtiyac duyanlara verilirse istismarin önemli boyutta olucani sanmiom... ama bayram shekeri gibi dagitilirsa önüne gecmek de biras zor olabilir tabe, evet...

yok, o yetmez istismarin önüne gecmek icin diosaniz, shöyle bishi de yapilabilir mesela;
park kartimin önünde rahatlikla görülebilen bi numara var... eskiden o numaranin yerinde plaka numarasi bulunuyomush... dolayisiyla sadece bi tane arabaya bagli olarak kullanabiliomushun karti... kendi araban yoksa bi yakininin plaka numarasini yazdirabiliomushun... ilk bakishta "bashka arabayla kullanamadiktan sonra engelli plakasindan ne farki var" dio insan ama arabasi olmayan engellilerin de ishine yaricani gözardi etmemek lazim... ayrica kartin önüne sadece bi tane degil de, kart sahibi tarafindan belirlenen örnegin üc tane plaka numarasi neden yazilamasin?... bizim burdaki uygulamaya göre kisitlayici ama türkiye'dekine göre daha fazla kolaylik saglar park konusunda... shu an -ayni zamanda istismari minimuma, saglanan kolayligi ise maksimuma yaklashtirabilicek- daha iyi bi yöntem gelmio aklima ama kesin vardir... sadece kafa yormak gerekir biras ;)... hem yöntem iice oturduktan sonra istismar durumuna bi bakilir (umulur ki park karti kötü nietliler icin cekiciligini kaybetmishtir :)) ve "caktirmadan" karttaki plaka numaralari kaldirilip burdaki gibi kart numarasi yerleshtirilerek saglanan kolayligin önü acilabilir...

ama bana sorarsaniz, kart gercekten sadece ihtiyaci olanlara verilirse bunlara hic gerek kalmaz bile... ayrica yakalandiginda hem istismar edene hem ettirene yüklü bi ceza kesilerek kart, bi daha (ya da uzun bi süre icin) verilmemek üzere, iptal edilirse karti hediye etmek / satmak / satin almak gibi girishimlerin cekiciligi oldukca azalir zaten ;)...

sevgiler :)...

istismar şöyle söz konusu olabilir;

işyerinde park sorunu yaşayan birisi ailesinde çevresinde bulunan engelliler in sahip olduğu kartın ne işe yaradığını farkedince iş hayatında günlük problemini çözmek için hergün bu kartı kullanmayı alışkanlık haline getirebilir... bu rahatsızlık verici bir istismar yoğunluğu yaşatabilir zira bu ülkede milyonlarca engelli var, öyleki istanbuldaki otoparklar aracı olsun olmasın tüm engellilere yetecek kadar var mı bu bile tereddüt konusu :)

Rekursion, ben tabiki yüksek derecede engeli olan, yalnız kalamayan-bırakılamayan insanlar da kullanmasın demiyorum. Bu işin bir vicdan, mantık işi olduğunu düşünüyorum. Benim için sorun olmuyor ben öyle yapıyorum çünkü bizim kapladığımız otoparka belki de benim o durumumdan çok daha zor durumdaki birisi faydalanabilir gibime geliyor, neyse.

Güzel öneriler yazmışsın ama kilit kelimeyi sonlarda söylemişsin, CEZA. Engelli otoparkı yüzünden tartıştığım insanlar kuru bir kusura bakma deyip çekip gidiyor. Bir tanesi açıkça bana ne var kardeşim bunun için ceza mı çekecez özür diledim ya işte demişti. Eminim o adam tekrar aynı yere gelir arabasını koyar, ha verebilsen o adama 200 milyon ceza bak bakalım bir daha koyar mı? yanından bile geçmez. Bu işin bir çok yolu olabilir ama bu yolların sonuna mutlaka caydırıcı cezalar konmalıdır.

Üst Alt