Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelliler olarak İDO'dan ücretsiz yararlanabiliyor muyuz?

dsarica

Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlara,

İDO deniz otobüslerinden biz engelli vatandaşlar,belediyenin ücretsiz diğer hizmetleri gibi (otobüs,tramvay ..gibi) faydalanabiliyormuyuz?Bilgisi olan varmı?

Evet, vapurlar büyükşehir belediyesine devredildiğinden beri belediye otobüsleri gibi ücretsiz...

Ancak bu durum dış hatlar için geçerli değil bildiğim kadarıyla...

mudanya yada yalovadan istanbula giderken ido seferleri engellilere ücretsizmi merak ettim :)

ido beleşmi bilen yok galiba bende çok kullandım ama ido ya hep para verdim

tabiki ücretli
bizden ücret almıycaklarda kimden alıcaklarki :evil:

Valla İstanbulda yaşamıyorum ama geçen ay 2 hafta misafirdim orda ve bilimum ulaşım araçlarından (vapur, deniz otobüsü, tramvay, belediye otobüsü) ücretsiz yararlandım. Kimse bişey demedi. Ve çok hoşuma gitti bu olay. Ankarada yok bildiğim kadarıyla böyle bi uygulama. Var da ben mi bilmiyorum???

Test edilmiş ve onaylanmıştır,
İstanbul'da İDO şehir hatları özürlü kimlik kartı gösterene ücretsiz
(Şehiriçi vapuru kullandım, şehirdışı ücretsiz mi onu bilmiyorum)

Şehirlerarası İDO hattını kullanıyorum.Bandırma İstanbul Hattında özürlü kimlik kartını gösterdimiz zaman küçük bir indirim yapılıyor ama ücretsiz değil.Şehir içi hatlarda da İdo'yu bir kaç kez kullandım ücretsiz olmadığını hatırlıyorum.Ki en son haziran ayında kullandığımda ücret ödemiştim.Bu uygulama yeni getirilmiş olmalı diye düşünüyorum.Eğer Çiğdem'in söylediği gibiyse şehirler arası hattada uygulamada değişiklik yapılmıştır.Bunu öğrenmenin en sağlıklı yolu İDO ile yazışmak sanıyorum.

İDO'nun internet sitesindeki bir bilgiyi paylaşmak istiyorum sizlerle.

BEDENSEL ÖZÜRLÜLER

% 40 ve üzeri derecede özürlü bulunan ve T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığının vermiş olduğu ÖZÜRLÜ kimlik kartını ibraz eden tüm özürlüler,

* Bilgisayardan bilet kesilen dış hatlarda İNDİRİMLİ,
* İETT'den alacakları ÜCRETSİZ seyahat kartları üzerine taktıracakları indirimli akbillerini kullanmak suretiyle akbilli hatlarda İNDİRİMLİ

http://www.ido.com.tr/obilgileri.asp#12 Bu link üzerinden elde ettiğim bir bilgidir bu.Yinede dediğim gibi yeni bir değişiklik yapılmış olabilir.Ve güncelleme yapılmadığı için sitede de buna açıklık getirilmemiş olabilir.Bu yüzden en sağlıklı olarak İDO ile yazışmak ve tam bilgiye ulaşmak gerekir diye düşünüyorum.

Şehir Hatları İşletmesi,
İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) ile birleştikten sonra,
vapurlar, Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nden Büyükşehir Belediyesi'ne geçti.
Bu yüzden şehiriçi vapurlarla ulaşım ücretsiz (özürlü kimlik kartı ile)
ben ve arkadaşlarım bu uygulama ile vapurlara ücretsiz bindik.
(şehirdışı konusunda emin olmadığım için bir şey yazmadım)

mudanya yada yalovadan istanbula giderken ido seferleri engellilere ücretsizmi merak ettim :)

ENGELLİ İNDİRİMİ
%40 ve üzeri oranında engeli bulunan Nüfus Cüzdanına özürlülük durumu yazılmış olan Engelli İstanbulkart sahibi misafirlerimiz temassız turnikeden geçerek iç hat deniz otobüsü ile Eskihisar Topçular ve Sirkeci Harem araba vapuru seferlerimizde ücretsiz seyahat edebilirler.

T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Özürlü ve Yaşlı Genel Müdürlüğü tarafından verilmiş (%40 ve üzeri) özürlü kimlik kartı veya sağlık kurulu raporu belgelerini ileten engelli misafirlerimiz tüm biletli hatlarımızda İDO seyahatlerini, %15 indirimle gerçekleştirme avantajına sahiptir.

Dış hatlarımızda indirim ECO ve BİZ bilet sınıflarında geçerlidir, PROMO biletlerde geçerli değildir.
Dış hat araçlı yolculuklarda, tüm yolculara araç içi yolcu indirimi uygulanır.

İstanbul dışı (bursa, yalova, mudanya vs.) ücretli %20 mi ne bir indirimi vardı. Ücretsiz değil yani. 2-3 kez kullandım.

İDO ve feribotlarda indirim var mı engelliler için?

şehir dışı ulaşımda var mı indirim

şehir dışında yüzde yirmi indirim yapıyorlar mesela biz geçen hafta yenikapıdan bandırmaya gittik eşimle internetten baktım indirimli promosyon 61 liraydı engelli bu tarifede gecersiz bi üst tarife ekonomi sınıfında geçerli yazıyordu gittik yeni kapıdan aldık 71 liralık ekonomi tarifeden verdiler promosyon indirimli kalmadı dediler eşim engelli 71den 61e düştüler benimkinide 71e verdiler internetten promosyon indirimi alsaydım hiç engelli karıstırmadan 60ar liraya alacaktım

tamamen fasa fiso güya engelli indirimi aldık gidiş dönüş 251 lira ödedim iki kişiye ama siz alabiliyorsanız internetten promosyon indirimli alın bulamassanız ekonomi alın ama engelli olsanda 61 olmasanda onlayn alımlarda engelliye farketmiyor inşallah aydınlatabilmişimdir yakın sürede yaşadıklarımı anlattım üstelik bandırma erdek belediye otobüslerinde engelli kart geçmiyo o belediyenin öylebir düzenlemesi yokmuş

keşke deniz seferlerinde de ücretsiz ulaşım olsa ama malesef karsilanmıyor

şimdi anlamadım benim %42 raporum var ben Pendik ten Yalova İDO ya binsem engelsiz aracımla indirim varmı yokmu??????

Üst Alt